TEST: Fractal Design NODE 304 a Integra R2 650W - velká malá skříň a kvalitní zdroj za dobrou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 08 leden 2013
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design NODE 304 a Integra R2 650W - velká malá skříň a kvalitní zdroj za dobrou cenu
Fractal Design NODE 304 - PC CASE
Fractal Integra R2 650W - Zdroj
V praxi ...
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • FractalDesign NODE 304 - PC case

Balení skříně je jednoduché, ale zcela funkční, a se všemi potřebnými informacemi. Jinými slovy, ideální:

Uvnitř najdete pak samotnou skříň a návod a základní příslušenství. Vše co skutečně potřebujete a stojí za to i platit.

  • Skříň

Fractal Design se už u minulých modelů počítačových skříní představil jako výrobce, který má rád jednoduchost a kvalitu za slušnou cenu. Upřímně řečeno, to je přesně to, co většina zákazníků požaduje. A i Node 304 do tohoto stylu zapadá.

Pěkný plastový čelní panel je jednoduchý s pěknou imitací hliníku plní bezvadně účel. Skříň nemá místo pro mechaniku, takže nepotřebuje nic na předku vymýšlet, žádné otevírání a podobně. Za panelem je dost místa tak aby 92mm ventilátory mohly nasávat vzduch (hlavně shora). Ovládací prvky, USB konektory a zvukové vstupy/výstupy jsou umístěny na boku. 

Skříň je kromě čelního panelu celá z ocelového plechu. A nikoliv z toho ocelového papíru, který vídáme na jiných skříní, ale skutečně s kusu poctivého a kvalitně opracovaného kovu. Výrobce tedy neplýtvá hliníkem, který je zbytečně drahý a u této skříně je skutečně jedno, zda díky oceli váží 5kg, nebo by díky dražšímu hliníku na některých částech konstrukce vážila o kilo méně.

Na celé skříni je vidět, že u jejího návrhu někdo skutečně přemýšlel a každá část je vyrobena a navržena s maximální pečlivostí. Výrobce se přitom snažil přijít hlavně s jednoduchými řešeními, které prostě jen fungují a nekomplikují věci. A myslím, že se mu to celkem povedlo.

Líbí se mi řešení chlazení, které v tak malé bedně, pokud ji osadíte skutečně výkonným HW, bude asi největším problémem. V této skříni jsme se ale přesvědčili, že žádný problém není. Zdroj je umístěn vpředu dole, a je otočen, takže vzduch je nasáván spodem. Je tam ale také snadno vyjímatelný prachový filtr a dost místa. Skříň je přitom dostatečně vysoká (na nožičkách), aby s dostupností chlazení zdroje nebyl problém - samozřejmě se počítá s umístěním na tvrdé podložce, ale to je samozřejmé, asi se nenajde moc těch, kteří by podobnou skříň váleli někdo na koberci apod. Teplý vzduch ze zdroje se pak nehromadí ve skříni, ale jde rovnou ven, skrze perforaci na pravé bočnici. Přístup k napájení zdroje vyřešil výrobce jednoduše nástavcem kabelu, který vede od zdroje k zadní stěně skříně, takže žádný problém. V našem případě jsme použili navíc velmi vodný krátký zdroj, takže tam máme místo i pro velkou grafiku a všechnu tu kabeláž od zdroje.

Líbí se mi řešení košů na disky. Ty jsou umístěny v prostoru nad zdrojem.  Pokud osadíte menší grafickou kartu, nepřijdete o žádný prostor a můžete tak v této skříni mít až 6 disků. Nicméně většina uživatelů osadí maximálně jedno systémové SSD a jeden velký HDD a vystačí si tak s jedním košem. Takže ten jeden (krajní) vyndá kvůli grafice a druhý (prostřední) vymontuje asi kvůli snazší manipulaci s kabeláží. Jedinou věc bych vytkl v tomto směru a to upevnění košů malým šroubkem, který je trochu obtížnější oddělávat.

Řešení zadního panelu je naopak pěknou ukázkou maximálního využití prostoru. 140mm ventilátor zajišťuje perfektní odtok teplého vzduchu z celé skříně. Jak vidíte, máte i dost místa na dvouslotovou grafickou kartu. Samozřejmě více ne, protože jsme zase omezeni velikostí mini-ITX základní desky.

  • Shrnutí

Všimli jsme si ale také dvou nedostatků, které by u další verze skříně bylo možné zpracovat lépe. Tím prvním je absence pozice pro optickou mechaniku. Myslím si, že by se dalo pro ni i v takovéhle skříni vymyslet místo. Na druhou stranu jsme se shodli, že dnes toto nepovažujeme za zásadní problém, protože v současnosti se hravě bez optické mechaniky už dá obejít, byť už této skříně zkrátka nemáte na výběr (kromě řešení externí mechanikou).

Vhodněji by podle nás mohl být řešen i panel se zapínáním a USB porty na boku. Uvítali bychom třeba nějakou krytku. Nicméně ani toto není nějaký zásadní problém. Když to vezmeme kolem a kolem, tak se nám naopak celkové provedení i návrh skříně velmi líbí, zvlášť za tu rozumnou cenu, co stojí. A hlavně proto, že do ní poskládáme i opravdu výkonné komponenty, jak uvidíte dále ....



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 22x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 7
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1146x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1861x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1125x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1898x
Komentářů: 3