Shrnutí 2021: Ocenili jsme CPU, GPU, hry, technologie a trendy! Co se povedlo a nepovedlo? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 31 prosinec 2021
Přejít na obsah
Shrnutí 2021: Ocenili jsme CPU, GPU, hry, technologie a trendy! Co se povedlo a nepovedlo?
To nejhorsi a nejlepsi z procesorů 2021
To nejlepsi a nejhorsi - Grafické karty 2021
To NEJ co dorazilo na trhu - základní desky, disky, periferie, mobility ...
To nejlepsi a nejhorsi na poli PC her
Závěr a hodnocení roku 2021

 

 

  • To nejlepší i nejhorší, co dorazilo na trh

                                  – základní desky, disky, paměti, periferie, mobility

Pokud jde o ostatní produkty, tak i tady to bylo v roce 2021 hodně složité. Zejména s uvedením na trh, kdy kvůli potížím v dopravě byla vydání novinek různě odkládána, posouvána a dělat recenze pod NDA tak bylo hodně náročné kvůli neustálým změnám termínů. Přitom výrobci se v uvádění novinek předháněli. A některé věci byly i zajímavé ;).

  • Základní desky

Pokud jde o základní desky, tady byl rok hodně bohatý, zejména na modely Intel. Ale to proto, že uvedl dvě navzájem nekompatibilní generace jen několik měsíců od sebe v jednom roce. Z590 (LGA 1200) následovaný aktuálním Z690 (LGA 1700). U AMD to bylo letos jen ve znamení doplňování nabídky a evoluce některých modelů. Asi nejzajímavější byly tak B550 desky a nové pasivní varianty X570 modelů. Pokud bych měl vytáhnout to NEJ, tak asi takhle …

ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO mě letos velmi potěšila. Deska, kterou používáme na testování dorazila v této nové pasivní verzi a je prostě perfektní ve všech směrech, přitom nestojí ještě úplný nesmysl (ano jsou tu i lepší X570 desky, ale za dvojnásobnou cenu, což je ehm ...). I když samozřejmě je stále poměrně drahá a z hlediska poměru cena výkon je mým favoritem pro většinu uživatelů TUF Gaming PRO série v rámci X570 i B550 platformy, která také dostala letos pasivní variantu (X570). Je prostě výrazně levnější. Přiznám se, že jsem se letos hodně těšil hlavně na vylepšené TRX40 a TRX80 modely, ale žádný nedorazil, protože AMD jaksi odložilo vydání ThreadRipper ZEN 3 :(.

Co mě naopak opravdu hodně nepotěšilo, byl Intel a jeho Z590. Od začátku jsem nechápal, proč tohle vůbec vyšlo. Bylo dávno jasné, že jde o mrtvou platformu, do které ALDER LAKE vůbec nepůjde. Přesto ty desky vyšly, z povinnosti jsem na ně udělal recenze, ale tuhle platformu jsem vážně nepochopil. Vadí mě že vůbec vyšla, protože Intel moc dobře věděl, že vydává odpadek, který bude za půl roku na vyhození, protože další generaci procesorů v podobě ALDER LAKE, tam nepůjde osadit ...

Z690 je o něčem jiném, samozřejmě pokud někdo koupil Z590 v přesvědčení, že si do ní osadí ve stejném roce i nový ALDER LAKE, tak je pochopitelně hodně naštván - ale říkal jsem to v každé recenzi a článku, takže máte číst DDWorld.cz lépe ;). Nicméně Z690 mě neudělala příliš radost. Ta platforma je totiž příšerně drahá. Zbytečná PCIe 5.0 podpora, nesmyslně udělaná jen pro GPU a nikoliv pro SSD, zbytečně výrazně prodražuje už tak dnes drahou výrobu desek. Ve finále tak i ty očesané, hodně jednoduché Z690 modely stojí ohromné peníze, čímž zabíjí jakoukoliv zajímavost ALDER LAKE procesorů. B550/X570 varianty stejných desek stojí ve verzích Z690 o několik tisíc korun víc. A jakýkoliv lepší Z690 model začíná na šílených 15 tisících (absurdní pro mainstreamovou platformu) a navíc většina je dostupná výhradně jen v kombinaci s DDR5, které teď ovšem nedávají ekonomicky žádný smysl.

