Šťastný nový počítačový rok 2023 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sunday, 01 January 2023
Přejít na obsah
Šťastný nový počítačový rok 2023 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz?
Rok 2023 v trendech a technologiích
DDWorld.cz v roce 2023 - co nás čeká a snad nemine?
altVítejte v novém roce. Nebude snadný, jednoduchý ale nudit se nebudeme Podívejme se, co nás čeká.

 

 

 

 

  • Šťastný nový počítačový rok 2023

                       – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz?

Jako každý rok bych Vás s prvních článkem roku chtěl v novém roce všechny přivítat. A podíváme se společně na to, co nás čeká, co se chystá, a to nejen pokud jde o HW novinky a technologie, ale také v rámci našeho projektu DDWorld.cz.

Jaký byl rok 2022, co se povedlo a nepovedlo a vyhlášení povedených a nepovedených produktů, technologií a trendů, jsme se bavili v závěrečném článku minulého roku. Jak v něm bylo řečeno, tak rok 2022 rozhodně nebyl takový, jak jsme si představovali. A můžeme myslím definitivně konstatovat, že „staré“ časy, a to, jak se věci měly poslední 2 dekády, jsou definitivně minulostí. Čekají nás velké změny.

Jak obvykle tedy tento článek začněme hrubým nástinem toho, co nás na poli technologií, PC a dalších novinek v roce 2023 nejspíše čeká a na co se můžeme těšit. Závěr článku pak věnujeme tradičně tomu, co nás čeká kolem DDWorld.cz

  • První polovina roku 2022 v PC …

Jako obvykle je samozřejmě začátkem roku v plánu CES. Letos bude poznamenaný velkými geopolitickými událostmi, které se do PC sféry projevují hlavně narušením výrobních i dodavatelských řetězců. A tak neobvykle bude na CES rovnou uvedena část produktů na trh (mnohé již testujeme), kdy půjde o věci, jež to prostě na trh v roce 2022 proti původním plánům nestihly.

Řeč je v tomto případě hlavně o dalších modelech již uvedených procesorových desktopových řad AMD RYZEN 7000 a Intel Core 13000. Ano, za pár dní AMD a Intel uvedou na trh levnější procesory a modely, takže se jim budeme hned v recenzích věnovat. Ani jedno není tajemstvím, pokud sledujete naše zpravodajství, tak víte přesně, co se chystá. Skutečnými procesorovými novinkami budou od AMD tak až nové RYZEN 7000X3D varianty procesorů. Tedy modely s vrstvenou L3, kdy očekáváme RYZEN 7 7800X3D, RYZEN 9 7900X3D a RYZEN 9 7950X3D. Všechny tři by AMD mělo na CES představit ale na trh dorazí pravděpodobně v průběhu Q1.

Velkou CPU novinku představí na CES 2023 Intel, po více jak dvou letech odkladů konečně Sapphire RAPIDS platformu, ve dvou provedeních. Až 56jádrovou pro servery a pracovní stanice a 24jádrovou pro HEDT, a tedy konkurenci ThreadRipperům. Bohužel jak známe Intel, tak v jeho případě uvést na trh a dostupnost na trhu, jsou dvě zcela odlišné věci, mezi kterými jsou klidně měsíce. Stejně ale, po mnoha a mnoha letech Intel konečně uvádí nástupce X299 platformy a Core i9-10000X série! Hurá.

Současně se představí další varianty nových generací grafických karet AMD RX 7000 a NVIDIA RTX 4000. Aktivnější bude pravděpodobně NVIDIA, jež přímo uvede na trh novou RTX 4070 Ti (původně měla vyjít jako RTX 4080 12GB) a současně představí mobilní RTX 4000 sérii. AMD se velmi pravděpodobně představí s mobilní Radeon RX 7000M generací. I když uvedení na trh se nejspíše dočkáme až v dalších měsících. Se zpožděním se na CES 2023 také budou prezentovat PCIe 5.0 SSD a ATX 3.0 zdroje, kdy obojí již mělo být na trhu, ale prostě se to nestihlo a problémy tohoto rázu budou nepochybně pokračovat i nadále do určité míry.

Současně budou na CES podle plánu představeny zcela nové produkty pro rok 2023. Nejzásadnější novinkou bude zcela nová již 5nm mobilní generace AMD RYZEN 7000H/U, kde se vedle tradičního APU (monolitický čip s CPU a GPU částí) dočkáme i mobilní varianty desktopových čipletových RYZEN 7000, čím AMD tedy podstatně navýší generační výkon. Nově se můžeme těšit až na 16jader proti dosavadním maximálně 8 v případě mobilní platformy AMD. Takže to bude zajímavé. AMD současně představí i novou generaci grafik, kdy pro mobilní PC bude zásadní hlavně nové NAVI 33, kterého se dočkáme i v desktopu, co by mainstreamu (pravděpodobně jako Radeon RX 7600) asi někdy během Q1. Možná se představí i NAVI 32, tedy levnější čiplet pro Radeon RX 7700/7800 sérii, ale u něj je možné, že dorazí až v průběhu Q2. Zatím nevíme. Uvidíme, co AMD na CES 2023 ukáže.

