ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 06 December 2021
Přejít na obsah
ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming – TEST a RECENZE výkonné a tiché grafické karty
ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming - Karta a TESTY
Battlefield 5
Cyberpunk 2077
Far Cry 6
Forza Horizon 5
Assassins Creed Valhalla
DooM Eternal
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, SAM (rBAR) a Ray Tracing DXR
Závěr a hodnocení

 

 

  • ASUS TUF Radeon RX 6800 XT O16G Gaming – karta a TESTY

Začněme jako obvykle balením a představením karty. Tohle je jedna z novějších edic ASUSu, tzv. TUF. Je jednodušší než ROG STRIX, ale balení vypadají podobně.

Samotná karta je výrazně větší, než reference, která se vejde do 290mm délky a je dvouslotová. ASUS udělal svou TUF větší, takže na délku má rovnou 320mm a na výšku má skoro tři sloty. Za většinu z toho je zodpovědný robustnější pasiv, který zabírá většinu objemu.

Nad ním jsou tři velké 95mm axiální ventilátory. Samozřejmě mají i režim 0dB, takže do 55°C teploty GPU se ani neroztočí a karta je chlazena zcela pasivně. Zadní strana je kryta velkým kovovým backplate s malými průduchy. Přepínač režimu Q-model a P-mode, které ovlivňují nastavení otáček ventilátorů, je na horní hraně vpředu.

Karta je vybavena 2x 8-pin napájením, má zvýšené napájení na 320W proti referenčních 300W. Je samozřejmě možné to ještě zvýšit pro případné taktování (podporováno by mělo být dalších zhruba 15%). Karta má jen malé RGB podsvícené logo na boku, jinak ASUS překvapivě vypustil nějaké svítící orgie, které tak zůstávají jen o ROG STRIX série :). Každopádně nastavení taktů, chladiče a RGB lze provádět klasicky přes GPU Tweak software ASUS, k dispozici na stránkách výrobce.

Karta má jinak ve výbavě a technicky vše, co nabízí samozřejmě RX 6000 série. Tedy 3x DP 1.4, 1x HDMI 2.1, na všem podporováno FreeSync 2 (Adaptive Sync). A všechny další technologie s touto generací grafik spojené.

  • TESTY a měření výkonu

Tohle je první recenze/TEST, který vzniká na zcela nové sestavě, a hlavně skladbě testů. Starší sestavu/skladbu jsme používali více než rok. Nyní přišel čas vše pořádně aktualizovat (obvykle bychom tak činili každých několik měsíců, ale vzhledem k situaci s dostupností karet a nutností jejich testování to nebylo příliš důležité). Takže jsme nasadili nové hry, aktualizované na nejnovější verze, nejnovější ovladače atd. Výsledky by tak měly být docela dost rozdílné proti staré sestavě a mnoha výsledkům a recenzím, které vznikají na starých testech.

V sestavě jsme udělali ale jen minimální změny. Zůstal AMD RYZEN 5950X procesor se stejným aktivním PBO režimem. Vyměnili jsme desku za novější ASUS ROG CrossHair DARK HERO X570 variantu a také jsme změnili paměti za agresivnější rychlé modely, přenastavené na DDR4 3800MHz CL17 nastavení. A udělali pár drobných vylepšení, pokud jde o chlazení atd. Nicméně v případě sestavy vlastně celkově žádné velké změny nejsou. Hlavní změna se týká testovaných her a jejich nastavení. Tady je všechno nové.

