TEST: Gigabyte Radeon HD 6950 OC 1GB – souboj s GTX 560 Ti o krále roku 2011 a poměr cena-výkon Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 25 leden 2012
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte Radeon HD 6950 OC 1GB – souboj s GTX 560 Ti o krále roku 2011 a poměr cena-výkon
Gigabyte HD 6950 1GB OC - Balení
Gigabyte HD 6950 1GB OC - Karta
Testy a testovací sestava
Test - Battlefield 3 (DirectX11)
Test - DIRT 3 (DirectX11)
Test - Deus Ex: Human Revolution (DirectX11)
Test - Metro 2033 (DirectX11)
Test - Anno 2070 (DirectX11)
Test - Batman: Arklam City (DirectX11)
Provozní vlastnosti a taktování
Hodnocení výkonu, ceny a poměr cena-výkon
Hodnocení a závěr

 

 

  • Provozní vlastnosti a taktování

Výkon ale není všechno. Když karta žere tak, že se dodavatel elektřiny těší, až vám pošle účet, rozhodně nikoho nepotěší.

  • Spotřeba

Jak si vede nereferenční OC edice od Gigabyte?

Přeci jen je o nějaký ten Watt žravější než běžná 2GB referenční verze, ale rozdíl není zase tak velký. Pořád je to o něco méně, než co žere GTX 560 Ti.

  • Chlazení

Pokud jde o chlazení, tak karta používá již popsaný nereferenční chladič. Není to rozhodně žádný krasavec (bez urážky), viděl jsem opravdu hezčí návrhy, na druhou stranu sice nevypadá, ale zato velmi dobře funguje s opravdu dobrým návrhem.

Karta není hlučná a teploty kolem 60°C v zátěži jsou prostě perfektní. Jinými slovy, chlazení není co vytknout a nesuďte jej jen podle vzhledu.

  • Taktování

Už jsem v úvodu řekl, že proti referenčnímu základu 800/5000MHz má GB HD 6950 1GB OC hned v základu takty 870/5000MHz. V ovladačích Catalyst lze ale tuto kartu ještě trochu pophnat a můžete nastavit 900/5300MHz, což výkon karty posune o další 4% bez nějakého dalšího vlivu na spotřebu či hlučnost chlazení.

Pokud to s kartou zkusíte s tím přetaktováním vážně, tak v našem případě se nám podařilo se dostat na 970MHz pro jádro a 5620MHz pro paměti. Omezením této karty je samozřejmě jen 6+6pin napájení. Samozřejmě výkon je stále ovlivněn jen 1GB paměti, což v některých hrách je handicap, ale sám o sobě tenhle přetakt proti tomu základnímu se kterým se tahle karta prodává, zvýší výkon karty o zhruba 15-19% v průměru. Ale to je skutečně maximum, více tahle karta nezvládne. Na druhou stranu žádná běžná GTX 560 Ti ji stačit nebude, protože GTX 560 TI je v základu slabší, takže i kdyby šla o 20%, pořád to nestačí.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars: Galactic Racer vypadají překvapivě dobře
Star Wars: Galactic Racer vypadají překvapivě dobřePátek, 26 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 169x
Komentářů: 0
DayZ 2 od Bohemia Interactive oznámeno!
DayZ 2 od Bohemia Interactive oznámeno!Čtvrtek, 25 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 168x
Komentářů: 0
FSR 4.1 pro AMD RDNA 3 Radeon RX 7000 je tu!
FSR 4.1 pro AMD RDNA 3 Radeon RX 7000 je tu!Středa, 24 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 451x
Komentářů: 4
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?
Steam Machine pro drobnohledem – co je uvnitř?Středa, 24 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 987x
Komentářů: 0
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027
Lords of the Fallen 2 odloženo na 2027Úterý, 23 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 703x
Komentářů: 0
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní město
Nová „Cyberpunk“ hra ukazuje sílu UE5 – extrémně detailní městoPondělí, 22 červen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 4