Šťastný nový počítačový rok 2022 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 01 leden 2022
Přejít na obsah
Šťastný nový počítačový rok 2022 – Co nás čeká v oblasti PC, technologií a na DDWorld.cz?
Druhá polovina roku 2022 ve znamení velkých novinek a očekávání!
Rok 2022 v trendech a technologiích
Výzvy roku 2022 - boj o sociální bubliny, Krypto a elektromobilitu
DDWorld.cz v roce 2022 - co nás čeká a snad nemine?

 

 

  • Výzvy roku 2022

                                – boj o sociální bubliny, Krypto a elekromobilitu

V roce 2022 všechny čeká nutnost řešení tří zásadních věcí, které způsobují obrovské potíže ve společnosti a ohrožují samotné bytí ....

  • Svoboda a demokracie bez pravidel, práv a povinností

                                        nemůže být fungující svobodou a demokracií

Výzvou roku bude nepochybně zkrocení sociálních sítí a služeb, které se vymkly kontrole. Jejich negativní dopady výrazně překračují jejich pozitiva. Rychlost a míra šíření dezinformací, stupidity a extrémismu nabrala neudržitelných rozměrů … jediné řešení je podle mě v tom, že sociální sítě a všechny weby a provozovatelé služeb budou muset být alespoň částečně zodpovědní za obsah jejich uživatelů. Nebo, a to je podle mého názoru jediná schůdná cesta, bude digitální identita a reálná identita jedno a to samé. Tedy pokud chcete používat internet a speciálně sociální sítě služby, budete tak muset činit výhradně pod vlastní skutečnou identitou, žádné anonymní účty apod. nebude možné vytvářet. To bude vyvíjet tlak na všechny, aby se patřičně chovali, protože věci, které si lidé dovolí pod rouškou anonymity jsou opravdu otřesné ...

Samozřejmě by bylo hezké, kdyby se žádná opatření dělat nemusela. Tedy pokud by zodpovědní byli samotní uživatelé, jenže velká část z nich absolutně nechápe, že svoboda a svoboda slova neznamená, že si můžeš všude psát a dělat co chceš. Svoboda slova platí v demokracií pouze a výhradně ve vztahu stát vs občan, neplatí ale ve vztahu občan vs občan, občan vs firma, občan vs služba apod.

Tohle bohužel velká část uživatelů a občanů vůbec nechápe. Neomezená svoboda slova, jak si ji představují a vysvětlují, by znamenala automatické porušování práv jiných lidí a nefunkční demokracii a společnost. Cenzura není vždy špatná věc. je špatná jen když se stát a politici snaží umlčet své oponenty a kritiky, to je špatný druh cenzury. Ovšem cenzurovat uživatele, pokud šíří prokazatelné dezinformace a hlouposti? To je dobrý a nutný druh cenzury, chránící demokratickou fungující společnost. „Demokracie není cochcárna“ ;). Speciálně funkční autocenzura každého uživatele by výrazně zlepšila klima ve společnosti a odstranila velkou část konfliktů. Takže tažení za rozumné fungování sociálních sítí a služeb, bude v roce 2022 naprostou nutností.

  • Zabráníme dalším digitálním zvěrstvům?

Další velkou výzvou bude zarazit zvěrstvo jménem těžba digitálních měn a SCAM systémům, které představují, kdy nic menšího než likvidace těžařů, farem a všech na těžbě vzniklých „měn a coinů“ není jen nutností, ale povinností každého slušného člověka, rozumné vlády a každého obyvatele planety Země, který chce, aby ta Země tady v obyvatelné podobě zůstala. Digitální měny v současné podobě jsou zvěrstvem, zločinem proti přírodě a zdravého rozumu. SCAM a podvod. A to říkám ne proto, že bych jim nerozuměl, ale právě proto, že jim rozumím. Byl jsem u jejich vzniku, zkoušel jsem, těžil jsem, když začaly, už tehdy jsem měl vážné výhrady a obavy z toho, co způsobí. Realita ale překonala všechna i ta nejčernější očekávání. Ze současné podoby digitálních měn těží malý zlomek lidí, ovšem platíme jim to všichni přímo i nepřímo. Digitální měnová budoucnost je budoucnost, ale to není Bitcoin ani současný systém kryptoměn. Ty jsou jen zneužitím potenciálně dobré technologie Blockchaninu.

