Epson EH-LS12000B – TEST a RECENZE špičkového projektoru. 4K 120Hz HDR10+ Laser v akci Tisk E-mail
Napsal Jan Belka
Úterý, 13 září 2022
Přejít na obsah
Epson EH-LS12000B – TEST a RECENZE špičkového projektoru. 4K 120Hz HDR10+ Laser v akci
Projektor
V praxi
Hodnocení a závěr
alt
  • Epson EH-LS12000B – TEST a RECENZE
                           špičkového projektoru. 4K 120Hz HDR10+ Laser v akci
Starší TOP model TW9300 se pyšnil dynamickým kontrastním poměrem 1 200 000:1, nový LS12000B dokázal tuto hodnotu posunout až na 2 500 000:1, ale daleko důležitější je skutečný kontrastní poměr, který dosahuje velmi vysoké hodnoty 5000:1. Kde došlo také ke změně vůči modelům TW9300/9400 jsou použité LCD panely, předchozí modely měly 0,74“ LCD panely s MLA (D9), ovšem SL12000B je vybaven novějšími 0,74“ panely generace C2 Fine. Panely mají sice nativní rozlišením stále 1080p, ovšem nový SL12000B má prozatím nejlepší úroveň čtyřfázového posunu panelů pro dosažení nativního 4K rozlišení s 8.3 milionu bodů. Tento posun je dokonce tak rychlý, že nyní dokáže zobrazit 4K rozlišení ve 120Hz, což využijí zejména hráči, kdy projektor má hned 2x HDMI 2.1.
Co je jistě zajímavou a potěšující zprávou, je udávaná životnost. Zatímco u klasických lamp se bavíme o 7000 – 14 000 hodinách v ECO režimech maximálně, slabší LED to dokáže vyhnat přes 20 tisíc, tak nový silný laser tohoto modelu prý při maximálním výkonu vydrží 20 000 hodin. Nicméně protože v praxi je obvykle nastavení mnohem konzervativnější, obvykle kolem 50% výkonu, zvýší se životnost na úctyhodných 30 000 hodin. I to je důvodem, že Epson poskytuje na tento model nadstandartní 5letou záruku nebo 12 000 hodin, co nastane dříve. Zajímavá je i spotřeba, což je velký problém u podobně výkonných projektorů. Nicméně i tady překvapí, že maximálně v plném výkonu a jasu je 302W, v ekonomickém běžném režimu pouhých 198W, což je vynikající hodnota ve srovnání s podobnými modely s klasickou „žárovkou“.