Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 31 prosinec 2022
Přejít na obsah
Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií?
To nejlepsi a nejhorsi - CPU, desky a platformy
To nejlepsi a nejhorsi - Grafické karty
To nej co dorazilo na trh - Case, disky, RAM, periferie a mobility
Závěr a hodnocení roku 2022
alt

 

 

 

 

  • Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo

                                                                nejen ve světě PC a technologií?

A je to tu zas :). Konec roku a trocha času na bilancování, jako již tradičně tu pro vás na DDWorld.cz mám shrnutí a malé ohlédnutí. Co se dá o roce 2022 říci? Že určitě nebyl takový, jaký jsme většina doufali. A to jsme si mysleli, že rok 2021 byl opravdu z mnoha důvodů špatný. Nakonec se ukázalo, že může být v mnoha směrech i hůře. V únoru 2022 přišli všemi do té doby všemi ignorovaní nacističtí zoufalci z jednoho velké, ale po všech stránkách zaostalé benzínové pumpy vydávající se za stát, a rozpoutali něco, co jsme od poloviny 20.století v Evropě neměli. A hlavně jsme si všichni mysleli, že je dávno v minulosti a nemožné opakovat. Bohužel jedna země a její obyvatelé nikdy vývojově natož myšlením nepřekonali rok 1950. A ač se mnoho lidí snaží tvářit, že se jich to, a nás všech, netýká a nejsme ve válce, tak opak je pravdou. A nejen celý rok 2022, ale i roky následující, a prakticky všechno, bylo je a bude situací nějak ovlivněno. Ukázalo se, že svobodný svět a speciálně Evropa je neschopná rychle a jednoznačně čelit skutečnému zlu a skutečně řešit efektivně problémy. Místo toho vymýšlíme, jak je pro většinu potíží bezbolestně obejít, uplatit, přečkat anebo rovnou nechat vyhnít na účet někoho jiného. Takže musím osobně říci, že nechápu, co se dá v tuto chvíli slavit na konci roku, protože nic nekončí ale vše pokračuje a problémy hrneme před sebou buldozerem …

A to platí i o situaci na poli technologií a IT, kdy jsem nezažil hektičtější rok. Já osobně, ani mnozí další, jsem prakticky neměl ani chvíli času, si ty zajímavé novinky vůbec užít a vstřebat. DDWorld.cz přitom děláme hlavně proto, abychom si s těmi HW novinkami sami pohráli, články a recenze jsou tak nějak navíc :). Takže sice vás mohu s potěšením informovat, že DDWorld.cz má za sebou velmi úspěšný rok a přízeň čtenářů i partnerů byla v mnoha případech rekordní. Současně musím říci, že jedeme už nikoliv nadoraz, ale napřeraz. Ve frontě máme ustavičně minimálně 30 rozdělaných recenzí a článků a produktů ve fortně na testy, ještě mnohem více. Ač jsem nadšen, že prakticky každý den si mohu já i kolegové pohrát s něčím novým a jiným, tak prostě nestíhám si ty nové produkty pořádně užít. A zatímco vy máte čas se nad nimi v diskusích „pohádat“, jak je jejich hodnocení zase podle vás neobjektivní a jsme vedle, já už dávno v té době řeším produkty nové, v některých případech už dokonce jejich nové verze či rovnou generaci. Nestěžuji si, konstatuji ;).

Musím říci, že letošní rok jsem si užíval v tom, že prakticky všechny nové produkty jsme měli v redakci okamžitě k dispozici (velká změna proti 2021), takže jak na poli CPU, GPU i desek, jsem mohl přímo srovnávat a porovnávat a testovat v běžné praxi jednotlivé produkty vůči sobě a poskytovat tak nejlepší a nejobjektivnější recenze a testy z běžné uživatelské praxi, jak je to jen v lidských silách. Jsem nadšen z přístupu partnerů a výrobců (až na jednoho), a spokojen s celkovou odezvou, byť někteří čtenáři mají na svém přístupu hodně co zlepšovat ;). Pravda, někteří za to úplně sami nemohou a jejich chování úzce souvisí s jedním velmi negativním trendem, který se v souvislosti s celkovým děním ve světě, značně projevil.

