TEST: AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G vs Core i3 – levné procesory s výkonnou grafikou! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 13 February 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G vs Core i3 – levné procesory s výkonnou grafikou!
AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G - procesory a testy
CineBench R15 - Renderování
7-Zip - komprimace dat (AES)
POV-Ray 3.7 - Ray tracing Rendering
Handbrake - Video Encoding
VeraCrypt - Encrypting
Integrované grafiky v akci - Herní výkon a vliv RAM a OC
Spotřeba a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Tím nejlepším, co AMD doposud v nízké cenové hladině nabízelo v podobě procesoru s integrovanou grafikou, byl AMD A10-7890K Black Edition pro FM2+ platformu. Pravda, AMD nakonec prodávalo v tichosti i vylepšenou verzi A10-9800 pro AM4, která sice neměla vždy vyšší výkon, zato byla znatelně efektivnější (65W místo 95W), a to i díky DDR4 proti DDR3 atd. V základu ale šlo stále o 28nm generaci CPU/GPU. Výkon A10-7890K jsme tedy změřili a ve srovnání s ním jsou nové RYZEN APU obrovským skokem.

A10-7890G má přesně poloviční výkon ve srovnání s novým RYZEN 5 2400G. O něco slabší RYZEN 3 2200G, která je výrazně levnější, ztrácí na RYZEN 5 variantu zhruba 25% výkonu a stále je tak o 25% nad A10. Ovšem to se bavíme jen o procesorovém výkonu. Pak je tady ještě výkon grafické části. A tady je nárůst výkonu bezprecedentní. Původní Radeon 7 v A10 nedosahuje ani 40% výkonu nového RYZEN 5 APU! Slabší a podstatně levnější RYZEN 3 s VEGA 8 má proti němu jen o 13% nižší grafický výkon.

Generační skok, který AMD předvedlo s novými 14nm RYZEN APU proti předchozím 28nm A10 je skutečně obrovský a pokud někdo přemýšlí, zda se vyplatí upgradovat, tak není o čem přemýšlet :). Pozoruhodné je ovšem srovnání s konkurenčními Intel Core i3 procesory.

 

  • AMD RYZEN APU vs Intel Core i3

Intel má v současnosti jedinou výhodu, schopnost dosahovat vyšších taktů, ale tahle výhoda je u levnějších modelů velmi malá. Intel tak musel přidat pod tlakem AMD. Najednou i levnější Core i3 mají v současné generaci 4jádra/4vlákna, takže se jedná vlastně o přeznačená „Core i5 Kaby Lake“ (doslova), které však před uvedením nových RYZEN procesorů od AMD, Intel prodával nejlevněji za více než 5 tisíc korun. Nyní stojí nejlevnější 4jádrové (netaktovatelné) Core i3-8100 jen 2899 korun vč. DPH. Taktovatelné Core i3-8350K pak koupíte za 4399 korun vč. DPH. Oba tyto procesory mají jinak stejnou integrovanou grafiku UHD 630.

Proti oběma doposud stály sice RYZEN 3 procesory, ale ty bez grafické karty. Nyní AMD přináší stejný procesorový výkon a efektivitu, ale RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G nyní mají i tu integrovanou grafiku. AMD je navíc nacenilo dost agresivně. RYZEN 3 2200G koupíte za 2599 korun vč. DPH a RYZEN 5 2400G za 4099 korun vč. DPH! V obou případech jsou tak levnější, než konkurenční Core i3 varianty. A přitom jsou jasně lepší a celkově výkonnější …

Intel přišel o všechen výkonový náskok, který měl. Z hlediska čistě procesorového výkonu je RYZEN 3 2200G jen o jednotky % celkově slabší než Core i3-8100, což je v praxi nepostřehnutelný rozdíl. V případě souboje RYZEN 5 2400G a Core i3-8350K, dokáže AMD Intel dokonce porazit a to poměrně významným rozdílem 12%. Procesorově tak Intel nemá žádný náskok, dokonce dokáže s AMD prohrát a taktování na tom moc nezmění, protože tam, kde na výkonu celku záleží, má RYZEN 5 výhodu 8vláken proti jen 4 u taktovatelného Core i3-8350K.

