TEST: MSI R6970 Lightning – ultimátní verze grafické karty Radeon HD 6970 v testu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 15 duben 2011
Přejít na obsah
TEST: MSI R6970 Lightning – ultimátní verze grafické karty Radeon HD 6970 v testu!
MSI R6970 Lightning - grafická karta
Testy a testovací sestava
Herní testy - DirectX10.0 a DirectX10.1
Herní testy - DirectX11 (I.)
Herní testy - DirectX11 (II.)
Taktování a výkon
Spotřeba a chlazení
Cena, celkový výkon a poměr cena-výkon
Hodnocení a závěr

 

  • Taktování a výkon

Dnes asi nejzajímavější kapitola. Přeci jen možnosti HD 6970 jinak dobře známe. Tohle je ale nereferenční edice a tak nás zajímá, čím se liší a co nabízí navíc … dnes ale začněme nejdříve u taktování, což je věc, pro kterou je Lightning zrozen.

  • Taktování a výkon po OC

Řeknu to hned a na rovinu. Pokud nemáte dusík, tak nejste v žádném případě schopni se ani přiblížit potenciálu, který tahle karta má a dokáže z modelu HD 6970 vytáhnout. Nicméně pokud se bavíme o běžných domácích metodách, své hranice má a tahle karta toho dokáže opravdu hodně.

U běžného referenčního HD 6970 2GB se většinou dokážete udržet na taktech kolem 970MHz pro jádro, ale většinou se bez výměny chladiče neobejdete. Takže náš první pokus byl jasný. Dosáhnout 1GHz. To se nakonec ukázalo jako otázka několika málo vteřin štelování. Karta nemá s 1GHz (1,2V) vůbec žádný problém a otáčky ventilátorů na chladiči se snad ani nezměnily. Karta je neuvěřitelně tichá!

Následovalo tedy laborování, kam až se s tou kartou dá stabilně dostat. Karta dovolí opravdu hodně a naběhne celkem bez problémů i na 1100MHz! Problém je, že to není úplně 100% stabilní a tu a tam se v některých zátěžových testech prostě neudrží. Takže jsme snižovali a snižovali, až jsme se dostali na stabilních 1050MHz při 1,3V na jádře. Vynikající jsou i paměti, které se ze základních 5500MHz nechaly vyhnat až na 5900MHz. Když ale necháte třeba jen 1GHz na jádře, tak paměti pokoří bez problémů i 6300MHz, ale z hlediska přínosu grafického výkonu je vyšší takt jádra lepší. Přínos výkonu pak vidíte v grafu … pokud si chcete ušetřit trochu práce, můžete využít možnosti zvýšit o 20% TDP(!!!) karty prostřednictvím PowerTune přímo z ovladačů.

Podívejme se na provozní vlastnosti ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Superman – nový film nebude mít na růžích ustláno
Superman – nový film nebude mít na růžích ustlánoČtvrtek, 15 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 110x
Komentářů: 0
Starší STALKER hry dostanou nové hezčí verze!
Starší STALKER hry dostanou nové hezčí verze!Středa, 14 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 388x
Komentářů: 1
GTA 6 se představuje v rekordní ukázce – další odklad je možný
GTA 6 se představuje v rekordní ukázce – další odklad je možnýÚterý, 13 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 988x
Komentářů: 1
DOOM: The Dark Ages přichází - první dojmy
DOOM: The Dark Ages přichází - první dojmyPondělí, 12 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1052x
Komentářů: 2
MAFIA: Old Country se představuje v herní ukázce!
MAFIA: Old Country se představuje v herní ukázce!Čtvrtek, 08 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1832x
Komentářů: 2
Thunderbolts* v kinech – dobrý film ale prý to není úspěch
Thunderbolts* v kinech – dobrý film ale prý to není úspěchPondělí, 05 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1278x
Komentářů: 1