GIGABYTE RTX 4080 16GB GAMING OC – TEST a RECENZE dobré grafické karty, kterou kazí NVIDIA Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 04 leden 2023
Přejít na obsah
GIGABYTE RTX 4080 16GB GAMING OC – TEST a RECENZE dobré grafické karty, kterou kazí NVIDIA
Grafická karta a testy
Battlefield 2042
Assassins Creed Valhalla
Far Cry 6
Doom Eternal
Cyberpunk 2077
Forza Horizon 5
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, cena, výhodnost a RT
Závěr a hodnocení

 

  • Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování

Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr jednotlivých modelů ze všech našich herních testů (4K rozlišení abychom karty nelimitovali), měřena je spotřeba celé PC bedny a takhle to vypadá:

V případě testované nereferenční RTX 4080 a jejích 340W TDP, už je to na hraně, ale akceptovatelné z hlediska produkovaného tepla. Ta spotřeba má prostě přímý vliv na to, kolik tepla pumpujete grafikou do místnosti. A PC s takto žravou grafikou už vytváří extrémně nepříjemné klima v běžně velké místnosti. Ale hodnoty kolem 350W považuji za ještě běžně akceptovatelné, kolem 400W už je to o něčem jiném = hodně nepříjemné. Naštěstí RTX 7900 XTX a RTX 4080 těch 400W běžně nedosahují, takže sice jsou znát, ale není to ještě přímotop a nemusíte vyloženě v zimě větrat a v létě používat klimu.

Teploty jsou v pohodě, a tady se tedy projevuje u testované nereferenční Gigabyte ten rozdíl dvou BIOS. Silent má otáčky ventilátorů níže a tak toleruje vyšší teploty na GPU než OC režim. Nicméně neřekl bych, že v běžné praxi jsou ty teploty zásadně rozdílné, speciálně když mezi nimi není žádný výkonový rozdíl. Oba režimy vykazují a drží stejně vysoké boost takty a výkon. Rozdíl je v hlučnosti ...

S o hledem na tu reálně pořád vysokou spotřebu všech novinek, musím celkově pochválit chlazení. I takto žravé karty lze chladit tiše v zátěži. Tady pochopíte, proč jsou ty nové karty tak velké. Z hlediska hlučnosti jde tedy o překvapivě tichou kartu, ale výhradně jen v SILENT BIOS nastavení! I tam se při hraní her trochu ozve, ale není to nic hrozného, většinou je tichá i tam. Nicméně OC režim, který má jinak stejný výkon, to je překvapivě hodně hlučné. Rozdíl teplot není přitom nijak brutálně velký, takže kartu v pohodě používejte na ten SILENT. Bohužel stejně jako u všech RTX 4080/4090 modelů, i tady jsou slyšet cívky. Pokud nemáte PC pod stolem, tak si ho raději dejte dál od sebe, protože citlivější lidi to uslyší. V PC pod stolem s tím takový problém nemám, není to v případě tohoto modelu nějak vysoká otravná frekvence, ale slyšet prostě jsou.

  • Taktování

RTX 4080 není s těmi 320W (340W pro nereference) ještě takový extrém, generační posun díky přechodu z 8nm SAMSUNG na N4 TSMC výrobu je znatelný. Architektura se přitom výrazně nezměnila, NVIDIA ovšem dosahuje běžně 900MHz posunu aktů, kdy z cca 1985MHz se nově pohybujeme na 2835MHz u nové generace. Nepochybně zásluha 5nm výroby TSMC Lze to ještě zvýšit?

Samozřejmě ten velký chladič na GIGABYTE GAMING OC edici má své opodstatnění. NVIDIA současně ale žene věci už dost na limit v základu. Takže další posunutí už je poměrně malé, kdy se to dá zvýšit u testované karty na zhruba 117% Power limit, což součsně ale vytlačí spotřebu karty na až 380W z 335W! Z průměrných taktů na GPU 2835MHz se ale dokážeme stabilně udržet na taktech 3000MHz! To je o necelých 6% více. Spolu s tím se dají posunout paměti z 22,4GHz na velmi působivých 25,2GHz stabilně. Tedy o zajímavých 12,5% více. Nicméně nárůst výkonu ve 4K rozlišení je pouze 6 až 7% maximálně, tedy rozhodně to za těch až 380W spotřeby, a tomu odpovídající zahřívání, nestojí. Speciálně když referenční Radeon RX 7900 XTX dokáže mít o 12,5% průmerný výkon než RTX 4080 a s pouze 355W. Při základních 120FPS se v případě toho 7% výkonové posunu taktování u RTX 4080, bavíme o posunu na hodnotu 128FPS.

Podívejme se na další věci. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 687x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1376x
Komentářů: 5
Assetto Corsa se dočká nového dílu EVO
Assetto Corsa se dočká nového dílu EVOČtvrtek, 04 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1908x
Komentářů: 0
Remake Star Wars: KOTOR stále žije!
Remake Star Wars: KOTOR stále žije!Středa, 03 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1522x
Komentářů: 1
Suicide Squad: Kill the Justice League je totální propadák
Suicide Squad: Kill the Justice League je totální propadákÚterý, 02 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 0