Jenže v případě procesorů s integrovanou grafikou zde není jen ten procesorový výkon. Ale i grafický. Tedy výkon celku jako APU. A tady to není souboj, tady jde o hotový masakr. Intel je naprosto zoufalý, v praxi v podstatě nepoužitelný jinak, než jako zobrazovadlo textu na monitor. AMD je v praxi 3x výkonnější. 3krát!!! A především je integrovaná VEGA grafika opravdu běžně použitelné i pro FullHD hraní. Spotřeba je přitom jen zanedbatelně vyšší, chlazení bez potíží. Pokud bychom tedy vzali v potaz procesorový i grafický výkon, Intel procesory jsou naprosto nekonkurenceschopné řešení jako APU, výkonem i efektivitou:

A to se nezmiňujeme obecně o situaci Intel platformy, cenách a možnostech Intel desek, nemožnosti osadit nové čipy do starších Z270/170 desek, což je jen umělé politické rozhodnutí. Taktéž je tu Meltdown/Spectre zranitelnost, která u Intelu zůstane jen záplatována, ale nevyřešena, protože problém mají čipy v architektuře samotné. A tak dále. Za současných podmínek nemá Intel Core i3 proti RYZEN procesorům nic, co nabídnout. Stíhá procesorovým výkonem, ale ostudně zaostává grafickým a celková efektivita platformy kvůli tomu notně pokulhává. O cenách procesorů a desek se radši ani nebavme.

 

  • AMD RYZEN „Raven Ridge“ APU v praxi

Na závěr ještě dodám několik poznatků k aktuální situaci platformy. AMD nám sice dodalo procesory s velkým předstihem, ale testování jsme museli několikrát začít od znovu. Méně trpěliví novináři tak mají recenze plné chyb a problémů, protože výrazně lepší ovladače a BIOSy, řešící spoustu věcí, se objevily teprve před 3 dny (a ani ty nebudou finální). Takže jsme do poslední chvíle testovali a NDA v pondělí prostě nešlo stihnout. Stejně nemáme ještě dotestované některé věci, například srovnání s neintegrovanými low end grafikami, což doděláme. Jako obvykle máme radši věci pořádně, než dříve a blbě.

Fakt, že jak AMD, tak v poslední době i Intel, ladí věci na poslední chvíli, bohužel není nijak novinkou. I v tomto případě šlo o klíčové věci. Například ovladače pro VEGA grafiky udělaly za těch několik dní velký posun. S původní verzí ovladačů, které jsme před časem dostali, spousta her padala, nešla spustit, objevovalo se trhání obrazu apod. Aktuální verze, kterou AMD dodalo před pár dny, však vyřešila téměř všechny nestability, všechno trhání je pryč atd. Ještě to není úplně 100%, ale nemám žádných pochyb, že to AMD doladí a výkon tak ještě posune. Osobně si myslím, že část problému je i v tom omezení, kdy v současnosti můžeme vyhradit integrované grafice jen maximálně 2GB z operační paměti, což je podle mě málo. U mnoha her na hranici vůbec spustitelnosti (minimálních požadavků). Těch 512MB, co je v Biosu nastaveno v základu, je pak vyloženě výsměch a určitě to dělá problémy mnoha uživatelům a testerům, kteří si toho nevšimli. Rozhodně tedy vždy nastavte maximální možnou velikost. Chápu, že u 8GB celkové RAM jsou 2GB možná hodně, a když bych osobně požadoval zvýšení limitu na 4GB, byl by to problém. Ale 4GB pro iGPU se 16GB celkové RAM v PC problém nebude a grafickému výkonu a plynulosti her by to určitě znatelně pomohlo. Celkově bych tedy očekával, že tady se budou věci ještě více zlepšovat.