A můžeme jen doufat, že zákazy těžby a používání současných kryptoměn se z roku 2021 rozšíří letos i v dalších státech. Speciálně v Evropě, která se snaží o přechod na zelené technologie, tak není možné něco tak neefektivního a škodlivého, jako současné kryptoměny, prostě trpět, schvalovat natož podporovat. Doufejme, že tedy zdravý rozum zvítězí (pochybuji), a v roce 2022 bude vůči digitálním měnám zakročeno a hodnoty BitCoin a spol. spadnou na jejich reálnou hodnotu, což je 0 kč, což by okamžitě vyřešilo hodně věcí a problémů. Napomohlo by to zcela určitě stabilizaci cen energií, výrobních i dopravních řetězců a snížení inflace. A omezí se ono plundrování zdrojů a naprosté znehodnocování skutečné lidské práce a reálných věcí, které představují.

Digitální měnová budoucnost nemůže být postavena na digitální těžbě, na systémů bez pravidel a hlídání, na systémů vznikajících hodnot z ničeho apod. Pokud má mít vůbec smysl nahradit současný finanční systém národních měn digitálním systémem, musí být jednotný pro celý svět s jednotnými pravidly, dozorem, hlídáním a přístupem pro všechny + musí být energeticky a na správu efektivnější než současný systém. Což je utopie, takže budeme rádi, pokud se prosadí systémy společné alespoň pro některé části světa. To ale v roce 2022 nebude, ovšem mluvit o tom musíme …

  • Budoucnost je elektromobilita,

                ale současná úroveň technnologie není efektivní a použitelná

Ať chceme nebo ne, tažení mnoha částí světa za elektromobilitou bude pokračovat a výrazně věci a dění kolem nás ovlivňovat. Speciálně v EU, kdy i pokud by ČR odmítla tohle tažení, měla by smůlu, když všichni kolem do toho jdou. Problém je, že to současné tažení používá falešné, či často přímo lživé argumenty a ve výsledku své věci jen škodí. A není dobře plánováno ani prováděno. Vůbec není a nikdy nebyl problém vyrobit elektroauto jako takové. Už první automobily před více jak 100 lety měly mnohé elektropohon. Proč? Protože elektropohon je mnohem efektivnější a technicky jednodušší, tedy lepší než pohon složitým spalovacím motorem a vším kolem něj. O tom není a nikdy nebylo sporu. Bohužel jedna podstatná část soustavy není technicky tam, aby mělo smysl, ba dokonce aby bylo rozumné či přínosné, elektromobily dnes na trh prosazovat, podporovat a ukončovat výrobu a vývoj aut s pohonem spalovacích agregátů.

Tou technologií jsou baterie, tedy skladování potřebné energie. Současný stav bateriové technologie je takový, že elektroauta nejsou ani náhodou ekologická, natož ekologičtější než auta se spalovacím motorem, speciálně třeba diesely. Dieselové auto neztrácí časem velikost nádrže, je lehčí tudíž spotřebovává méně energie pro vlastní pohyb. Současné baterie ale rychle ztrácí na kapacitě, za několik málo let jsou nepoužitelné a auto s nimi tak je k ničemu. Výměna je neekologická, protože baterie jsou svinstvo, pokud jde o jejich výrobu. A jsou také drahé, takže výměna za pár let je neekonomická. Elektroauta jsou navíc velmi těžká, tedy žerou obří množství energie jen aby rozpohybovala sama sebe. I nejlepší baterie v dnešních elektro-autech pojmou jen tak desetinu objemu energie, které pojme běžně velká nádrž dieselového osobáku, jež váží zlomek hmotnosti baterií, kapacitu z časem neztrácí a případná výměna natož doplnění je rychlé a jednoduché. Pro výrobu baterií jsou navíc potřeba drahé vzácné kovy, získávané extrémně neekologickou a energeticky náročnou těžbou, což „z nějakého důvodu“ se do emisí elektroaut aut nepočítá. Stejně jako se tam dnes nepočítá fakt, že většina energie pro jejich provoz pochází z uhelných elektráren. Největší a nejnebezpečnější lež těch, kteří prosazují a za každou cenu podporují nástup elektroaut je, že mají bezemisní provoz. To není pravda ani vzdáleně, navíc jsou zde emise z pneumatik, které vyšší vahou elektroaut vytváří více odpadu a musí se častěji měnit atd.

