Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 31 prosinec 2022
Přejít na obsah
Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií?
To nejlepsi a nejhorsi - CPU, desky a platformy
To nejlepsi a nejhorsi - Grafické karty
To nej co dorazilo na trh - Case, disky, RAM, periferie a mobility
Závěr a hodnocení roku 2022

 

 

 

  • To nejlepší i nejhorší, co dorazilo na trh

                                               - Procesory, základní desky a platformy …

Rok 2022 nás potěšil tím, že se věci vrátily do trochu normálu z hlediska dostupnosti a cen. Alespoň z většiny. Proto také stavba nového PC byla mnohem jednodušší, levnější a zábavnější. Současně výrobci ženou věci kupředu, takže generační pokrok tu byl na poli CPU jasně vidět a jsme nadšeni! Užívejme si toho, dokud se věci mají, jak se mají, protože víme, že tyhle velké generační posuny nejsou samozřejmostí.

AMD s jeho ZEN 4 procesory velmi příjemně překvapilo znatelným generačním posunem, ačkoliv jsou jednoznačně evolucí, než revolucí, protože cílem bylo vyzkoušet novou generaci již 5nm výroby a hlavně hladce uvést zcela novou generace platformy. Ano, nová AM5 platforma je dražší než AM4, což je velkou brzdou v tuto chvíli, zejména v cenově citlivějších segmentech. Bohužel jde o nutný krok k tomu, aby AM5 měla stejnou trvanlivost jako AM4. AMD se naprosto zjevně a oficiálně snaží, aby tahle platforma vydržela pro několik generací ZEN procesorů dlouhá léta. A proto tedy má nejnovější věci a prvky, které ji ovšem dnes prodražují. Řeč je hlavně o PCIe 5.0 designu i DDR5. Ale já jsem za to rád, protože ti, kteří si dnes pořídí sice dražší, ale kvalitní AM5 desku, budou moci snadno a jednoduše upgradovat v dalších letech svá PC a udržet je aktuální mnoho let.

Samozřejmě vyšší ceny základních desek jsou nepříjemné. Ale má to objektivní důvod. Když se podíváte třeba na kvalitní B650 desku není to kvalitativní nástupce B550. Má výbavu, prvky a nutné zpracování stejné, jaké měla X570! A cena tomu prostě musí odpovídat. B650E/X670E jsou pak ještě o třídu dál. Takže bohužel prostě ceny jsou nyní vyšší. Ale vybrat se dá a kupujete si prostě tuhle platformu s tím, že vám hodně dlouho vydrží a za pár let stále bude aktuální s dost možná nejlepšími CPU v dalších generacích, což na současné konkurenční Intel platformy nebude možné nikdy osadit, protože ten mýtický ale zpožděný 7nm METEOR LAKE je zase pro zcela novou platformu.

  • Nejlepší procesor roku 2022: AMD RYZEN 9 7950X

AMD má dnes spousta skvělých procesorů. Pokud sháníte cenově úsporný model speciálně pro hry, je tu dnes RYZEN 7 5800X3D pro starší a cenově tedy extrémně výhodnou AM4 platformu. Nicméně procesor, který na mě v roce 2022 udělal největší dojem v rámci desktopu, je jednoznačně RYZEN 9 7950X. Nemá totiž chybu. Jedinou skutečnou slabinu, prostě nic, co by se mu dalo vytknou. AMD dokonce do každého RYZEN 7000 integrovalo malou iGPU, což odstranilo jedinou praktickou extra výhodu Intel procesorů. Všude kde na tom jen trochu nebo více záleží, je jasně lepší, než co má Intel, ačkoliv i Intel překvapil snahou AMD více konkurovat. Ovšem dokáže to víceméně jen cenově, neboť jeho Core i9-13900K sice dokáže mít sem tam podobně skvělý výkon jako 7950X, bohužel vyžaduje na to běžně 2x větší porci energii a současně je pro fakticky mrtvou platformu ve srovnání s AM5. A cena 7950X je také hodně zajímavá.

Zmínit si ale určitě zaslouží třeba Core i5-12400 nebo obecně levnější procesory Intelu, se kterými se hodně snaží být zajímavý, což je velká změna po letech, kdy se Intel moc nesnažil. Nyní ale musí. AMD mu však rozhodně nic neusnadňuje, ceny starší RYZEN 5000 série a jejich schopnosti a zavedená široce dostupná AM4 platforma, jsou těžký soupeř a minimálně v retailu jasně vedou.