Podobně se ladí i BIOS pro základní desky. U starší verzí byly problémy s některými funkcemi a chováním CPU za určitých situací, novější verze, která zase přišla jen pár dní před koncem NDA, takže se testovalo znovu a řada novinářů to neudělala, vyřešila spoustu problémů. Nyní lze také dosahovat ještě zajímavějších taktů RAM, kdy dokážeme stabilně nejen 3200MHz, ale také 3466MHz, ale jsou tam ještě nějaké problémy k vyřešení. Každopádně celkový stav je uspokojivý, dětské nemoci, a AMD to nepochybně dořeší k plné spokojenosti. Jedinou výhradu tak má k chladičům Wraith Stealth, které jsou sice tak nízké, že se vejdou do všech ITX skříní, což je možná důvod, proč je AMD zvolilo, ale zejména u RYZEN 5 2400G bych přeci jen uvítal tu výkonnější verzi BOX chladiče (Wraith SPIRE). Na druhou stranu, výkonové omezení obou základních chladičů zaznamenáte až při velkém taktování, kdy prostě nestačí (89°C je pravdu moc). Jinak jsou tiché a fungují OK (teploty k 70°C jsou ještě ok).

 

  • Závěr

Co je trochu divné, že AMD RYZEN 3 2200G je levnější, a přitom výkonnější, než RYZEN 3 1200 i 1300X. Takže nemá nyní už žádný smysl tyto dva procesory bez grafiky kupovat. AMD vám nabízí lepší či stejný CPU výkon, se stejnou možností OC a navrch přidává velmi schopnou grafiku v procesoru. To samé se dá říci i o RYZEN 5 2400G ve srovnání s RYZEN 5 1400 a 1500X bez grafiky, proti kterým má vyšší základní CPU výkon, stejné OC možnosti a špičkou integrovanou grafiku k tomu! Za prakticky stejnou cenu!

Pokud jde o konkurenční Intel Core i3, člověk by musel být blázen, aby je nyní koupil. Procesorově nenabízí nic lepšího, dokonce i často méně (levnější model nejde ani taktovat) a zejména jako procesory s integrovanou grafikou, je AMD naprosto převálcuje. Výkon a schopnosti integrovaných grafik Intel jsou vyloženě k smíchu. Jako vtip dobrý, ale jako praktický produkt proti RYZEN APU? To prostě nemůže Intel myslet vůbec vážně a nákup těchto procesorů proti RYZENům je od teď čiré šílenství.

AMD RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G jsou excelentní levné procesory nabízející vynikající procesorový výkon, o kterém jsme ještě před rokem v této cenové hladině mohli akorát tak snít. Proti minulé generaci A10-7800 je nárůst výkonu dvojnásobný!!! Ještě famóznější je výkon integrované grafiky, který je 3x vyšší než v případě konkurenčních Intel procesorů a o více jak polovinu lepší, než u minulé generace AMD procesorů. To nejpřekvapivější pro mnohé je, že ten výkon je skutečně dostatečný na hraní většiny her i ve FullHD. A dokonce u řady z nich nemusíte hrát nutně ani na nejnižší detaily (60FPS+ v novém WoT v1.0 na střední detaily bez AA ….. co na to říci :) )! Ano, mnozí z nás, kteří hrají na high end grafikách ve 4K, pobaveně kroutí hlavou, ale řada hráčů, kteří mají mainstreamové grafiky minulých generací, asi šokovaně koukají na grafický výkon těchto nových 65W procesorů od AMD a nechápu, jak mohou mít FPS podobné těm jejich několik let starým 150W samostatným grafikám.

Ale je to tak. Jestli teď se budou stále prodávat Core i3 procesory více než tyhle nové RYZEN procesory, zejména do sestav spoléhající na integrované grafiky, pak už je to čistě ostuda zákazníků, že prostě o dobré produkty za dobrou cenu evidentně nestojí. AMD jednoznačně poráží Intel v přímém souboji a opět dokazuje, že je jediný výrobce výkonných CPU a výkonných GPU a umí je dát dohromady do neuvěřitelně efektivního celku, který prostě nemá žádnou konkurenci.

RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G jsou nejlepší levné procesory na trhu, jak procesorovým, tak neuvěřitelným integrovaným grafickým výkonem, který je skutečně použitelný po všech stránkách i ve FullHD. Pro řadu méně náročných uživatelů je to splněný sen a masivní zlepšení proti tomu, co bylo na trhu k dispozici doposud. Za nás tedy všechny palce nahoru.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 41
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 06:53:55
avatar
Vzhledem k nedostupnosti běžných grafických karet by mohly být aktualně cpu s integrovanou grafikou dobrou alternativou nebo aspoň dočasným řešením. I když náročnější hráči z toho asi úplně nadšení nebudou.
myzrael [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 05:14:35

Tyto super procesory mají 1 - 2 chyby, které mi dost vadí. Nejspíš během dne se to dozvíme s jistotou, ale vypadá to, že tyto pocesory mají pastu pod rozvaděčem tepla .

Ta silnější verze by potřebovala silnější chladič .

A tohle je velká škoda, lepší by bylo, kdyby byli o nějakou 100ku dražší, ale bohužel proritou jsou nejnižší výrobní náklady.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 09:00:47

Ohledně chladiče. Problém není v chladiči. Problém je v tom, že tyto procesory nemají IHS k jádru letovaný, ale stejně jako u Intelu spojený pastou. Nevím proč k tomu došlo, jestli kvůli snížení výrobních nákladů, protože tohle jsou procesory s prodejní cenou kolem 100 dolarů. Ale samozřejmě se to hned pozná na teplotách.
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Došlo k tomu 2018-02-13 10:24:16

Protože jedna část je cpu a druhá GPU. Může být, že pájení Vega nesnese nebo nějaké technologické komplikace. Může být, že v rámci šetření. Ty teploty nejsou nijak dramatické. Zato cena a výkon... Naprosto super. Teď už jen nejakou minidesku... :-)
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 14:15:40
avatar
Bude to jak u Intelu že každá část se jinak zahřívá a proto to nejde priletovat.
Hele, mě to vlastně nevadí. U levného 2200G určitě ne...
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 15:20:48

Moze to byt dovod ale o tom pochybujem lebo to niesu 2 chipy ale 1. Takze rozna tepelna roztaznost by nemala byt problem. pajkovanim by sa teplota rozlozila po povrchu lepsie ako cez pastu. Asi len chcu setrit.
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Já osobně 2018-02-13 18:36:46

bych to viděl taky na ty rozdílné teploty. Když pojedeš GPGPU, tak půlka bude studená, druhá půlka horká. Může to praskat kvůli roztažnosti a pasta ty pohyby pohltí. Tím pádem ovšem by měli někteří odvolat nařčení Intelu, že zbytečně šetří, pokud má stejný důvod. Ale - říká se, že za vším se mají hledat peníze. Určitě je levnější vsadit na jistotu (pasta), než riskovat reklamace. A ty teploty nejsou zas tak hrozný. Je asi zhovadilost, dávat na to vodníka, i když... Konečně super APU. Úplně to vidím. Pidi skříňka vedle monitoru... Jen nějakou miniITX desku.
martyn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 12:06:07
avatar
Vykon CPU aj GPU je super ale mne vadi ze graficky vykon Ryzen 5 2400G nepojde vyuzit v crossfire s nejakou buducou low end Vegou, v dnesnej dobe je to velka chyba.

Cakal som na toto APU ale este asi pockam do 04/2018 na Ryzen 2000.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 14:20:44
avatar
Nápodobně, taky počkám, hlavne na další itx desky. Z aktuální nabídky asi 4 kusů se mi moc nezdá ani jedna. Chtěl bych něco víc multimediálního multimediálního. HDMI, DVI, DP, 8.1 zvuk, ac... Model s externím napájením by byl více než vítán...
Navíc mě zajímá test low end ryzen 2000 plus dedikované grafiky vs 2400G
martyn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 15:15:31
avatar
to bude najrozumnejsie riesenie, zaroven s ryzen 2000 budu aj nove dosky x470, a mozno aj nova gen. NVIDIA grafik
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-15 10:24:11
avatar
ext napájení si můžeš vyrobit použitím pico PSU pro jakoukoliv desku
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 07:40:31

Pěkný test. Tohle se AMD povedlo. Ještě by byl zajímavý herní výkon s externí grafikou, ale to pro tyhle CPU asi nebude moc běžné použití. Jen je zajímvé, že u Intelu je pasta šedivka ostuda, ale u AMD to má technický důvod. . I když za tuhle cenu, co by člověk chtěl.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 08:09:57
avatar
Na Inteloch to je hamba pretože ju dávajú aj do kusov ktoré predávajú za $1000+ a jasne to limituje dosiahnuté takty.

