Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 31 prosinec 2022
Přejít na obsah
Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií?
To nejlepsi a nejhorsi - CPU, desky a platformy
To nejlepsi a nejhorsi - Grafické karty
To nej co dorazilo na trh - Case, disky, RAM, periferie a mobility
Závěr a hodnocení roku 2022

 

 

  • To nejlepší i nejhorší, co dorazilo na trh – grafické karty

Rok 2022 byl jednoznačně mnohem lepší než 2021 z pohledu situace na poli grafických karet. Tedy alespoň pro nás zákazníky ;). Ačkoliv NVIDIA zjevně dělá vše proto, aby ceny udržela na těch extrémních hodnotách. Nyní zkouší všechny přesvědčit, že karta, která má stát maximálně 699 dolarů (RTX 4080), tak nyní prý bude za 1200 – 1400 běžně atd. A posouvá všechny cenové hladiny výše. Ne proto, že by musela, ale proto, že chce udržet své rekordní marže a příjmy i při výrazném propadu prodejů jako takových. Rok 2022 tedy byl rokem nástupu nových generací grafických karet, ale zanechává i pachuť v podobně naprosto odporných a šílených cen, které se dominantní značka GPU snaží prosadit na trhu jako nový normál. Situace se stala tak neúnosnou pro partnery NVIDIA, že největší z nich, EVGA, dokonce ohlásila konec výroby grafik úplně. A mohu vám objektivně říci, že konec výroby NVIDIA karet reálně zvažují i další, ze stejného důvodu jako to udělala EVGA. Ta přitom byla prakticky synonymem NVIDIA grafik a je jedním ze strůjců úspěchu NV. Ta se ale hodně změnila.

  • Nejhorší grafická karta roku:

                                   NVIDIA RTX 3060 8GB, RTX 4080 12GB atd.

Nicméně za nejhorší produkty roku považuji pokračující politiku NVIDIA v uvádění naprosto záměrně klamavých zavádějících produktů. RTX 4080 12GB naštěstí na trh s tímto jménem nedorazí. Ovšem fakt, že o jejím uvedení NVIDIA s tímto názvem vůbec uvažovala, říká všechno. Tohle byl jasně podvod. Nazývat RTX 4080 kartu, která s RTX 4080 nemá fyzicky vůbec nic společného? NVIDIA pod tlakem nakonec zrušila její vydání a karta vyjde začátkem ledna ve stejné fyzické a výkonové podobě jen pojmenovaná jako RTX 4070 Ti. Firma se dokonce veřejně omluvila, a uznala, že mít na trhu dvě karty zcela odlišných parametrů a výkonů prakticky se stejným názvem, není v pořádku. Takže vše dobré? No to ani náhodou.

Jen pár týdnů na to, NVIDIA vydala na trh a do běžného prodeje tzv. RTX 3060 8GB. Ta nemá s dosavadní RTX 3060 12GB přitom nic moc společného. Rozdíl není opět jen v té kapacitě paměti. Rozdíl je v parametrech a to tak, že zásadním. RTX 3060 8GB má o 20% nižší výkon než RTX 3060 12GB. Cena je přitom prakticky stejná a většina běžných lidí si nemá ani šanci všimnout toho údaje o pamětech, protože prostě RTX 3060 je RTX 3060 přeci … najednou však NVIDIA mlčí. Tak u těch dvou RTX 4080tek bylo přímo podle NVIDIA špatné mít dvě karty různých výkonu se stejným názvem, ale u dvou RTX 3060tek je to v pořádku? Vážně? NVIDIA dělá opravdu maximum proto, aby žádný objektivní novinář, rozumný zákazník či partner, nechtěl mít s touhle firmou nic společného …

  • Nejhorší trend: spotřeba grafických karet

NVIDIA také předvádí extrémní nedostatek soudnosti. Nikdo a říkám naprosto jednoznačně nikdo, nepotřebuje 450W+ herní grafickou kartu. Je to pitomost z každého praktického hlediska. Extrémně nepříjemné v běžné místnosti v běžném PC a nevěřte těm, kteří říkají něco jiného. Efektivita dostává na frak. Víte že ta 450 – 500W RTX 4090 má jen o 5-7% nižší výkon pokud je omezena na 350W? Ze stejného důvodu má AMD RX 7900 XTX jen 355W, protože by sice mohla být o 10% výkonnější na 450W+, ale je to prostě šílené a nepraktické. Ta lehkost, s jakou výrobci překračují rozumnou hladinu TDP je děsivá. Máme energetickou krizi, problémy s materiály a výrobou, a přitom se produkují monstrózní herní grafiky s 650W potenciálem. Vážně tohle potřebujeme. A když už nic, tak říkám jasně, že udělat výkonnou 650W grafiku není žádný technologický zázrak, ani umění. Udělat stejně výkonnou kartu s rozumnými 300W, to je o umění a technologický posun … vypadá to ovšem, že výrobci do značné míry rezignovali na skutečný vývoj a jdou jednoduchou cestou.