A speciálně teď na konci roku, který obvykle je klidnější a někteří si užíváte svátky, tak věci v zákulisí jedou naplno. Kolega je na cestě na CES, a další pracujeme a už testujeme novinky, které vyjdou hned začátkem 2023 s oznámením dalších hned vzápětí, přičemž už druhý měsíc absolvujeme prezentace produktů, které dorazí hned po nich. Vše je do značné míry způsobeno totálním nevídaným narušením produkce, dopravy i celého plánování. Opět si mnozí uvědomili, že přestěhovat všechno do Číny, nemá s globalizací vlastně nic společného. Jde o lokalizaci nejhoršího druhu a všechny nás poškozuje. Speciálně teď, když v Číně nezvládají dnes téměř nic, a prakticky všechny výhody lokalizace výroby tam, už zmizely. Výrobci tak postupně přesouvají stále větší část výroby a dalších kroků v produkci HW mimo Čínu, a budou tak činit ještě více, což má bohužel i onen očekávaný negativní efekt, kterým je logické zdražení všeho a celková nepředvídatelná zpoždění, odklady atd. A bude hůře.

  • Naše očekávání vs realita … rok 2022 byl šílený a nekončí

Tradičně se nejdříve vrátím k prvnímu článku roku, kterým je vždy výhled a odhady na to, co nás čeká. Jak moc jsem střílel vedle tentokrát? :)

Tentokrát se musím velmi pochválit a „poplácat po zádech“ :). Do většiny predikovaných věcí jsem se naprosto trefil :). Fakticky není nic, co nějak výrazně nevyšlo, vyjma tedy zpoždění některých věcí a konkrétních produktů, což se nedalo před rokem předpokládat. Takže proti předpokladům stále čekáme na PCIe 5.0 SSD a ATX 3.0 zdroje. Obojí se prostě kvůli potížím v celém řetězci, nepodařilo dostat v roce 2022 na trh a do obchodů. Ale obojí je na cestě. Nepřekvapivě jsem se trefil zcela do trendů, tedy šíleně žravých nových grafik, i když v tomto případě příjemně překvapilo AMD. Psal jsem před rokem:

Nadcházející generace high end procesorů Intelu i AMD posunou TDP na hodnoty kolem a přes 350W! O grafických kartách ani nemluvě, kdy AMD Radeon RX 7900 XT má mít kolem 400 – 450W TDP, NVIDIA RTX 4090 má dokonce údajně atakovat 600W.

Zatímco aktuální Intel Core i9-13900K skutečně dokáže mít běžně 350W, AMD a jeho nový RYZEN 9 7950X je mnohem efektivnější a úspornější, než jsem čekal. A to platí i o grafikách. Ano 600W nová RTX 4090 naštěstí ještě nemá, ale evidentně mít měla a bylo s tím v návrhu karet počítáno. Naštěstí je to dnes „jen“ 450 - 500W. Ale AMD a její RX 7900 XTX těch mou předpovídaných 450W nakonec nemá. Záměrně. Což mě potěšilo hodně. Speciálně teď, když mám doma a mohu srovnávat v praxi obě novinky RTX 4090 s RX 7900 XTX, jsem z přístupu AMD nadšen, protože 450W vs 355W je velký prakticky rozdíl a nenechte si nalhat opak. S tím souvisí i má předpověď, že zdroje budou muset posílit, což se bohužel jednoznačně naplnilo, a mnohé z nových grafik vyžadují 1000W i více. Hrůza.