To aký to má vplyv u AMD uvidíme až to niekto otestuje.

Osobne sa mi to to tiež nepáči ale ak to bude mať rovnaký výkon/teploty/OC aj s tekutým kovom tak by som povedal že to je jedno.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 09:03:12

Jj, souhlasím, jen mi to prostě nedalo......
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 09:09:19

AMD má zatím stále jedno důležité manko. Chybí mu procesory do kancelářských sestav. Obrovské množství kancl PC se prodává osazené 2C/4T Pentiem, protože ono to prostě stačí. Zde v této kategorii nemá AMD zatím nic a je to škoda.
Ideálem by byl 2200G s ořezanou grafikou. Do kanceláře je taková integrovaná grafika zbytečná.
Problém ale je, že desky pro tyto procesory nemají D-Sub analogový výstup, kdy obrovské množství kancl PC jede se starým LCD panelem, který nemá HDMI ani DVI. Protože se pořizovaly ve velkém množství a úspora 150Kč na jednom kuse se při nákupu třeba 100 kusů už projevila. Tam má Intel výhodu, že jeho PC tam připojíte, ale k PC od AMD musíte koupit nový monitor.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 09:25:17

Nieje to pravidlo.nedavno som vyfasoval maly Dell Intel desktop a na nom uz len 3x DP .3 monitory zostali povodne bez DP .takze mi to zapojili 2x kabel DP->DVI a 1x redukcia DP-> DSUB analog .
myzrael [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 10:53:00

Jsem hodně zvědavý, jestli klasický Ryzeny 2000 budou mít pod rozvaděčem taky pastu.

Z tohoto přístupu jsem zklamaný, radši bych si těch pár stovek připlatil. Momentálně Ryzen 1600 za cenu kolem 4500 kč má letovaný rozvaděč + má výborný chladič. Ten chladič je proti Intelu výhoda, box chladič na 8400 je k ničemu a automaticky to zvyšuje cenu procesoru cca o 400 kč. Desky nemá cenu ani komentovat.

Doufám, že AMD bude pokračovat v tradici s prvním Ryzenem a věci bude dělat pořádně.
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 11:00:05

nema cenu komentovat?
Z370 doska sa da kupit za 85 Eur co je cca cena B350 dosiek ak nie menej + je tam vyhoda rychlych ramiek na Z370 doskach.hovoril som si ze uz nebudem sem prispievat ale po tych "mudrych komentaroch" co tu vidim uz som nevydrzal.
Uz to nie je ako kedysi ze AMD stalo o polovicu menej, ano ano intel stoji o nieco viac ale je aj o to lepsi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 11:04:15
avatar
v čem je o něco lepší?

Jinak bavíme se o deskách stejné kvality a výbavy? Kolik stojí průměrná B350 a průměrná Z370?
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 11:08:55

bavime sa o rovnakej kvalite, ja neviem kolko budu stat potom B a H Dosky Intelu, ked si viem kupit Z370 za 85 eur
ako priklad uvediem :
http://datacomp.sk/gigabyte-z370m-ds3h-rev-1-0-_d359635.html

staci si pozriet benchmarky, ze o kolko je lepsi sa ukaze tam. Ked mi v hrach da intel o 20 FPS viac tak nemusim rozmyslat nad tym, ze co kupim, alebo v Adobe programoch napriklad. Mal som Ryzen R5 1600 ale, ze by bol plynulejsi ako intel tak som si nevsimol, dokonca mal Ryzen vacsi frame latency preto som ho posunul bratovi, teraz neviem co mam kupit, cakam na Ryzen refresh a dufam ze ho o dost vylepsia.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 11:28:34
avatar
nepříliš dobrá deska, to je totální low end i proti většině běžných B350 desek ... takže tohle srovnání vážně neberu, to že můžeš koupit Z370 za tyhle peníze neznamná, že bys měl a že je to dobrá volba, není. Já ty desky testuji, vím jak se to má.

