Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE cenově dostupného tichého chladiče CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 14 březen 2023
Přejít na obsah
Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE cenově dostupného tichého chladiče CPU
Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) - CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – CPU cooler

Je možné, že ještě někde narazíte na balení s původním SilentiumPC značením a přebalem, to bylo bílé a lesklé. V rámci přejmenování na ENDORFY výrobce změnil i grafiku balení. To je jednodušší, je to jen kartónová krabice bez zvláštní povrchové úpravy a samozřejmě se změnila loga atd.

Uvnitř je vše ale víceméně beze-změn. Tedy funkčně obložený pasiv, a v případě námi testované verze dvě krabičky s ventilátory (neDUAL verze mají samozřejmě jeden). Protože jde o univerzální chladič, dostanete s ním i příslušenství pro všechny podporované platformy.

Součástí příslušenství je také pasta v tubičce, drátky pro upnutí ventilátorů na pasiv apod. Jak se montuje se podíváme v další kapitole.

Pokud jde o samotný pasiv, není to žádná nová konstrukce, jde o další malou evoluci mnoha předchůdců. Pochopitelně výrobce musí hodně optimalizovat, protože cenová dostupnost je zásadní. Takže jak na množství materiálu, tak na kvalitně detailů se musí něco uspořit. Hliníková žebra jsou tak tenčí a blíže u sebe a mají dost ostré hrany.

Vše je nasazeno na šesti heatpipe (průměr 6mm), které jsou v základně zploštělé a zbaveny poniklování. Výrobce se to snažil docela vyrovnat a vyleštit, a docela se mu to povedlo, samozřejmě je tu ta úspora znát. Ale funkční to bude. Vidíte také jednoduchou příčku, kterou se chladič montuje k upínce na desce. Nic zásadně hezkého s propracovanými detaily, ale bude to funkční.

Výrobce se snažil o kvalitní opracování u všeho zásadního. Rozměrově je vše velmi přesné a dobře udělané. Zakryl také jednoduše funkčně a úhledně horní část pasivu. Velmi pěkně vypadají ventilátory, které jsou samozřejmě tím nejzásadnějším.

Ten hlavní se jmenuje Endorfy Fluctus 140 PWM má 140mm, a řízení otáček v rozpětí 300 – 1400 s Fluidním ložiskem. U DUAL verze FORTIS 5 je pak ještě druhý 120mm ventilátor Endorfy Fluctus L120 PWM s řízením 300 až 1400, což je poměrně nízko na 120mm ventilátor a je zjevné, že Endorfy preferuje tichý provoz.

Potěší, že ten 140mm ventilátor má dlouhý kabel, který obsahuje konektor pro připojení druhého ventilátoru a pak to celé najednou se zapojí do CPU cooler konektoru na desce. Šikovné a praktické, kdy oba ventilátor mají stejný rozsah, takže to věci usnadňuje.

Potěší také, že oba ventilátory mají gumové anti-vibrační podložky, takže se při osazení na pasiv nedotýká plastový rámeček pasivu, ale jsou mezi tím gumové podložky. Ideální. Plně osazený chladič má rozměry 139 x 159 x 131 mm a hmotnost 1237g. Na tower style chladiče se 140mm ventilátorem je tedy docela nízký (počítejte reálně s cca 160mm) a vše je udělané tak, aby na většině deskách nezasahoval tím předním ventilátorem ani do prostoru pro paměti.

Takže se podívejme, jak se chladič osazuje, a hlavně jak funguje a chladí … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1178x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1842x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1486x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2637x
Komentářů: 3
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?
Unreal Engine dorazil ve verzi 5.3 – jaké novinky nabízí?Neděle, 10 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2429x
Komentářů: 0