Nejlepší grafická karta roku:

                   AMD Radeon RX 7900 XTX, ale jinak Radeon RX 6600 8GB

Z nových grafik je nejlepším modelem jednoznačně a bezkonkurenčně Radeon RX 7900 XTX, u které AMD záměrně nehnalo věci na limit a zůstalo u 355W i když to znamená, že výkonem tak v průměru nestačí na RTX 4090. Současně ji ale AMD prodává za normální cenu, úměrnou provedení a postavení karty. A dokonce je fakticky levnější než předchůdce v podobě RX 6900 XTX. Nemluvě o tom, že obsahuje skutečnou grafickou a technologickou revoluci, čipletové GPU, první svého druhu, které ukazuje budoucnost všech výkonných GPU dalších generací. Kritiku RX 7900 XTX objektivně nechápu, ta karta je mnohem lepší, než co za stejné peníze nabízí NVIDIA, je výrazně levnější než podobně výkonná karta NVIDIA, není ještě tak extrémně žravá a má všechno, co by extrémně výkonná karta nové generace měla mít. Takže podle mě, který všechny karty nové generace vyzkoušel a používá, a může tedy srovnávat, je RX 7900 XTX jedna z nejlepších nových generací, a to plný potenciál zdaleka neukazuje.

Nicméně pravda, RX 7900 XTX je v každém případě velmi drahá karta, a navíc dorazila na trh před koncem roku, takže si ji ještě neměli šanci pořídit ani všichni, ti, kteří ji chtějí. Takže pokud bych měl nějakou grafiku označit za nejlepší kartu celého roku 2022, je to jednoznačně Radeon RX 6600 8GB (nebo RX 6600 XT/6650 XT). Výkon naprosto excelentní, spotřeba nízká a cena také. Hlavně nemá konkurenci. Považuji za urážku zdravého rozumu, že RTX 3050/3060 se za ty své ceny vůbec nabízí. Jsou horší prakticky ve všem, kdy RTX 3050 za stejnou cenu jako RX 6600 je o třetinu slabší. Takže vážně nechápu, kdo jde a koupí si je v této cenové hladině. Tedy chápu, říká se tomu marketing a problém zde nejsou AMD ani NVIDIA, ale zákazníci. Ti chtějí dobré produkty za dobrou cenu a pak jdou a koupí si většinově mizerný produkt za mizernou cenu. Co se na to dá říci. Člověk se pak jako recenzent cítí trochu zbytečně :).

Každopádně rok 2022 byl rokem návratu k trochu normálu, ačkoliv se NVIDIA se svou cenovou politikou snaží o opak. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, každopádně solidní grafickou kartu jsme v roce 2022 mohli koupit bez problémů a za slušnou cenu, tedy výrazně lepší situace než v roce 2021.  A nové generace jsou technicky určitě zajímavé, ale ceny si rozhodně budou muset více sednout a čekáme také na zbytek nabídky, tedy cenově dostupnější modely. Asi jste si všimli, že jsem prakticky nemluvil o Intelu, kdy ano, jeho ARC jsou objektivně technicky nejhorší grafické produkty roku a neexistuje žádná omluva.

5 let vývoje, obrovský team složený z lidí od AMD, NV, Apple a dalších, a výsledkem jsou karty, které parametrově (A780/750) a spotřebou patří jednoznačně do nižšího high endu a výkonem nestačí kartám AMD a NVIDIA o třídu nižším, které navíc již v aktuální generaci končí? Ne, to se nedá ničím omluvit, pochopit ani akceptovat. Intel není žádný nováček na poli GPU a měl více než dost času, lidí i peněz pro vytvoření mnohem lepších GPU. A vadí mě to evidentní lhaní kolem všeho, takže nechci o Intel ARC ani moc mluvit. Fakt, že to vůbec uvedl na trh a v současné podobě dovoluje prodávat, je velké selhání Intelu. A myslím že je pochopitelné, že Intelu už nevěříme ani slovo, pokud jde o sliby kolem jeho GPU, kdy navíc vše nasvědčuje tomu, s ohledem na aktuální změny v divizi, že plány Intelu na výkonná herní GPU šly k ledu.

Podívejme se dále … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzy
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzyÚterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 510x
Komentářů: 1
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?Úterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 7820x
Komentářů: 4
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasika
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasikaSobota, 27 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 0
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačku
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačkuČtvrtek, 25 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1970x
Komentářů: 12
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: Gollum
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: GollumStředa, 24 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 1
Total War: Pharaoh – nová hra z legendární série oznámena!
Total War: Pharaoh – nová hra z legendární série oznámena!Úterý, 23 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1104x
Komentářů: 2