TEST: AMD Radeon RX 5700 8GB (NAVI) vs RTX 2060 – nová generace grafik za slušnou cenu v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 08 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon RX 5700 8GB (NAVI) vs RTX 2060 – nová generace grafik za slušnou cenu v akci!
AMD Radeon RX 5700 - grafická karta a testy
Battlefield V (DX12)
Shadow of the Tomb Raider (DX12)
Metro Exodus (DX12)
Far Cry New Dawn (DX11)
Forza Horizon 4 (DX12)
Kingdom Come Deliverance (DX11)
Strana 9
RayTracing, PCIe 4.0, Image Sharpening, AntiLag, Chill atd.
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD Radeon RX 5700 8GB (NAVI) vs RTX 2060

                                         – nová generace grafik za slušnou cenu v akci!

NAVI RDNA je tu. Dlouho očekávaná zbrusu nová grafická architektura od AMD se konečně staví proti TURING od NVIDIA. Jaká tedy je? Zatímco na poli procesorů AMD novou epochu a generaci začalo už v roce 2017 a každý rok ji vylepšuje, a letošní rok se 7nm RYZEN procesory už je to opravdu „vážné“, tak na poli grafik to s novou epochou a generací teprve rozjíždí. Není se co divit, že věci chtěly více času, grafická divize AMD byla dlouhodobě silně podfinancovaná a samozřejmě prioritou pro malé AMD s omezenými zdroji byly ZEN procesory, takže značně omezené zdroje alokovalo AMD hlavně do nich. A vyplatilo se. Musíme připomínat, že jako společnost je AMD menší než NVIDIA, natož mnohonásobně větší Intel, ovšem na rozdíl od nich dělá špičkově jak procesory, tak grafiky i SoC a další řešení. Procesorová divize AMD už tedy jede naplno, takže před časem konečně dostala posílení i grafická divize. Tu bývalé vedení AMD dostalo prakticky do stavu klinické smrti a v roce 2014 už pod novým vedením AMD došlo k jejímu úplnému restartu. Samozřejmě omezené zdroje tehdy nedovolovaly mnoho. Až loni se AMD podařilo dostat financování divize a také chod divize do běžného stavu „před krizí“. AMD už má opět dva nezávislé teamy na tvorbu GPU, jasné zacílení atd.

Dosavadní produkty, tedy herně/spotřebně orientovaný POLARIS, který se bohužel ale nikdy nedočkal high endové verze, a výpočetně orientovaná VEGA, dokázaly udržet grafickou divizi AMD nad vodou. Překvapivě se dá říci, že hlavně uplynulý rok byl pro obě starší generace vůbec nejlepším, protože těží z technologické pokročilosti a nižších cen proti soudobé konkurenci. Soudobé konkurenty v podobě GTX 1060/1050 zejména POLARIS série dnes výrazně poráží, VEGA, která zlevnila, pak je už delší dobu také mnohem zajímavější volbou, než dlouho po svém uvedení byla. Každopádně POLARIS už má za sebou 3 roky, VEGA 2 roky, a tak je čas se posunout. AMD kutilo novou architekturu poslední 4 roky a v rámci ní se snažilo posunout se od GCN/NCU a vyřešit jejich nevýhody, posílit výhody, a hlavně přinést konkurenceschopnou moderní architekturu, která bude pohánět nejen PC hry po několik dalších let, ale bude pohánět i novou generaci konzolí. S vývojem NAVI architektury totiž přímo pomáhaly hlavně SONY a také MS. Na rozdíl od VEGA, která byla minimálně univerzální (v 7nm verzi VEGA 20 pak vyloženě výpočetně zaměřená), je NAVI v první řadě herní GPU a RDNA je herní architektura.

NAVI je také jednou z nejdůležitějších grafických architektur v historii, kdy kromě PC grafik směřuje do nové generace obou hlavních konzolí (XBOX i PlayStation), současně bude pohánět streamovací platformu Google STADIA, a ještě ji adoptuje do svých ARM platforem společnost SAMSUNG, tedy objeví se v mobilních telefonech, tabletech apod. AMD si tedy dokázalo zajistit působivou podporu, kdy můžeme bezpečně říci, že nikdy dříve žádná počítačová architektura GPU neměla tak velký záběr. Dnes se podíváme na první produkt z mnoha a mnoha dalších, které budou NAVI využívat.

