TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 listopad 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi.
Velikost projekční polochy, umístění a montáž projektoru
Plátno a projekce v praxi
Závěr
alt

 

 

 

 

  • TÉMA: Výběr projekčního plátna a

                     umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi!

V nedávném článku jsme se podívali podrobněji na to, jak je to vlastně s projektory. Proč jsou zajímavé, jaké máme dnes technologické možnosti a čemu při výběru věnovat pozornost. Děkujeme také za vaše praktické postřehy. Správně někteří v diskusi připomínali, že výběrem projektoru to rozhodně nekončí. Dnes se tedy podíváme na další aspekty.

Článek s podrobným rozborem najdete na výše uvedeném odkazu. Já se primárně zaměřuji na domácí použití, kdy jsem osobně do světa používání projektoru také nyní nastoupil. Konkrétně jsem si pro své domácí použití vybral kino projektor BenQ CinePrime W2700 s novým čipem přinášející skutečné 4K UHD rozlišení do nižšího segmentu.

Samozřejmě už při výběru projektoru budete mnozí brát ohled i na co bude vlastně promítat, místnost, ve které to budete používat, světelné podmínky a další věci kolem. Dnes se právě podíváme na tyhle záležitosti, včetně praktického příkladu. Začněme tedy tím, na co promítat …

  • Projekční plocha, plátna, zdi. Aneb na co promítat?

Jak už jsme si řekli minule, projektory proti běžným klasickým obrazovkám a monitorům mají výhodu, že dokáží poskytnout obraz o mnohem větší úhlopříčce, za rozumných cenových a provozních podmínek. Jejich nevýhodou nicméně je ten fakt, že jde o projekci (tedy odraz světla). Běžná dnes nejčastěji LCD obrazovka, prostě sama svítí, to znamená že je použitelná stále, netrpí zejména na podání černé apod. Hlavně jde o jeden funkční celek, kdy to zapojíte a koukáte.

Projektor sám o sobě ale takhle jednoduše nefunguje. Potřebujete ještě něco, na co budete obraz promítat. Plocha jejíž vlastnosti a kvality výrazně ovlivní, jaký bude výsledný obraz. Vámi zvolený projektor může nabízet hodně věcí, ale pokud projekční plocha bude nekvalitní, bude tomu odpovídat i výsledný obraz. Výběr vhodné plochy také může zvýraznit nedostatky na straně vlastností projektoru, nebo naopak můžete některé aspekty vhodným výběrem kvalit projekční plochy zlepšit.

Asi nejčastější otázkou mnohých začínajících je, zda se dá obejít bez plátna. Tedy zda lze promítat na běžnou zeď, kterou obvykle máme doma ;). Ano, lze. Dokonce současné projektory zvládají i pokud máte na zdi jinou barvu než nutně bílou. Většina lepších projektorů má možnost barevných korekcí, včetně třeba automatického nastavení podle zvolené barvy podkladu. Nicméně klasická běžná zeď by měla být volba opravdu jen z nutnosti/nouze. Avšak existují speciální barvy a nátěry, které jsou stejně dobré, jako plátno. To už ale úzce souvisí s typem promítací plochy a možnostmi, které v našem konkrétním prostředí máme.

  • Zásadní vlastnost: odrazivost neboli zisk (gain)

U projekčních pláten (nebo speciálních nátěrových barev) se kromě jiných parametrů budete nejčastěji setkávat s parametrem zisk. Pokud má plátno udávaný zisk 1.0, tak to zjednodušeně znamená, že by teoreticky měl povrch odrazit vše přesně tak, jak to na něj promítá projektor. Pokud má plátno třeba zisk 1.2, tak bude obraz 1,2x světlejší. To současně znamená že má také horší podání černé atd.

