BenQ Mobiuz EX3210U – TEST a RECENZE skvěle vybaveného univerzálního 32“ 4K monitoru Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 23 září 2022
Přejít na obsah
BenQ Mobiuz EX3210U – TEST a RECENZE skvěle vybaveného univerzálního 32“ 4K monitoru
Monitor
Monitor v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

BenQ Mobiuz EX3210U je excelentní univerzální monitor, který potěší jak náročné hráče, tak i konzumenty jiného obsahu. Základem je zde výborný IPS panel s velmi dobrými parametry a vlastnostmi. Ve výbavě je zde vše, co si může dnes člověk přát, tedy 4K se 144Hz a vysokým jasem i FreeSync Premium k tomu. Po stránce barev, podsvícení a obecně kvality obrazu se těžko dá něco vyčítat. Snad jen IPS glow je trochu výraznější. HDR je lehce nadstandardní s ohledem na vyšší jas, ale nejde o prémiový HDR produkt, na což by potřeboval ještě více. Nicméně HDR je dost diskutabilní záležitost, zejména s ohledem na extrémní energetickou náročnost. Protože s aktivním HDR tenhle monitor žere až 160W, zatímco ve stále výborně vypadajícím SDR režimu si řekne jen o lehce přes 40W, což je sakra rozdíl. Speciálně když tohle bude násobit stovkami tisíc monitorů v praxi, tak ten rozdíl ve spotřebě mezi HDR a SDR režimem je brutální a nemyslím si, že HDR za to stojí. Ale pokud jej chcete, tak testovaný BenQ je použitelný a zvládá jej slušně.

Ovšem je pravdou, že podobně velmi dobrých monitorů je dnes na trhu celá řada. Už to prostě není něco nevídaného. BenQ zde zkrátka nabízí, co nabízet musí. Speciálně s ohledem na cenu. Ta je v případě tohoto modelu vyšší, což je dáno nadstandardní výbavou a zpracováním. Co velmi chválím je mnohem lepší podstavec, než byl u již dříve testovaného EX2780Q, to byla snad jediná vada tohoto monitoru a jsem velmi rád, že BenQ zareagoval na tuto výtku a u tohoto nového modelu si na to dal velký pozor. Vždy velmi potěší, když výrobce jaksi reaguje na zpětnou vazbu, jak ze strany recenzentů, tak i samotných uživatelů.

Vůbec design je velmi pěkný, doplněný ovšem o dost značnou zbytečnost, jakým jsou RGB podsvícené pruhy na zádech monitoru. Neplní žádnou funkci pro drtivou většinu uživatelů, jen spotřebovávání energii a stojí peníze navíc. Chápu že na produktových fotkách či „LAN party“ to vypadá hezky, ale s ohledem na to jak 99% uživatelů monitor má postavený a používá, je to zbytečný prvek, ovšem BenQ není zdaleka jediným výrobcem, kterému by se tohle dalo vytknout.

Co naopak můžeme u BenQ pochválit, je velmi nadstandardní kvalitu integrovaného zvuku, čímž strká do kapsy drtivou většinu monitorů na trhu. Integrovaný systém Trevolo reproduktorů v zapojení 2.1, vysoce převyšuje všechno, co v podobě integrovaného zvuku v PC monitorech běžně známe a máme na trhu. Máte tedy vynikající střední a vysoké pásmo ale i basový projev je na monitor vynikající. Já osobně zkoušel pustit si na monitoru i pár filmů a byl jsem mile překvapen, jak dokáže monitor filmy podkreslit. Ovšem musím upozornit na to, že přední reproduktory jsou směrové, to znamená, že je ideální sedět přímo před nimi, pak je celkový poslech daleko kvalitnější, je to ovšem dáno konstrukcí těchto reproduktorů. Samozřejmě tento významný prvek výbavy tohoto monitoru, je zajímavý jen pro ty, kteří jej budou využívat. BenQ přidal i dálkové ovládání, které je tak zajímavým a užitečným prvkem, poskytující onu větší univerzalitu.

  • Závěr

BenQ Mobiuz EX3210U je výborný univerzální moderní monitor a těžko se mu dá něco výrazně vyčítat. Ano přebytečné RGB prvky jsou diskutabilní (ovšem podobné modely má více výrobců), po stránce kvality obrazu je výborný ve všech režimech a použitích, ať už jako herní monitor, nebo pracovní a běžný monitor. Má všechno, co by dobrý produkt tohoto typu dnes měl mít. A také něco extra, kdy kromě velmi pěkného zpracování, jde zde vysoce nadstandardní integrovaný zvuk Trevolo 2.1, který zboří všechno co si myslíte že znáte o kvalitě integrovaného zvuku v monitorech. Většina má skutečně jen „chrchlátka“, BenQ Mobiuz EX3210U má však opravdu něco, čemu se dá říkat zvuk. On je v tomto ohledu lepší, než drtivá většina televizí na trhu. Potěší tak i dálkový ovladač, který celkovou univerzalitu tohoto modelu podtrhuje.

