Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 31 prosinec 2022
Přejít na obsah
Shrnutí roku 2022: Co se povedlo a nepovedlo nejen ve světě PC a technologií?
To nejlepsi a nejhorsi - CPU, desky a platformy
To nejlepsi a nejhorsi - Grafické karty
To nej co dorazilo na trh - Case, disky, RAM, periferie a mobility
Závěr a hodnocení roku 2022

 

  • Závěr a hodnocení roku 2022

Chtěl jsem napsat také něco o trendech, ale prakticky můžu překopírovat všechno, co jsem napsal před rokem v hodnocení 2021. COVID nezmizel a problémy dělá stále a jejich řešení komplikuje enormní míra dezinformací a neschopnosti. Agresivní státy jako Russko a Čína se ještě zhoršily a jsme svědky největších geopolitických otřesů od konce 80tých let. A ještě si s nimi „užijeme“. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 jsme konečně viděli známky zdravého rozumu a reálných kroků k přesunu části výroby zpět do Evropy a USA. Ale je jasné, že to bude ještě pár let trvat a zaplatíme za to. Hodně. Ale jinak to nejde.

Streamovací služby hodně narostly a ostře mezi sebou bojují. Bohužel mnohé to zkouší hlavně kvantitou, nikoliv kvalitou nabídky. Takže v roce 2022 jsme zažili masivní rušení seriálů, které tak zůstaly příběhově nedokončené. Chápu, že ne všechno se povede, ale spousta platících zákazníků začíná být oprávněně naštvaná, že místo toho, aby služby udělali ty seriály pořádně a daly jim šanci je i rozumně ukončit, tak chrlí nové a nové. Tohle mě začíná silně vadit. Nicméně tohle jsou ty „problémy prvního světa“.

Skutečným problémem je problém jménem sociální sítě a svoboda jako taková. Dosavadní fungování sociálních sítí je neudržitelné. Ony přímo podněcují šíření lží, dezinformací a negativních zpráv tím, jak fungují. Fakt, že jeden troll jménem Musk mohl koupit Twitter, je dalším ukázkovým selháním kontrolních mechanismů a systému. A kam to v extrémech vede, vidíme dnes v Russku, které vraždí Ukrajince na Ukrajině a říká tomu denacifikace, a nejen v russku, ale i u nás tomu spousta lidí tleská, protože prý za to může EU a USA. Svoboda, včetně svobody vyjadřování bez pravidel a hlavně povinností, nemůže být fungující svobodou

Zkrocení sociálních sítí a služeb, které se vymkly kontrole. Jejich negativní dopady výrazně překračují pozitiva. šíření dezinformací, stupidity, extrémismu atd. nabralo takových rozměrů, že ohrožují naše bytí. Jediné řešení je podle mě v tom, že sociální sítě a všechny weby a provozovatelé služeb budu muset být zodpovědní za obsah uživatelů a vše bude muset mít jasná pravidla, ideálně včetně toho, že online identita bude stejná jako reálná identita a skonči anonymita. Samozřejmě by bylo hezké, pokud by zodpovědní byli samotní uživatelé, jenže velká část z nich absolutně nechápe, že svoboda a svoboda slova neznamená, že si můžeš všude psát a dělat co chceš. Svoboda slova platí v demokracií pouze a výhradně ve vztahu stát vs občan, neplatí ale ve vztahu občan vs občan, občan vs firma, občan vs služba apod. Tohle bohužel velká část uživatelů a občanů vůbec nechápe. Neomezená svoboda slova, jak si ji vysvětlují by znamenala automatické porušování práv jiných lidí a nefunkční demokracii a společnost. Cenzura není vždy špatná a negativní věc. Je špatná jen když se stát a politici snaží umlčet své oponenty a kritiky se skutečnou pravdou, to je špatný druh cenzury. Ovšem cenzurovat uživatele, pokud šíří prokazatelné dezinformace, lži a hlouposti? To je dobrý a nutný druh cenzury, chránící demokratickou fungující společnost. „Demokracie není cochcárna“. Speciálně funkční autocenzura každého uživatele by výrazně zlepšila klima ve společnosti a odstranila velkou část konfliktů. Takže tažení za rozumné fungování sociálních sítí a služeb se stalo problémem číslo jedna, pokud má mít lidstvo, svoboda a demokracie budoucnost.

