TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 listopad 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi.
Velikost projekční polochy, umístění a montáž projektoru
Plátno a projekce v praxi
Závěr

  • Zkušenosti z praxe ...

Zejména u zvoleného plátna jistě někteří větší nadšenci namítnout, že jde o levnější model a existují lepší. A ano, existují. Ale pro mě jako občasného a začínajícího uživatele je to zcela dostatečné řešení. Rozhodně je rozumnější koupit pro začátek něco takového a cenově dostupného, než vyhodit 10 – 15 tisíc za super plátno a zjistit, že ho skoro nepoužívám. Musím ale říci, že jsem měl možnost vyzkoušet jak šedé plátno, tak výrazně dražší verzi se ziskem 1.0.

To šedé plátno na mě nakonec moc dojem neudělalo. Osobně totiž zase tak šíleně nelpím na podání černé, ale pokud si na to potrpíte, tak říkám jasně, že šedé plátno je to, co chcete. Vypadá to úžasně. Jenže obraz je tmavší a barvy horší. Já osobně mám radši světlejší obraz a lepší barvy i za cenu že černá není úplně černá. Zajímavější dojem na mě nakonec udělalo to výrazně dražší plátno za nějakých 12 tisíc se ziskem 1.0 proti mému za 3600 korun se ziskem 1.1. Je to trochu znát. Nicméně ten cenový rozdíl je dost značný.

Ale pro fandy co nejlepšího obrazu jasně musím plátno se ziskem 1.0 doporučit. Jsem si ale jist, že většina uživatelů bude více než spokojená i s tím 1.1 což je takový běžný standard dnes, a za dostupné peníze. Co jsem naopak rád, že jsem nepořídil, je plátno s elektrickým motorem. Stálo by klidně ještě jednou tolik a proč? Zase tak líný na to vstát a stáhnout jej, a pak ho nechat vytáhnout, nejsem. :). Je to navíc rychlejší a bez dalšího zbytečného kabelu. Ale samozřejmě proti gustu, nebo pokud opravdu nemůžete nebo nedosáhnete apod. tak je to samozřejmě možnost.

Ani kabel k projektoru se nakonec neukázal být žádný velký problém. Nakonec jsem pořídil EVOLVEO XXtremeCord HDMI 2.0b High Speed 4K o délce 5m za 350 korun. Je masivně opletený silný a bez potíží dokáže přenést 4K 60Hz s plnými barvami i HDR, což některé levnější kabely co tu mám prostě nedokázaly. Mám to propojené s počítačem, kdy to mám jako klon hlavního monitoru (ty jsou také 4K) na grafické kartě Radeon RX 5700XT. Všechno funguje skvěle po HW i SW stránce. Kabely ještě později uklidím do lišty, to je asi největší otrava celé montáže :).

Projektor jako takový s tím plátnem atd. používám už několik týdnů. Nemám kompletní zatemnění místnosti, což by v případě používání přes den u tohoto typu a modelu projektoru bylo nutné. Jenže já osobně nemám čas to přes den používat, jen večer a v noci, když už je tma, takže obraz je vždy perfektní. A musím říci, že jsem rád, že jsem nakonec nešel do té větší 4K TV. Ano 70“ TV by byla obrazově super, ale prostě na 120“ plátno to nemá. Koukám na to ze 3,5 - 4m vzdálenosti a je to jako v kině.

BenQ W2700 projektor má asi jen jedinou věc, která mě trochu zklamala. Hlavně z hlediska hlučnosti, kdy vážně nevím, jak BenQ měří hlučnost, ale jen těch udávaných 30dBa v normálním a 28dBa v silent režimu, to určitě nemá. Leda pokud to měřili z vedlejší místnosti :). Ventilátory jsou bohužel dost slyšet, podle mého měření má ke 40dBa, což je jasně slyšet, zejména když sedíte pod ním, nebo před ním apod. V tomhle ohledu ta 4,5kg kompaktnost projektoru je určitě na škodu, větší tělo by znamenalo větší prostor pro chlazení. Mě osobně to zase tak moc nevadí, obvykle mám stejně sluchátka. Ale je to jediná věc, která mě u W2700 jinak trochu mrzí.

