Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE cenově dostupného tichého chladiče CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 14 March 2023
Přejít na obsah
Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE cenově dostupného tichého chladiče CPU
Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) - CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Endorfy Fortis 5 (Dual Fan) – TEST a RECENZE

                                               cenově dostupného tichého chladiče CPU

Možná si říkáte, co je to Endorfy, ale že ten dnes testovaný chladič už jste někde viděli pod jinou značkou. No máte pravdu. Jistě znáte SilentiumPC, která patří mezi velmi populární, pokud hledáte opravdu dobrý poměr cena/výkon v oblasti chladičů, PC skříní ale i dalšího příslušenství. Endorfy je nová globální značka, v rámci které bude stejná firma nyní věci prodávat a nabízet. Takže SilentiumPC se přestane používat a některé produkty současné generace, jako dnes testovaný chladič, tak budou při tomto přechodu existovat na trhu s oběma názvy. Další generace už ale jen pod Endorfy značkou. Takže to jen pro pořádek. V našem případě už tedy máme produkty pod novým označením s tomu odpovídajícím stylem balením apod.

Co zůstává je atraktivita samotných produktů a velká orientace na opravdu dobrý poměr cena/výkon. A dnes speciálně se podíváme na jeden z nejatraktivnějších chladičů v tomto ohledu. Aktuální generaci FORTIS chladiče, což je fyzicky největší klasický vzduchový tower model od Endorfy (původně SilentiumPC).

Aktuálně existuje a prodává se ve třech verzích. Základní FORTIS 5 obsahující jeden 140mm ventilátor. Pak je tu FORTIS 5 Dual Fan obsahující navíc k tomu přednímu 140mm ještě jeden zadní 120mm ventilátor. A specialitou je FORTIS 5 ARGB, který je vlastně RGB verzí toho základního modelu s jedním 140mm ventilátorem. Ten samotný je podsvícený, ale svítí i horní kryt samotného heatsinku.

Cenově vychází na 999 korun v základu, 1199 korun stojí DUAL verze a 1279 korun pak ta ARGB edice. Tedy velmi přijatelné ceny s ohledem na velikost, udávaný výkon pro uchlazení až 220W TDP. Co překvapí zejména v této cenové hladině, je nadstandardní 6letá záruka! Endorfy nabízí stejně dlouhou záruku, jako NOCTUA, která ovšem podobně velký klasický chladič prodává za dvojnásobek!

Dnes se konkrétně podíváme na Fortis 5 Dual Fan, který má v balení tedy ten extra 120mm zadní ventilátor, ale otestujeme si jej i jen s tím jedním osazeným 140mm, tedy jako základní „neDual“ verzi, kdy až na přítomnost toho 120mm ventilátoru jsou jinak úplně stejné. To by mělo platit i o té ARGB verzi, kdy až na to že svítí (ventilátor a vršek pasivu), tak je fyzicky také stejná. FORTIS 5 je jinak univerzální chladič, pro všechny aktuální Intel a AMD platformy, s výjimkou současných high end platforem jako je TRX40/TRX80 a Intel LGA 4677. Pro ty je základna tohoto chladiče příliš malá s ohledem na fyzickou velikost současných high end procesorů, nemluvě o tom, že mnoho ThreadRipper/XEON procesorů pro HEDT má více než 220W TDP. S ohledem na zaměření Endorfy je jasné, že se soustředí hlavně na mainstreamové platformy a současné AM4/AM5 a LGA 1700 tedy plně podporuje.

SilentiumPC bylo s tímto a dalšími modely hodně úspěšné a aktivní v Evropě. Pod novou globální značkou ENDORFY chce tohle nabídnout i ve světě. A dnes se tedy podíváme, na co se u aktuálního FORTIS 5 modelu mohou v zahraničí těšit a zda bude popularita tohoto modelu stejně velká, jako je u nás v Evropě. Takže se na tenhle chladič podívejme podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Friday, 21 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 568x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Thursday, 20 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 941x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechWednesday, 19 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 866x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenTuesday, 18 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1398x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1291x
Komentářů: 0