AMD RYZEN 7 7700X – TEST a RECENZE nové generace klasického 8jádrového procesoru Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 03 říjen 2022
Přejít na obsah
AMD RYZEN 7 7700X – TEST a RECENZE nové generace klasického 8jádrového procesoru
AMD RYZEN 7 7700X a testování
Cinebench R20 a R23
7-Zip komprimace dat
POV-Ray Raytracing
Blender
Video Encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Spotřeba, teploty a taktování

Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.

Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu. To je problém nejen Intelu, který si hodně vymýšlí se 125W a (a reálně 250 – 300W) u svého Core i9-12900K/KS, nově si ale AMD řeklo, proč to taky takhle nezkusit. Žene tak nové RYZEN 7000X vysoko a hlavně udává TDP jiným způsobem než dříve a samozřejmě i jinak než Intel.

Nelze tohle TDP úplně přesně srovnávat s TDP předchozích generací, protože AMD změnilo to, jak jej udává. AMD se ale přeci jen netají skutečnými nároky procesorů a tomu, co ve skutečnosti žerou z patice (PPT) a udává tyto hodnoty přehledně. Takže 105 TDP procesor znamená až 142W energie z patice a odpovídající proudy. Nicméně u R7 je to celkem běžná hodnota, stejné jako u minulé generace.

Spotřeba RYZEN 7 7700X tedy není nijak extrémně vysoká, je srovnatelná s předchozí generací 105W modelů v tom základu. Nicméně AMD se o nižší spotřebu ani nesnaží a účelově žene všechno na maximum, kdy CPU vlastně i překračuje udávané takty a snaží se za každou cenu dostat na tu 95°C provozní teplotu, což ale u relativně úsporného 7700X není s dobrých chlazením prakticky možné v běžných aplikacích. Takže vidíte prostě že jede na maximum a ani taktování už tu spotřebu příliš nezvýší. Za to ji můžete dost stáhnout jednoduchým zapnutím ECO režimu. Ten má různá nastavení, ale už to první, které efektivně stáhne limit napájení na 88W, znamená jen drobný pokles výkonu, ovšem znatelný pokles spotřeby blízko 65W RYZEN 7 5700X = masivně lepší efektivita.

  • Chlazení

RYZEN 7 7700X u sebe nemá v balení chladič, což nepřekvapí. Musíte si tedy v každém případě sehnat chladič sami. Výhodou AM5 platformy je možnost použít chladiče z AM4. Je to opravdu kompatibilní, zkoušeli jsme několik AiO i klasických TOWER chladičů a žádný problém. Nicméně téma chlazení je u 7000X série CPU zajímavé. A určitě bude tématem mnoha diskusí.

Mnozí budou asi překvapeni, kdy v náročné zátěži může 7950X dosahovat prakticky s jakýmkoliv chlazením teploty až 95°C! U RYZEN 7 7700X je to menší problém, protože má jen ten jeden 8jdárový čiplet a je tudíž úspornější, a tedy i chladnější a má i nižší takty. Mnozí se budou plašit a hrozit, jestli není v něčem problém. Není. 95°C je správná teplota. V případě 7000X modelů, které jsou hlavně po maximálních taktech a tedy výkonu bez ohledu na spotřebu, zvolilo AMD maximalistický přístup.

95°C je provozní teplota, na kterou jsou nové čipy stavěné pro 24/7/365 provoz! Ano, AMD říká, že na této teplotě běhají čipy dlouhodobě bez degradace. Skutečné maximum, při kterém CPU snižuje výkon je až kolem 115°C. Nicméně ta 95°C je zásadní. Je to TjMax hodnota, ke které se podle výkonu vašeho chlazení prostě orientují takty. Typické teploty v zátěži v případě 7950X jsou ale dle použitého chlazení 70 – 90°C, já jsem použil extrémní Corsair H170i, tedy 420mm AiO (3x 140mm) a ani v extrému jsem se nikde na 95°C nedostal. Ve většině případů to tak vysoko nešlo ani s NOCTUA NH-D15 apod. No a pokud CPU trochu podvoltujete, teploty jsou rapidně dolů, takže ani v extrémech se to k 90°C nedostane. To samé platí i pro RYZEN 7700X, které je ještě méně náročný a tedy s kvalitním chlazením není žádný problém. V běžných aplikacích jako jsou hry, budou teploty normálně kolem 70°C.