Nicméně v ostatních ohledech, zejména obrazově když máte 4K obsah, tohle je jeden z nejlepších běžných kompaktních domácích projektorů, který jsem kdy viděl. Za ty peníze určitě. Na těch 120“ je obraz zejména ve 4K kvalitě neuvěřitelně ostrý, s parádními barvami, prostě tohle je lepší než v leckterém kině. Pokud by někdo vybíral podobně jako já, tedy větší TV nebo projektor speciálně na občasnou filmovou podívanou, tak neváhám doporučit jednoznačně jít cestou projektoru. Možná mě trochu mrzí, že jsem já sám s tím projektorem otálel tolik let ...

Za spolupráci děkuji společnosti BenQ, která na svých stránkách nabízí další praktické typy k výběru projektorů zde.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-12 18:04:50
avatar
Elite Screen jsem původně taky chtěl, ale v showroomu mi to rozmluvili a asi měli pravdu. Za cenu kolem 4 tisíc se nechalo pořídit plátno Optoma se ziskem 1.0.

Ta doprava plátna je opravdu záludnost, měl jsem ho prostrčené z kufru mezi sedadly až dopředu a celou cestu ho pravou rukou přidržoval, aby mi při brždění nevysklilo obrazovku na palubce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-12 19:22:50
avatar
Hmm, tu Optomu jsem nezkusil, ale pokud by měla těch 1.0 tak by za těch 1000 korun navíc proti tomu Elite asi stála . Takže dobrej tip pro někoho. Nicméně jsem spokojen.

Ta přeprava byla sranda, do prvního auta jsem to nemohl procpat, některá nová auta nejsou prostě dělaná aby se to tam dalo nacpat, i když délku mají .... ale ve starším MPV žádnej problém . původně jsem se to snažil pověsit ho na zeď sám, to byla chyba
Mr.Paul [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-12 20:00:27
avatar
super, řeším šedivou stěnou easy
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-12 20:05:35
avatar
no měla by to být speciální šedá barva ;)
coudy81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-15 21:42:40

tikkurila H499
mam ju doma a som s nou spokojny, davnejsie som nasiel tip na nete ked som hladal vhodnu farbu na stenu.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 14:16:26
avatar
No jak jsem psal už minule. Není to pro perfekcionistu. Lišty a podobně (brrrr), hluk projektoru, nízká světlost, nutnost zatemnění nebo jen večerní sledování.

Pokud někdo dělá takovéhle řešení takzvaně na vandráka tak je to potom hračka.

Jakmile to ale má vypadat a fungovat jako kompletní celek na stisk tlačítka tak už to jsou horetní sumy, plánování kabeláže a zednická práce. Takže až možná budu za 5 let třeba malovat tak tu 75" TV za projektor vyměním, ale to by musely projektory udělat mílovej krok kupředu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 15:22:42
avatar
nízká světelnost projektoru ... to záleží který model na co vybíráš ... nižší světelnost domácího projektoru jako je W2700 je schválně, má to lepší barvy pak. Jsou projektory s vysokou světelností, mají horší barvy, ale můžeš je používat i ve dne bez zatemnění ....
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 15:47:46

Ale to se dá udělat elegantně. Laserový projektor se spodním promítáním. plus plátno s fresnelovymi čočkami v elegantním hliníkovém rámečku za 700 --1000 USD a žádní kabely. Promítání, streaming, IP TV zvládne vestavěný android a připojení do domácí sátě v pohodě 5G wifi. Mám rozsvícená ambientní světla i hlavní lustr a normálně se na to dá dívat. Díky krátké vzdálenosti promítání totiž nejsou tak velké ztráty na světelnosti. Je to jen o tom kdo co chce. Žádné kabely, žádné zednické práce. Klasické projektory s předním promítáním jsem kvůli světelnosti opustil. Ale vyjdou o něco málo levněji. Pravda.
LutteR [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - promítání na zeď 2019-11-13 17:16:49

Ahoj, trochu jsem doufal, že budou porovnány a popsány zápory promítání na zeď. Čekal jsem více než jen suché konstatování, že promítání na obyč. zeď je největší zlo a jakékoliv plátno bude lepší a vzápětí bude uvedeno, že plátno za 4k Kč má nevýhodu protože není zcela rovné a musí se stále vytahovat.