Bohužel mírné zklamání zavládlo na poli CPU, kde jsem se těšil na nový ThreadRipper 5000X pro TRX40 a opět jsme se ho nedočkali. A asi už nedočkáme. Ale ani Intel to nakonec opět nestihl s 10nm Sapphire Rapids :(. AMD ale celkově stihlo jinak uvedení všech svých zásadních naplánovaných věcí a produktů. Což se u Intelu nedá říci ani náhodou. Jeho očekávané a velmi slibované grafické karty ARC, jsou totální propadák. A celé jejich uvádění a lhaní kolem toho, bylo výsměch všem a všemu a důvěryhodnost Intelu je naprosto v troskách. A tak nepřekvapí, že naproti našim velkým očekáváním, že budeme mít na trhu konečně tři přímé konkurenty, to vypadá že Intel s herními grafikami zase skončil.

Trefil jsem se ale v předpovědi rychlého poklesu cen DDR5 pamětí, který byl ještě větší, než jsem čekal, sice ne ve vztahu cen DDR4 vs DDR5, ale ceny pamětí obecně jsou na historických minimech. Totéž platí i o SSD, kdy pokud nepotřebujete nutně ten nejrychlejší model, tak se velmi slušně výkonné NVMe SSD dá pořídit za velmi zajímavé ceny i ve větší kapacitě. Takže hurá? :)

V dalších obecných trendech jsem se také trefil do puntíku. Zlatá éra streamování pokračovala a majitelé služeb nás doslova zahrnuli obsahem. Tak moc, že se mnozí oprávněně, jestli toho není až příliš. A jistý důraz na kvantitu a nový obsah, místo kvality a rozvoje dobrých věcí, zažíváme. Ale tomu se budu věnovat ještě dál. Naprosto jsem se trefil do jednoho trendu:

Svoboda bez pravidel, práv a povinností nemůže být fungující svobodou. Výzvou roku bude nepochybně zkrocení sociálních sítí a služeb, které se vymkly kontrole. Jejich negativní dopady výrazně překračují pozitiva, šíření dezinformací, stupidity, extrémismu atd.

Tohle téma bylo s ohledem na válku mnohem důležitější, než jakékoliv jiné, a je největší problémem současného světa včetně naší společnosti. A bude velkým tématem v roce 2023. Potěšil trend oslabování zájmu o kryptoměny a NFT. Podvod, letadlo, nazvěte to, jak chcete, ale digitální měny a NFT v současné podobě jsou zvěrstvem, zločinem proti přírodě a zdravého rozumu. Jednoznačně SCAM a podvod. A to říkám ne proto, že bych jim nerozuměl, ale právě proto, že jim rozumím. Byl jsem u jejich vzniku, zkoušel jsem, těžil jsem, když začaly, už tehdy jsem měl vážné výhrady a obavy z toho, co způsobí. Realita ale překonala všechna i ta nejčernější očekávání. Krachy, zločiny a okradení důvěřiví investoři po celém roce, zkrátka rok 2022 byl v tomhle hodně pozitivní ve smyslu, že se situace kromě současného světa kryptoměn a NFT předvedla v plné nahotě. A úpadek těchto šíleností je znát a doufejme, že bude pokračovat.

Naprosto jsem se také trefil do trendu elektromobility, baterií a všeobecně získávání energií. Tohle téma se opět s ohledem na nepředvídatelné vážné celosvětové události stalo ještě zásadnější, než jsem čekal. A opět bude zásadním tématem i v roce 2023 a dál. Hned po problémech sociálních sítí štěpící společnost svými algoritmy, a zneužívání svobody, jde o nejzásadnější technologický problém současného světa a naší společnosti.

Celkově jsem sám překvapen, jak moc jsem se v predikcích roku 2022 trefil, a to přes vliv těch velmi závažných a nečekaných světových událostí. Takže v rychlosti se podívejme na to, co se konkrétně povedlo/nepovedlo … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!Pondělí, 27 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 481x
Komentářů: 0
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3854x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4605x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3521x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3281x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5326x
Komentářů: 0