Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch Tisk E-mail
Napsal Budy   
Pondělí, 16 březen 2009
Přejít na obsah
Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch
Vodní chlazení pod drobnohledem
Testovací sestava a metodika
Čerpadlo - Laing DCC-1RT (vodní čerpadlo)
Radiátory a expanzní nádoba
Vodní blok pro procesor
Chlazení základní desky - bloky EK Waterblock
Chladíme duální grafiku HD 4870 X2
Výkon vodního chlazení - Voda vs Vzduch
Závěr a hodnocení

 
  • Použité bloky EK Waterblocks – základní deska

Vodní bloky od firmy EK Waterblocks , které jsme vybrali pro test, jsou prakticky totožné. Všechny jsou acetalové, mají totožnou měděnou základnu, stejné závity pro fitinky, takže si je popíšeme jen tak v rychlosti, jelikož u těchto tří bloků si ani není moc co popisovat.

Prvně se podívejme na blok EK Waterblocks -NB S-MAX - Acetal. Tento blok jsme osadili na severní můstek. Blok má na svém vybroušeném acetalovém krytu vyrytou značku firmy EK . Blok se skládá ze dvou částí, které jsou k sobě přišroubovány imbus šrouby, stejně jako v případě XWB-01. Cena v Česku za tento blok atakuje hranici 1050Kč, což je velice přijatelná cena vůči kvalitě a chladicímu výkonu tohoto bloku. Blok je málo restriktivní, takže je vhodný i pro použití se slabšími čerpadly.

Blok je dodáván bez fitinek, ty si musíte pořídit sami. Blok má stejně jako XWB-01 základnu kompletně z mědi. Blok se na desku uchytí pomocí 4 šroubků s maticemi. Velice jednoduché a efektivní. Více si popíšeme jeho montáž v dalším článku o vodním chlazení.

Blok je dodáván v maličké krabici, provedené ve stejném stylu, jako u všech bloků od EK Waterblocks určených pro vaše základní desky. Na krabici již je dostatečný počet informací a rozhodně si nekupujete zajíce v pytli jako v případě Thermalright XWB-01. Teď se pojďme krátce podívat na zbylé dva bloky pro naší Asus Rampage Formula.

Bloky určené ke chlazení mosfetů na Asus Rampage Formula snadno podle tvaru poznáte. Tyto bloky jsou výrobcem certifikované pro všechny desky od Asusu s chipsetem x38/x48. My jsme je ozkoušeli i na desce s P45 Express čipsetem a v pohodě se na ni dali usadit. Acetalový vršek u těchto bloků na mosfety je k měděné základně přišroubován hvězdicovými šrouby velikosti pravděpodobně M3. Restriktivita těchto bloků je opět velice nízká a k bezproblémovému provozu vám postačí i slabší čerpadlo.

EK Water Blocks Mosfet Asus 3a X38 - Acetal jsou velice malé bloky, které se dají lehce přehlédnout, ale jestli čekáte, že díky jejich velikosti vás přijdou na pár korun, tak jste na omylu. Jejich cena k dnešnímu datu je vcelku vysokých 1100Kč včetně DPH.
Už nám zbývá si popsat jen EK Waterblocks EK-NB/SB ASUS 4 a EK-FC4870 X2 CF - Acetal tak honem na ně, ať je to konečně za námi a ať se konečně můžeme vrhnout na výkonnostní grafy tohoto skvělého druhu chlazení pro desktop PC.

EK Waterblocks EK-NB/SB ASUS 4 se opět v zásadě nikterak neliší od ostatních bloků od firmy EK, co jsme si představili. Má opět měděnou základnu s dokonalou rovností, acetalový kryt přidělaný k základně bloku imbus šrouby. Cena tohoto bloku se k dnešnímu dni pohybuje okolo 1100Kč. Blok se stejně jako bloky na mosfety přišroubovává dvěma šrouby, které se na zadní straně desky připevní pomoci větších matic a podložek. Restriktivita tohoto bloku je opět velice nízká.

Na fotografii můžete pozorovat dokonale vylapovaný povrch, kterým mají všechny vodní bloky od firmy EK. Takže nějaké nerovnosti se u těchto bloků bát nemusíte a ihned s klidným svědomím je můžete usadit na základní desku. Teď přejdeme k chloubě našeho dnešního testu. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 580x
Komentářů: 0
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 482x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 728x
Komentářů: 1
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1573x
Komentářů: 6
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1727x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1545x
Komentářů: 5