Kromě toho ta tvoje GIGABYTE Z370M D3H - Intel Z370 stojí 3000 korun vč. DPH, kvalitativně identická levná B350 verze v podobě GIGABYTE AB350M-HD3 stojí 1950 korun, a to je pořádný rozdíl, takže Intel má stále výrazně dražší desky a tu Z370 přitom potřebuješ, abys mohl taktovat, jako můžeš taktovat AMD RYZEN na B350 ... takže ne, ten rozdíl ceny v případě Intel desek neodpovídá kvalitě ani ničemu, co Intel podle tebe navíc nabízí ....

Kde je Intel o 20FPS lepší s jakou grafikou? S integrovanou těžko. RYZEN 5 1600 má obvykle menší frame latenci, protože má více jader ve srovnání se 4jádry Intel ... to ukazuje téměř každý test. Neznám nikoho, kdo by si an výkon RYZEN 5 1600 stěžoval, tím spíše, že tenhle CPU má stejný výkon, jako high end Intelu v podobě 6jader+, který stál ještě před rokem 3x tolik ...
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 11:56:15

ospravedlnujem sa, ale tu mozete mat pravdu len Vy, nikto iny. Nemal som sa vobec vyjadrovat. to ze ma Ryzen IPC ako 100 rocny Intel 2500K je uz druha vec, potom je samozrejme, ze ceny su take ake su. Intel mohol pytat kolko sa mu chcelo, kedze konkurencia bola nulova, ani sa im necudujem, AMD by urcite pytalo o tretinu menej ze ? Nechce sa mi hladat videa, ale youtube je toho plny, staci si porovnat gameplay medzi AMD a Intelom a frame latency je skoro vzdy vyssie pri AMD. toto je uz Offtopic...

btw doska ktoru som linkol ponuka to iste ako B350 v tej cenovej kategorii, nie je to ziadne super OC ale pre i3 a i5 bez K postacuje
Haski [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 13:14:48

Jsem zastáncem AMD již dlouhá léta....budiž. Intel respektuji i lidi, co jej preferují i přes některé klady AMD jej stejně chtějí. Srovnání desek pro INTEL a AMD je někdy jako srovnávat hrušky s jabkama o to víc pak jejich možnosti OC dané platformy. Je vcelku jasné, že nejlevnější desky se najdou u AMD a to i o 30€. Kvalitu těch nejlevnějších desek ale neznám ani na jedné straně, takže do hloubky nemohu porovnávat.
Vinnie sice použil tu nejlevnější desku za 85€ a řekl bych, že je to porovnatelné s tou deskou od AMD za 75€. Otázkou zůstávájí možnosti biosu daných platforem, případně OC a to bude nejspíš neporovnatelné.
A nevím proč DD vytáhl desku D3H?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 15:02:58
avatar
já ty desky měl v ruce a je dost rozdíl když jedna stojí 1950 a druhá 3000 korun ... je to prakticky stejná deska se stejnými možnostmi .... a ano, 1950 korun nejsou 3000 korun, takže ne nemůžete mít stejně kvalitní desku se stejnými možnostmi pro intel za stejnou cenou jako je pro AMD .... takže si tady nevymýšlejte ... 1000 korun je obrovský rozdíl, za který Intel platforma nic lepšího nenabídne ...

kde jsou rozdíly? Ve FullHD s Ultra High end grafikami? Stejně to tak nikdo nepoužívá, když srovnávte výkon mezi mainstreamem, žádný rozdíl nezaznamenáte ... když srovnáte výkon v highnedu ve 4K opět žádný rozdíl nezaznamenáte ...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kvalita 2018-02-13 17:05:59

Když už se bavíte o kvalitě, používá se na deskách(potažmo grafikách, hdd..) kvalitní pájka nebo bezolovnatá (Bezolovnatá = kurvítko nařízené z Brusele)? Případně jestli jak který výrobce, prosím o tip, kterému se vyhnout, rád si připlatím za šanci, že to nezdechne hned po záruce. Děkuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 17:47:38
avatar
každé zboží prodávané u nás v EU musí splňovat podmínky EU, takže pokud musí být pájka bezolovnatá, bude použita bezolovnatá .... to neznamená, že musí být méně kvalitní ;)

