TEST: GIGABYTE UD850GM – nová generace GOLD zdroje v akci. Kvalita, výkon za solidní cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 15 červen 2022
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE UD850GM – nová generace GOLD zdroje v akci. Kvalita, výkon za solidní cenu?
Gigabyte UD850GM - zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroje v běžném provozu zvládnou, co slibují, a splňovat mají. Také zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdroje UD850GM je znát, že se někdo hodně snažil. Důvod je asi jasný. Gigabyte potřebuje napravit zbytečně pošramocenou pověst, kdy předchozí verze této řady, P-GM série, se v jedné výrobně vadné sérii dostala na trh a Gigabyte tomu nezabránil, jak měl. Přestože u nás a na dalších trzích byly ty původně P-GM zdroje v pořádku, ne všichni to štěstí měli. Gigabyte tak evidentně nechce nechat nic náhodě a u nové verze UD-GM řady se hodně snažil.

Viditelné je posílení všech ochran i jejich testování. Masivnější je chlazení a použity jsou špičkové komponenty včetně dražších japonských kondenzátorů. Výsledkem je tak poměrně masivní 80PLUS GOLD platforma na poměry této střední třídy GOLD zdrojů. A i naše podrobnější interní testy potvrzují velmi kvalitní parametry a fungování. Slabinou je ventilátor, který má jen 120mm, díky čemuž je ovšem zdroj fyzicky kompaktnější. Nicméně ve vysokých zátěžích (80%+) i o něco hlučnější než sice delší zdroje, ale s větší prostorem a 140mm ventilátorem.

Asi největší praktickou výtku mám k délce kabelů, kdy jak 24-pin tak 4+4pin pro 12V jsou poměrně krátké. Pokud jde o cenu. Pochopitelně kvalitní 850W GOLD zdroj nemůže být vyloženě levný. 2800 korun vč. DPH je ale velmi dobrá cena, je sice dražší než předchůdce a některé jednodušší konkurenční modely, ale je prostě kvalitnější a robustnější (uvnitř), takže cena je odpovídající a velmi slušná s ohledem na konkurenci.

Možná je škoda, že Gigabyte jej už neudělal ve zbrusu nové ATX 3.0 verzi s tím novým 12+4pin PCIe Gen 5 konektorem. Ale přeci jen tohle bylo navrženo dříve a má být mainstreamovou řadou s dobrým poměrem cena výkon. Záruka 5 let je standard.

  • Závěr

Gigabyte UD850GM je podařený reparát, kterým snad výrobce dá zapomenout na ten přešlap, do značné míry způsobený zbytečným zaváháním obchodního/distribučního oddělení. Naprosto jasně se zde Gigabyte hodně snaží, aby se ani nemohla opakovat situace předchůdce a záměrně platformu fyzicky zesílil. Osazena kvalitnějšími robustnějšími komponenty s důrazem na funkční ochrany a kvalitu všeho. Výsledek je tak velmi dobrý. Paradoxně tak poněkud nafouklá kauza předchozí generace (kde drtivá většina kusů byla v pořádku) může tomuto novému modelu pomoci, protože zde měl výrobce opravdu hodně velký zájem o jistotu a kvalitu, a extra se snažil. Takže pokud chcete skoro jistotou, že máte kvalitní zdroj s funkčními ochranami, tohle je dobrá volba ;).

Vytkl bych některé vedlejší věci, jako o něco kratší hlavní kabely, než by bylo ideální a o něco horší ventilátor který je navíc jen 120mm, protože zdroj je záměrně velmi krátký, kdy osobně bych uvítal spíše 140mm ventilátor i za cenu o něco delšího zdroje. Speciálně u tak výkonného zdroje, jako je 850W. Cena je ale velmi dobrá a patří mezi nejlepší modely poměrem cena/výkon tohoto výkonu a této účinnosti na trhu. Celkově tedy dobrý, výkonný zdroj za slušnou cenu, u kterého se výrobce extra soustředil na kvalitní funkční ochranné prvky ;).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-16 21:51:19

Si ted rikam, jestli ten vykon neni málo na budoucí dobu. Az přijdou nove grafiky a cpu tak by se hodilo mit 2 kW:-D
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-16 22:49:07
avatar
pokud kupuji zdroj vždy si vybiram od seasonic nemám duvod měnit zatim mě nezklamal
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-16 23:03:25

Ja zase sa rozhoduje aj u zdroja cena/kvalita na značke nelipnem, ale tiež tam mam seasonic 550W platinum Proste si potrpim na Japonskych sučiastkach (kvalita) nič proti čine ale...
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-17 09:24:44

Ja vybírám zdroj hlavne dle kvality, ted mam corsair hx1000i coz je pecka a snad jeste dlouho vydrží vykonove. Taky nemam důvod menit.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 462x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 595x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2214x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0