DDR5 vs DDR4 operační paměti KINGSTON Fury Beast v praxi – TEST a RECENZE rozdílu v roce 2024 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 23 únor 2024
Přejít na obsah
DDR5 vs DDR4 operační paměti KINGSTON Fury Beast v praxi – TEST a RECENZE rozdílu v roce 2024
DDR5 vs DDR4 v praxi - výkon v aplikacích
DDR5 vs DDR4 ve hrách
Závěr a hodnocení - DDR5 jsou jasná volba?

 

 

  • Závěr a hodnocení – DDR5 jsou jasná volba?

Jsou tomu zhruba 2 roky, co jsme testovali DDR5 paměti poprvé, když dorazily na trh co by běžná mainstreamová volba. Od té doby se poměrně hodně změnilo. A to k lepšímu :). Výrazně se zlepšily parametry samotných pamětí, speciálně v oblasti časování, ale také rychlostí, či rovnou kombinace obojího. Z hlediska většiny uživatelů je však rozhodně největším pozitivním posunem ceny. Dnes i velmi rychlé DDR5-6000+ jsou cenově velmi dostupné. Současně s tím u nejlepších aktuálních PC platforem na trhu (mobilní, desktopové, pracovní i serverové), už ani nemáte možnost výběru mezi DDR5 nebo DDR4, protože nic jiného než DDR5, u nich podporováno není.

Jedinou výjimkou je právě i námi použitá LGA 1700 platforma Intelu, která umožňuje obojí. Ale to proto, že je starší než samotný DDR5 standard a současně ji Intel žádnou jinou nenahradil. Možnost objektivně otestovat vliv a přínos jen těch DDR4 vs DDR5, je ale asi to jediné, v čem je tahle platforma dnes zajímavá. Pokud dnes volit DDR4 paměti, tak snad jedině pro starší AMD a jeho AM4 platformu, kde jsou desky a procesory extrémně cenově dostupné. A vzhledem k jejich stále velmi dobrému výkonu a současně výborné efektivitě, jsou pro některé zajímavé. Ovšem celkově bych dnes upřednostňoval při nákupu nového PC, či jeho stavbě, volit DDR5. Hlavně z hlediska budoucí upgradovatelnosti, či využití těch modulů, to samozřejmě dává mnohem větší smysl.

Ano, cena DDR5 je a bude, stále vyšší, z objektivních důvodů. Nicméně ty rozdíly jsou dnes už poměrně malé a zmenšují se. Testovaný KINGSTON FURY Beast RGB 32GB (2x 16GB) kit stojí v 3600MHz CL18 verzi jen 2500 korun vč. DPH. Stejná edice v provedení 32GB (2x 16GB) DDR5-6000MHz CL36, stojí 3100 korun. Rozdíl skutečně není dramatický, speciálně s ohledem na celkovou cenu celého PC systému. Čistě z hlediska cen samotných pamětí, nemá smysl se nutit do DDR4 platformy. Samozřejmě pro ty, kteří už mají nějaký stále obstojný DDR4 PC doma a chtějí jen upgradovat paměť, jsou testované KINGSTON FURY Beast DDR4 určitě vhodné. A nemáme problém je doporučit. Poměr cena/výkon a celková funkčnost jsou excelentní. Na to jsou také navrženy.

Jinak pro všechny ostatní uživatele, jsou dnes DDR5 paměti/platformy jasná volba. Stojí rozhodně za povšimnutí, že fakticky už ani moc nedává smysl kupovat pomalejší, než ty DDR5-6000MHz moduly. Drtivá většina běžných herních PC je bez problémů na této rychlosti s profilem XMP (Intel/AMD) nebo EXPO (AMD RYZEN) funkčně nastaví a bude provozovat. Někteří asi mohou přemýšlet, zda přeci jen něco neušetřit, a nekoupit o něco pomalejší varianty. To bych ovšem doporučil jedině pokud vám jde o maximální kompatibilitu a spolehlivost = tedy chcete se držet těch pomalejších předepsaných rychlostí, tak jak je v parametrech stanovují výrobci platforem (AMD/Intel), což u současných generací CPU je obvykle DDR5-4800/5200/5600. Z hlediska ceny modulů samotných však překvapivě už dnes nemají ty pomalejší smysl.

Kingston je samozřejmě nabízí také. Ovšem už testovaná verze FURY BEAST RGB se v té podle mě ideální verzi DDR5-6000 CL36, prodává za 3100 korun. Pomalejší verze 5600, 5200 a dokonce i 4800MHz, stojí však překvapivě podobně. Nedává vlastně smysl nekoupit rovnou tu 6000MHz edici. I když z hlediska praktického výkonu ve většině aplikací, není přínos vyšších rychlostí zdaleka tak velký, jak by napovídala propustnost. Ovšem několik jednotek % výkonu to udělat může a udělá. A ty tam jsou naštěstí časy, kdy DDR5-6000 stálo až dvojnásobek DDR5-4800/5200, natož téměř trojnásobek ceny DDR4-3600.  