Asi největším praktickým „problémem“ v očích mnoha, bude cena, která startovala hodně vysoko na téměř 32 tisících korunách. Dnes už se dá použít i kolem 28 tisíc, pokud by se to povedlo stáhnout blíže 25ti, bylo by to ideální a hlavně by na tuhle kvalitu mohlo dosáhnout více lidí a posunout to tak očekávání všech. Přesto neoznačím tu současnou cenu za přehnanou, protože konkurence za podobné peníze existuje, ovšem rozhodně nenabízí nic lepšího, zatímco BenQ tím svým extra integrovaným zvukem ano. Takže Mobiuz EX3210U rozhodně doporučení dostane, jde o celkově výborný produkt ve všech směrech s odpovídající cenovkou.

Za poskytnutí monitoru na recenzi děkujeme společnosti BenQ

Za poskytnutí testovací sestavy děkuji

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 14:23:14

No na HDR to určitě není, statický kontrast 1000:1 je málo a tím, že se vyhoní jas na maximum, se zároveň posune jas černého bodu, takže i když dynamický se udává větší kvůli lokálnímu stmívání (které je většinou prakticky mizerné málo zónové), reálně zůstane víceméně stejný, akorát z toho pak bolí oči, protože ty bílé plochy jsou na oslepnutí...HDR by mělo možná smysl s VA panelem a jinak jedině OLED.

Nelíbí se mi ta bílá barva, divím se, že se nedělá i v klasické tmavé.

28k je celkem dost za monitor...


Já jsem teď koupil po týdnu studování recenzí 28" Samsung Odyssey G7 za 13500Kč v Mironetu a umí taky 144Hz ve 4K, FreeSync Premium Pro, G-Sync a jsem z něj nadšenej Měl jsem obavu s přechodem z FullHD na 4K, ale je to bomba
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-24 17:27:50

Prave 4K je na taky rozmer až priliš, ja sedim už 6 rokov za 31,5" 2K 144Hz VA monitorom, sedim od neho cca 80cm a nevidim pixeli, to musim k nemu strčiť hlavu na 25cm aby som začal vidieť pixel. Hlavna vyhoda 2K monitora od 4K je 2x menšie zobrazovacie naroky Tak že si užiješ všetky hry na 144Hz
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 14:28:59

Taky jsem si myslel, ale je to super. Já mám ten monitor 50cm daleko a pixely nevidím, je to krásně jemný A to je taky cílem přece, nevidět pixely

Hele, nároky jsou úplně v pohodě. Já jsem si říkal, že co, když mi to grafika neutáhne, tak tam dám 1080p, což je vlastně přesně polovina 4K, takže to budu mít jako předtím.

Ale byl jsem hodně překvapenej, že se na tom dá úplně v pohodě nastavit 1440p a ono je to ostrý!! Ta interpolace na tom vůbec není vidět. Asi je to tím, že Windows do toho stejně posílá 4K, i když se nastaví nižší rozlišení a grafika to převzorkuje a vyčistí a když se používá Borderless Window, tak je to stejný. Ta detailnost je u 1440p dost velká na to, aby to bylo namapovaný na 4K úplně v pohodě. Studoval jsem to včera z blízka a i normální vzdálenosti na několika hrách a prostě žádný zuby, žádný vyblitý textury, nic. Je poznat, že 4K je čistější, ale člověk se na to musí zaměřit, jinak je to minimální rozdíl. A když výkon dovolí, dá se nastavit 3K (3072x172 nebo 3200x1800 a to už pak není od 4K skoro poznat rozdíl.

Takže nároky úplně v pohodě

Já vlastně nevím, proč se na 4K řeší nějaký SFR, když od 1440p to i na 4K monitoru vypadá v pohodě...
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 10:44:37

V této "recenzi" chybí jakákoliv tvrdá data. Rozsah Freesync, ověření barevného podání kolorimetrem, UFO test rychlosti odezvy pro jednotlivé módy overdrive... Buďto přiznejte, že se jedná o placenou reklamu, nebo příště zveřejněte článek teprve, až bude něco otestováno.
Tommy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 13:30:19

Kto by to kúpil za 1100€, keď bude za 400€ potom ho môžete pripomenúť.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 14:21:17
avatar
jeste pred rokem by 4K@144Hz herni monitor stal 2-3x tolik, cena jde celkem dolu, zde se jeste priplaci za ten kvalitni zvuk...
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 14:39:22

Já ti nevim, kupoval jsem asi před rokem Gigabyte M32U za 22k a má stejný parametry (32",4k,144Hz) jako tento Benq a byl a je dokonce o 10k levnější a ne 2-3x dražší jak píšeš

Byť pravda, zvukově je to slabota, ale kdo tohle hledá u herního monitoru to netuším teda.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 15:24:48

Má ten M32U taky okleštený HDMI 2.1, co jede jen na polovinu rychlosti, jako má M28U? Kvůli tomu jsem o M28U ani neuvažoval a vzal Samsung Odyssey G7, co má úplně stejnej panel...
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 17:26:03

Bohužel ano, ještě jsem si kvůli tomu kupoval takový dražší jiný hdmi kabel a k ničemu.. Takže nakonec jedu přes Displayport a pohoda, tam to jede na plno
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 18:15:42