BTW: víš že olovo je hodně velké svinstvo a stačí malé množství s je po tobě? ;) takže zrovna olovo a jeho nepoužívání bych neoplakával ...
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 19:12:32
avatar
Já tedy oplakávám. Protože někde je jeho nepoužití vědomé kurvení věci.
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 19:14:54

Jojo, olovo je svinstvo, zejména to podávané ve formě pilulí cal. .22 až .50 distribuovaných velkou rychlostí
roll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 19:59:03

Z technologické hlediska je bezolovo horší na výrobu, dražší, potřebuje vyšší teploty -> vyšší opotřebení součástek při výrobě a samozřejmě má menší výdrž.

Byl to další krok jak zlikvidovat malou konkurenci, která si nemohla dovolit miliony na předělání výroby. Přitom automotive, armáda a letectví používá olovo.
honza.cb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-15 09:09:42
avatar
Také zdravotnictví používá olovo - jde o spolehlivost zařízení. Naše firma vyrábí testovací zařízení pro automotive a jinou než olovnatou pájku nepoužívám. Akorát si člověk nesmí po pájení zapomenout umýt ruce
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 20:02:46
avatar
Ako servisák súhlasím so sfusamom, bezolovnaté bga guličky stoja za starú belu. Keď už si dávam tú robotu a ide čip dole z dosky tak automaticky siaham po olovnatých guľkách/spájke. Áno olovo je svinstvo čo škodí zdraviu ale oveľa väčšie svinstvo je hromada pokazených "ROHS" dosiek a ich dopad na životné prostredie. A tým nemyslím len počítačové dosky ale hlavne dosky v notebookoch ktoré sa kazia ako na bežiacom páse. Naposledy som takto opravoval dosku a pri meraní mosfetu sa mi podarilo hrotom meráku "odlepiť" celý mosfet od základnej dosky. Takže sa mňa ďakujem neprosím, eu normy sú niekedy proti logike a zdravému rozumu je vidieť že o týchto veciach nerozhodujú odborníci ale byrokrati, vetešníci a všeobecný hlupáci.
Haski [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 12:55:43

Každý test se počítá :-)
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 13:33:08

Test byl pro mě přínosný, dík za něj.

Ale zajímalo by mě porovnání s levným AMD 4-jádrem ke 4 GHz s Radeonem 560 nebo 550.

Cenově by to mohlo být blízko a možná na hraní vhodnější. Nebo ne? :-)
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 14:36:57

Naštěstí se jinde taktuje takže nějaké ty výsledky:
- 2400G at stock: 1240MHz engine, 2933MHz DRAM (3236 in 3DMark Fire Strike)
- 2400G at a typical max OC: 1600MHz engine, 3400MHz DRAM (3960 in 3DMark Fire Strike)
- RX 550 at stock: 1210MHz engine, 7000MHz (QDR) DRAM (3955 in 3DMark Fire Strike)
- RX 560 at stock: 1210MHz engine, 7000MHz (QDR) DRAM (5430 in 3DMark Fire Strike)
RX 550 často stojí kolem 3.000 Kč..
maximum je stále jak je zvyken u Ryzenů 4Ghz. Také se jinde objevily testy proti řadám Intelu i7. Výsledek je samozřejmě z hlediska APU jasný.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 20:12:23

Díky za super test, nové apu procesory co se týče výkonu a spotřeby splnily do puntíku očekávání.
Chtěl bych se jen zeptat na ty PCIe linky, které v případě apu jsou jen 8x. Znamená to, že i dedikovaná grafika by jela jen v režimu PCIe x8?