Je velmi pravděpodobné, že Kingston brzy rozšíří i mainstreamové BEAST moduly o nabídku rychlejších variant. Očekával bych minimálně 6400MHz, možná 6800MHz či až 7200MHz. Tyhle rychlosti by měly být totiž aktuální s nástupem nové generace 4nm procesorů AMD ZEN 5, v druhé polovině 2024. V rámci své vyšší luxusnější RENEGADE série DDR5, už Kingston takhle rychlé moduly nabízí. Aktuálně už zařadil do nabídky dokonce i 7600MHz a 8000MHz verze!

Vzhledem k tomu, že Kingston se cíleně soustředí na široce mainstreamové paměťového produkty, tak jeho nabídka vlastně velmi dobře ukazuje, jaký je skutečný stav věcí a požadavků trhu. Jaké parametry pamětí jsou nyní ten "masový mainstream". A ten skok proti stavu před dvěma lety u DDR5 pamětí je pěkně viditelný. Přiznám se, že je situace mnohem lepší, než jsem čekal. Vývoj DDR5 navíc rozhodně nezpomaluje, naopak. Rostou také kapacity, kdy z dříve obvyklých 8GB a 16GB modulů, jsou dnes běžné už i 32GB. Novinkou jsou také dříve neobvyklé 24GB a 48GB moduly a letos se objeví ve větším počtu také běžně 64GB moduly. I proto dvoukanálové mainstreamové platformy AMD a Intelu nyní dostávají rozšíření podpory z dříve maximálních 128GB (4x 32GB) paměti. Nedávno na 192GB (4x 48GB) a nyní už se objevují první BIOS podporující 256GB (4x 64GB). A ceny těch modulů už také nejsou vyloženě extrémní.

Naše doporučení je nyní jasné: V tuto chvíli považujeme 2x 16GB (32GB) kapacitu za rozumný základ pro většinu PC. A to i těch herních. 64GB (2x 32GB) pak za zcela ideální pro výkonnější mainstreamová PC. Jaký smysl má osadit rovnou 4 moduly, na to se podíváme někdy příště :). A pokud jde o rychlost, tak DDR5-6000MHz je s ohledem na současné ceny jasně preferovaná mainstreamová parametrová volba. A jsem rád, že ceny i nabídka paměťových modulů nejen Kingston, tomu plně odpovídá. Pomalu se tak mainstreamem budou stávat ještě rychlejší moduly, ale na ty se podíváme zase někdy jindy.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-26 22:16:03

Ještě by to chtělo v té aide změřit dobu přístupu do paměti (latency), protože ta je pro většinu běžných aplikaci s neblokovym zpracováním dat zřejmě hlavní brzdou procesoru. Pravdepodobne by se ukázalo, ze doba zpoždění moc nezávisí na kmitočtu, ani na generaci DDR. A to bude nejspis z velké části hlavní příčinou malých rozdílu výkonu ve hrách i v běžných aplikacích.

Při počáteční konfiguraci paměti by měl BIOS z eepromky s uloženými XMP/expo profily přečíst časování v ns a podle frekvence ram spočítat časování v taktech tak, aby výsledné časy byly co možná nejblíže časům z profilu, ale aby nebyly kratší. Kvůli zaokrouhleni tedy bude reálné zpoždění (latency) s rychlosti spis jen mirne kolisat kolem nějaké střední hodnot, protože časování v ns bude podobné.

S kmitoctem RAM se bude mirne zkracovat doba přenosu bloku dat a tak se zpoždění přístupu přeci jen s kmitoctem o něco zkrati. Ale u ddr4 se přenáší blok o délce 8, což se zvládne za 4 takty hodin. To představuje jen malou část z celkoveho zpozdeni přístupu k datům a tak přínos vyšší rychlosti přenosu bloku bude jen mírný.

To zdvojnásobení kmitočtu RAM u ddr5 vypadá skvěle, ale z pohledu zpoždění přístupu do paměti se mezigenerační téměř nic nemění. Dvojnásobný kmitočet znamena současné 2x více taktu na časování. Paměť ddr4 na 3000MT/s s CL=18 a paměť ddr5 na 6000MT/s s CL=36 jsou z pohledu zpoždění přístupu do paměti (latency) totiž zcela stejné. Dokonce se ani nezkrati doba přenosu bloku. U Ddr5 totiž stoupla délka bloku z 8 na 16 s tak doba jeho přenosu v ns bude stejná jako u ddr4 s poloviční rychlosti a délkou bloku 8.

Ale protože se v jednom bloku přenese 2x více dat, bude mít ddr5 přeci jen nějakou výkonovou vyhodu. Když pro nic jiného tak proto, ze se do mezipaměti (cache) dostane za stejný čas víc dat a je určitá šance, že některá z dalších adresovaných dat už budou v mezipaměti (cache). Ale prinos dost záleží na charakteru aplikace a velikosti mezipaměti (cache).
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-27 09:46:38

nevim proc koncit na 6000Mhz, kolem 3k nebo i pod, jsou dostupne i 2x 16GB 6400 CL32, to je za me ideal co zvladne i kazdej ryzen. o trochu drazsi ale porad dost pod 4k jsou uz i 7000Mhz CL34 a ty mozna za zkousku take stoji.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1246x
Komentářů: 4
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1649x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1153x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3796x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1477x
Komentářů: 0