TEST: AMD Radeon R9 285 "TONGA" od Gigabyte, MSI a Sapphire - Nejlepší mainstreamová grafika? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 24 říjen 2014
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon R9 285 "TONGA" od Gigabyte, MSI a Sapphire - Nejlepší mainstreamová grafika?
"TONGA" = nová revize "TAHITI"
Gigabyte Windforce OC R9 285 2GB
MSI R9 285 GAMING 2GB
Sapphire R9 285 Dual-X OC
Testovací sestav a Testy
Test - Battlefield 4 (DX11)
Test - Crysis 3 (DX11)
Test - Tomb Raider (DX11)
Test - Metro Last Light (DX11)
Test - ANNO 2070 (DX11)
Test - GRID 2 (DX11)
Výkon nereferencí R9 285 od Gigabyte, MSI a Sapphire
Provozní vlastnosti grafik a taktování
Výkon, cena a výhodnost
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

Jak už jsme řekli k závěru, Radeon R9 285 je přesně takový, jaký měl být. Nic víc, nic míň. Je opravdu podstatné si uvědomit, že TONGA není nová generace ani nástupce, ale prostě taková nová revize"TAHITI" čipu, který potřeboval nahradit z mnoha důvodů. Tomu co karta měla přinést a přináší odpovídá i název R9 285. Nenese název nové generace R 300. Zklamán tedy může být z R9 285 jen ten, kdo z nějakého neznámého důvodu čekal novou generaci a tak podobně. Zklamání ale není na místě.

Nová TONGA je v současnosti nejlépe vybavené GPU na trhu. Má lepší technologickou a univerzální výbavu, než TOP modely Radeon R9 290 série nebo nejnovější GTX 970/980. Proti donedávna nejmodernějším R9 290 série přináší zcela nové UVD a vylepšení pro 4K, nové optimalizace paměťového řadiče a vlastní architektury GCN a další vylepšení. TONGA je zkrátka v mnoha věcech na půl cesty mezi současnou a chystanou novou generací. Proti GTX 970/980 "MAXWELL" je pak výrazně univerzálnější a vybavenější. Umí DX11 i DX12,hlavně umí i rychle nastupující API MANTLE, umí standard AdaptiveSync bez nutnosti speciálních drahých monitorů, má integrovanou HW akceleraci zvuku TrueAudio, multiGPU zvládá bez můstků, má i lepší výkon pro TressFX jež je již součástí nových herních engine a další herní GPGPU záležitosti, samozřejmě 3Dčko a Eyefinity i z více než 3 monitorů a ještě mohou mít různé rozlišení. Zkrátka vybavenější GPU na trhu nenajdete. TONGA toho umí i více, ale některé věci budou představeny až později, jedna se týká i výrazné změny v tvorbě ovladačů, kde AMD na příští rok chystá doslova revoluci a TONGA je taková testovací mula pro vývoj této záležitosti.   

A samozřejmě umí toho podstatně více než staré mainstreamové R9 270/280 grafiky, které nahrazuje. Právě absence mnoha technologií poslední verze GCN u těchto hlavních a nejprodávanějších grafických modelů Radeon, je důvod, proč si AMD s TONGA jako novou revizí TAHITI vůbec dalo tu práci. Přestože jádro zůstalo na 28nm a podstatně mu narostla výbava a zvětšil se také počet tranzistorů ze 4,3 na neuvěřitelných 5 miliardy, AMD dokonce o pár mm2 čip zmenšilo z 365 na 359mm2. V praxi je pak R9 285 proti R9 285 se stejným počtem výpočetních skutečně úspornější a celkově efektivnější. R9 285 s 2GB a 256-bit má na papíře propustnost pamětí "jen" 176GB/s proti R9 280 s 3GB a 384-bit a jejími 240GB/s, přesto je výkon srovnatelný. Kromě evidentně vylepšeného paměťového řadiče je R9 285 lepší i v modernějších hrách s větší přítomnosti moderních technologií jako Tessellace apod. Na stejné frekvenci je "TONGA" jasně výkonnější než "TAHITI" se stejným počtem jednotek, širší paměťovou sběrnicí a vyšší spotřebou.

