ASUS ROG Ryuo 240 a Ryujin 240 – TEST dvou špičkových vodních chladičů s designem ASUS Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 březen 2019
Přejít na obsah
ASUS ROG Ryuo 240 a Ryujin 240 – TEST dvou špičkových vodních chladičů s designem ASUS
ASUS ROG Ryuo a Ryujin AiO chlazení
Chlazení v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Vstup ASUSu na pole AiO chladičů je vítaný, zejména pro ty, kteří mají rádi ASUS ROG komponenty a chtějí k nim odpovídající slušné chlazení pro svůj procesor. RYUO a RYUJIN řada jim to nabízí. Oba modely mají extra prvek, který prakticky na žádném jiném AiO na trhu nenajdete. A tím je OLED display, který dokáže zobrazovat spoustu věcí.

Otázkou je, jak moc je užitečný jako display uvnitř zavřené bedny, do které ne všichni mohou vždy vidět. Navíc je pravda, že některé lepší ASUS ROG desky mají také svůj OLED display, takže druhý hned kousek vedle, je trochu zbytečný :). Nicméně většina desek OLED display nemá a vidět třeba teplotu přímo na chladiči je zajímavé. Nebo display může zobrazovat vaše vlastní logo apod. Není to určitě nepostradatelný prvek a hodně za něj připlácíte v cenách obou chladičů, ale pro někoho to může být zajímavé. Určitě by tak byla zajímavá verze obou chladičů bez toho OLED.

Upřímně ale zajímavějším prvkem je konstrukce modelu RYUJIN s tím vnitřním integrovaným ventilátorem nad blokem, který chladí okolí CPU a hlavně napájení a pasivy základní desky. Moc jsem nevěřil, že to bude mít vliv, ale je jasně měřitelný a funguje to v praxi. Pro výraznější taktování to může být docela důležitý prvek. Stejně tak RYUJIN potěší opravdu extrémně kvalitními, výkonnými a tichými ventilátory NOCTUA iPPC, kdy ASUS těžko mohl zvolit lépe (tedy pokud chtěl zachovat černou barvu ventilátorů).

Bohužel, všechna ta sranda něco stojí. ROG RYUJIN 240 tak aktuálně stojí 5299 korun vč. DPH, což není málo. Nicméně ventilátory Noctua NF-F12 industrialPPC-2000 PWM se prodávají samy o sobě po 550 korunách za kus. K tomu připočtěte OLED display na bloku a zvláštní nadstandardní konstrukci bloku s integrovaným chlazením okolí a myslím si, že ta cena je docela odpovídající. I když samozřejmě základem je ASETEK design, který ve stejné kvalitě najdeme i na mnohem levnějších AiO chladičích a výkonem se výrazně lišit nebudou. ASUS prostě vsadil na speciální design a super kvalitní ventilátory a na ceně je to hodně znát.

Trochu větší problém mám proto s cenou modelu RYUO. To už je vlastně klasický „ASETEK“ AiO kterých je na trhu spoustu. Jedinou zvláštností je ten OLED display. Jinak vypadá a funguje podobně jako řada jiných dobrých AiO chladičů na trhu. I ten výkon a hlučnost je prakticky stejný, což stěží nějak překvapí. Potíž je, že cena RYUO 240 činí 4599 korun vč. DPH. To je mnohem více než jiný špičkový 240mm AIO, jako například nedávno testovaný Corsair H115i RGB Platinum, který za 4000 korun má plné RGB včetně ventilátorů. Méně výrazná verze bez RGB ventilátorů v podobě H100x stojí 2500 korun, populární NZXT Kraken X52 je za 3400 korun a tak dále. ASUSu nepomáhá ani fakt, že na oba dva své AiO modely dává jen 3 roky záruky, zatímco konkurence má 5 či dokonce 6 let záruky dnes.

Jsem toho názoru, že model ROG RYUO 240 by měl stát tak do 4000 korun maximálně. V případě RYUJIN 240 by cena do 4500 korun byla příjemnější, ale chápu, proč je dražší v jeho případě. ASUS by měl také zvýšit záruku na těch 5 let jako má konkurence, nicméně tu záruku pravděpodobně limituje ne konstrukce AiO, ale toho RGB a OLED displaye. Myslím si, že ASUS by udělal dobře, kdyby oba modely nabízel také bez toho OLED panelu. Přeci jen pro spoustu uživatelů je ten display úplně zbytečný. Cena by pak mohla být konkurenceschopnější.