Testujeme také prakticky výhradně nereferenční modely, tedy s výjimkou některých Radeon karet, které ovšem jsou/byly dostupné běžně v obchodech i v těch referencích. U NVIDIA jsme vyřadili z testů všechny tzv. „FE edice“ a nahradili je standardními OC nereferencemi. Důvodem je to, že NVIDIA svými FE edicemi, které normálně v obchodech nekoupíte, manipuluje s recenzemi a výsledky testů. FE edice jsou totiž ve skutečnosti speciálně vyladěné luxusní OC modely, které mají jeden z nejvyšších výkonů, vyšších než skutečné reference a běžné levnější edice. Ovšem mají nejnižší spotřebu a také uváděnu nejnižší cenu. Jenže realitou je, že v obchodech jsou výhradně dostupné nereferenční modely, které mají buď nižší, nebo když už podobný výkon, tak vždy s mnohem vyšší spotřebou a mnohem vyšší cenou. NVIDIA FE edice vůbec nereprezentují skutečnou realitu NVIDIA karet, které jsou nám v obchodech a PC skutečně nabízeny a prodávány. Těmi jsou vždy nereferenční OC edice, které mohou mít podobný, ale často spíše i nižší výkon než FE, ovšem vždy prostě žerou více a hlavně stojí více.

U AMD takový problém není, reference AMD RX 6000 se běžně prodávají. Navíc nereference jsou většinou skutečně OC edice, tedy jsou vždy výkonnější než reference, a rozdíl ve spotřebě tomu odpovídá. Z hlediska testování jsou to tedy skutečně reference, čímž NVIDIA FE modely rozhodně nejsou. Nicméně snažíme se obecně používat (pokud máme možnost a seženeme) pro testování tedy běžně prodávané edice jednotlivých karet, v testu tedy používáme následující modely AMD Radeon:

  • Sapphire NITRO+ RX 580 OC 8GB
  • ASUS ROG STRIX VEGA 64 OC 8GB
  • Gigabyte GAMING RX 5500 XT 8GB
  • Sapphire PULSE RX 5600 XT 6GB
  • Gigabyte AORUS RX 5700 XT OC 8GB
  • Gigabyte EAGLE RX 6600 8GB
  • Sapphire PULSE RX 6600 XT 8GB
  • AMD Radeon RX 6700 XT 12GB
  • AMD Radeon RX 6800 16GB
  • AMD Radeon RX 6800 XT 16GB
  • AMD Radeon RX 6900 XT 16GB

V případě NVIDIA grafik jsou použity následující modely:

  • ASUS ROG STRIX GTX 1060 OC 6GB
  • PALIT StormX GTX 1660 SUPER OC 6GB
  • ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti 11GB
  • MSI VENTUS RTX 2060 6GB
  • MSI Gaming X RTX 2080 Ti 11GB
  • ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB OC
  • EVGA XC Gaming RTX 3060 Ti 8GB
  • Gigabyte Gaming OC RTX 3070 8GB
  • EVGA XC3 Ultra RTX 3070 Ti 8GB
  • ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB OC
  • Gigabyte AORUS RTX 3080 Ti Xtreme 12GB
  • MSI Gaming X TRIO RTX 3090 24GB

Samozřejmě používáme Windows 10 Professional x64 s nejnovější aktualizací.  Nainstalovali jsme nejnovější verze testovaných her a samozřejmě nejnovější verze ovladačů AMD Radeon Software a NVIDIA GF. Jako obvykle testujeme s každou grafickou kartu každé měření 3x a výsledkem je průměr tří měření (v grafu zaokrouhlený na celé číslo). Testujeme nyní 8 her, každou ve 3 rozlišeních, což znamená že pro každou kartu děláme 72 jednotlivých měření. Testujeme obvykle na nejvyšší detaily včetně vyhlazování. A snažíme se vybrat hry tak, aby byly zastoupeny nejběžněji se vyskytující herní engine, na kterých běží i řada jiných her s podobnými výkonovými a technologickými požadavky. Netestujeme technicky zastaralé hry, ačkoliv jde o velmi hrané tituly jako CS GO, DOTA apod. protože nedokáží architekturu a výkon nových GPU využít. Všechny testy jsou také již s aktivním sBAR/SAM režimem.

A jaký je výkon karty v praxi? Podívejme se na pár testů …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 634x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 885x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3308x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1226x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1904x
Komentářů: 1