U té spotřeby se sluší dodat, že ve hrách není to vylepšení až tak vidět, protože hry nevyužívají zdaleka naplno celé GPU. Pokud ale naplno zatížíte celou grafiku, tedy celé GPU včetně všech výpočetních jednotek a všeho najednou (což je přes některé speciální aplikace možné), naměříte že R9 285 má při stejném výkonu až o 50W nižší spotřebu než R9 280. Takže tomu odpovídá i TDP 250W u R9 280 a 190W u R9 285. Na to, že TONGA je jen novou revizí TAHITI, tedy víceméně stejnou architekturou, se stejným počtem výpočetních jednotek, ale má výrazně více tranzistorů a dokonce je o něco málo menší s nepoměrně lepší výbavou, klobouk dolů. Nicméně vzhledem k tomu, že už víme, co dokázala s novými úspornými funkcemi konkurence u MAXWELLů, přeci jen se asi shodneme, že AMD má rozhodně dost prostoru pro zapracování na spotřebě - pravděpodobně však tyto zásadní změny budou právě až záležitostí nové generace. Ostatně MAXWELL je nová generace architektury s kompletním přeuspořádáním jednotek a všeho, zatímco TONGA nikoli, protože vlastní základ architektury a čipu zůstal stejný, jako u TAHITI a nové řízení spotřeby s výraznějšími úsporami by vyžadovalo větší zásad do architektury. Jak ale víme, AMD chystá minimálně 2, spíše 3 zbrusu nové čipy, které už výrazně upravenou architekturu GCN další generace ponesou jako R 300 grafiky.  

  • Radeon R9 285 "TONGA" - neukazuje vše

Není úplně zvykem vydávat jako první ořezanou verzi. R9 285 nese částečně deaktivované jádro, takže v tomto případě TONGA neukazuje vše, co nabízí. Plná verze TONGA se představí až na R9 285X a podle všeho má stejný počet jednotek jako TAHITI na R9 280X, tedy v tomto ohledu stejný rozdíl mezi R9 280/280X jako bude mezi R9 285/285X. TONGA má ale v plné verzi také 384-bit sběrnici, ovšem na R9 285 je aktivní jen 256-bit a jsou zde také 2GB pamětí místo 3GB. Samozřejmě je to kvůli ceně, kdy karta začíná na pouhých 249 dolarech. Zkrátka čistokrevný mainstream a to pravděpodobně později ještě zlevní. Současná cena je asi to, co Radeonu R9 285 v očích některých čtenářů, podráží nohy nejvíc. Zejména když se podívají na to, co stojí R9 280, které začínají i o 1000 korun níže. Jenže R9 280 je v úplném výprodeji a karet už moc není a další nebudou. A samozřejmě je logické, že distribuce a prodejci novou kartu nebudou prodávat za stejnou nebo dokonce nižší cenu, než kartu, jejíž vývoj a vše je dávno několikrát zaplacené a které se hlavně potřebují zbavit a jsou na skladech. Cena R9 285 je tak poněkud uměle vyšší a bude klesat níž. Podobný vývoj pak čekejte i s R9 280X a nastupující R9 285X, i když vzhledem k nutným slevám R9 290/290X, které se dostaly už na pouhých 8200 a 10 000 korun, je tam prostoru hodně málo.

  • Radeon R9 285 vs konkurence (GTX 760-770)

Čistě vzato herním výkonem je R9 285 někde mezi GTX 760-770, přičemž poměr cena-výkon je lepší proti oběma konkurenčním modelům. GTX 760 a GTX 770 už ale také přesluhují, stejně jako R9 270/280 série. Všem těmto fakticky více než 2 roky starým kartám, R9 285 zcela ujíždí v technologické výbavě. GTX 760 a GTX 770 edice nejsou zajímavé v současnosti ani cenou, takže jim se při nákupu opravdu vyhněte. Cenově zajímavý je dnes R9 270X a hlavně R9 280, které poměrem cena-výkon opravdu září. V případě R9 280 jde však opravdu o totální výprodej. Pokud chcete technologicky a výbavou aktuální mainstreamovou grafiku, je R9 285 v podstatě jediná volba široko daleko, i když ceny R9 290 jsou dnes opravdu hodně zajímavé, i pokud byste původně grafiku za 8 tisíc, což je pro většinu už hodně peněz, neuvažovali ...

