TEST: Fractal Design Pop Air – skvělý design kvalitní promyšlené a cenově dostupné skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 30 June 2022
Přejít na obsah
TEST: Fractal Design Pop Air – skvělý design kvalitní promyšlené a cenově dostupné skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Výrobci chrlí mnoho nových skříní, obvykle jde o variance na stále stejné základy. Fractal ale vymýšlí jako jedna z mála vlastní originální design a aktivně posouvá konstrukce počítačových skříní, kdy mnohé prvky po čase kopírují i ostatní. A nyní přichází s moderním designem cenově dostupných záměrně konstrukčně jednoduchých skříní POP série.

A musím říci, že jde o trefu do černého. Tahle case má zpracování, které odpovídá i třídu dražším skříním. I ty nejlepší dosavadní modely v této cenové hladině vypadají vedle POP Air prostě levně. Bavíme se o skříni, která v naší TOP verzi s těmi podsvícenými RGB ventilátory stojí 2700 korun vč. DPH, verze bez těch RGB ventilátorů stojí jen 2400 korun vč. DPH. Za stejné dílenské a materiálové zpracování by se přitom nemusely stydět ani o 1000 korun dražší skříně a mnohé jiné dražší modely takhle dobré prostě nejsou.

Ano, Fractal musel udělat některé ústupky, aby tuhle nízkou cenu udržel. Tím hlavním je zde v základu slepá USB Type-C pozice, což mnoho uživatelů zklame. K dispozici je za příplatek ten extra kabel s portem, ale stojí téměř 300 korun a musíte si jej namontovat sami, což odpovídá na otázku, jak se Fractal dostal s takhle dílensky a prostorově kvalitní skříní na tak nízkou tu základní cenu, tím spíše v dnešní době.

Konkurence za tyhle peníze je obvykle prostě o něco užší, plechy jsou papírovější a ventilátory jsou horší. Prostě Pop Air case sice stojí 2400 - 2700 korun, má ale minimálně o polovinu dražší zpracování, než jsme v této cenové hladině zvyklí. Předně má vynikající funkční design, kde při maximální jednoduchosti disponuje maximální flexibilitou a možnostmi. Včetně dnes krajně neobvyklých 5,25“ pozic, které Fractal vyřešil inovativně extrémně jednoduše a přitom funkčně. Ano obětoval tím možnost 360mm výměníku, což ale podle mě není zase taková oběť, protože existuje ta větší Pop AIR XL verze skříně, která jej podporuje.

Vrcholem všeho je i nabídka velmi neobvyklých barevných kombinací vedle jinak tradiční černé a bílé. Naživo ty barevné vypadají lépe než na fotkách. Z hlediska chlazení je Pop AIR prakticky to nejlepší v cenové hladině, skvěle řešeno v každém ohledu. A to platí prostě i o těch možnostech osazení komponent, kdy i v základu je výborná, ovšem s možnostmi dokoupitelných prvků jako upínek pro další disky nebo vertikálního osazení karty, což obvykle levnější skříně také nemají.

Jedinou výtkou je podle mě těch cíleně ušetřených 10 dolarů (necelých 300 korun), co stojí ten USB Type-C konektor, který si musíte dokoupit a osadit sami. Nemyslím si, že je to až tak chytrý tah. Ano, tu cenu této kvalitní skříně dostal Fractal sice až překvapivě nízko, ale mnohým běžným uživatelům ten port bude chybět a nebudou umět jej tam doplnit. Podle mě má Fractal nabízet i verzi s tím USB Type-C alespoň u těch dražších RGB verzí, byť ta cena prostě bude blíže 3000 korunám a tedy nebude až tak extra vyčnívat z davu.

Konkurence má ovšem nad čím přemýšlet, protože Fractal a jeho POP AIR je nově nejlepší skříň v cenové hladině kolem 2500 korun. Inteligentní kvalitní design se vším, co je třeba (až na ten Type-C). Dokonce si myslím, že Fractal si zkomplikoval život své MESHIFY 2 série, byť ta má ještě o třídu kvalitnější zpracování a je celkově variabilnější, ovšem také výrazně dražší. Pop AIR není perfektní, ale ani být nemá. Za velmi dostupnou cenu však nabízí překvapivě robustní a kvalitní zpracování a velmi chytrý přitom jednoduchý skutečně funkční design. Jde o vynikající cenově dostupnou skvěle řešenou jinak normální skříň, kterou tedy můžeme jen doporučit, pokud hledáte něco pěkného, funkčního a současně skutečně kvalitního bez zjevných materiálových/dílenských ústupků s excelentním poměrem cena/výkon. Zde navíc i v možných netradičních barevných kombinacích …

 

Za výbavu pro testování děkujeme Fractal Design

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hmm 2022-06-30 23:18:41
avatar
Líbí se mi zvolené barvy. Černá, oranžová, bílá - Maliwan - to je moje. Hodně se mi líbí to řešení 5,25 pozic.
Tím ale můj výčet extra pozitiv končí.
I kdyby to pro mě za mě dělal slepej uměleckej kovář, ta bedna je minimálně za 2/3 ceny a zbytek je cena značky.
Navíc jako sorry, ale dávat v roce 2021 USB-C jako příplatkovou výbavu do bedny za 2,5k je výsměch. Nějaká výmluva na kvalitní plechy je mimo. A pokud mám doma case z papíru, ok. Možná je to pravda, ale nevidím v tom žádnej problém. Case ani tak nerezonuje a to tam mám větráků co se tam vejde a dva plotnový disky. V bedně za 1600.
Navíc nejsem fanda zbytečnejch perforací, které výrobce vydává za super air cooling řešení a přitom jde vlastně jen o šetření materiálem.
Nadpis odpovídá řeči recenzentů na zakázku - cenově dostupná = ne uplně předražená, ale pořád nad cenou která by tomu slušela.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 08:20:54
avatar
doufám že jako já ty skříně v tej cenově hladině testujete, abyste mohl prohlásit to že ty plechy jsou mimo a ta cena je výsměch.

