ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 06 December 2021
Přejít na obsah
ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty
ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming - Karta a TESTY
Battlefield 5
Cyberpunk 2077
Far Cry 6
Forza Horizon 5
Assassins Creed Valhalla
DooM Eternal
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, SAM (rBAR) a Ray Tracing DXR
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

  • ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming

                                  – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty

Je na čase se opět vrhnout na recenze a testy grafických karet, i když je situace jaká je, protože se na nás chystá záplava dalších novinek a musíme být připraveni :). A tak jsme v minulých mnoha týdnech na DDWorld.cz shromáždili všechny aktuální grafické modely a udělali zcela nové kompletní soubory testů na nově aktualizovaném hardware, a hlavně s aktualizovanými novými hrami a novými ovladači. Protože rozdíl proti starším testům je dost značný. Dnes se podíváme na první recenzi, kde naše nové a zcela aktuální testy použijeme.

A podíváme se na jeden velmi zajímavý nereferenční model, založený na atraktivním AMD Radeon RX 6800 XT základu. ASUS a jeho TUF edice je novinkou v této generaci grafik, kdy je jednodušší variantou odvozenou od nazdobeného a výbavou extrémnějšího ROG STRIX OC modelu. Ten ovšem u této série doznal výrazné inovace v jeho pojetí. Chladič TUF verze je podobně masivní jako klasická starší STRIX verze, a je výrazně větší než referenční RX 6800 XT edice od AMD:

TUF má však proti ROG STRIX u starších generací jednodušší PCB bez extra OC funkcí a výbavy. Na chladiči chybí také výrazné RGB podsvícení. Má jen menší RGB podsvícené logo TUF na boku. Jedinou specialitou ve výbavě je pak přepínač režimu BIOSu (Q-mode/P-mode).

  • AMD Radeon RX 6800 XT 16GB

Už je tomu více než rok, co AMD všechny překvapilo novým Radeonem RX 6800 XT, založeným na zbrusu nové RDNA 2 architektuře a po letech prvním velkém high endovém GPU NAVI 21. Očekávalo se, že tedy vrátí AMD do high endu a bude tak mít konečně co nabídnout proti NVIDIA. Ta roky vládla vrcholové nabídce grafických karet proto, že v ní byla se svými modely prostě jediná. AMD však překvapilo na mnoha frontách.

RX 6800 XT už při svém vydání dokázal nejen vyrovnat, ale i sem tam porážet RTX 3080, od které se přitom očekávalo, že bude jasně nejvýkonnější běžně prodávanou herní grafikou stávající generace. A jistit ji bude jen nesmyslně drahá speciální „TITAN“ třída v podobě RTX 3090 edice. Jenže AMD s 6800 XT po roce už jasně konkurenční RTX 3080 překonává, a to je stále levnější, lépe vybavená a o parník efektivnější. AMD tak během jediné generace dokázalo NVIDIA překonat nejen výkonem, ale také naprosto obrátit situaci v tom, že má najednou úspornější karty než NVIDIA. Přitom celé roky tomu bylo naopak.

A posledním překvapením bylo, že RX 6800 XT není ani tím nejlepším v aktuální nabídce AMD. Tím je luxusní model RX 6900 XT, což je fyzicky vlastně stejná karta, ovšem má plně aktivní NAVI 21 čip. Tedy 80CU (5120 jednotek) proti 72CU (4608 jednotkám) u lehce osekaného jádra na levnějším modelu RX 6800 XT (649 vs 999 dolarů). Obě karty mají 256-bit sběrnici, velkou Infinity Cache a 16GB GDDR6 k tomu, což je hlavní důvod, proč jsou výrazně efektivnější a mají znatelně nižší spotřebu, než podobně výkonné RTX 3080/3090 modely od NVIDIA. Spotřeba modelů Radeon RX 6800XT/6900XT je „pouze“ 300W a drží se tak ještě rozumné hladiny, bez nepříjemného vlivu na klima v běžně velkých místnostech.

  • ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming

AMD také překvapilo povedenými referenčními modely (speciálně ve srovnání s kvalitou chlazení provedením referencí grafik minulých Radeon generací). RX 6000 mají výkonné a tiché chladiče, podobné těm na tradičních nereferencích. AMD se jen „drželo při zdi“, pokud jde o rozměry, takže jsou reference znatelně kompaktnější, než nereferenční varianty od ostatních výrobců. AMD navíc na rozdíl od běžně neprodávaných NVIDIA FE modelů, své reference dodává partnerům běžně do běžných obchodů. Nicméně ty už jsme testovali.

Dnes se podíváme na plně nereferenční variantu ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming. Ta má zcela unikátní PCB s přepracovaným napájením a designem a také s výrazně větším chladičem. ASUS také v případě této OC edice, lehce zvýšil takty a TDP proti referenci. Ale opravdu jen lehce. Maximální boost reference je 2250MHz (AMD uvádí gaming hodnotu 2015MHz), u ASUS TUF je to 2130MHz (Gaming boost je 2065MHz). Vyšší je i TDP a to 320W proti 300W u reference.

ASUS TUF má přepínač BIOSu mezi P a Q stavem, ale takty, spotřeba a tedy výkon jsou u obou režimů identické. Jediné, co se liší, je napapování nastavení otáček ventilátorů, a za jakých teplot se tak řídí. V P režimu točí o několik set otáček rychleji než Q režimu. Zkrátka Q režim obětuje nižší teplotu pro tišší chlazení. Rozdíl by měl být podle specifikací zhruba 5°C.

  • Konkurence

AMD vydalo Radeon RX 6800 XT 16GB za 649 dolarů (17 500 korun vč. DPH). Bohužel víme, jak je to dnes s cenami, ovlivňovanými nejen rekordní finanční inflací, zdražováním výroby a materiálů, ale také nestíhající výrobou či dopravou. AMD sice oficiálně ty rok staré ceny neupravilo, ale víme určitě, že jsou dnes jiné i ze strany AMD směrem k výrobcům. Nicméně to samé bez debat platí i o konkurenci, kterou je NVIDIA RTX 3080 10GB, vydaná za původně 699 dolarů (19 tisíc korun vč. DPH). U obou modelů je dnes ta skutečná oficiální cena výrazně vyšší než tyhle staré stále uváděné částky, ale pořád by měla být u těchto modelů karet vůči sobě podobná a jde o nejbližší konkurenty. A často jsou také k dispozici v takřka identických nereferenčních provedeních (speciálně v případě výrobců jako ASUS).

Takže jak to dnes vypadá? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Tuesday, 18 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 122x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Monday, 17 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 774x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníFriday, 14 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 687x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Thursday, 13 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Wednesday, 12 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Tuesday, 11 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 802x
Komentářů: 1