TEST: GIGABYTE UD850GM – nová generace GOLD zdroje v akci. Kvalita, výkon za solidní cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 15 June 2022
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE UD850GM – nová generace GOLD zdroje v akci. Kvalita, výkon za solidní cenu?
Gigabyte UD850GM - zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :). Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

  • Účinnost zdroje

Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 PLUS GOLD. Pro splnění této certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 92% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 89% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného Gigabyte modelu?

Podle našich měření plní udávaných 80 PLUS GOLD. A to s rezervou. Vlastně nikdy nemá pod 90%. Ve 20% zátěže dává přes 91%, v 50% má téměř 93% a ve 100% pořád téměř 91%. To je velmi dobré na mainstreamový „GOLD“ zdroj.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít mezi 50 - 100W. Takže jsme ještě navíc změřili účinnost zdroje na 5% a 10% zátěže tedy kolem 43W a 85W v případě testovaného 850W modelu. Účinnost se pohybuje přes 88% u 10% zatížení, které bude u typické sestavy s tímto zdrojem asi minimem. Což je vynikající účinnost u této třídy a kategorie zdrojů. Tím spíše, že předepsané minimum v těchto nejnižších zátěžích v případě GOLD certifikace žádné není a obvykle se pohybuje jen lehce přes 80% u mnoha a teprve při 20% se přehoupne přes požadovaných 90%.

  

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. PLATINUM tak snižuje teplotní ztráty, účet za elektřinu i nutnost chlazení. Ale samozřejmě tato konstrukce je také dražší než GOLD apod.    

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je zde bezpečně v mezích předpisů! Neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje to zjevně není velký problém. Větvě drží i v maximální zátěži, co mají a dokonce nikdy nejdou pod.

Zvlnění podle našich měření je sice hluboko v limitech, přesto je zde o něco větší „rozptyl“, než u některých podobných zdrojů, které jsme testovali v minulosti. Nicméně pořád velmi dobré, takže žádný ani teoretický problém. Zdroj samozřejmě nepíská, vzhledem k solidním pasivům se interně i slušně chladí. Otestovali jsme i další věci, v žádném ohledu zdroj neměl problémy a nevykazoval ani náznakem nebezpečné chování.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Gigabyte UD850GM má 120mm ventilátor, který se sám reguluje.

Má i semi-pasivní režim, kdy se ventilátor netočí a zdroj tak nevydává žádný hluk do zhruba 20% zátěže (170W). Jinak ventilátor se zapne při cca 30% zátěži, kdy běhá kolem 1000ot/min, masivnější nárůst rychlosti je až kolem 80% zátěže, kdy postupně zrychlí i přes 2000ot/min. Z hlediska hlučnosti je to běžný slušný standard v běžné zátěži, ale naplno už docela slyšet je, protože prostě jen 120mm ventilátor v malém prostoru …

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. Alespoň ne spolehlivě. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného zdroje Gigabyte UD850GM je vše v nejlepším pořádku. Dokonce bych ho označil za naddimenzovaný. Dokázal totiž v pohodě nabídnout přes 1090W než se bezpečně vypnul. A byl poté co vychladl, opět provozuschopný, takže ochrany evidentně funkční má. Což se týká i proudových ochran na větvích atd. Všechno funguje. Zdroj plní i další normu ohledně odběru ve standby režimu apod.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 932x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1106x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2028x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1152x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1121x
Komentářů: 1