Pokud to tak je, tak R3 1200, 1300X mají smysl i nadále, právě kvůli PCIe 16x, ikdyž jsou dražší a méně výkonné než 2200G/2400G.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 20:26:32
avatar
ano, ... ale pokud nemáš něco jako dva GTX 1080Ti v SLI, tak to nepoznáš ani těmi několika jednotkami % co by to možná někde ve výpočetních věcech vidět bylo ;) .... s mainstreamovou grafikou už vůbec ... ještě dlouho to žádné omezení nebude ....
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-17 10:22:23

Takže výkon grafické karty AMD RX580 OC poloviční množství PCIe linek omezovat nebude?
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-13 21:16:16

Tieto procesory sú skutočne vynikajúce, 2400G by zniesol trochu nižšiu cenu, ale aj tak je to niečo, čo môže AMD pomôcť v predajoch. Nesúhlasím síce s tým, že Intel i3 už nemá cenu kupovať, nová i3 totiž nie je žiadna slabotina. Hlavne pre ľudí, ktorí nechcú riešiť pretaktovanie alebo rýchlosť ram a pod.
Chcel som sa však opýtať, v recenzii sa píše, že tieto procesory sú vyrobené už vylepšeným procesom 14nm+, ale je to isté? Odkiaľ pochádza táto informácia?
...
edit; už som to na nete našiel, 14nm+ nie je 12nm čo sa chystá na apríl.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tenhle web mě zruinuje :D 2018-02-14 09:13:51

Akorát jsem si domů donesl WD Black, a už čekám na paměti a 2400G do druhého stroje, překvapivě to jsou 2 články za sebou, doufám že další článek bude test nějaké ty Tesly (Muskovy, nikoliv Nvidia) . Čas zavést affiliate linky.
error2000 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rada Ryzen 3 2018-02-14 13:44:50

Ocakaval by som snizenie cien R3 1200 pod 2000kc a R3 1300X pod 2500kc, pretoze v porovnani s R3 2200 za danu cenu uz nemaju co ponuknut (sam vlastnim R3 1200).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-14 14:07:48
avatar
nečekej, podle mě se cena moc níž nepropadne .... stávající RYZEN 7, 5 ,3 jsou totiž již u konce ;) .... v Q2 budou na trhu jejich 12nm nástupci ....
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-15 08:29:08
avatar
Konecne APU CPU ako sa patri, vyborny vykon, dobra cena, skvele prevadzkove vlastnosti.
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - díky za test 2018-02-16 09:58:21
avatar
Super díky za test jsem velice potěšen a APU splnili moje o čekávání a ubírají se správným směrem, tj. použitelným výkonem CPU a GPU standardně u AMD na 1* (na integrované řešení). Zatím upgradovat nebudu doufám, že se dočkám někdy i HBM verze a to by byl fakt důvod.
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-18 20:39:21
avatar
Mno krasne se ukazuje, ze stare ryzeny 3 uz se fakt moc nevyplati a jediny duvod, proc treba nevzit misto nich tu i3 8100 je nutnost podstatne drazsi desky. Konkretne ze vsech CL nejvice ublizuje absence desek s levnejsimi chipsety prave te i3.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-18 22:35:49

Ono je to praštěný na obě strany nedávno jsem stavěl počítač. Intel, protože integrovaná GPU a pokud možno levný. Ale že by pán chtěl aby tam šel třeba za rok dát nějaký opravdu výkonný CPU. OK říkám si koupíme teda Z370 a do ní nějakej levnej CPU. No a hle nejlevnější je i3. Takže taky pěkně nahovno.
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 14:02:55

Bude jeste neaka vyssi verze Ryzen APU nez ta 2400g?
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vyšší verze AMD ryzen APU ??? 2018-06-17 10:19:38

"Bude jeste nejaka vyssi verze Ryzen APU nez ta 2400g?"

Tak to by mě docela taky zajímalo, vcelku mě mrzí ta nižší velikost cache.Pro běžné uživatele jsou 4 MB L3 + 2 MB L2 dostačující, ale provádím na počítači pravidelně automatizované výpočty velkého množství dat a velikost cache paměti zásadně ovlivňuje dobu zpracování.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na Rallycross
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na RallycrossČtvrtek, 17 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 5
METRO Exodus v delší herní ukázce
METRO Exodus v delší herní ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 926x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 2
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1744x
Komentářů: 18
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 754x
Komentářů: 2