TEST: Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X a FURY X - výkon, skvělá efektivita a technická revoluce! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 17 srpen 2015
Přejít na obsah
TEST: Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X a FURY X - výkon, skvělá efektivita a technická revoluce!
AMD Radeon R9 FURY série - technická revoluce
AMD Radeon R9 FURY X 4GB - Grafická karta
Sapphire Radeon R9 FURY Tri-X OC 4GB - Grafická karta
Testovací sestava a testy
Battlefield 4
Crysis 3
Far Cry 4
Shadow of Mordor
GTA 5
The Witcher 3
Provozní vlastnosti a taktování
Výkon, cena a výhodnost grafik
Závěr a hodnocení

 

 

  • AMD Radeon R9 FURY série - technická revoluce!

V první řadě je nutné si říci, že AMD s FURY přináší největší technologickou revoluci na poli stavby a návrhu grafických karet za desítku let. Samotné GPU není až tak zajímavé, tam se totiž díky neschopnosti TSMC nemohla revoluce zatím stát. I tak ale nové jádro "FIJI" stojí za pozornost:

FIJI je totiž největší GPU v historii AMD a vlastně i ATI. Je to ale hlavně první skutečně high-end GPU jádro od AMD, které jej vytvořilo navzdory roky fungující strategii, podle které AMD high end GPU nevyrábělo a pro High end grafiky osazovalo prostě dvě menší jádra. Velká monolitická GPU s plochou přes 500mm2 byla výsadou pouze konkurenční NV. FIJI má však bezmála 600mm2 a je tedy plně velikostí srovnatelné s aktuálním GM200 jádrem konkurence. Není to však FIJI jádro, které samo o sobě přináší revoluci. Nemohlo. AMD totiž stále nemá k dispozici jiný, než 28nm výrobní proces TSMC pro jeho výrobu a tak nemělo smysl samozřejmě dělat novou architekturu a vše co k tomu patří. FIJI je tedy po stránce GCN architektury vlastně "jen" zvětšené HAWAII jádro z R9 290X. AMD v něm alespoň aplikovala zajímavé technologie kolem šetřících funkcí a obecně efektivity. Největší změna se v samotném GPU udála kolem konstrukce paměťového řadiče. A tady už je ona revoluce.

Dnešní karty mají 128/256/384 nebo 512-bit sběrnici. FURY grafiky mají 4096-bit! Díky vrstveným HBM pamětem přináší ohromující propustnost, přičemž celé řešení zabírá jen zlomek velikosti klasické konstrukce paměťové sběrnice + GDDR5, kterou známe z ostatních grafik! AMD zcela změnilo konstrukci grafické karty a vlastní GPU už není přímo pájeno na PCB karty, na které je pak sběrnice a paměti a vše ostatní. AMD totiž GPU, sběrnici i paměti samotné, napájelo na samostatnou PCB desku, nazvanou Interposer. To celé je pak teprve umístěno na PCB grafické karty, díky čemuž může být i PCB high endové grafiky velmi krátký, protože jediné, co tam vlastně potřebujete, jsou napájecí obvody a obvody pro výstupy na monitor atd.

Tato konstrukce, kterou AMD na FURY sérii předvádí, není vlastně novou myšlenkou, ale v takto koncipované verzi na podobném produktu se zatím nikdy neobjevila. Nicméně není to žádný výkřik do tmy. Ba naopak, AMD má v plánu celou následující grafickou generaci se 16/14nm čipy konstruovat právě takto a to samé by ráda i NV (ta však nemá přístup k HBM pamětem). Klíčovou technologií v tomto ohledu jsou nové HBM paměti, které nahrazují po všech stránkách zastaralé GDDR5.