Akorát DisplayPort 1.4 umí jen 120Hz ve 4K, pro 144Hz už musí použít DSC kompresi...
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 09:51:58
avatar
presne tak ten Gigabyte je hodne oklerstenej a neumi ani AMD Free Sync Pro coz je taky naprd + ma mnohem niszi jas... Takze ten priplatek u toho BENQ je celkem opodstatnenej.. + BENQ ma i lepsi panel a ma vetsi barevnej GAMUT + spickovy podsviceni pod panelem.. zatim jedno z nej co sem tu mel,nikde nic neprosvita ani neni zadna cast obarzoky svetlejsi/tmavsi apod. proste krasna homogenita podsviceni coz je dneska asi nejvetsi bolistka i drazsich monitorů..
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 17:43:30

Tak jsem to teď zkoumal, zapojil jsem display ke GPU přes HDMI i DisplayPort, nastavil 4k a 144Hz a přepínal mezi vstupy a pozoroval, jestli rozpoznám změnu kvality obrazu a odezvy ve hrách i normálně a musím říct, že s DSC je to úplně stejný, jako HDMI bez.

Ono to DSC je bezeztrátová komprese, takže jsem ani změnu kvality nečekal, ale zajímalo mě, jestli se tím zvýší odezva a ať to zkouším, jak to zkouším, tak odezva je na pocit prostě stejná. Takže za mě DSC je úplně v pohodě...
Louda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 15:14:33

Drahý monitor si nikdy nekoupim, monitor je spotřebka.

Můj monitor TN 1080p 75Hz stál 3800,-Kč, je 4 roky starej.
Chce to otestovat monitory do 6000,-Kč, nad 6000,-Kč mě žádný monitor nezajímá.

Monitory 4000-6000,-Kč by chtělo pořádně otestovat, jsou nejprodávanější, taky je to nejvíc nepřehledná kategorie.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-25 15:22:23

Já teda nevím, pro mě monitor spotřebka rozhodně není a každý mám aspoň na 5-10 let...a za 6k se nic pořádnýho už bohužel koupit nedá...
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 04:30:42
avatar
URČITE MAS K TOMU MONITORU nějakou nadupanou grafiku co ? znam par lidi co maji podobny monitor a mají k tomu třeba drahou grafickou kartu
Louda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 08:47:15

RX6600XT brzo vyměnim za novejší Radeon.
Přemýšlim o novém monitoru, ale víc jak 6000,-Kč nedám.
Asi udělám přechod TN 1080p 75Hz na IPS 1080p 240Hz, protože 144Hz monitor bude asi málo.
Když koukám na CZC, nejlevnější Samsung 1080p 144Hz za 3700,-Kč, je dělo proti mému monitoru.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 14:04:22

Na TN se nedá koukat, mizerný pozorovací úhly a pokud člověk není Pro Gamer a nepotřebuje sakra rychlý odezvy, kde to má nějaký opodstatnění, tak je to spíš masochismus...
Louda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 15:20:58

Chtěl bych zkusit 240Hz monitor, možná že bude dobrej na Battlefield. Bojim se, aby to nebylo na 240Hz monitoru rozmazaný.

Nedávno jsem koukal CRT vs LCD.
Tolik let a pořád jsou LCD takový shity.

https://www.youtube.com/watch?v=WIDeNItt69s
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 19:39:09

CRT je analog, žádnej input lag, signál z grafiky přímo řídí paprsek elektronovýho děla a ten přímo osvětluje fosfor na obrazovce, tam ani žádnej lag být nemůže...ale CRT má zase fůru svých neduhů...
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-27 07:11:34
avatar
pokud chces odezvu na urovni CRT tak vem AMOLED 120-144Hz daji se koupit takovy televize za par korun a na hrani pecka
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 09:54:03
avatar
Monitor a spotřebka?
Vzhledem k tomu, že kvalitní monitor často přežije několik upgradů a generačních obměn PC, tak mi to moc jako spotřebka nepřijde...
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 09:02:00

No, trochu jsem se bál posledního odstavce, kde bude cena a oprávněně Plánuji výměnu mého 27" 70Hz za něco rychlejšího, ale strop je tak 15k.
No asi ještě počkám
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 14:05:56

Doporučuju 28" Samsung Odyssey G7 144Hz, dá se koupit za 13500Kč v Mironetu a je to super monitor
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-26 15:43:13
avatar
Já doporučuju rozhodně nějaký ultrawide, mám už delší dobu a nevidim žádnou nevýhodu, hry a filmy uplná bomba na tom.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-07 07:08:33

Koukal jsem na Dell G3223Q což je 144Hz 4k 32" FreeSync Premium za 18kKč.
Nemá sice repro, "ale za ty prachy".
Má někdo zkušenosti?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Čtvrtek, 01 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 526x
Komentářů: 0
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieStředa, 30 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 398x
Komentářů: 0
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Úterý, 29 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1335x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Čtvrtek, 24 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1271x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Středa, 23 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1632x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Úterý, 22 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1450x
Komentářů: 5