Takže tenhle trend rychlého a značného zdražování nových generací desek, mě velmi nepotěšil. Nicméně ona to není prostě jen chyba Intelu a jeho konstrukce Z690 modelů. je to obecný trend daný okolnostmi. Obávám se, že chystané AMD AM5 modely, tedy AMD X670/B650 pro ZEN 4 procesory, budou tento trend následovat. Takže si užijte ceny současných B550/X570 desek. Za tak malé peníze budeme mít tolik výbavy a kvality asi naposledy :(.

  • Disky

Na poli disků jsme se v roce 2021 hodně činili na DDWorld.cz :). Otestovali jsme ohromné množství M.2 SSD, externích disků apod. Bohužel jsem nestihl otestovat nové až 20TB 3,5“ HDD, které konečně dorazily na trh. Takže opět velký posun. Viditelný byl i posun na poli SSD, kdy dnes máme běžně mainstreamové M.2 SSD s rychlostmi kolem 5000MB/s. Tedy alespoň ve špičkách. TOP modely už umí i přes 7000MB/s. Pravda, v běžných aplikacích a reálně dosahovaných běžných rychlostí čtení natož zápisu, to tak veselé není. Ceny u těch rychlejších modelů také povážlivě klesly, i když obecně poměr kapacita se kvůli finanční inflaci a výrobním nákladům letos obecně u SSD moc nezlepšil.

Za nejzajímavější produkty roku považuji tak právě ty střední TLC verze Gen4 SSD s rychlostmi kolem 5000MB/s za dobrou cenu. A také ty až 20TB HDD. Naopak mám výhrady k některým levnějším NVMe SSD diskům, u kterých výrobci neosazují RAM. Ta cenová úspora je přitom naprosto minimální, klidně jen 150 korun proti disku, který tu RAM má. Vliv na výkon, zejména schopnost udržet ten výkon stabilně delší čas, je přitom značný. Chápu, že u nejlevnějších SSD to asi dává smysl, ale přeci jen u některých mainstreamových modelů, které jsme testovali, to neosazení RAM považuji za chybu. Zatím mě také zklamala rychlost prosazování technologie jako DirectStorage, jinými slovy konečně smysluplné využití rychlosti SSD pro hry apod.. Bohužel stále žádná hra na PC toho nevyužívá :(.

  • Paměti

Na poli pamětí bylo veseleji, než jsme čekali. Ceny byly sice jako na houpačce, ale nakonec se podařilo udržet ceny DDR4 pamětí přístupné a rozumné. Dostupnější se staly velké a opravdu rychlé verze DDR4 pamětí na 3600/3800MHz, takže pro nás zákazníky skvělé.

Samozřejmě rok 2021 je i rokem prvního nástupu DDR5, ovšem to vydání bylo zjevně uspěchané a pro poněkud nedůstojnou platformu (ALDER LAKE), která ve snaze to DDR5 vůbec zprovoznit, tyto paměti v mnoha směrech velmi limituje. Osobně si myslím, že DDR5 měly odstartovat až ve 2022, vyladěné a hlavně s odpovídajícími novými generacemi CPU, které jsou pro skutečně stavěny. Jinak ale posun je to zatím jen teoreticky velký. DDR5 nabízí obrovský nárůst rychlostí, a tedy i praktické propustnosti. Teď toho jen využít :).

  • Periferie

Hodně veselo bylo i tady. Výrobci se činili, ostatně zájem o kvalitní periferie v mnoha oblastech trhal z pochopitelných důvodů rekordy. A otestovali jsme toho hodně a budeme pokračovat i dále. Co mě potěšilo je opět výrazné zlepšení kvalit u cenově dostupnějších myší a klávesnic, kde se dají koupit opravdu kvalitní věci za „pár“ peněz. Na druhou stranu někteří výrobci chrlí takové množství nových modelů produktů, až je to podle mě na škodu, minimální rozdíly proti existujícím modelům stejného výrobce nebo jiným produktům konkurence atd. Méně by někdy bylo více.

