TEST: Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X a FURY X - výkon, skvělá efektivita a technická revoluce! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 17 August 2015
Přejít na obsah
TEST: Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X a FURY X - výkon, skvělá efektivita a technická revoluce!
AMD Radeon R9 FURY série - technická revoluce
AMD Radeon R9 FURY X 4GB - Grafická karta
Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X OC 4GB - Grafická karta
Testovací sestava a testy
Battlefield 4
Crysis 3
Far Cry 4
Shadow of Mordor
GTA 5
The Witcher 3
Provozní vlastnosti a taktování
Výkon, cena a výhodnost grafik
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti grafik a taktování

Výkon ale není všechno. Podívejme se na provozní vlastnosti grafik.

  • Spotřeba

 Jako vždy měříme spotřebu v několika testech a hrách, nikoliv jen v jedné - uvádíme pak v grafu průměr měření. Pokud narazíte na nějakou recenzi, kde měří spotřebu v jediném testu, vůbec jí neberte vážně, protože díky úsporným technologiím a dynamickému řízení spotřeby, mají všechny současné karty různou spotřebu v různých hrách a rozdíl může být klidně až desítky W! Takže co platí ve srovnání grafik v jedné hře, ve druhé platit nebude - proto děláme průměr spotřeby v rámci našich 6ti herních testů. Snažíme se testovat referenční verze, tak abychom je mohli srovnávat s nereferenčními. U GTX grafik to není problém, protože se bohužel referenční verze na trhu hojně vyskytují. U Radeon grafik to ale nejde, protože reference nejsou dostupné, takže používáme nereferenční modely.

Ačkoliv AMD nezměnilo architekturu jádra, ani jeho 28nm výrobu, a FIJI je dokonce GPU s největším počtem tranzistorů na světě, spotřeba karet je opravdu úžasná. Zlepšení efektivity proti výchozí R9 290 sérii je enormní. Musím říci, že spotřeba hodně lítá v závislosti na hře a zatížení, ale dokáží držet krok s výpočetně slabší, ale velmi efektivní konkurencí GTX 700/900 grafik, což u R9 200 série vždy neplatilo. Takže tady velká pochvala a efektivita novinek je značně lepší.

  • Chlazení

Referenční chlazení je sice dostatečné na chlazení karty, ale nereferenční je prostě lepší a hlavně často tišší. Snažili jsme se otestovat referenční grafiky s jejich referenčním chlazením, což je u některých modelů problém, protože se třeba na trh s referencí ani nedostanou. Na druhou stranu grafika jako GTX TITAN X se zase na trh nedostane jinak než referenční, stejně jako Radeon R9 295X2, ale ten má vodní all-in-one chlazení, což je trochu jiná liga.

Referenční Radeon R9 FURY X je pak druhou referenční grafikou na světě, která dostala v základu vodní chlazení. A to je ve stávající revizi opravdu povedené. Výkonově se k němu tradiční vzduchové řešení samozřejmě ani neblíží a totéž lze říci o hlučnosti. Z hlediska teplot a hlučnosti se nedá v tuto chvíli říci o Radeon R9 FURY X křivé slovo a je o několik tříd lepší, než referenční konkurence v podobě GTX grafik.

To Radeon R9 FURY bez X už sází na tradiční výkonná nereferenční řešení. A Sapphire TRI-X patří mezi to vůbec nejlepší, co na grafikách můžete najít. Ano, je rozměrově náročné (31cm na délku je dost). Ale jeho výkon je opravdu velmi dobrý a i v zátěži je velmi tiché a nebojím se říci, že je to možná nejtišší nereferenční klasické řešení tohoto druhu vůbec. Chladič může mít v klidových stavech karty ventilátory zcela deaktivované, což opět považuji za hloupost, protože chlazení je tak tiché, že si žádného rozdílu v hlučnosti karty nevšimnete. Zato si všimnete, že místo 31°C v klidu máte 57°C! Osobně ten režim vypnutí ventilátorů, stejně jako na ostatních modelech ostatních výrobců, nedoporučuji vůbec používat.

  • Taktování

Konstrukčně revoluční řešení použití HBM pamětí sebou nese jistá omezení ohledně možností taktování. AMD nedává moc možností kartu taktovat a paměti už vůbec ne. Upřímně řečeno, HBM1 by klidně mohly běžet i podstatně rychleji, ale propustnost už je v základu tak vysoká, že to vůbec není nutné. Taktování jádra je také poněkud omezeno.

V běžných podmínkách s využitím běžných prostředků k taktování se nám podařilo zvýšit takty jádra na 1140MHz, což je zajímavá hodnota, ale na zadek nás těžko posadí, protože podobně velké 28nm GPU na GTX 980Ti dokážeme provozovat běžně na více než 1,45 GHz. Frekvenčně má tedy AMD co dohánět, ale pravdou je, že nabízí srovnatelný výkon při podstatně nižší frekvenci. Radeon R9 FURY tedy jde taktovat a proti základu je nárůst výkonu 10%+ což je zajímavé, ale není to OC sen.  Tedy ne v případě, že karta nejde odemknout. Existuje ale způsob, jak kartu odemknout. Mnoho FURY má totiž jádro vlastně v pořádku a pokud ne zcela, většinou je tam část kterou lze využít. U našeho kusu ta šance byla, ale odemčení jsme neudělali, protože je to jeden z mála testovacích kusů, takže jej nechceme nějak poškodit, což je riziko vždy při manipulaci s BIOSem karty. Nicméně s plným odemčením jádra získáte výkon FURY X se vším všudy a to za mnohem zajímavější cenu!  Soukromý Radeon R9 FURY X, který nám byl čtenářem zapůjčen, jsme z pochopitelných důvodů slíbili, že taktovat zkoušet nebudeme vůbec, ale mělo by to jít velmi podobně, jako na FURY bez X.

Podívejme se tedy na závěrečná shrnutí ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.Wednesday, 28 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 770x
Komentářů: 2
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?Wednesday, 28 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 467x
Komentářů: 6
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?Friday, 23 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1634x
Komentářů: 9
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?Friday, 23 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 4
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasiku
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasikuThursday, 22 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1247x
Komentářů: 0
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akce
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akceSaturday, 17 July 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 3