Samozřejmě Intel rozhodně nebude jen přihlížet a chystá své mobilní Core 13000 procesory. Bohužel jde o stále o ty samé 10nm čipy, takže budou mít nadále velké problémy s efektivitou a výkonem na nižších TDP proti 5nm AMD. Bohužel, očekáváná zcela nová generace v podobě 7nm METEOR LAKE má a bude mít velké zpoždění a hned tak ji neuvidíme. Grafické karty Intel jsou pak poněkud ve vzduchoprázdnu, kdy vše nasvědčuje tomu, že Intel se bude věnovat maximálně integrovaným a low end modelům. Na novou generaci výkonných herních GPU, které by konkurovaly novinkám AMD a NVIDIA, můžeme pravděpodobně definitivně zapomenout.

Na CES 2023 obecně dostaneme ale asi jen ochutnávku těch všech zásadních novinek. Reálně se na trh nové produkty budou dostávat postupně spíše od konce Q1 a v průběhu Q2. To už ovšem bude čas Computexu, a chystat se tak budou novinky pro druhou polovinu 2023 …

  • Druhá polovina roku 2023 v PC

Konec roku bude pak ve znamení uvádění do prodeje dalších modelů již přestavených nových generací CPU a GPU. V létě, vypadá to na srpen/září se dočkáme uvedení nové generace pracovní a HEDT platformy AMD! ZEN 4 procesory dorazí v až 96jádrových Threadripper PRO 7000WX pro 8kanálovou variantu SP5 (odvozené od až 12kanálové serverové verze). A současně se mluví  už poměrně nahlas také o 4kanálové až 64jádrové ThreadRipper 7000X platformy čistě pro high end PC, postavené na menší SP6 patici. Ano, bude to všechno hodně drahé, ale také hodně hodně výkonné :).

AMD pravděpodobně v létě představí také APU verze ZEN 4 pro desktop odvozené od mobilních variant. Ovšem jde hlavně o procesory zaměřené na výkonnou integrovanou grafiku, kdy jak víte, tak všechny ZEN 4 jinak mají malou integrovanou grafiku v I/O čipu. Fruhá polovina roku bude v rámci AM5 platformy hlavně o dalším ladění a vylepšování, cenových soubojích s Intelem a přípravy pro revoluční ZEN 5 generaci, která se dodělává jako zcela nová architektura a generace RYZEN procesorů, kompatibilní plně s již uvedenou AM5, vyjde brzy v roce 2024.

Intel chtěl a měl původně v roce 2023 představit zcela novou generaci již 7nm čipletových METEOR LAKE procesorů a novou desktopovou platformu pro ně, což by konečně mělo plně konkurovat AM5 a ZEN 4/ZEN 5 od AMD. Jenže se tak definitivně nestane. Další zpoždění a problémy odkládají vydání hluboko do roku 2024. Takže co vyjde místo toho jako Core 14000 série? Přeznačené současné Core 13000 procesory současně s přeznačenými Z790 deskami „nově“ na Z890. Tedy žádné významné generační změny ani vylepšení nečekejte. Možná pár mobilních METEOR LAKE demonstrací proběhne, ale reálně Intel zjevně opakuje potíže z předchozích generací výroby a architektur.

AMD a NVIDIA budou bojovat s mainstreamovými grafikami, kdy se během léta očekává již plná dostupnost i nižších modelů jako Radeon RX 7700/7800 s NAVI 32 a NVIDIA RTX 4060/4050. Současně se dost možná začne mluvit o refresh současných high end modelů. Tedy možná ke konci roku NVIDIA oživí nabídku nějakou tou 650W RTX 4090 Ti. AMD pak s 500W Radeon RX 7950 XTX, kdy oba výrobci mají ještě mezery v možnosti narvat takty na GPU přes 3GHz a použít velmi rychlé až 24GHz GDDR6 paměti. To bude znamenat tak 10% nárůst výkonu proti RTX 4090, a zhruba 15 - 20% v případě AMD a srovnání se současnou RX 7900 XTX. Ovšem v obou případech za cenu další nesmyslně obří spotřeby. Netěším se ani na jedno.

V průběhu roku se také můžeme těšit na mnoho nových ATX 3.0 modelů zdrojů, nové stále větší HDD a Gen5 SSD disky. Hodně novinek chystají také výrobci chladičů a skříní. Musím ovšem říci, že v zákulisí celého businessu panuje značná nervozita kvůli aktuální poptávce. Ta klesla brutálně, některé věci se skoro neprodávají, což zejména v kombinaci s objektivní inflací cen, vytváří více než komplikovanou situaci. Některé firmy se rozhodly ji přečkat tím, že trochu uberou tempo výroby a investic, jiné naopak přidají a pokusí se urvat si další část trhu pro sebe. Zkrátka nudit se nebudeme, ale rozhodně nebudou věci tak růžové pro výrobce a prodejce, jako byly v roce 2021 a část roku 2022. A nepochybně vliv snížené poptávky, velkých problémů ve výrobě a dopravě ovlivněných i pokračujícími geopolitickými změnami, uvidíme v praxi celý rok … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Friday, 21 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 613x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Thursday, 20 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 980x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechWednesday, 19 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1404x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1538x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 0