Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch Tisk E-mail
Napsal Budy   
Pondělí, 16 březen 2009
Přejít na obsah
Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch
Vodní chlazení pod drobnohledem
Testovací sestava a metodika
Čerpadlo - Laing DCC-1RT (vodní čerpadlo)
Radiátory a expanzní nádoba
Vodní blok pro procesor
Chlazení základní desky - bloky EK Waterblock
Chladíme duální grafiku HD 4870 X2
Výkon vodního chlazení - Voda vs Vzduch
Závěr a hodnocení

 

 

  • Vodní chlazení pod drobnohledem

Teď když víte, z čeho všeho se vodní okruh musí skládat nebo také, co vše je možno "vodníkem" chladit, tak se můžeme řádně vrhnout do problematiky týkající se vodních okruhů. Vodní chlazení funguje na principu cirkulace vody v okruhu, při kterém nám voda slouží jako element, starající se o odvod tepla z chlazených komponent. Princip chlazení je tedy trošičku odlišný od klasického vzduchového chlazení, kde vzduch poháněný větráky nám při kontaktu s teplejším povrchem než je vzduch samotný teplo na sebe naváže a odvane jej z počítače. U vodního chlazení voda z teplejšího povrchu (z bloku) na sebe naváže teplo vyzařované čipem a díky stále cirkulaci vody jej odnese jinam, kde se poté voda ochladí a pokračuje ve svém oběhu.

A teď narážíme na mylnou představu některých jedinců, kteří si myslí o vodním chlazení, že voda nám v okruhu splňuje stejnou funkci jako vzduch. Do jisté míry ano, z laického pohledu nemůžete poznat rozdíl, ale z ohledu fyzikálního již zde jeden rozdíl je a to podstatný. Vzduch sám o sobě slouží jako tepelně vodivé médium (stejně jako voda). Naváže energii úplně se stejnou účinností, ovšem s jinou rychlostí, ale s narůstajícími hodinami provozu se nám nashromážděný teplý vzduch v pokoji začne rozpínat a zvyšovat nám teplotu ovzduší v daném pokoji. Zatím co u vodního chlazení nám ohřátá voda předá teplo na radiátor, který má mnoho násobně vyšší chladící plochu a teplo se mnohem rozumněji a rychleji vyloučí z okruhu. Díky tomuto nám vodní chlazení během pár hodin nezahřeje tak "brutálně" pokoj jako normální PC chlazené vzduchem. A také nám voda díky své vyšší tepelné vodivosti (cca 24x vyšší než vzduch) dokáže chlazené komponenty uchladit na mnohem nižších teplotách (samozřejmě, že záleží i na jiných faktorech, jako tepelná kapacita vody, větší plocha radiátorů a spousta dalších okolností). Samozřejmě, že nemůžete počítat, že vám samotná voda bude chladit komponenty 24x lépe, než kdybyste je chladili vzduchem, jelikož avízovaná lepší tepelná vodivost je pouze hypotetická.

I přes to vodní chlazení při výběru odpovídajících dílů nám dokáže v průměru počítač ochladit až 3x či 4x lépe než vzduch. Jelikož klasická přírodní voda je nasycena všemožnými minerály a dalšími stopovými prvky, tak není příliš vhodná pro použití v okruhu. Bloky velice rychle podléhají galvanické korozi a poté může dojít až k samotnému ucpání bloku, při němž by vodní chlazení přestalo plnit svůj účel, a počítač by velice rychle začal kolabovat díky nadměrně vysokým teplotám. Tomuto se dá zabránit destilovanou vodou, kterou deset odborníku z deseti doporučuje pro použití do okruhu. Další nepříjemnou vlastností nedestilované vody je její mnohonásobně vyšší vodivost a při vytečení vody z okruhu na nějakou součást počítače, co je pod napětím by mohla udělat neplechu v podobě vyzkratování plošných cest. Při vytečení destilované vody z okruhu na nějaký ten hardware, se již nemusíte obávat téměř žádného rizika. Jestli počítač ihned vypnete a vysušíte, tak zde je převeliká šance na to, že počítač bude spolehlivě fungovat tak, jak fungoval před únikem vody z okruhu.

Voda mezi bloky a dalšími komponenty vodního okruhu se přenáší přes hadice. Pro připojení hadice na blok, čerpadlo, radiátor nebo expanzní nádobu se používají tzv. fitinky. Fitinky jsou klasické "nástavce" se závitem a hrdlem. Fitinky se zamontují do komponenty a na její hrdlo se navleče hadice. Ale jelikož pouhá hadice není schopna dokonale přilnout na fitinku, tak k dokonalému utěsnění používáme buď klasické instalatérské stahovací plechy, nebo postačí i obyčejné plastové stahovací pásky. Stahovací plechy, zakoupíte v každém železářství a jsou vyráběny v různých velikostech. Plastové stahovací pásky se dají pořídit v jakékoliv drogérii.
Podívejme se dále …
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 162x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1325x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2202x
Komentářů: 7