Kingston Fury Renegade 4x16GB 3600MHz – TEST a RECENZE nových RAM od největšího výrobce Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 11 říjen 2021
Přejít na obsah
Kingston Fury Renegade 4x16GB 3600MHz – TEST a RECENZE nových RAM od největšího výrobce
Testovaný DDR4 kit v praxi
Výkon
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Kingston Fury Renegade 4x16GB 3600MHz

                         – TEST a RECENZE nových RAM od největšího výrobce

Společnost Kingston je specialista na paměti, speciálně na ty operační pro PC a servery, kdy dlouhodobě je zdaleka největším dodavatelem operačních paměťových modulů na světě. Některé možná překvapí, s jakým náskokem Kingston světu RAM modulů dominuje. Aktuální podíl totiž činí 78%! Tedy prakticky vzato neuvěřitelných 8 z 10 na světě prodaných a dodaných paměťových modulů má na sobě logo Kingston.

Samozřejmě vedle OEM a serverového trhu, který je pro Kingston zdaleka nejdůležitější, působí také v retailu, tedy na trhu se samostatnými paměťovými moduly, kdy můžete pořídit jak klasické desktopové/serverové UDIMM, tak i mobilní SODIMM moduly. Nedávno se v této oblasti ale odehrála významná změna. Skončila na tomto poli asi nejznámější značka HyperX. Ta do letošního roku patřila společnosti Kingston. Poprvé se objevila právě u klasických paměťových modulů, v posledních letech se ale rozšířila i o nabídku vlastních periferií (sluchátka, klávesnice, myši atd.). HyperX fungovalo stále více nezávisle co by značka, ale HyperX paměťové moduly byly stále pojem.   

  • Kingston HyperX končí, nastupuje Kingston FURY

Jenže tento rok došlo k dohodě se společností HP, která celou divizi HyperX včetně tedy názvu, od Kingston odkoupilo. Nicméně HP nemá výrobu vlastních pamětí. Na trhu a v prodeji je tak stále mnoho DDR4 a SSD s logem HyperX a budou doprodávány, ale nové už se asi neobjeví – pokud tedy HP neobjedná od Kinston nebo jiného výrobce zakázkovou výrobu a nenabídne nějaké nové modely s logem HyperX. Samotná výroba pamětí a SSD zůstala pochopitelně u Kingston, ale ten už dál známou značku HyperX pro ně tedy používat nebude. Dnes se podíváme tedy na jeden z prvních produktů nové rodiny „postHyperX“ pamětí. Ono se zase tak moc proti dosavadním modelům nezměnilo :).

Nově tedy budou Kingston používat označení FURY pro své moduly. Ani tohle není vlastně až tak nový název, byl tu s námi dlouho jako mainstreamová podsérie modulů, vedle high endových PREDATOR. FURY tedy povýšilo bylo použito jako přímá náhrada označení HyperX. Kingston tedy poupravil ty podnázvy. Mainstreamovou rodinu teď bude označovat jako FURY BEAST a high endové modely jako FURY RENEGADE. Zůstávají také mobilní SODIMM modely, kterým zůstalo označení IMPACT, jen to tedy místo HyperX IMPACT bude FURY IMPACT.

BEAST a RENEGADE modely jsou nabízeny v různých kapacitních i rychlostních variantách s různým časováním. Současně se liší i designem, kdy u obou existující nesvítící verze bez RGB, tak varianta RGB s podsvícením. BEAST série jako tak mainstreamová je nabízena dnes o maximálně 3733MHz DDR4, RENEGADE, která je tím nejlepším na trhu od Kingston, má dnes až 5333MHz DDR4. Samozřejmě platí, že jednotlivé modely i modelové řadě jsou neustále vylepšovány, i když ne vždy ty změny jsou vidět. Probíhá neustálý vývoj na poli výroby pamětí, takže starší modely mají jiné čipy než ty nejnovější, i když papírové základní parametry vypadají stejně a design pamětí také. A tak se dnes podíváme na aktuální stav věcí u nové verze …

  • Kingston Fury Renegade 4x16GB 3600MHz

V našem případě tu máme na test RENEGADE RGB variantu, a to rychlostí „konzervativní“ model na 3600MHz. Tato RGB série má přitom dnes v nabídce i 4600MHz. BLACK série (bez RGB) varianty jdou dnes dokonce s nabídkou modulů až na rychlost 5333MHz. Nicméně takto rychlé modely jsou vhodné jen pro nadšence do ladění a taktování, pro běžná PC a současné DDR4 platformy jsou z funkčního i cenového důvodu nejvhodnější právě 3600MHz. Kingston nabízí v této specifikaci modul o 8GB, 16GB nebo až 32GB. Kity jsou dodávány tedy po 2, 4 nebo 8 modulech. V našem případě je tu vlastně prostřední varianta se 4x 16GB, tedy 64GB celkem. V nabídce je třeba ale až 128GB kit se 4x 32GB pokud chcete.

V recenzi se pak hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Biostar Z590 Valkyrie společně s procesorem i5-10600K od Intelu. U platformy AMD jsem pak zvolil základní desku Asrock X570S PG Riptide s procesorem Ryzen 9 5900X. Samozřejmě nebude chybět ani testování maximálního přetaktování, snížení časování, nebo vlivu frekvence pamětí na herní a pracovní výkon procesorů Intel i AMD.

Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:

  • Podpora XMP 2.0
  • Dostupné až do frekvence 4 600 MHz a kapacitě 256GB
  • Testovaná kompatibilita se soketem AM4 od AMD i 1151 od Intelu
  • Doživotní záruka (u prodejců obvykle 10)

Design chladičů je identický se starším modelem Predator, výrobce pouze nahradil HyperX za Fury a název Predator vyměnil za Renegade. Pokud se podíváme na cenu těchto pamětí, tak testovaný model o frekvenci 3 600 MHz s časováním CL16 4x 16GB stojí od 8499 korun. Black verze, tedy stejné moduly bez RGB podsvícení se dá pořídit do 8 tisíc.

Podívejme se tedy, co nabízí v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesČtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 55x
Komentářů: 0
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!Čtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 214x
Komentářů: 1
The FLASH dostává samostatný film – první ukázka
The FLASH dostává samostatný film – první ukázkaStředa, 20 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 745x
Komentářů: 0
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?Úterý, 19 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 595x
Komentářů: 1
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!Pondělí, 18 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1093x
Komentářů: 5
Nový filmový Batman v ukázce – tohle bude hodně temné!
Nový filmový Batman v ukázce – tohle bude hodně temné!Neděle, 17 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1069x
Komentářů: 7