  • Hodnocení

A jak si vedly tři námi testované nereferenční verze? Z hlediska výkonu jsou o pár % výkonnější než reference, a protože referenci vlastně nekoupíte, jsou tedy těmi nejlevnějšími edicemi. Všechny nabízejí podobný výkon za podobnou cenu. MSI a GIGABYTE mají stejné takty a stejnou cenu 6500 korun. Sapphire je pár MHz pomalejší a o pár korun dražší (a má jen 2 roky záruky proti 3 u obou konkurentů). Ke všem kartám by měl být poukaz na výběr her zdarma.  

  • Gigabyte WindForce OC R9 285 2GB

Jednoduše vyhlížející edice R9 285 se skvělou funkčností. Chladič je velmi účinný a tichý. Má nejnižší teploty. Výborná edice.

  • MSI R9 285 GAMING 2GB

Trošku rozměrově mohutnější edice s opravdu hodně výkonným a tichým chladičem, kde MSI pár °C obětovalo ve prospěch co nejnižší hlučnosti. Celkově stejný výkon a stejná cena za stejných podmínek jako nabízí Gigabyte.

  • Sapphire R9 285 Dual-X OC

Pár MHz na jádře vynahrazuje pár MHz navíc na pamětech proti konkurentům, ale hra od hry je výkon téměř stejný jako u konkurentů. Cena je podobná a chlazení je taktéž velmi výkonné a tiché. Sapphire nabízí ale záruku jen 2 roky proti 3 u konkurenci, což je ale asi jediný významný rozdíl proti konkurenci při takto vyrovnaných modelech.

Na trhu je ještě například ASUS se svou STRIX edicí, která má podobné takty jako Sapphire, chladič má podobné provedení jako u MSI, jen se v klidových stavech úplně vypínají ventilátory. Cena je ale o něco vyšší než u všech tří dnes testovaných edic, záruka je ale jinak i u ASUSu 3 roky. Pokud bychom ale měli tedy vybírat z těch tří nejlevnějších edic R9 285, což jsou dnes ty tři, které jsme testovali, Asi bychom na dělené první místo dali MSI a Gigabyte s velmi těsným odstupem by byla Sapphire, které by slušela ideálně nižší cena.  Všem třem tedy udělujeme naše doporučení (zejména za vylepšení efektivity a výbavy), s udělením ocenění za dobrý poměr cena-výkon ale musíme počkat, není špatný, ale prostě není tak dobrý, jak by být mohl :).  

"AMD "TONGA" - Takhle se mají dělat revize čipů, škoda že nepřišla o rok dříve ..."

  • Závěr

Radeon R9 285 je nejlépe vybavena mainstreamová grafika, až spadne cena na standardní úroveň a vyprodají se tedy starší kusy R9 280, nebude co řešit. Lepší mainstreamová grafika na trhu v této kategorii není. R9 285 je ale jen "polotučné" TONGA. Co skutečně dokáže, ukáže až "plnotučná" TONGA na R9 285X. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že TONGA není nová generace, jen skutečně přímá náhrada a nová revize "TAHITI", lépe připravená a optimalizovaná pro mainstream a současné potřeby. Přesto ochutnávky nových technologií a optimalizací, které naplno budou rozvinuty až u skutečně nových čipů nové generace, jež dost možná mohou být skutečně 20nm, navrch s novou generací HBM pamětí, vypadají hodně dobře. Avšak na skutečně novou generaci Radeonů si prostě musíme ještě pár měsíců počkat (Q1 2015). Je ale jasné, že TONGA modely si tu s námi pobudou dlouhé měsíce a pravděpodobně se postupně dostanou na ceny cca 219-199 dolarů za R9 285 a 249-239 dolarů za R9 285X, kde jim to bude nejvíce slušet (zatím k tomu situace nedospěla). Nejvážnější a nejbližší konkurent v podobě nové GTX 960 (ořezaná GTX 970) má zpoždění a dorazí až někdy začátkem příštího roku. Pravděpodobně půjde ale cenově i výkonem (otázkou bude rostoucí vliv MANTLE) o přímou konkurenci R9 285X, ovšem technologickou výbavu "TONGA" modelů rozhodně nenabídne. Teď ovšem předbíháme. Ještě několik měsíců bude TONGA v mainstreamu fakticky bez konkurence. A kdo ví, co dál AMD představí a jak se změní trh. Přeci jen nedávné změny ve vyšších cenových kategoriích jsou hodně výrazné a postupně ovlivňují i ten mainstream.  

Za zapůjčení grafik a dalšího vybavení děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 158x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1423x
Komentářů: 7
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1168x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1870x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1902x
Komentářů: 3