Jinak perforace nejsou žádný výsmech, ty tam bejt musí, aby to chlazhení vůbec fungovalo, to je věda. Tahle case to má dobře a nešetří materiálem ...

Nadpis odpovídá realitě, tady jsi na DDWorld.cz, u nás recenze na zakázku nepíšeme, jsme uživatelé, kteří testované věci sami používají, doporučují a nakupují a nikdy bychom neřekli nic, co by nebyla pravda a sami si nekoupili ...

vzhledem k tomu, že máme v redakci mnoho skříní v této cenové hladině a můžeme tedy fyzicky přímo vedle sebe porovnávat, stojím si za vším, co jsem napsal .... do puntíku.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 09:25:23
avatar
Já naštěstí nesleduji jen jeden jediný zdroj (tedy vás). Navíc se stavění PC věnuji více než dvacet let. Ač tedy nemám možnosti stejného přístupu k HW jako vy, i tak mi za tu dobu prošla rukama víc než stovka různých casu, takže fakt srovnání mám. A proto taky vím, co je opravdu důležité a funkční, a co je pouze hype.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 10:37:06

To je ale úplně normální deformace recenzentů. Většina testuje high end nebo jiné topprodukty. K lowendu se dostanou málokdy a pokud, tak jen od značek, které jinak dodávají highend a dají k recenzi i budgetovou řadu. Takže jsou jednak rozmazlení produkty z jednoho konce spektra, druhak mají mindset nastavený na to, že všechny komponenty co běžně testují jsou dražší a tohle je tím pádem levné. U většiny hardwaru co jim projde rukama neřešili cenu, pouze ji konstatovali, protože jim produkt někdo zapůjčil nebo věnoval, tím pádem jsou zcela odtrženi od komparativního procesu při výběru a od světa kompromisů a omezených budgetů.

Nelze se divit, nelze se zlobit, jde pouze hledat jinde.

Samozřejmě mě trošku zlobí, když má pak recenzent tendenci chovat se k diskutujícím přezíravě, protože on je přeci profesionál a hardwaru se věnuje denně. Přitom by bylo moudré si přiznat, že v některých oblastech není zrovna silný v kramflecích.


Takže jsem na tom s názorem na tenhle kejs podobně. Neosazení USB-C portu je s ohledem na výhodnost dealbreaker, ty zhruba tři kila navíc hrajou v téhle cenové hladině roli a konkurence je víc než silná. Snad jen že by to prodejci prodávali rovnou v sadě "přibalené zadarmo".
Netradiční barvičky ale můžou být poměrně slušné lákadlo. Oranžová i magenta se povedly.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 10:41:36
avatar
na DDW testujeme běžně skříně za 1000 korun, takže opravdu nemámě deformaci ;)

P/rávě proto že můžeme srovnávat přímo mezi sebou skříně od 1000 po 7000, tak můžeme hodnotit modely jako Fractal Pop Air tak, jak hodnotíme ;)
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 14:45:15

Nooooo,
já to tedy předtím myslel spíš všeobecně, ale když kouknu do historie recenzí na DDW, tak tam nějak lowend nevidím. Vše je
střední třída a líp. A to i v rámci třeba edic jednotlivých výrobců.

Vlastně mi potvrzujete to, co jsme napsal. Pro Vás ta střední třída totiž je low end (teď si píchnu - co čekat od někoho, kdo tvrdí 16 jader je mainstream, že...) a i kdyby ne, tak na vás bude platit druhá polovina mého tvrzení - neprocházíte tím, že kupujete věci se striktně omezeným rozpočtem. To se pak na vše díváte jinou optikou.


Ona tahle skříň může mít celkem rozumný poměr cena kvalita, ale zároveň je v absolutních číslech docela drahá a pokulhává v oblastí výkon.


Když totiž řešíte, jak utratit každé pětikilo a je to vetší paměť / větší disk / modulární zdroj / rgb větráky / usb-c / lepší myš, lepší klávesnice, lepší monitor etc.... tak dokupování USB-C je někde docela vzadu v prioritách a radši pak vezmu třeba H510 flow, která je v dané cenové katagorii už v základu výrazně levnější a ušetřený skorolitr vrazím někde do výkonu.


Hele, ne vše od fractalu je bomba. Tu značku mám taky rád, ale tady mě tedy neoslovili. Nějak si nedokážu představit, že při současné nabídce by na tohle někdo kouknul a řekl si, tyjo, to je fakt pěkný, je mi jedno kolik stojí, tuhle chci, na konkurenci kašlu. A z čistě rozpočtového hlediska mi k doporučení nepřijde též vhodná. Rozhodně bych ji tedy nedal ocenění za cena/výkon.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-02 19:34:46
avatar
Myslím že jste to vystihl naprosto přesně.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-01 14:39:18
avatar
u mě je fractal desing super dělaji vyborne skříně nedam na ně dopustit moc mi sedí vzhledově i funkčně pokud vybirám pc skřín pro sebe nebo pro jine vždy je doporučuji
Pop Mini vypada super takovy krásny prcek

naprosto super ze cela zadni čast je perforovaná dokonce i kryt na PCI Slot
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-02 19:38:26
avatar
Ty perforace mohou být fajn, pouze pokud člověk používá v case positive pressure. V případě že používá negative, pak to dost negativně mění airflow.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Thursday, 23 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 279x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Wednesday, 22 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1084x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraTuesday, 21 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1161x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaFriday, 17 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1866x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1708x
Komentářů: 10