Samozřejmě velký problém je i pokračující závislost na fosilních palivech, kdy rok 2022 neplánovaně ukázal také zásadně negativní důsledky toho, když „nás má někdo v hrsti“. Bohužel dělat všechno na elektro není dnes rozhodně řešení. Speciálně když je naprosto evidentní, že technologie baterií není ani zdaleka tam, kde bychom ji potřebovali a výroba třeba elektroaut dnes a jejich dotování je masivní plýtvání omezenými zdroji. Nemluvě o tom, že stále máme velký problém tu cenově rozumnou energii rozumně a udržitelně vyrobit. Nadějí je další posilování účinnosti solárních panelů, což bylo v roce 2022 zajímavé téma. A velkou nadějí je jaderná fúze, kdy konec roku přinesl velmi pozitivní průlom, pokud se potvrdí. Ale stále se bavíme o desítkách let, než se tahle technologie v praxi nasadí. Dobrou zprávou z roku 2022 je tak renesance jaderné energie, protože se ukazuje, že nic lepšího prostě zatím na poli fosilních zdrojů nemáme. Speciálně když na vodu přestává být spoleh, vítr je z principu nespolehlivý a sluníčko nesvítí všude stejně dobře a použitelně. Zkrátka hned po sociálních sítích a svobodě, je naší největší starostí energetika apod. Tady se musí masivně investovat, ne do výroby elektroaut, ale do technologií výroby energie a baterií. A v roce 2022 si to mnozí konečně uvědomili. Otázkou také je, zda energetický trh dále může být volným trhem a obchodovatelnou komoditou.

  • Závěr

Rok 2023 bude nepochybně velkou výzvou nejen na poli PC a technologií. Nemá smysl si věci malovat na růžovo. Jsme ve válce, „bohužel“ ne přímo, ale nepřímo jednoznačně. A bude to ještě trvat, než zlo prohraje. Ale i tahle situace přispěla k velkému uvědomění si, že věci se musí změnit. A mění se. Bude to bolet, ale nás prozatím jen finančně. Mnozí jsou na tom podstatně hůře, takže nemáme právo si vlastně na nic ztěžovat. Navíc je to i příležitost. Velká příležitost. Teď jsme v poklesu, uprostřed ekonomických a geopolitických otřesů, které ovšem otevřou a otevírají nové možnosti a příležitosti.

Rád bych se rozloučil tímto s rokem 2022, ale říkám na rovinu, že nevím, jestli je na místě něco slavit. Ano, technologicky, z pohledu PC a DDWorld.cz však byl rok 2022 přiznávám velmi zajímavý a úspěšný pro nás. Já jsem se nenudil ani minutu, naopak jsem stále něco nestíhal :). Ale o tom až v dalším článku, ve kterém přivítáme nový rok a řekneme si, co nás čeká …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-01 18:02:55
avatar
Díky za shrnutí.
Rok 2022 je především ta nesmyslná válka na Ukrajině, stejně tak i další zbytečné konflikty.
K nové zprávě ruska, že raketové útoky na Ukrajinská města byla odvetou za útoky na bombardéry jen citát od K. Čapka:
„Nepřítel zákeřně zaútočil na naše letadla pokojně shazující bomby na jeho město.”