  • Závěr

ASUS vstupuje na pole AiO chladičů s vlastní nabídkou a chce oslovit určitě hlavně majitele a fandy ROG desek a ostatního HW. A určitě se mu to podaří. Nicméně dokázal by jich oslovit více, pokud by ceny těch chladičů byly přeci jen níže. Přeci jen z hlediska konstrukce, výkonu i provozu jsou prakticky stejné, jako řada jiných modelů na trhu. Model ROG RYUO určitě, ten až na OLED display prakticky odpovídá běžné kvalitě lepších AiO modelů na trhu, ovšem je proti nim opravdu výrazně dražší a má jen 3 roky záruky.

Zajímavějším modelem je určitě unikátnější ROG RYUJIN, který sice má stejný technický ASETEK základ, jako většina ostatních dobrých AiO, ale nápad s tím integrovaným ventilátorem chladícím okolí CPU a VRM desky, je dobrý a zjevně funkční. Osazení kvalitních NOCTUA ventilátorů je také dobrý tah. Vyšší cena je pak pochopitelná, uvítal bych ale také delší než 3 roky záruky a celkem vzato bych v jeho případě uvítal i model s větší základnou kryjící celý AMD Threadripper procesor. Každopádně RYUJIN je hodně dobré AiO, vynikající výkon (a velký potenciál) a extrémně tiché řešení. Cena je vysoká, poměr cena/výkon u obou ASUS AiO chladičů není určitě silnou stránkou, ale pokud vám to nevadí, pak je s klidem doporučím. Zejména pokud chcete zkompletovat váš ASUS ROG počítač o designově padnoucí výkonný a tichý chladič.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 07:58:09

Ehm, když koukám na ty testové výsledky, tak je to celkem tragédie při té ceně.

A ventilátor nad cpu? To je jako pro koho? Píšete že nějakého OC nadšence? Ten si spíš koupí monoblok ne?


Jako tady bych pochválil snad jen jednu věc, že to prodávají s noctuama, ale zbytek je typický pro dnešní dobu, prostředky nacpeme do blikátek a jiných serepetiček a na primární funkci (chlazení) se vykašleme.

Když jsme ještě měl přetaktovanou 1800x tak jsem měl nižší teploty s budgetový supremacy za litr z mironetu a standardním 280EK slim blokem. A to byla v okruhu ještě 290x... a cena vodníka byla bez gpu bloku snad nižší než tady.
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ryujin 2019-03-06 10:53:16
avatar
No, nekecej, že si celej blok, pumpu, hadice, radiátor sehnal za litr...To je blbost I za 4K by se dalo co dělat. Samozřejmě, zde platíš za design, animace a komplexní řešení. Což dnes se taky cení, chci hardware co vypadá nejen funkčně schopně, ale i zvenčí a nabízí něco navíc.

Na tom AIO je ten ventilátor z důvodu chlazení VRM, což se hodí např u Z370 desek a leckterých Z390 ve spojení s Coffee Laky i7 a i9.

Osobně si myslím, dle feedbacků, že další revize přinese například doplňování kapaliny či možnosti rozšíření napojení na GPU.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 21:23:54

Hele, umíš číst?
Nebo spíš jen nevíš co je supremacy (to jsou bloky na cpu) a ignoruješ i zbytek mého příspěvku?

Takže když napíšu nižší teploty s budgetový supremacy za litr , tak tím myslím, že ten blok stál litr. Jako že to nebyl třeba heatkiller za trojku. A hlavně to byl komentář k výkonu, že jsem koupil nejlevnější AM4 blok co tenkrát byl, protože jsem pak chtěl kupovat monoblok a i s tím nejlevnějším blokem jsem na tom byl líp, než kolotoč od asusu teď.

