ASUS ProArt Display PA27UCGE – TEST a RECENZE působivého barevně přesného IPS monitoru Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 25 červen 2025
Přejít na obsah
ASUS ProArt Display PA27UCGE – TEST a RECENZE působivého barevně přesného IPS monitoru
Monitor
V praxi - obraz a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS a jeho nový ProArt Display PA27UCGE je bez přehánění nejlepší IPS panel, který jsem kdy viděl a v mnoha parametrech jasně překonává všechno, co na poli IPS bylo! Pravda, v poslední době se podobné panely objevují častěji, což není náhoda. Každopádně parametry, a především reálné měřitelné vlastnosti a schopnosti této generaci IPS panelů, jsou objektivně impozantní. Rovnou o několik tříd výše, než co zvládaly a nabízely běžné IPS v mnoha předchozích letech a generacích. A už ty poslední nebyly vůbec špatné. Tenhle ovšem vše posouvá na ještě vyšší level. Obrazová přesnost je prakticky perfektní a speciální integrovaný kalibrační hardware s příslušně propracovaným software se stará o to, aby tomu tak bylo stále. Působivá je také nová generace antireflexní vrstvy, kdy tenhle ne vyloženě lesklý, ale také ne extrémně matný monitor prakticky nemá odlesky atd. A na to, že jde o IPS panel, je bez přehánění vynikající i jas, kdy s jeho udávanými typickými 600cdm se monitor ještě podceňuje, zvládne totiž i více. Na HDR a přesné barvy je tedy překvapivě vynikající.

Jedinou slabinou v měřitelných extrémech může být trochu podání černé a hlavně kontrast. Tedy přesněji řečeno, na poměry IPS je obojí prakticky perfektní, ovšem srovnání s OLED zkrátka ukazuje limitace technologie samotné. Na poměry IPS je bez přehánění excelentní. Není zde nějak negativní vliv na barevnou přesnost a použitelnost monitoru i pro skutečné profesionály.

Pro profesionály je také skvěle vybaven, kdy hardwarová motorizovaná sonda a celý systém kalibrování (kompatibilní s Calman apod.) je excelentní a velmi praktický. Stejně tak podpůrný SW umožňuje věci, o kterých si jiné monitory mohou nechat jen zdát. V běžné výbavě pak nechybí vůbec nic, má i KVM a rychlé USB-C s až 96W. Nechybí i specializovanější prvky výbavy a vše je perfektně přístupné a ergonomicky řešené.

A cena? Až dorazí do obchodů, měl by stát něco kolem 20 až 22 tisíc korun vč. DPH, což na takhle vybavený 4K profesionální monitor rozhodně není zase tak moc. Je to i výrazně méně, než co stávaly profesionální monitory podobného kalibru ve svých generacích v minulosti. Pokud vám stejně jako mě přijde dnes 27“ přeci jen trochu malé, tak dobrou zprávou je, že ASUS má i stejně dobře udělanou a vybavenou 32“ variantu v podobě ProArt Display PA32UCE. Ten je ovšem o několik tisíc dražší, ale výbavou, technologiemi a parametrově je to to samé, jen tedy větší, což dnes asi náročnější uživatelé v praxi ocení více.

 

  • Závěr

ASUS ProArt Display PA27UCGE je tedy sice menší (27“), ovšem velmi působivý monitor, kdy lepší IPS panel s lepším obrazem a vlastnostmi, jsem v životě neviděl a nemyslel jsem si, že od IPS technologie někdy uvidím. Absolutně přesné barvy, vynikající praktický jas a uniformita obrazu, skvělá antireflexní technologie a je to samozřejmě 4K s HDR10 a 160Hz s AMD FreeSync Premium/VRR. Takže má vše, a ani jako multimediální monitor nezklame ani hráče. Primárně jde však o monitor pro grafiky a tvůrce obsahu, kteří si potrpí na přesnou kalibraci barev a obrazu, a v tomto ohledu má velmi nadstandardní kalibrační výbavu a odpovídající SW k tomu. Je vlastně velmi těžké vymyslet něco, co tenhle monitor nemá a mít by měl. A konkurentů s podobou výbavou na trhu moc není, pokud vůbec nějaký. Tím spíše, že na poměry absolutně špičkových monitorů vhodných i pro profesionály, není vlastně ani moc drahý. A kromě 27“ verze, můžete mít i 32“ variantu.

