GIGABYTE RTX 4080 16GB GAMING OC – TEST a RECENZE dobré grafické karty, kterou kazí NVIDIA Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 04 January 2023
Přejít na obsah
GIGABYTE RTX 4080 16GB GAMING OC – TEST a RECENZE dobré grafické karty, kterou kazí NVIDIA
Grafická karta a testy
Battlefield 2042
Assassins Creed Valhalla
Far Cry 6
Doom Eternal
Cyberpunk 2077
Forza Horizon 5
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, cena, výhodnost a RT
Závěr a hodnocení

 

 

  • Grafická karta a testy

Začněme představením grafické karty samotné. Balení nové Gigabyte RTX 4090 Gaming OC je obrovské, což dává tušit, co je uvnitř.

V krátké době další největší grafická karta, kterou jsem kdy testoval. S rozměry 342 x 150 x 75mm (4 sloty) a hmotností 1,94kg, jde o naprostého giganta, který se do mnoha i relativně běžných PC skříní, prostě fyzicky ani nevejde. Takže na to si dejte pozor.

PCB karty je přitom překvapivě malé, má jen nějakých 24cm na délku. Všechnu tu hmotnost a velikost dělá pasiv a 3 obří 110mm ventilátory. Zkrátka tahle karta je stavěna na více než 400W TDP. A na to zkrátka musí být chlazení postaveno. Proto ty rozměry.

Jinak má ale 340W (o 20W více než „reference“) a dva profily skrze přepínatelný BIOS. Tzv. OC, ve kterém má 2535MHz boost (reálně až 2835MHz v praxi) a pak SILENT BIOS, který má to samé. Žádný rozdíl z hlediska taktů a výkonu, ale je zde dost velký rozdíl ve profilu řízení otáček ventilátorů, a tedy co do hlučnosti chladiče, což si řekneme později. Samozřejmě v klidových stavech je karta bezhlučná, protože ty 3 ventilátory se neroztočí, dokud teplota na GPU nepřekročí zhruba 45 - 50°C.

Karta má  nový 16-pin PCIe Gen5 napájecí konektor. Oficiálně se jmenuje (12VHPWR), kde je 12napájecích pinů a 4tzv. komunikační. Jde o nový standard, který inicializovala a spoluvytvořila NVIDIA a Intel. Ač je tento nový konektor fyzicky mnohem menší než klasický 8-pin, je stavěná pro 650W a inteligentní řízení spotřeby. Současné 8-pin mají oficiálně jen 150W. Nicméně nový konektor a zejména ty 4 komunikační piny jsou stavěné pro využití až s ATX 3.0 verzí napájecích zdrojů. Ty mají ovšem zpoždění a na trh dorazí reálně až během 2023. Takže NVIDIA přidává ke všem kartám svou redukci ze 4x 8-pin na ten jeden 16-pin, což není z mnoha důvodů ideální. Takže pozor na to a vše dobře připojte a nenamáhejte konektory a jejich okolí nějakým ohýbáním apod. Což se snadno řekne, hůře udělá speciálně u tak obřích karet jako je RTX 4090/4080.

Výstupy pak nabízí 3x DP 1.4, 1x HDMI 2.1, což je překvapivě zastaralé vůči konkurenčním RX 7000 kartám, které mají DP 2.0 a HDMI 2.1a, což umožňuje podstatně vyšší Hz ve vyšším rozlišení apod. V praxi by to ale dnes u běžných 4K neměl být ještě problém, nicméně je divné, že nejdražší karta na trhu nové generace, má starou generaci výstupů. NVIDIA jinak tradičně nabízí širokou SW podporu a technologie. I tato architektura má stále speciální AI akcelerační jednotky a RT jednotky, samozřejmě nově posílené a vylepšené. Nechybí tedy podpora Raytracingu, DLSS včetně exkluzivně nové exkluzivní DLSS 3.0 atd. Karta podporuje G-Sync, ale samozřejmě u většiny monitorů dnes narazíte jen na FreeSync, který si NV „ukradla“ pro sebe a označuje jej G-Sync, i když ve skutečnosti jde stále jen o FreeSync. Nicméně funguje to ok. Gigabyte pak ke kartě dodává vlastní sadu aplikací, včetně té pro monitorování, taktování a přepínání RGB podsvícení.

Gigabyte svou Gaming edici opatřilo výrazným RGB podsvícením na boku (logo) a hlavně uvnitř ventilátorů. RGB je řízené přes SW a vypnutelné přes aplikaci, která také umožňuje monitorování a ladění karty. Je součástí univerzálního balíku aplikací pro Gigabyte produkty.

  • Testy a testovací sestava

Samozřejmě novou generaci grafických karet nebudeme testovat na naší staré sestavě, ale máme novou. Takže všechny testy jsou nové, na nových ovladačích, hrách a jejich updatech atd. Testovací sestava osahuje:

Testujeme tři základní rozlišení, tedy 1920x1080, 2560x1440 a 3840x2160. Všechny hry v maximálních detailech a pokud není řečeno jinak tak v nativním rozlišení (tedy bez FSR či DLSS, které rozlišení dynamicky snižují) a bez Ray tracingu. U všech karet je také aktivní AMD Smart Access Memory alias Resizable BAR, který je na rozdíl od AM4 platformy u AM5 platformy zapnutý ve výchozím stavu automaticky. Nemusíte jej tedy zapínat sami. Samozřejmě tato technologie má přínos různý u AMD i NV či Intel, ale obvykle již přínos má prakticky všude.

Kvůli zjednodušení a přehlednosti grafů uvádíme jen hodnotu průměru FPS, který je vypočítám průměrem tří měření ve stejné 120s sekci hry. Nastavení a vše jsou pro všechny testované karty stejné. Takže jak si vedou naše karty? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaFriday, 17 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 715x
Komentářů: 0
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuThursday, 16 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1417x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaWednesday, 15 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1559x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Tuesday, 14 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1420x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNFriday, 10 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1883x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineWednesday, 08 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1191x
Komentářů: 0