  • Monitory

Tady speciálně bych chtěl vyzdvihnout nástup konečně cenově dostupnějších velkých 4K IPS panelů se rychlými 120Hz nebo i 144Hz a FreeSync k tomu. Prakticky perfektní univerzální (zejména herní monitory) dnes, jež se dají konečně koupit a využít za rozumné peníze kolem 20 tisíc. Sám jsem tedy po několika letech upgradoval.

Co mě naopak vůbec nepotěšilo je trend prosazování a inzerování technologie HDR. HDR je přitom nesmysl pro všechny, mimo profesionálů v oblasti grafiky a a filmových efektů. Běžný uživatel HDR nepotřebuje, neboť zapnutí HDR u současných monitorů a grafik znamená enormní zvýšení spotřeby. Nic víc. Vizuální přínos je minimální a značně diskutabilní. Každopádně spotřeba grafické karty je o desítky W vyšší, u monitorů samotných pak stoupne spotřeba ze 40W, klidně na 160W i víc. HDR je v současné podobě neefektivní šílenost, která by rozhodně všeobecně neměla být běžný zákazníkům nabízena.

Nepotěšilo ani OLED, jakkoliv první trochu dostupnější modely jsou konečně na trhu! Zkušenosti s nimi jsou v praxi celkově špatné. Tedy samozřejmě obraz je parádní ve všech směrech, o tom žádná. OLED je obrazově super! Bohužel životnost a problémy s vypalováním panelů zůstávají. A jsou značné. Zatím to vypadá, že náročnějším uživatelům OLED vydrží tak rok, než budou viditelné vypálené obrazy, a maximálně dva tři roky, než to na vyhození. Bude to chtít ještě hodně vývoje, než bude OLED mainstreamové řešení ... IPS to tedy stále jistí.

  • Mobility

Rok 2021 byl hodně zajímavý na poli mobilit. Apple a jeho M1 určitě zaujalo, ale jen to jen Apple platforma, tedy okrajová záležitost. Pro většinu z nás tedy nezajímavá – demonstruje ovšem jasně, že s výkonnými ARM procesory se musí počítat i mimo mobilní zařízení, ke zděšení zejména Intelu. O poznání zajímavější tak byl viditelný nástup AMD, jehož mobilní platforma RYZEN 5000U/H k nemalému šoku všech, byla a je objektivně nejlepší mobilní platformou. Cenově dostupná, s excelentním vyváženým výkonem CPU i iGPU, a vynikající efektivitou. Nikdy dříve jsme neviděli tolik kvalitních notebooků včetně těch vůbec nejvýkonnějších, postavených poprvé na AMD. Takže výběr byl opravdu zajímavý. Každopádně ASUS a jeho Zephyrus G14 u mě stále vede :). Je to prakticky perfektní normální skutečně mobilní počítač a nestojí nesmyslně mnoho.

Pokud jde o mobilní telefony, v roce 2021 jsme měli tajnou změnu :). Největší výrobce telefonů je poprvé z Číny, kde firma BBK Electronics ovládá několik velkých značek, a má tak dohromady vlastně 1/3 mobilního trhu. I když se z nějakého důvodu schovává. Je tak mnohem větší než SAMSUNG či APPLE. Jinak to byl business jako obvykle. Za nejzajímavější telefony roku lze označit nové generace překládacích telefonů FOLD společnosti SAMSUNG, které se hodně povedly a jsou asi nejzajímavější inovací na mobilním poli.

I když stále jde spíše o technický vývojový koncept, který se jen dá běžně koupit. Stojí ovšem raketu :). Pokud jde o zajímavé cenově dostupné telefony, zklamal mě letos jindy aktivní ASUS kdy jeho nová generace ZenFone 8 speciálně unikátní model FLIP, zůstaly drahé a nedočkal se generačního vylepšení, ve které jsem doufal ;). Překvapilo REALME a jeho superrychlý model GT, který stojí polovinu toho, co jiné špičkové telefony s podobně výkonným základem.

Nicméně kromě poměru cena/výkon to zase taková sláva není, absence zvýšených odolností a čistého Android prostředí to tomuto jinak asi největšímu překvapení roku na mobilním poli, docela kazí.

Pojďme dále …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 836x
Komentářů: 0
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 848x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1579x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1640x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1515x
Komentářů: 0
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?Čtvrtek, 19 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1760x
Komentářů: 6