Kauber Peak Contrast S – TEST a RECENZE kvalitního projekčního plátna pro náročné. Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Sobota, 12 srpen 2023
Přejít na obsah
Kauber Peak Contrast S – TEST a RECENZE kvalitního projekčního plátna pro náročné.
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Kauber Peak Contrast S – TEST a RECENZE

                                              kvalitního projekčního plátna pro náročné.

Za posledních mnoho let t jsem měl možnost otestovat hodně projektorů většiny světových výrobců od modelů za pár tisíc až po špičkové projektory za 150tis+. Ovšem na co spousta fanoušků domácího kina trochu zapomíná, je i správná volba kvalitního promítacího plátna. Ve specializovaném článku u nás na DDWorld.cz jsem se věnoval obecnému stručnému průvodci výběrem plátna, před delším časem:

 

Nicméně v praxi jsme se zatím na mnoho konkrétních pláten za ty roky v recenzi nepodívali. Přeci jen z praktického hlediska je to trochu problém s ohledem na rozměry, a často náročnou instalaci apod. V hlavní redakci DDWorld.cz přitom používá projektory několik členů, ale většina to řeší klasickými 100 či 120" bílými plátny, obvykle stahovacími, za pár tisíc, které josu běžně dostupné v normálních obchodech. Žádné speciality. Nicméně já jsem nedávno postoupil se svou domácí projektorovou výbavou o třídu výše, a tak nastal čas udělat to samé i u plátna. A to bude tématem dnešního článku / testu. Tedy jak to vypadá, když dáte výběru pořádného plátna skutečně čas a prostor.

 Mnozí majitelé projektorů to přitom neřeší vůbec a promítají třeba i přímo na holou zeď (v lepším případě alespoň čistou a bílou), ovšem pokud plánujete používat opravdu špičkový projektor, jako je třeba v mém případě laserový 4K projektor Epson EH-LS12000B, tak zákonitě nesmíte podcenit volbu plátna. Pokud byste s tak špičkovým projektorem zobrazovali obraz na holé zdi, nebo na obyčejném plátně za 5tis korun, zbytečně byste se okrádali o potenciál, jaký se v tomto projektoru skrývá.

Přesně takové plátno mi dorazilo na recenzi od společnosti Audiopro s.r.o a speciálně děkuji panu Ondřeji Žatečkovi, který mi s výběrem plátna na recenzi velmi pomáhal. Tím vyvoleným se nakonec stalo plátno společnosti Kauber v pevném (tedy nerolovacím) rámovém provedení s tenkým rámečkem o celkové uhlopříčce 117“ s poměrem stran 16:9. Zobrazovací plocha je tedy opravdu veliká (260 x 146 cm). Samotné plátno je v povrchovém provedení Peak Contrast S, které zajišťuje mnohem lepší podání černé a také značně vylepšuje celkový obraz při horším zatemnění. Díky tomu není povrch plátna klasický bílý, jak jsme byli zvyklí doposud, ale je stříbrně šedý.

Tato speciální vrstva poskytuje světelný zisk na hodnotě 1.0 a jako další efekt je výrazně lepší hodnota černé a zisk kontrastu až o 50%. Čím tedy máte horší zatemnění, tím je výsledný rozdíl mezi tímto a obyčejným plátnem více patrný. Ovšem i při plném zatemnění je výsledný obraz stále mnohem lepší. Co je také u tohoto povrchu velmi pozitivní je mnohem menší odraz světla od plátna, okolní zdi jsou tak minimálně osvětleny světlem, které se odráží od plátna zpět do místnosti, což dále vylepšuje celkovou produkci v místnosti.

Když byl před lety tento materiál uveden na trh jako horká novinka, mnoho majitelů domácího kina se obávalo, zda tento nový šedý povrch nemění odstín barev. V tomto směru můžete být klidní, šedá barva je v podstatě odstín bílé a obsah bílého obrazu je proto také odpovídajícím způsobem reprodukován. Na obrázku níže je vidět srovnání šedého povrchu plátna s klasickým listem papíru.

S čím ovšem musíte počítat je vyšší cena. Pokud byste si na jeho složení a instalaci nevěřili, je možné (a vhodné) si tohle plátno nechat složit a nainstalovat přímo na místě specialisty, což osobně doporučuji. I když vás to vyjde na dalších několik tisíc. Ovšem musíte brát ohled na to, že i pro dva zkušené pracovníky je to práce zhruba na 3-4 hodiny a v ceně máte i dopravu. I tak se jedná o dobrou cenu, protože na trhu existují ještě mnohem dražší plátna, jako je například technologie černého plátna od společnosti Screen Inovations, kdy za takové 120“ rámové plátno zaplatíte i několikanásobně více.

Takže se podívejme na to, jaké takové kvalitní plátno v praxi je a jak se s ním pracuje a hlavně funguje … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedl
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedlStředa, 28 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1104x
Komentářů: 2
Age of Mythology se vrací!
Age of Mythology se vrací!Pondělí, 26 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1351x
Komentářů: 0
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2149x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1578x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 0