TEST: Fractal Design Pop Air – skvělý design kvalitní promyšlené a cenově dostupné skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 30 June 2022
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Pop Air – skvělý design kvalitní promyšlené a cenově dostupné skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako obvykle testujeme skříň v praxi osazením komponent a chlazení, tak abychom zjistili limitace a praktická omezení. Jinak je nelze zjistit, protože často mohou papírové parametry klamat.

Opět připomínám, že testujeme střední Pop Air variantu, existují také menší Mini a větší XL, jejichž možnosti se pochopitelně liší. Na ty se podíváme někdy jindy.

  • Základní deska

Jako obvykle začněme základní deskou. Testovaná Pop AIR pojme záměrně jen ATX formát maximálně, pro E-ATX musíte pořídit větší XL model. ATX je ale zcela dostatečné pro většinu:

Prostoru kolem a průtahu pro kabely je dost a dost. Nemáme tedy žádné výhrady.

  • Grafická karta

I tady je case překvapivě variabilní. V základu tedy jen horizontální osazení. Case je ale velmi široká a dlouho, speciálně vzhledem k překvapivě dostupné ceně. Takže nebudete mít žádný problém ani s hodně velkou grafikou.

Na ukázku tam máme 30cm dvou a půl slotovou ASUS STRIX grafiku a vidíte, že prostoru kolem je stále hodně. Pokud jde o vertikální osazení, jde to s extra dokoupitelným systémem, který nahradí ten horizontální základní. Což je zajímavá možnost, kterou většina takto levných skříní nemá. Ale bude vás to prostě stát extra.

  • Disky

Ač na první pohled není tahle skříň výjimečná, inteligentní a přitom minimalistický design je vidět i zde. Klasicky na ty dvě 3,5“ upínky lze osadit současně 2,5“ a 3,5“ disk. Pokud dokoupíte ještě jednu, lze mít třetí 3,5“ disk (nebo 2,5“) ještě na zadní stěně nalevo.

V základu je tam pak bracket pro 2x 2,5“ SSD na stěně za deskou, samostatně lze ještě dokoupit druhý takový bracket a lze jej umístit na tunel z druhé strany, takže celkem se současně do skříně vejdou 3x 3,5“ HDD a 6x 2,5“ SSD a přitom výrobce nevymýšlel žádné extra upínání ani nic podobného.

Šokující je ale ta přítomnost hned 2x 5,25“ pozic, které jsou inteligentně zakryty a umožňují osazení hned dvou mechanik, nebo jiných věcí a jednoduchý přístup k nim bez dvířek apod. Stále přitom lze zachovat při jedné 5,25“ mechanice i jednu 3,5“ pozici pro disk za ní. Chytré. Velmi chytré a zejména u tohoto typu moderních skříní krajně neobvyklé.

  • Zdroj

No a místa je hodně i na zdroj, typický současný ATX se sem vejde s velkou rezervou. Díky žebrování na tunelu lze osadit zdroj i ventilátorem vzhůru, nicméně spíše se zde počítá s klasickým oazením dolů.

Vyjímatelný filtr tam zespodu je.

  • Chlazení

Na rozdíl od Pop Silent varianty má Pop AIR ten mesh přední panel. Ten je tedy průchozí, tvořený je tvarovaným kovovým sítem s jemnějším děrováním tak, aby současně fungoval i jako prachový filtr. A funguje to dobře. Nějaká restrikce vzduchu tu sice je, ale ne tak významná. Navíc je to opět, jednoduché řešení.

Case má v základu plně vyřešené chlazení, kdy jsou osazeny 2x 120mm ventilátory vpředu jako nasávání a jeden 120mm vzadu jako odfuk. Na přední pozici lze osadit také 2x 140mm, dozadu ale nikoliv. Další místo je ovšem na stropě, kam lze dát 2x 120 nebo 2x 140mm. A tomu odpovídají i možnosti osazení výměníků vodního chlazení.

Na přední pozici lze tedy osadit maximálně 240mm, stejně jako na strop. Fractal tedy obětoval u tohoto modelu možnost 360mm, to je možné až u Pop Air XL verze. Nepokládám to ale za problém. 280mm je dobré až dost. Chytré je přiložené jednoduchých upínek, které dovolí na stropě posunout ten výměník až k bočnici, tak aby bylo dost místa pro pasivy a paměťové moduly.  

Case je s ohledem na cenovou hladinu překvapivě široká, takže se dovnitř vejdou i největší klasické CPU chladiče. 170mm NOCTA žádný problém.

Chlazení je tedy velmi dobře řešené po všech stránkách. Pojďme k hodnocení …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Tuesday, 27 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 463x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Monday, 26 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 595x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Friday, 23 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikTuesday, 20 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Sunday, 18 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2234x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Thursday, 15 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0