HBM paměti přinášejí to, co známe třeba z SSD. Vícevrstvé uspořádání. To znamená, že nyní jste s GDDR5 potřebovali na 4GB paměti třeba 16 čipů (Radeon R9 290X). Díky HBM ale na 4GB potřebujete jen 4 čipy! No a HBM mají navíc mnohem větší propustnost, mnohem nižší spotřebu a tak dále. AMD R9 FURY série je zatím první a bude i jedinou grafickou sérii, která bude HBM paměti v jejich první generaci používat. Samotné HBM už ale mají i druhou generaci, která přináší zajímavá zlepšení a s HBM2 už se setkáme a  setkávat budeme na mnohem více grafikách.

  • Revoluce není snadná ...

                    FURY jsou technologický prototyp, který si můžete koupit

Bohužel, ačkoliv na papíře vypadají nové AMD Radeon R9 FURY grafiky skvěle, realita je taková, že fakticky se jedná o technologický koncept/prototyp, který si ale v omezených počtech můžete koupit. Do běžně dostupného produktu, jako jsou ostatní grafické karty, má však daleko. Fakticky by totiž FURY série měla nahradit Radeon R9 290/390 sérii se vším všudy. Jenže to nejde. FURY grafik prostě není a zatím nebude dost.

Nejmenší problém je FIJI grafické jádro. Není sice největší, tento primát patří o něco málo většímu GM200 (GTX 980Ti) konkurence, ale má zdaleka nejvíce tranzistorů a je to nejsložitější, nejpokročilejší a teoreticky nejvýkonnější GPU čip na světě. 28nm výroba je už ale dobře zvládnuta a samotná výroba tohoto GPU tedy nepředstavuje problém. Problém je všechno ostatní. Například Interposer se zdá být jednoduchá záležitost, nicméně jak se ukázalo, teprve nedávno v polovině léta byla spuštěna jejich hromadná výroba! Do té doby to bylo fakticky kusové řešení na míru, což těžko umožňuje vyrábět FURY grafiky v počtech tak, aby mohly nahradit Radeon R9 290/390 sérii. Největší kámen úrazu jsou ale HBM paměti. Ty jsou exkluzivní technologická záležitost, kterou vyvinulo AMD spolu s HYNIX. A právě HYNIX je a bude jedinou společností, která ve velmi omezeném množství HBM paměti vyrábí. Situace HBM je tedy naprosto nesrovnatelná s výrobou a situací GDDR5. A lepší to asi ani nebude, ne pro FURY sérii využívající HBM první generace. FURY série grafik totiž bude jediná, která kdy HBM1 využije. HYNIX už se připravuje na HBM2, které se stanou mnohem rozšířenějšími (primárně jsou určeny pro AMD). I tak ale bude jejich výroba objemově mnohem menší než výroba GDDR5, protože kromě HYNIX k nim zatím nikdo jiný nebude mít přístup. Výroba současných HBM1 pamětí tak lepší už asi nebude a to je velká limitací pro FURY sérii a jejich počty na trhu.

To všechno tedy staví grafické karty AMD Radeon R9 FURY série, které budou doplněny ještě o další dva modely včetně nejvýkonnější duální verze do situace, že jsou sice na trhu, ale není to tak úplně produkt s běžnou výrobou a dostupností. Není jich dost na to, aby je AMD mohla pustit cenově níže, protože by jich prostě neměla dost. Ceny jsou tedy vyšší než bychom si všichni včetně AMD přáli. I tak se ale prodají všechny, které se vyrobí a i tak je poptávka vyšší, než nabídka. To je zkrátka realita. FURY grafiky využívají technologické prvky, které samotné představují technologický koncept a prototyp velmi omezené dostupnosti a velmi malého objemu výroby.

Přesto jsou tady, dají se koupit a dnes si ukážeme, co zatím dokáží ...



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 867x
Komentářů: 3
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!Úterý, 12 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1658x
Komentářů: 1
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPR
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPRPondělí, 11 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 0
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázka
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázkaStředa, 06 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1905x
Komentářů: 2
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!Úterý, 05 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1641x
Komentářů: 0
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.Pondělí, 04 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1868x
Komentářů: 0