Co by dlouholetý uživatel IPS monitorů jsem velmi překvapen, co tenhle panel umí a kam to tahle technologie dotáhla. Škoda, že nepřišlo dříve, kdy načasování asi není úplně ideální, protože dnes už na trh přichází třetí generace OLED panelů a co by technologie je zkrátka v některých ohledech dál (například kontrast atd.). Ovšem dnes testovaného IPS modelu to v praxi zjevně není obrazově žádný problém, protože ten je téměř perfektní. A fakt, že nejde o OLED, vám nebude vadit. Speciálně pokud si myslíte, že IPS už nemělo co nabídnout, tak vás tenhle monitor hodně překvapí. Ze všech úhlů pohledu jde o vynikající počítačový nejen pracovní monitor, skvělý pro zamýšlené účely a pro náročnější publikum. A cena přitom není vyloženě přepálená. Rozhodně jej můžeme vřele doporučit.

 

Za výbavu děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2025-06-28 19:00:58

Jako kousek je to hezký, nepodařilo se mi dohledat, zda je to true 10bit panel nebo typicky 8bit+FRC, které jsou často také označovány jako 10bit. Tady to na mne podle 98% DCI-P3 působí jako opravdu 10bit panel, který si ničím nepomáhá. Vše vypadá skvěle, ale jen do chvíle, kdy se podíváte na cenu.
A najednou zjistíte, že tenhle 4K 27" IPS monitor stojí víc, než aktuální UWQHD 34" OLED monitory. A pokud si dneska koupím širokoúhlý OLED na menší peníze, tak rozhodně nepůjdu do LCD panelu, který ať se výrobce snažil sebevíc, prostě vždy bude mít klasické neduhy LCD, zde díky vysokému jasu bude nejspíš i dost patrný IPS bleed. Ostatně ten ne úplně oslnivý kontrast je tam zmíněn.
Ale beru, že tohle je pracovní monitor, já mam občas úchylku vzít pracovní poloprofi monitor, protože mám rád panely s kvalitním podáním barev, a používám ho i jako herní, nebo spíše všeobecný monitor na všechno. Pokud tohle chce někdo jako primárně pracovní monitor, tak to rozhodně ůlohu splní a ty peníze tam jsou vidět, prostě ten monitor je skvěle vybavený. Jen si říkám, že 27 palců na tu práci je trochu málo. Ostatně proto se dělá i v 32" verzi.
Každopádně na domácí využití bych v této cenové kategorii spíše šel po OLED panelu. Protože ty jsou ve všem lepší. Jediný zádrhel je u WRGB matic LG nebo QD-OLED matice Samsungu, kdy nemají díky specifickému uspořádání subpixelů tak dobře čitelný text. Ale celkově je OLED panel ve všech parametrech úplně jinde.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Zaklínač 4 v technickém demu (UE 5.6) vypadá a běhá skvěle!
Zaklínač 4 v technickém demu (UE 5.6) vypadá a běhá skvěle!Čtvrtek, 03 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1041x
Komentářů: 0
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!
Dying Light slaví 10 let a dostalo remaster aktualizaci!Pondělí, 30 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 537x
Komentářů: 0
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?
Výroba CPU chladiče v praxi – v EU už tohle nedokážeme?Čtvrtek, 26 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2523x
Komentářů: 8
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?
Death Stranding 2 vychází – stejně mizerná hra jako první díl?Úterý, 24 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánu
MAFIA: Old Country má hotovo – vydání podle plánuPátek, 20 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2147x
Komentářů: 1
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaci
XBOX bude mít AMD CPU a GPU i v nové generaciStředa, 18 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1338x
Komentářů: 1