Současně těch 95°C nefunguje jako hranice u Intelu, kdy ten na této hodnotě (95 – 100°C obvykle) začne tvrdě snižovat výkon ve snaze se uchladit, protože není stavěný na trvalý chod na takhle vysoké teplotě. AMD RYZEN 7000X ale ano, takže výkone na těch 95°C nesnižuje, naopak výkon (takty) zvyšuje až do doby, než je té teploty dosaženo (pokud ne, tak prostě do limitů boost taktů nebo napájení) a tam to prostě drží. AMD zkrátka chce, aby uživatel měl maximum výkonu vždy k dispozici.

Samozřejmě teploty se liší podle typu zátěže, třeba ve hrách s mým výkonným AiO běhal procesor lehce přes 60°C, v náročnějších renderech kolem 80°C. A to platí tedy o výchozím 105/170W TDP nastavení (= až 142/230W spotřeba). Pokud snížíte TDP na 142W/88W/65W, teploty masivně spadnou, ale to prostě proto, že procesor nesmí překročit určitou hladinu TDP a tedy napájení. Je to celkem zajímavé řešení ze strany AMD :).

  • Taktování

Samozřejmě výše uvedené souvisí i s taktováním. AMD nastavilo 95°C jako výchozí cílovou provozní teplotu, ke které se CPU snaží dostat, když může. Samozřejmě v závislosti na výkonu chlazení, se tam ani nikdy dostat nemusí. V tom případě nastoupí ono omezení na 142W spotřeby u Ryzen 7, což je základní nastavení. AMD fakticky využívá PBO už v základu k maximalizaci výkonu.

Rezervy jsou poměrně malé. 7700X jde samozřejmě ručně taktovat, nebo s využitím systémů výrobců desek včetně kombinací s PBO systémem apod. Samozřejmě platí, že hodně záleží na použité desce a chlazení. Nicméně jde posunout ze základních 5,2 takt na všech jádrech na až 5,5GHz a je to plně stabilní a spotřeba se ani moc nezvýší, ale výkon už takty ne, protože s dobrým chlazením i bez toho OC to nejede o moc pomaleji. Takže na taktovací hrátky není 7700X až tak zajímavý na rozdíl od 7950X apod. Ani podvoltování mu moc nepomůže. Prostě 8jader dnes výkonově už příliš neohromí. Zajímavé je tak možná zlepšit efektivitu, která ve výchozím stavu záměrně není tak dobrá, stačí ale trochu ubrat na tom napájecím limitu a přes drobný pokles výkonu pár jednotek % maximálně, je spotřeba o desítky W nižší, což je excelentní.

Novinkou u AMD a AM5 jsou nativní DDR5 paměti (DDR4 není vůbec podporováno), které běží 1:1, kdy AMD oficiálně uvádí DDR5-5200 ale doporučuje DDR5-6000MHz jako ideální. V této souvislosti stojí za pozornost nová AMD EXPO technologie, což je speciální profilování. Po osazení pamětí do systému, začne BIOS paměti testovat a zkoušet, kdy hledá nejnižší časování. Celý proces nicméně nějakou dobu trvá a PC se několikrát restartuje, což může dost lidí hodně znervóznět. Ale jakmile se to chytne, tak do nějaké změny nastavení nebo vyčištění nastavení, to pak drží dobře. Každopádně neměl jsem čas si s tím výrazně hrát, ale použité GSKILL Trident Z5 NEO s AMD EXPO naskočily po těch několika minutách prvního bootování na těch 6000MHz CL36, což je vynikající a drží. Samozřejmě testy výkonu s různě rychlými paměťmi připravíme později .. 

Podívejme se tedy na závěry a hodnocení



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 630x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 797x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 992x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3531x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1404x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1244x
Komentářů: 5