Prosazovat tuhle technologii může dnes omezeně tak možná Čína, která má vlastní zdroje na to, ji sama na svém území vyrábět. Prosazovat ji může USA, které je schopná s problémy, ale schopná teoreticky ty potřebné zdroje také vybudovat. Ovšem Evropa? Prosazuje elektromobilitu nejvíce, přitom nemá vlastní těžební zdroje a zpracovatelský průmysl, potřebné na jejich výrobu. A pokud to má být skutečně ekologické a lepší než současnost, musí zpracování surovin, výroba a všechno probíhat ekologicky 100% v Evropě. Nicméně Evropa (ani nikdo jiný), nemá vyřešeno napájení všech těch elektroaut. Tedy získávání potřebné množství bezemisní energie, její rozvod, skladování atd. A především technologie baterií není ani vzdáleně tam, kde by měla a musela být, aby dávala pro běžná elektroauta alespoň trochu smysl. Aby to smysl mělo, musí být takové baterie 10x lehčí než jsou dnes, pojmout přitom 10x více energie, současně být 10x levnější a mít alespoň 2 až 3x vyšší životnost (alespoň 15 let s minimální ztrátou kapacity). A navíc být recyklovatelná bez nutnosti používání drahých na těžbu a zpracování náročných surovin na výrobu apod. Takovou bateriovou technologii nemáme!

Takže tlačit elektroauta a finančně z veřejných peněz podporovat jejich nákup, je jako stavět střechu na hořícím domě a přikládat do ohně pod sebou. Rok 2022 bude nepochybně rokem vystřízlivění a uvědomění mnohých, že všechna ta nová elektroauta jsou v současném technologickém stavu baterií a infrastruktury, horší mnohem méně ekologičtější a ekonomičtější, než většina aut se spalovacím motorem. Je stále čas tu teď „nucenou“ elektromobilitu zastavit, místo toho ty obrovské peníze nalít do vývoje těch samotných bateriových technologií, ale také nových nutných zdrojů udržitelné energie. Teprve až budeme mít tyhle dvě věci vyřešené, tak pak teprve můžeme začít vyrábět smysluplná elektroauta a nahradit jimi spalováky, protože teprve pak bude mít elektromobilita smysl a přínos. Tam ale prostě nejsme a bude trvat 10, 20, spíše 30 let, než tam budeme. Zda si to současní rádoby zelení politici v EU, USA ale i jinde uvědomí, než svým snažením zničí a zbytečně spálí další část surovin a planety na současná neekologická a nesmyslná elektroauta? To by byl asi nejlepší výsledek, který bychom si v roce 2022 na tomto poli mohli přát.

Každopádně pokud bych dnes měl vyjmenovat dvě technologie, které jsou těmi celosvětově nejdůležitějšími, je to účinná efektivní výroba energie s minimálními emisemi, a technologie baterií, tedy ukládání energie. Na to by se měl svět technologicky soustředit s maximálním nasazením finančních i lidských zdrojů, namísto škodlivé podpory výroby a prodejů současné neefektivní podoby těchto technologií, které jen situaci a problémy zhoršují. A rok 2022 bude opravdu naléhavým voláním po tom, dát věci konečně do pořádku a vydat se správným směrem …

A teď k závěru, něco o DDWorld.cz …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 986x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 900x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1050x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3633x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1420x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 5