TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 listopad 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi.
Velikost projekční polochy, umístění a montáž projektoru
Plátno a projekce v praxi
Závěr

 

 

  • Velikost projekční plochy

Úzce samozřejmě souvisí s výběrem projektoru samotného a tím, kde plánujete promítat. Obecně byste měly plátno vybírat s ohledem na projekční vzdálenost projektoru na danou úhlopříčku. Ta je obvykle udávána v rozpětí od určité vzdálenosti od plátna do určité vzdálenosti. Nejlepší je umístit projektor do té minimální vzdálenosti, zkrátka co nejblíže plátnu. Pochopitelně s ohledem na to, jak velký chcete mít ten výsledný obraz. Ale o tom později.

Samotná velikosti plátna souvisí s velikostí a typem místnosti a publikem. Je rozdíl vybírat plátno pro kinosál, prezentační sál nebo domácí použití. Poučky říkají, že vzdálenost prvního diváka by měla být minimálně ve vzdálenosti 2 až 3násobku uhlopříčky. Naopak vzdálenost posledního diváka by měla odpovídat maximálně šestinásobku výšky plátna.

  • Umístění projektoru vůči plátnu

O tom už jsme si částečně povídali při samotném výběru projektoru. Výrobci nabízí přehledné tabulky a interaktivní webové aplikace, ve kterých si můžete přesně zadat rozměry místnosti, konkrétní typ projektoru a přesně zjistit co v jaké vzdálenosti má být pro konkrétní typ projektoru a velikost promítaného obrazu:

Samozřejmě nejjednodušší je, když můžete projektor umístit jen tak na stůl. Šikovné jsou tak projektory s krátkou nebo extrémně krátkou projekční vzdáleností. U těch se tak s montáží nemusíte vlastně nijak obtěžovat.

Nicméně většina plánuje mít projektor umístěný stále na jednom místě a byla by tedy otrava ho při každém promítání znovu vyndávat, nastavovat apod. Klasické projektory jsou tak udělané, že mají montážní otvory. Počítají tedy třeba i s umístněním na stropní nebo nástěnný držák, kde jsou fakticky „vzhůru nohama“. Někteří tohle dokáží vyřešit i bez držáku, jednoduše mají na projektor poličku.

  • Držáky projektorů

Pokud jde o držáky a jejich výběr. Existuje celá škála modelů za cenu od několika set korun, po několik tisíc. Jsou mezi nimi jak univerzální, které ale nemusí perfektně sedět ke každému projektoru, a také modely pro přímo určité konkrétní modely projektorů.

V zásadě jde hlavně o to, jestli chcete vrtat do stropu, nebo do stěny. Stropní držáky mohou být buď kratší, nebo mohou být výškově nastavitelné. Ty jsou samozřejmě vhodné do místností s vyššími stropy. Držáky do zdi bývají většinou „teleskopické“ tedy s nastavitelným ramenem.

Držáky běžně dostupné na trhu mívají nosnost obvykle od 10kg váhy projektoru, až po 25kg. Samozřejmě zásadní je, do čeho to vrtáte a přiděláváte. Nezapomeňte, že musíte také pamatovat na vedení kabeláže. Obvykle k projektoru potřebujete nejméně dva kabely. Datový a napájecí.

  • Kabeláž k projektoru

Existuje možnost připojit projektor tzv. bezdrátově. Alespoň, pokud jde o obraz. Jsou bezdrátové moduly, které vysílají FullHD obraz. Pro vyšší rozlišení to ale zatím není. Jinak obvykle budete od projektoru natahovat HDMI kabel.

Projektory bohužel nemívají DisplayPort. U 1920x1080 rozlišení si nemusíte s kvalitou kabelu zase tak moc lámat hlavu, a to ani když potřebujete třeba 10m kabel. Pokud ale jako v mém případě potřebujete 3840x2160 obraz, nechcete jej mít jen při 30Hz a bez ztráty barev, tak se připravte, že výběr kabelu bude složitější a hlavně dražší. Hlavně pokud potřebujete delší než 5m. Ale dá se to dnes, nemusíte nutně kupovat kabel za několik tisíc.

Výrobci obvykle dodávají také delší napájecí kabely, a pokud není dost dlouhý, dají se koupit extra. S délkou napájecího kabelu problémy nejsou. Samozřejmě pokud chcete připojovat ještě další zařízení přes USB, zvukový kabel nebo kabel od elektricky ovládaného plátno, tak s tím také musíte počítat.

Podívejme se tedy na nějaký přímo praktický příklad plátna, umístění a montáže projektoru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1716x
Komentářů: 2
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1087x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 981x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1103x
Komentářů: 1