Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Gigabyte s modelem X570S Aorus Master. Grafickou kartu jsem použil GeForce RTX 3080 Eagle taktéž od Gigabyte.

Paměti dodala společnost ADATA s modelem Spectrix D35G 32 GB (2x16GB) na frekvenci 3200 MHz. NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Samsung s modelem 990 Evo Plus 2TB s rychlostí 7 GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 11. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj BeQuiet! Dark Power 13 1000 W s titanovou certifikací a podporou nového standardu ATX 3.0.

Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl výrobce již tradičně dobrou práci, dokonce najdete v balení i dlouhý křížový šroubovák, pokud byste ho náhodou doma neměli.

Velmi také chválím dodávaný program, který sice není počeštěn, ovšem ovládá se velmi dobře a všechno si nastavíte během pár kliknutí.

Tento program funguje defacto jako utilita, která ukazuje aktuální dění ohledně teplot procesoru, jeho vytížení a také informuje o dalších věcech jako je využití RAM počítače nebo pevného disku apod.

V jedné jeho záložce lze pak nastavit co přesně má displej ukazovat, dokonce ho lze SW cestou i vypnout, pokud třeba nechcete, aby vás rušil při večerním hraní apod.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily. Jenom upozorním že testování probíhalo v režimu Performance, kdy jsou otáčky ventilátoru nastavené cca o 350RPM výše, vliv na hlučnost je však velmi malá.

Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že se aktuálně jedná o nejlepší vzduchový chladič, jaký jsem tu doposud měl. Dokonce i o pár stupňů překonává vrcholový model od Be quiet!.

V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 28 °C při pokojové teplotě 21,5°C.

Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4 V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí. I v tomto nejvíce extrémním testu nakonec dokázal testovaný chladič zchladit procesor na 64 °C, což směle konkuruje levnějším AiO na trhu.

Následně jsem také zkusil tento chladič osadit i na Ryzen 9 9900X a dokázal procesor uchladit pod 71 °C i při té nejvyšší zátěži což je také vynikající výsledek. Jako malý bonus jsem otestoval chladič i s těžko „uchladitelným“ procesorem i9-13900K, kde jeho spotřeba sahá běžně k 250–280 W a zde jsem se dostal na stále krásných 89 °C.
Pojďme k závěru.
|