 

  • AMD Radeon „RDNA“ – NAVI 10

Vzhledem k tomu, že AMD nás o své nové RDNA grafické architektuře informuje oficiálně už řadu měsíců, máme její podrobnější přestavení už za sebou. Dnes už tedy jen stručně pro pořádek.

RDNA je skutečně zcela nová grafická architektura, výrazně odlišná od GCN/NCU používané mnoho generací. Zcela nová konstrukce a uspořádání samotných výpočetních jednotek i čipu. Došlo k výraznému navýšení ALU jednotek, zcela předělané byly vyrovnávací paměti a mnoho další věcí. Včetně toho, jak vůbec samotné jednotky fungují. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že NAVI je stále GCN, evidentně neví, o čem mluví.

Architektura je také postavena přímo pro využití 7nm výrobního procesu TSMC, se kterým si AMD už odbylo první zkušenosti na 7nm VEGA 20 minulý rok. A vyplatilo se. Přínos nové architektury a 7nm výrobního procesu je ohromující a dá se říci, že skok, který AMD udělalo z POLARIS/VEGA na NAVI je více než 1 generace. Z výrobního hlediska je první NAVI 10 čip nejpokročilejší GPU na trhu. Denzita, nebo-li hustota tranzistorů dosahuje rekordních 41 milionů na 1mm2. Pro srovnání, 14nm VEGA 10 má 25,7 milionu na 1mm2, soudobé čipy NVIDIA jsou na tom podobně, mají mnohem větší plochu. Právě tady je vliv 7nm výrazný. AMD se podařilo nacpat 10,3 miliardy tranzistorů na 251mm2. Podobně velký je přitom POLARIS na RX 570/580/590 s jeho 232mm2, ten má ale jen 5,7 miliardy tranzistorů. NVIDIA RTX 2060/2060S/2070 s 12nm TU106 má 10,8miliardy ale 445mm2, větší TU104 na RTX 2070S/2080 má 13,6 miliardy a 545mm2!

Nové NAVI 10 je tedy velmi působivým kouskem čipu, je navrženo pro střední segment a dokáže se výkonově postavit 2x větším čipům konkurence, což je jedna z hlavních výhod pokročilejšího procesu. 7nm výroba je sice dražší, kdy stejně velký čip proti 12/14nm stojí o až 60% více (ještě loni to byl dvojnásobek), ale protože je i tak menší, má lepší výtěžnost a je levnější na výrobu než až 2x větší 12nm čipy. Kromě toho nový proces a nová architektura umožnilo AMD opravdu neuvěřitelným způsobem zlepšit efektivitu a snížit spotřebu, kdy počkejte na test spotřeby. Budete zírat ;).

Nová generace také přináší PCIe 4.0, kdy dvojnásobná propustnost se projevuje malým (ale měřitelným 1-2%) zvýšením výkonu i ve hrách, ale mnohem výrazněji ve specifičtějších výpočetních aplikacích, kde jsou Radeon RX 5000 výrazně výkonnější v některých případech překonávají i 2080Ti apod. Nicméně AMD už vypustilo podporu klasického CrossFire, podporováno je multiGPU explicitně skrze DX12/VULKAN, ale musí to daný engine a hra podporovat nativně. Což je ale jediná smysluplná budoucnost multiGPU, protože CF i SLI nevedly nikam.

 

  • Radeon RX 5700 8GB – grafická karta

Mohli bychom pokračovat dál a dál kolem RDNA a určitě ještě budeme v dalších článcích a v dalších měsících. Každopádně podívejme se na první reálné nasazení nové architektur a první NAVI RDNA grafiky, které míří na trh. AMD uvádí dvě karty, v našem případě se dnes podíváme na jednu, a to tu levnější, tedy Radeon RX 5700 8GB.

Ta má méně aktivních jednotek v GPU, 2304 proti 2560 u XT verze. Má také o poznání nižší takty. 1465MHz v základu, 1705MHz v boostu, v průměru je kolem 1625-1650MHz. Obě karta mají 256-bit sběrnici a 8GB GDDR6 pamětí na 14GHz. Tedy žádné HBM paměti bohužel, což je dáno jeich extrémně vysokou cenou. Karta má ale i tak pouhých 185W TDP!

