TEST: Fractal Design Ion+ Platinum 860P a 560P – kvalitní tiché a velmi účinné zdroje za slušnou cen Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 31 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Ion+ Platinum 860P a 560P – kvalitní tiché a velmi účinné zdroje za slušnou cen
Fractal Design Ion Platinum 860P a 560P - napájecí zdroje
Testy - plní co slibují?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibují?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce sice udává 80PLUS PLATINUM certifikaci a to pro 100-240V. Pro získání 80PLUS PLATINUM certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 92%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita nových Fractal Design ION+ zdrojů?

Podle našich měření splňují 80PLUS PLATINUM certifikaci s přehledem. Samozřejmě 560P model se proti 860P mírně liší, ale oba vyhovují s velkou rezervou.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vedou zdroje při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít mezi 50 - 100W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 60/90W v případě našich 560W/860W modelů. Účinnost je horší u nižšího modelu, ale pořád je 86% solidních. Výkonnější verze má přes 89%. Tedy výborné. Lepší už jsou jen TITANIUM zdroje, které mají předepsánu minimální účinnost 90% i v těch jen 10% zátěže.   

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. PLATINUM tak snižuje teplotní ztráty, účet za elektřinu i nutnost chlazení. Ale samozřejmě tato konstrukce je také dražší než GOLD apod.     

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je u nových Fractal Design zdrojů naprosto minimální! Ani vzdáleně se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. V případě obou testovaných zdrojů nepřekročuje kolísání hodnotu ani 0,1%. Což je excelentní. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje to zjevně není velký problém. Větvě drží i v maximální zátěži, co mají. Nedochází k žádným velkým zvlněním ani výkyvům.

I zde zdroje dosahují naprosto skvělých hodnot a nízkých zvlnění, které je několikrát lepší než co předepisují přípustné hodnoty. Zdroje samozřejmě nepíská, ani se výrazně nehřeje. Takže v tomto ohledu vše v pořádku. Otestovali jsme i další věci, v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval nebezpečné chování. Snad jedinou slabinou je -12V větev, kde z nějakého důvodu má napětí větší výkyv až kolem 2%, ale stále bezpečně v normě a je pravdou, že tahle větev není pro současný HW nijak významná.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Fractal Design Ion+ Platinum má 140mm ventilátor, který se sám reguluje. U každé verze jsou výchozí otáčky trochu jiné. 560P/660P mají klidové otáčky na 400rpm, 760P/860P mají zhruba 500rpm. Samozřejmě u výkonnější verzí jdou otáčky ventilátorů výše klidně k 950rpm, u slabších edic e ale jen přibližují 800rpm.

Ventilátory Fractal Design navíc patří k tomu lepšímu na trhu, mají velmi dobrý výkon a nízkou hlučnost a to hodně pomáhá u těchto zdrojů. Ty navíc mají semi-pasivní režim, který můžete vypnout/zapnout přepínačem přímo na zdroji.

Pokud jej aktivujete, zdroj nevydává žádný hluk do zhruba 40% zátěže. Samozřejmě teploty jsou uvnitř zdroje trochu vyšší, ale nic zásadního. Fractal Design má vše výborně vyřešeno a vyladěno a jde o velmi tiché zdroje, jedny z nejtišších na trhu vůbec!

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaných zdrojů Fractal Design Ion+ Platinum je asi možné, že jej někdo dokáže zatížit na více než maximum, ale nebude to asi moc obvyklé. Nicméně rezervy samozřejmě mají. 560P verze je prodávána jako 560W, špičkově ale garantovaně zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl značných 755W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. U 860P verze to bylo dokonce ohromujících 1161W než se vypnul. To je nadstandardně vysoká hodnota a svědčí o robustním zpracování, které má záměrně rezervy a nejede tedy zdaleka na limit. Fungují dobře a bezpečně! Mají také všechny předepsané ochrany. Zdroje plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere pod 0,1W.

Pojďme k hodnocení.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 583x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 866x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3244x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1358x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1223x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1900x
Komentářů: 1