Existují také šedá plátna/nátěry, které mají zisk menší než 1.0 a část světla tedy pohlcují. Zlepšují tak častý neduh některých projektorů, a tedy podání černé, která bývá spíše šedá. Nicméně scény jsou také celkově méně světlé. Což ale mnohým vadí méně, než když černá je na plátně šedá. Nutno dodat, že přesto zůstává šedá barva u pláten okrajovou záležitostí, a drtivá většina pláten a projekčních ploch je tvořena materiálem matné bílé barvy. Textura/výběr materiálu ale může ještě ovlivnit to, jakým způsobem povrch světlo odráží. Zda všemi směry, což znamená širší pozorovací úhel (což je vhodné pro použití v prezentačních sálech apod.), nebo naopak s užším pozorovacím úhlem, což je vhodné pro domácí plátno. Samozřejmě kvalitnější materiál a výborný zisk o hodnotě 1.0, jsou obvykle dražší.

  • To nejlepší řešení? Fixní nástěnné plátno, speciální nátěr na zdi!

Začněme u toho nejlepšího, což můžete pro projekci zvolit. Máte doma perfektně rovnou zeď, kterou můžete celou obětovat pro stálou promítací plochu? A hlavně máte možnost ji zakrýt a chránit tak projekční plochu před vlivem světla apod.? Zkrátka třeba závěs, jako v kině? Pokud ano, tak gratuluji, protože máte to nejlepší, co lze pro projekci použít.

Výhoda stálé perfektně rovné plochy je, že je stálá a perfektně rovná. Můžete na ni tedy zavěsit stále napnuté plátno v rámu, nebo dokonce můžete natřít zeď speciálním nátěrem pro dosažení vlastností povrchů, které právě nabízí projekční plátna. Za všech okolností tak budete mít perfektní plochu, bez nerovností, zvlnění apod. Nicméně to s tím zakrytím není jen takové doporučení, je myšleno opravdu vážně. Pokud na to plátno/plochu necháte jen tak svítit běžné světlo, sluníčko apod. tak bude rychle ztrácet své vlastnosti, odrazivost, začne měnit barvu, třeba z bílé na žlutou atd.

  • Kompromis pro většinu: rolovací plátno

Protože většina uživatelů nemá možnost, nebo není ochotna trvale zakrývat jednu stěnu závěsem apod., tak většina domácích, ale i firemních uživatelů skončí u rolovacích pláten. Tedy taková, která jsou uložena v tubusu/konzoli a když je chcete použít, tak je jednoduše vytáhnete/roztáhnete a poté se zase srolují. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že prakticky nikdy nebudou perfektně rovná. Vždycky tam budou nějaké „faldíky“, ale pokud nenecháte plátno vyloženě přehnout, aby tam vznikl nějaký ohyb, tak si toho většina určitě nevšimnete. Existují dražší rolovací plátna, které mají napínací lanka a podobné systémy, které se snaží tohle řešit, ale ta cena za to je opravdu vysoko.

Každopádně projekčních pláten typu roleta, je na trhu drtivá většina. Samozřejmě od těch opravdu velkých, která jsou určena pro trvalou instalaci, po menší modely včetně vyloženě mobilních. Ty tak někdy mají vlastní stojánek.

Osobně doporučuji pro domácí, běžné firemní použití a použití třeba v restauracích, trvale instalovaná rolovací plátna. Ta mohou být zatahovatelná jak ručně (fungují s pružinou jako klasické rolety), nebo mají elektrický motůrek. Projektory samotné jsou vybaveny často konektorem pro propojení s elektrickým plátnem. To tak můžete dálkově ovládat. Nevýhodou je samozřejmě fakt, že od plátna vám povedou další kabely. Elektrická verze stejného plátna proti ručnímu stahování také stojí o několik tisíc korun více.

Samozřejmě promítat lze také na jiné věci a materiály. Projektory se používají například pro videomapping, kdy promítají obraz na budovy. Populární je také promítání na vodní stěnu nebo do stěny z mlhy, což vytváří dojem hologramu. Samozřejmě tohle nebudeme asi běžně doma používat. Podívejme se na další věci, jako velikost projekční plochy a umístění a montáž projektoru v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1790x
Komentářů: 3
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1094x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 987x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1175x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1836x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 1