Všem přeji jen to nejlepší v novém roce, zdraví, radost, mír, svobodu a lásku.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-01 21:17:06

Nie každý ma také šťastie ako Česi a Slováci čo oslavujeme 30 rokov rozdelenia bez jediného výstrelu, o niečom takom snivá veľa národov Ak sa dva narody dohodnu je to fajn, ak sa to robí násilím ako Juhoslavia či Ukajina sú to jatka a utrpenie pre dane obyvateľstvo na desiatky rokov.
Najhoršie na tom je že žiadna strana si nesadne za rokovací stôl dokiaľ si neuvedomí že nemôže vyhrať. USA tvrdia že to bude dlha vojna a teraz už aj Rusi to hovoria, bude ešte veľa silvestrov, len dufam že to neskonči ako Kórea 70 rokov + večna vojna v EU je to posledné ...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-01 21:29:45

Musím souhlasit. My jako bývalý společný stát jsme rozdělení zvládli bravurně a naše vztahy patří k těm nejlepším mezi státy. Tudy vede naše cesta jak zasahovat do politického dění. Sice to nemusí mít velkou odezvu, ale ta zkušenost tu je. U vás to s vládou nevypadá nějak dobře, ale já osobně s tou naší jsem spokojen
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-02 21:33:58
avatar
S tím mohu souhlasit, rozdělení proběhlo hodně v klidu.

Jen se zastavím u slova "národy", podle mě, něco jako národ, nebo národnost postrádá smysl a jen rozděluje na my a oni, lepší je používat slovo stát, nebo státní útvar.
Protože každý stát, nebo kmen se skládá z lidí, kteří mají všichni velmi promýchané geny, takže jediná národnost je člověk, nebo lidská bytost.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 00:42:35

Jako nepřečíst si po sobě ani první odstavec a nasekat tam tolik chyb,že to člověk musí doslova luštit, to nechápu a je to škoda. To píšete v nějakém extrémním spěchu?
Milan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-01-10 14:44:48

Tiez si dovolim taku malu uvahu a prognozu. Momentalne najvacsi nepriatel cloveka nie je iny clovek, ale klimaticke zmeny. A nehovorim o najvacsom podvode na svete "Agenda - ludmi produkovany CO2" alias antropogennom vplyve na klimu. A o zelenych nezmysloch v EU typu: vypnut tepelne a atomove elektrarne a na druhej strane nahradit spalovacie auta za elektromobily, atd, atd.
Myslim skutocne priciny klimatickych zmien (staci pozriet prvu hodinu a pol):
Odkaz https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=2ZDE_N7qSKE

Ake je vychodisko?
Mame 2 moznosti: bud si zahrat ako priami ucastnici v apokalyptickej reality show, kde ludstvo az do jeho uplneho zaniku bude bojovat o posledne zdoje.
ALEBO uplne zjednotenie ludstva a celeho vedeckeho potencialu s jedinym cielom: prezit. A toto zatial ponuka len jedina platforma - Tvoriva spolocnost. Lebo len prechod na format TS moze umoznit revolucny prielomovy skok vo fyzike pri objaveni novych energii, častic a ziareni. A takisto aj v inych vednych oboroch a technike, s cielom urychleneho vyvoja a zavedenia bezpalivovych generatorov, inteligentnych robotickych tovarni a fariem vdaka 4. priemyselnej revolucii, super umelej inteligencie, pokrocilych nanomaterialov a nanorobotov, ekologickych technologii na obnovu/ocistu planety, ale hlavne ochrannych technologii, ktore budu vediet kompenzovat nepriaznive klimaticke zmeny.
Mame na to relativne 5-6 stabilnych rokov, cca po roku 2028 sa podmienky pre zivot na planete budu rapidne zhorsovat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Alone in the Dark má datum vydání a demo
Alone in the Dark má datum vydání a demoČtvrtek, 01 červen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 625x
Komentářů: 0
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzy
Další SONY exkluzivita na PC - Ratchet & Clank brzyÚterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 709x
Komentářů: 1
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?
Ventilátory pro chlazení PC jsou překonané?Úterý, 30 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 8810x
Komentářů: 6
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasika
Fallout: New Vegas zdarma – skvělá klasikaSobota, 27 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1455x
Komentářů: 0
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačku
USA končí provoz F-22 Raptor a staví novou superstíhačkuČtvrtek, 25 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2253x
Komentářů: 12
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: Gollum
Vyšla nejhorší hra roku! The Lord of the Rings: GollumStředa, 24 květen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1433x
Komentářů: 1