Na poli mobilních platformě pak Intel bohužel dojíždí na své technologické zaostávání za AMD a TSMC ve výrobě. Jeho 10nm procesory sice výkonem dokáží AMD konkurovat, nebo ho i překonávat, ale vyžadují k tomu obrovské množství energie navíc. A to v mobilních PC je problém. Takže když srovnáte podmínky a vyžadujete dodržování těch mobilních 35 - 45W, rázem zjistíte, že Intel absolutně nestačí ani výkonem, ani efektivitou. AMD a jeho superefektivní RYZEN 9 6800U apod. tvoří naprosto jednoznačně nejlepší skutečně mobilní platformu. Problém je, že zájem o ně je tak velký, že AMD stále nestíhá kapacitně výrobu, a tak i když má rekordní podíl na trhu a výrobci uvedli rekordní množství AMD notebooků, je stále problém v obchodě nějaký aktuální model koupit. To je to, co mě trochu zklamalo.

  • Nejhorší procesor roku: Mobilní Core 12000H

Musím říci, že jsem trochu nejistý ohledně vybrání toho nejhoršího procesoru v roce 2022. Ne, že by nebylo dost kandidátů, ale skutečně příšerné procesory jsou tak maximálně nové serverové čipy od Intelu, které prostě přichází na trh, aniž by reálně byly lepší, než co už na trhu je. Ovšem většiny z nás se reálně jako zákazníků netýkají.

Obecně tak za nejhorší procesory v roce 2022 považuji mobilní Intel Core 12000H. Ano, za určitých okolností mají velmi dobrý výkon, problém jsou právě ty „určité okolnost“i. Je sice hezké, že mají běžně 14 jader, ale k čemu to je, když nedokáží mít žádný dobrý výkon bez toho, aby žraly 100W+, ačkoliv se reálně snaží tvářit, že jde o 45W procesory. V mobilní platformě prostě Intel nedokáže schovat, že efektivitou a technologicky zaostává. A prakticky každý notebook s Core 12000 sérií byl pro mě zklamáním v praxi. Ano, každý ten větší model dokáže být hodně výkonný (objektivně i výkonnější než AMD RYZEN 6000) ale jen když ho máte na zásuvce a nevadí vám tedy že topí, řve a žere jak tank. Jinými slovy používáte to jako desktop, ne mobilní PC. Jakmile ale po něm chcete tichý a dlouhý provoz na baterii, je to katastrofa. Výkon je o desítky % horší, protože na sníženém TDP to prostě nedokáže ten výkon poskytnout. A když jej máte v tenčím notebooku, je to katastrofa po stránce chlazení, protože prostě to vysoké TDP neschováte.

Co mě nejvíce vadí, že jako zákazníci platíme za těch třeba 14+ jader u vyšších Core modelů, ale ten výkon tomu v běžné mobilní praxi, pokud chceme skutečně mobilitu, prostě nemůže odpovídat, protože fyzikální realita TDP a věcí s tím souvisejících, je neúprosná. Takže ve výsledku máme výkon podstatně levnějšího CPU, ale za příplatek na ten dražší, kdy prostě fyziku neukecáte. 10nm mobilní Core 12000H prostě nejsou dobrá a efektivní mobilní řešení …

  • Zaslouží si zmínit – ARM platforma

ARM platforma poněkud zklamala v roce 2022, kdy Apple sice uvedl „nové“ procesory, ale je stále více zjevné, že nejsou rozhodně lepší než x86 procesory, speciálně ty nové od AMD. Ty jsou univerzální, velmi efektivní. Apple u svých modelů zjevně těžil čistě z pokročilejšího výrobního procesu TSMC než z toho, že by jeho ARM jádra byla skutečně lepší natož univerzálnější platformou.

Snad jediným světlým bodem roku 2022 byla definitivní stopka snahám NVIDIA o ovládnutí ARM. Všechny antimonopolní úřady se jasně postavily proti. Velká část ARM výrobců také. Rozhodně by to neprospělo trhu a nikomu. Konec námluv s NV ovšem postavil do prekérní situace současného majitele ARM, který se ho chce zbavit. Anebo na něm začít více vydělávat. A tak ARM mění svá pravidla i způsob spolupráce, kdy jsme ještě neměli čas plně zhodnotit jejich dopad. Každopádně musím říci, že ARM platforma celkově zůstala za očekáváním.

Ale jinak situace na poli CPU nám dělá radost. Po letech máme skutečnou konkurenci mezi AMD a Intelem, kteří se přetahují cenově a musí uvádět nové generace se skutečně významným generačním posunem výkonu a všeho. A to je něco, jsme prakticky dekádu nadvlády Intelu neměli. Takže si to užívejme, dokud to trvá. Pravda, podle všeho ta přetahovaná bude ještě pár let pokračovat, takže jen tak dál. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 906x
Komentářů: 0
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 771x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 941x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 935x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1512x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 1