TEST: Seagate FireCuda 530 M.2 SSD – recenze rychlého SSD i s velkou kapacitou! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 12 duben 2022
Přejít na obsah
TEST: Seagate FireCuda 530 M.2 SSD – recenze rychlého SSD i s velkou kapacitou!
Disk v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: Seagate FireCuda 530 M.2 SSD

                                          – recenze rychlého SSD i s velkou kapacitou!

V dnešní recenzi se podívám na vůbec první NVMe SSD disk od společnosti Seagate schopný dosáhnout na rychlost přes 7GB/s. Jedná se o model FireCuda 530, který tak nahrazuje starší generaci FireCuda 520. Ten byl na trhu už celkem dlouho a jeho maximální rychlost byla 5GB/s, odpovídající první generaci Gen4 SSD řešením. Ta současná ale věci posunula.

Pokud se ptáte, proč jsme si na novy model u společnosti Seagate museli počkat o něco déle než u konkurence, důvod je prostý. Výrobce čekal na zbrusu nové již 176vrstvé NAND čipy, které mají mnohem lepší vlastnosti, jak po stránce výdrže, tak i po stránce mnohem nižších teplot. Díky tomu nemusí být disk chlazen v základu žádným chladičem.

 Ovšem pokud byste chtěli mít ještě lepší teploty, nabízí výrobce za příplatek verzi vybavenou dodatečným pěkným pasivem od společnosti EK, příplatek je několik set korun. V obchodech jsou obě varianty. A to je dobře. Pochopitelně koupě bez pasivu má smysl, protože ne do každého PC se dá s tím pasivem osadit. Typicky do notebooků se musí dát bez pasivu, stejně tak spousta základních desek pro desktopová PC má pozice s vlastními chladiči apod. Takže je opravdu dobře, že SEAGATE dává na výběr. A jaký je ten FireCuda 530?

Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:

  • Přenosové rychlosti až 7300 MB/s pro čtení a 6900 MB/s pro zápis
  • Až 1 000 000 IOPS pro čtení a 1 000 000 IOPS pro zápis
  • Garance 2555TBW zapsaných dat
  • Záruka na obnovu dat 3 roky
  • Záruka na celý disk 5 let

Některé aspekty se liší dle kapacit. V našem případě u testované 2TB verze je životnost disku udávána nadstandardních 2555TBW, to je mnohem více než většina současné konkurence ve stejné cenové hladině. U 4TB modelu je životnost ještě dvakrát větší. FireCuda 530 je tedy vhodný disk hlavně pro zákazníky kteří vyžadují opravdu dlouhou životnost, kterou výrobce dále podtrhuje skvělou extra 3letou zárukou na obnovu vašich dat, pokud by disk z nějakého důvodu přestal fungovat a celková záruka na výměnu za nový kus pak činí dnes standardních 5 let. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, DevSleep režim, nebo AES 256-bit šifrování. Pokud se podíváme na údaje ohledně IOPS, s tímto modelem lze dosáhnout až na hodnotu 1 000 000 jak pro čtení, tak pro zápis.

Disk se tedy spoléhá na nové 3D-NAND TLC Micron se 176 vrstvami, což jsou nyní jedny z nejnovějších čipů na trhu. Většina SSD na trhu stále používá levnější čipy s 96 vrstvami. Řadič je pak klasický Phison PS5018-E18. Tento řadič se vyznačuje pěti jádrovou architekturou založenou na DRAM s primárními jádry taktovanými na 1 GHz. Využívá osmi kanálový design kompatibilní s PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 pro rozhraní se všemi Flash čipy SK Hynix DDR4 o kapacitě 8GB o rychlosti 1600 MHz pro urychlení přístupu do FTL. Dobrou zprávou je také to, že tento řadič je vyroben pokročilou 12nm technologií zajišťující lepší provozní teploty.

 

Pokud se ptáte, jakou hraniční teplotu nastavil výrobce pro tento disk, kdy by se měla SW snižovat rychlost je to překvapivě až 90°C. Většina konkurenčních disků má tuto teplotu nastavenou na 70°C. Provedení disku je pak standardní M.2 2280 a celý disk váží 9g. O chlazení se nestará žádný chladič, paměťové čipy se tedy spoléhají bud na vnitřní airflow ve skříni, nebo integrované pasivní chlazení M.2 slotu od základní desky.

Dobrou zprávou je také plná kompatibilita s konzolí Play Station 5, zde ovšem výrobce doporučuje zakoupit model vybavený chlazením od společnosti EK. Ten pomáhá udržovat disk chladným i v hůře větraných podmínkách v útrobách této konzole.

Takže jak běhá v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 273x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1710x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2082x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2657x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1564x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2722x
Komentářů: 3