O kolik je tedy horší obyčejná bílá zeď?

Děkuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 17:52:22
avatar
to mohu zařadit ještě případně do jendoho článku nebo videa ... je to horší, to řeknu rovnou.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-14 01:19:59

To LutteR

Já dostal před 12 lety plátno k projektoru, a dlouho jsem srovnával bílou zed (Het nebo Dulux) vs plátno, půl obrazu na plátně půl na zdi, a rozdíl jsem nenašel.
Ideální by bylo, kdyby Honza koupil barvu v cenové kategorii plátna a porovnal výsledek, ale do toho asi nepůjde A to má ta barva zisk 1.

Odkaz


Edit: osobně bych už do plátna nešel, proč být omezován velikostí plátna? O těch 30 cm, co nahoře zabírá roleta, by mohl být obraz větší.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-14 11:48:40

Promítání na zeď lze použít u přední klasické projekce.
Ovšem většinou je nutné zed přeštukovat do ideální roviny a zbrousit. Potom aplikovat speciální barvu. Výsledně mohou být náklady vyšší než investice do plátna.

Naprosto nevhodné je používat zeď nebo roletová plátna pro projektory s krátkou projekční vzdáleností. Tam je vhodné použít výhradně rámová plátna konstruovaná pro ideální vypnutí a absolutní rovinatost.
Moderní plátna jsou dnes jiná než před 10 lety. Jedná se o vícevrstevné materiály snažící se o optimální vlastosti odrazu.
Plátna se liší dle druhu použití a i špatný výběr typu může pokazit dobrý pocit z výsledku.

Cokoli jiného než velmi kvalitní zeď nebo kvalitní plátno vybrané pro daný účel znamená degradaci obrazu a podle mne vyhozené peníze za projektor. Lidé na plátně často šetří, nevěnují se výběru, orientují se podle projektoru a neuvědomují si, že i ten nejlepší projektor může podávat neuspokojivý obraz pokud nemá kvalitní projekční plochu.
Dokonce bych řekl, že je to nejčastější chyba při plánování nákupu projekčního systému.
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Esmart 2019-11-20 07:35:31
avatar
Já půjdu do plátna esmart, narazil jsem v Německu na 100" šedé samovypínací za cca 300E i s poštovným, je to sice Čína, ale to elitescreen taky, záruku to má standardně 2 roky.
petr.valkoun@gmail.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-21 18:01:54

ja koupil to same, ale bile
petr.valkoun@gmail.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-21 17:28:07

ja si poridil nasledujici elektricke platno s napinacimi snurkami za velmi rozumnou cenu:

https://esmart.de/esmart-germany-tension-leinwand-tatenso-glasfaser-244-x-137-cm-110-16-9-128878180.html

zatim jsem nadsen, platno se temer nekrouti, uvidime co udela po roce
War [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-23 01:57:43
avatar
Ahoj

ja mam v umysle kupit Odkaz Projektor

ale neviem sa dopatrat toho ako bude fungovat na klasickom bielom platne mam take iste ako v tejto recenzii , a ci ma vobec zmysel kupovat ho k takemu platnu , lebo kupovat k tomu platno za dalsich + - 1000€ mi uz pride psycho... vie mi neikto poradit pls?

Vopred dakujem
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Pondělí, 10 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1053x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2854x
Komentářů: 16
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1106x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1229x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1888x
Komentářů: 11