Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch Tisk E-mail
Napsal Budy   
Pondělí, 16 březen 2009
Přejít na obsah
Vodní chlazení - jak na něj a jak účinné je? Voda vs Vzduch
Vodní chlazení pod drobnohledem
Testovací sestava a metodika
Čerpadlo - Laing DCC-1RT (vodní čerpadlo)
Radiátory a expanzní nádoba
Vodní blok pro procesor
Chlazení základní desky - bloky EK Waterblock
Chladíme duální grafiku HD 4870 X2
Výkon vodního chlazení - Voda vs Vzduch
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkonnostní testy – jak účinná je voda?

Metodiku jak testujeme, jsme si již popsali, takže již není co k tomu dodat. Někomu námi vybraná metoda měření by se mohla zdát nepřesná, ale jelikož dnes netestujeme přímo určité vodní bloky v oblasti jejich chladícího výkonu. Ale záměrem testu je spíše ukázat chladící možnosti high-end vodního chlazení ,takže pro náš test je tato metoda plně dostačující. Ostatně běžní uživatelé své teploty na komponentech jinak měřit nebudou a těch pár lidí co se najde s přesnější metodou a chutí na změření přesné teploty na svých komponentách bude jen hrstka. Navíc naše metoda po důkladném rozboru a experimentování nám nevykázala nějaké známky vyšších odchylek a tak jsme přesvědčeni, že naše testovací metodika pro tento druh testu je plně dostačující. Jak jsme již informovali v úvodu dnešního článku. Dnes se zaměříme na ukázku teploty procesoru a grafické karty s vodním chlazením a vzduchovým. Teploty desky si také probereme, ale pouze zběžně.

Jako první se podívejme na rozdíl teplot na procesoru Q6600 při různých frekvencích. Pro vzduchové chlazení jsme zvolili ultra výkonný chladič Thermalright Ultra 120 Extreme s osazenými dvěmi 120mm ventilátory značky Xilence (1300Oot.). V případě chlazení vodou nám posloužil Thermalright XWB-01. Jak můžete pozorovat, tak procesor díky svým čtyřem jádrům i na nízké frekvenci vcelku obstojně vyzařuje solidní porci ztrátové energie. Rozdíl mezi frekvencí na 2400Mhz až 3000MHz v oblasti vyzařovaného tepla není nikterak moc veliký. Rozdíl v oblasti vzduchového chlazení a vodního je již na jiné úrovni a určitě se již tento rozdíl vyplatí vůči vynaloženým financím do vodního chlazení. Když se podíváme na teploty na procesoru při frekvenci okolo 3600MHz a 3800MHz tak již můžeme pozorovat vcelku podstatný rozdíl v oblasti teplot. Vodní chlazení je schopné při stejném napětí a stejné frekvenci na procesoru uchladit tento čtyř-jádrový čip až o 16stupnů lépe než jeden z nejlepších vzduchových chladičů na trhu. Skvělý výsledek. A to se ani nezmiňuji o tom ,že konečná frekvence našeho procesoru se vzduchovým chladičem končila na 3,8GHz. S vodním blokem se nám podařilo vymáčknout ještě vyšší plně stabilní frekvenci pro tento čtyř-jádrový čip a to 3900MHz. Jestli si teď myslíte, že tyto teplotní rozdíly na procesoru jsou senzační, tak to jste ještě neviděli teplotní rozdíly na grafické kartě.

Referenční chladič na ATI Radeonu HD 4870x2 se moc nevyvedl vzhledem k jeho opravdu značné jednoduchosti se ani není čemu divit, že není moc účinný. O tom svědčí vysoké teploty grafické karty jak již v zátěži tak i v klidovém stavu. Navíc když chcete zkusit maximální OC této karty, tak musíte nastavit ventilátor na 100% a to již karta vyprodukovává značný hluk, což není vůbec příjemný zvukový projev pro váš sluch. Naštěstí osazení karty vodním blokem vyřeší všechny tyto špatné neduhy této jinak vcelku povedené grafické karty. Jak jste jistě již vyčetli v grafu, tak při použití vodního bloku jdou teploty na kartě na opravdu nízké hodnoty, jakých nejste s jiným chladicím řešením schopni dosáhnout (s výjimkou suchého ledu či dusíku). Námi naměřený teplotní rozdíl v klidovém stavu činil až 43 stupňů celsia, což je nevídaný teplotní rozdíl. V zátěži tento rozdíl se vyšplhal až na 50 stupňů celsia! Poklona chladícímu výkonu pro blok EK-FC4870 X2 CF - Acetal.

Jak můžete pozorovat v tabulce, tak vodní chlazení dopomohlo velice slušně i v oblasti teplot na základní desce. Ačkoliv chladit vodou základní desku není taková nutnost jako procesor nebo grafickou kartu při vyšším přetaktování, tak i chlazení desky vodou vám může dopomoci díky lepším teplotám vyhnat váš procesor o nějaký ten MHz výše.
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 562x
Komentářů: 0
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 466x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 724x
Komentářů: 1
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1572x
Komentářů: 6
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1727x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1544x
Komentářů: 5