A když pak píšu že cena vodníka bez gpu bloku, tak tím pak myslím celek, tedy pumpu s expou, fitinky, jeden blok, rad, fany a hadice... a to jsme opravdu sehnal s přehledem pod šest tisíc (víc tenkrát nezbylo, 1800x tehdy stála 14 litrů). Takže můj normální vodník z budgetových komponent stál stejně (nebo možná míň) než tady ty blikající nádhery a líp fungoval. No a to je celé. Kdyby tady soudruzi od asusu chtěli trojku, tak si řeknu drahé, ale blikátka něco stojí a teploty jim odpustím, ale při téhle ceně tak vysoké teploty prostě neodpustím a budu si myslet, že je to věc z kategorie tuzing a že si to může koupit jen velmi neinformovaný zákazník.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 13:23:19
avatar
tak 1800X není zrovna na chlazení náročný čip, takže výsledky se výrazně neliší ani při OC, protože chladiče prostě jedou na nízké otáčky, protože prostě víc jít nemusí. U výkonnějších čipů s vyšším TDP by byly rozdíly větší.

Řešení RYUJIN se mě osobně líbí, ten ventilátor tam evidentně funguje. Ano, cena je vysoká a ano, souhlasím že tady už mnohí nadšenci budou uvažovat o kompletním vodníku. Ale fakt, že ta cena je až moc vysoká jsem v článku jasně řekl.

Nicméně funkčně a designově pěkný, zejména RYUJIN je zajímavý model a jeden z nejlepších AiO na trhu, bohužel cena je dost vysoká a 3 roky záruky je také méně než má konkurence s podobným AiO základem ....

Nicméně tohle je ASUS, ROG a první pokus a ceny už šly dolů od vydání, takže ono se to srovná
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 16:34:20

Mno, tak mě 1800x moc taktovat nešla, spíš vůbec, ale vysoké frekvence při dlouhodobém renderování tu vodu chtěly, protože undervolt fakt nešel.

O tom, že ventilátor funguje nemám nejmenších pochyb, ale zkušenosti s jakýmikoliv ventilátory na motherboardech mám hodně špatné. A začalo to už se striker extreme a táhlo se to přes některé iterace sabertoothu. Takže prostě ne. Minimální velikost fanu je 120x120 a max otáčky 800rpm. Cokoliv menšího a rychlejšího je zlo.

Takže:
- ventilátor - není výhoda - monoblok to zvládne líp. Navíc k čemu mi je ofukování, když ho nevyužiju kvůli tomu, že vlastní chlazení cpu není špičkové?
- výkon - tato AIO chladí vlastně mizerně - padá OC argument
- vzhledově - ok, vypadá to fajn, ale na vodníka s rgb obzvlášť na monobloku to na hony nemá
- cena - teď hodně špatná, koupím za to celýho vodníka, když spadne tak o třetinu, tak bych to viděl jako akceptovatelné
- záruka - nic moc
- noctua fany - super, chválím


Ale tak zas chápu, že to beru z pohledu uživatele AMD cpu... kupovat dnes nějaký intel, tak tohle k tomu krásně půjde a vůbec se nad podobnou volbou nepozastavím a jen si řeknu, že to má málo rgb prvků na ventilátorech
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 14:12:14
avatar
Možná jsem to v textu přehlédl, ale blok je hliník nebo meď?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 14:18:09
avatar
jako u prakticky všech současných AiO je blok měděný a výměník hliníkový, funguje to OK a na ten design dávají někteří i 6 let záruky ...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 15:11:10

Já nechápu, proč to neudělají prostě celý buď z mědi, nebo z hliníku. Je asi pravda, že dřív než to zreaguje, tak je po záruce...
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 16:36:13

Výrobce chce mít zaručený odbyt, proč to dělat zbytečně moc dobře, že?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 18:00:31
avatar
základní design pochází od ASETEK a ten to navrhl takhle, z pohledu nákladů, hmotnosti je to efektivnější, kdyby to bylo měděné na výkonu se to prakticky už neodrazí ale na ceně ano ... proto ASETEK zvolil tento design .... funguje dávají na to některí i 6 záruky nevidím problém ...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 18:09:32