 

Celkový výpočetní výkon je 7,9TFLOPS, což se zdá nízko na poměry AMD, je to o dost méně než třeba RX VEGA 64 s 12,9TFLOPS a je to podobně jako má Radeon RX 590, ale je to dáno komplexní změnou filozofie a konstrukce architektury. Je to srovnatelné s RTX 2060S (2070), které mají kolem 8TFLOPS. Zkrátka AMD pro herní GPU rezignovalo na extrémní výpočetní výkon, který bohužel nebyl hrami využíván a soustředilo se na posílení jiných elementů, často těch, ve kterých vyniká právě konkurenční NV architektura. Výsledek je ve hrách v praxi velmi znatelný.

  • Ceny a konkurence

AMD rozehrálo zajímavou hru. Jak všichni bohužel víme, NVIDIA napálila ceny stávající RTX 2000 TURING generace hrozně vysoko, kdy dokonce její nové karty nabízejí stejný výkon za stejné, či dokonce ještě vyšší ceny než předchozí generace. A prošlo jí to. Tedy částečně. Mnozí zákazníci prostě vyšší ceny akceptovali a karty kupovali. AMD s novými modely má díky podstatně menšímu GPU možnost agresivnější nižší ceny. Ale chtělo zjistit, co udělá NVIDIA. A tak záměrně před téměř měsícem ohlásilo Radeon RX 5700/5700XT a to včetně podrobností jako přesný výkon a hlavně ceny, což se běžně nedělá. Protože samozřejmě nedáte konkurenci přesně vědět co chystáte za několik týdnů na trhu. AMD to ale záměrně udělalo a čekalo, co na to NVIDIA.

AMD původně ohlásilo Radeon RX 5700XT za 449 dolarů a RX 5700 za 379 dolarů. Extrémně dobré ceny vzhledem k tomu, že RTX 2070 stála od NV 599dolarů a nejlevnější RTX 2060 za 349 dolarů má jen 6GB paměti a mnohem nižší výkon. NVIDIA se tedy nechala vycukat a uvedla RTX 2060 SUPER (přejmenovaná RTX 2070 s nižší specifikací jádra) a RTX 2070 SUPER (přejmenovaná RTX 2080 s nižší specifikací jádra). Jejich ceny pak nastavila na 399 dolarů a 499 dolarů s tím, že by to tedy jako preventivní odpověď na AMD mělo stačit. No, jak uvidíte, nestačí. AMD totiž strategie vyšla, NVIDIA se odhalila předčasně, kdy původně měly karty RTX 2000 SUPER dorazit až v druhé polovině července, NV ale neplánovaně posunula vydání svých referencí už na 2.7. aby předběhla NAVI. Jenže poté těsně před vydáním nových karet přišlo AMD s ohlášením skutečných cen nových RX 5700 grafik. Ty přeci jen jsou spíše nástupcem POLARIS RX 580/590 série. Samozřejmě nemohou teď stát to, za co vycházely RX 570/580 před časem tedy 230 – 280 dolarů, protože kromě inflace je 7nm výroba o 60% dražší (při stejné velikosti GPU což se dá přímo aplikovat na srovnání pdobně velkých POLARIS 10 a NAVI 10) a dražší jsou i GDDR6 paměti, samozřejmě NAVI je novinka, takže platíte i náklady na vývoj atd. Přesto má AMD možnost díky nižším nákladům proti RTX grafikám NVIDIA s dražšími většími čipy, prodávat ty karty levněji.

A tak oznámila, že nový Radeon RX 5700 8GB bude prodávat za 349 dolarů (9690 korun vč. DPH) jako stojí jen 6GB RTX 2060 a výkonnější RX 2070 XT 8GB bude za 399 dolarů, tedy 11 090 korun vč. DPH, kde začíná nová RTX 2060 SUPER. A to je o 100 dolarů méně než stála RTX 2070, na kterou AMD výkonově původně mířilo a stojí RTX 2070 SUPER. V redakci máme RTX 2060 SUPER k dispozici, takže je v dnešním testu najdete také, běžně mimo FE edice na trhu budou až tento týden i v nerefencích.

Podívejme se tedy na nový Radeon RX 5700 podrobněji …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1342x
Komentářů: 6
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1117x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1832x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1120x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!Úterý, 12 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1858x
Komentářů: 1