Gigabyte RTX 4090 GAMING OC 24G – TEST extrémně velké, drahé, žravé a výkonné grafiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 19 prosinec 2022
Přejít na obsah
Gigabyte RTX 4090 GAMING OC 24G – TEST extrémně velké, drahé, žravé a výkonné grafiky
Grafická karta a testy
Battlefield 2042
Assassins Creed Valhalla
Far Cry 6
Doom Eternal
Cyberpunk 2077
Forza Horizon 5
Provozní vlastnosti - spotřeba, chlazení a taktování
Celkový výkon, cena, poměr cena-výkon a RT
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti – spotřeba, chlazení, taktování

Důležitým aspektem výkonných grafik jsou samozřejmě provozní vlastnosti. Zejména spotřeba a s tím související chlazení. Nová generace výkonných grafik přichází s opravdu velmi vysokou spotřebou. Měříme průměr jednotlivých modelů ze všech našich herních testů, měřena je spotřeba celé PC bedny a takhle to vypadá:

Spotřeba nových grafik roste. A v případě RTX 4090 a jejích 450W, už podle mého názoru překročila rozumnou mez. Ta spotřeba má pochopitelně totiž přímý vliv na to, kolik tepla pumpujete grafikou do místnosti. A PC s takto žravou grafikou už vytváří extrémně nepříjemné klima v běžně velké místnosti. U nereferenčních OC variant je spotřeba ještě vyšší, běžně mají až k 500W. Nicméně spotřeba hodně kolísá hra od hry, v závislosti na tom, jak moc výkon karty limitují jiné věci. Jednoduše pokud je z nějakého důvodu karta limitována a nemůže poskytovat tolik FPS kolik sama zvládne, tak spotřeba je výrazně níže. Pokud ale limitována není, je těch cca 440-450W celkem běžná spotřeba. Což je šílené a velmi nepříjemné v běžně velké místnosti. A pozor karta má ještě vyšší spotřebu, pokud používáte RayTrecing, kdy běží i ta výpočetní část GPU, což spotřebu dokáže ještě výrazně navýšit a to až k 500W.

Z hlediska efektivity pak díky nárůstu výkonu došlo k zásadnímu zlepšení u nové generace obou výrobců. U RTX 4090 je to zlepšení masivní, což dokazuje, že 8nm výroba SAMSUNG nebyl prostě ideální a proti 5nm TSMC je to výrazný rozdíl.

Jinak s ohledem na spotřebu musíme pochválit chlazení Gigabyte. Ano, tady pochopíte, proč je ta karta tak strašně obrovská. Jednoduše musí těch 440 – 470W TDP uchladit a musí mít i rezervu, když je tu možnost jít až na 600W limit při OC. Z hlediska hlučnosti jde o překvapivě tichou kartu, speciálně v SILENT BIOS nastavení je prakticky bezhlučná (jen lehce cvrlikají cívky). Ozve se až v OC režimu, kdy otáčky ventilátorů jsou výše, ale není to ještě vyloženě hlučné. Zkrátka na 450+W grafiku je to velmi dobré chlazení, což však bohužel neřeší ten problém s tím generovaným teplem směrem do místnosti.

  • Taktování

Přestože sama NVIDIA zjevně žene věci daleko přes rozumný limit, protože RTX 4090 karta stažená na 350W má jen v průměru o 5-7% méně výkonu než na těch 450W, je zde další OC potenciál. Původně totiž NVIDIA plánovala uvedení 650W verze orvnou, čehož se stále nevzdala a bude to téměř určitě TDP chystané RTX 4090 Ti, jež bude o cca 10% výkonnější.

Gigabyte a další výrobci tedy u svých OC edic mají možnosti zvýšit limit i na a někdy dokonce přes 600W. Samozřejmě se snaží mít tam rezervu a nejít výše, jelikož 650W je oficiální maximum toho nového napájecího konektoru. A ten má většina karet „jen“ jeden. Existují ale už i RTX 4090 se dvěma 16-pin, a limity tedy přes 650W, kdy jsou přípravou pro tu RTX 4090 Ti. V tomto případě u současné Gigabyte Gaming RTX 4090 OC je jeden konektor a limit je tedy 600W. Co to znamená v praxi?

Dokázali jsme posunout takt až na 3000MHz stabilně a 24GHz dostat z pamětí. Spotřeba samozřejmě vzroste, ale opět hodně záleží, jak moc je karta limitována procesorem apod. V podmínkách, kdy není, tak spotřeba vzroste běžně o 100W a výkon o cca 3 až 4%. Což samozřejmě není příliš efektivní. Generované teplo je ohromné, karta už jednoznačně plní funkci přímotopu. Chlazení samotné karty to sice zvládá relativně dobře, ale slyšet samozřejmě je a v běžně velké místnosti budete muset i v zimě prostě větrat.

Podívejme se na další věci.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!Úterý, 27 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
FABLE má herní ukázku – vypadá to překvapivě dobře!
FABLE má herní ukázku – vypadá to překvapivě dobře!Pondělí, 26 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1755x
Komentářů: 0
Forza Horizon 6 dorazí již brzy – víme vše
Forza Horizon 6 dorazí již brzy – víme všePátek, 23 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 820x
Komentářů: 0
UBISOFT ruší hry a reorganizuje
UBISOFT ruší hry a reorganizujeStředa, 21 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1677x
Komentářů: 0
Dvě nové CONCORD level herní tragédie brzy? Highguard a Marathon
Dvě nové CONCORD level herní tragédie brzy? Highguard a MarathonPondělí, 19 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 0
ONE PIECE: Season 2 – NETFLIX má novou ukázku a datum!
ONE PIECE: Season 2 – NETFLIX má novou ukázku a datum!Pátek, 16 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1410x
Komentářů: 3