No já právě nevím, jak dlouho to vydrží, než ta měď s hliníkem zreaguje a zanese se to. Pak se to může rovnou vyhodit, protože to nejde rozebrat. Kdyby to bylo jen z jednoho materiálu, tak se tomuto předejde. Já osobně teda když si koupím chladič za dost peněz, tak bych rád, aby fungoval pokud možno věčně. Což u vzduchu není problém. U custom vody taky ne (jde to rozebrat, vyměnit, vyčistit). U AIO tato možnost není a po záruce se s tím nedá udělat nic. Neříkám, že to nefunguje. Jen je asi pravděpodobné, že než se to zanese, tak je po záruce a nebo odejde pumpa nebo to vyschne...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 18:25:58
avatar
záleží na kapalině, evidentně to už vydrží, jinak by to nedělali ...

ano vzduchový chladič, hlavně třeba NOCTUA je stále spolehlivější konstrukce, na pasivu není co se rozbít a ventilátory je snadné vyměnit, i když u Noctua to nebudete moci minimálně 6 let dělat .... to je pořád pointa

Nicméně AiO dokáže být prostě za určitých okolností o něco účinnější a proto se používá. ASETEK vyvíjí konstrukci AiO řadu let a zjevně to funguje, zkušenosti jsou s tím dobré ....
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 23:54:53
avatar
To co v tom je není obvykle moc daleko od Fridexu. A to dokáže oddálit korozi opravdu hodně.

Akorát to nechladí tak dobře jako voda..

Na druhou stranu, čekat komplet na mědi postavené AiO by bylo trošku moc.

Ten větráček na VRM je chytrej nápad, obvzlášť dneska.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 06:55:12
avatar
Myslím že AIO Alphacool Eisbaer jsou celoměděné, ale nehodí se na kolotoč (nesvítí a neblikají)
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 07:24:37

Dobře vědět, navíc to co nebliká bývá často levnější. Za mě jenom plus...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 14:04:27
avatar
Ah jo, ty asi jsou, taky jsou dost výkonné, pokud si správně pamatuju.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 19:05:56

Tak na kapalině podle mě ani tak nezáleží z hlediska uvolňování mědi a hliníku do okruhu. prostě tam vzniká degradace těch kovů jako takových... Ano. Oni to tam dávají, protože to funguje. Já neříkám že ne. Otázka je jak dlouho
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 22:13:17
avatar
samozřejmě že na kapalině záleží, kvůli ní to byl dříve problém. Dnes už není. Mám několik starých vodníků první generace a pořád všechny fungují OK, takže současná generace nemám obavy ...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 07:42:53

Já jsem se na toto téma bavil s borcem z alphacoolu a ten mi řekl, že když chci stavět custom vodník, tak to musí být z jednoho materiálu. Lije se do toho antikorozní nevodivá kapalina. Je to právě kvůli reakci hliníku a mědi. Samozřejmě když se tam dá normální voda, tak to koroduje rychleji a zanáší se to řasami. Podle mě to doporucujou právě kvůli životnosti a předcházení té korozi.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 16:58:33

Jenže normální vodník je něco jiného. Vůbec není problém aby se z radu uvolnil kus kovu a hezky se usadil v nějakém bloku. Taky tam je vzduch od toho jak se to postupně vyparuje atd...
Jenže hlavně u vodnika není důvod kombinovat materiál. Výběr je takový že je to prostě zbytečny a není důvod riskovat.
Jinak jsou kapaliny co to umožňují ale zase jsou to takový svinstva že s tím pracovat není zrovna ono a případný leak na komponenty taky není to pravé.

Jinak jsem provozoval smíšený systém hliník měď. Tuším že kus komponent byl tehdy od thermaltake a kus od innovateku a lil jsem do toho IP protect. Vydrželo to asi 4 roky pak jsem to v rámci přestavby vyměnil. Cpu blok nevypadal nejlíp ale k jakémukoliv selhání měl daleko. Prostě místy byl takový černý humus, ale šel normálně vyplachnout a nepřišlo mi tonejak zrezly, spíš jakože potažený povlakem. Ale to je fakt dávno a i tehdy to nebyl problém. Takže teď si myslím že je to zcela bezpečné
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 788x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1024x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1165x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2144x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1420x
Komentářů: 1