TEST: AMD Ryzen ThreadRipper 2920X a 2950X – aktuálně nejlepší výkonné procesory pro běžná PC? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 05 listopad 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD Ryzen ThreadRipper 2920X a 2950X – aktuálně nejlepší výkonné procesory pro běžná PC?
Threadripper 2920X a 2950X, konkurence a testy
Cinebench R15
7-zip
POV-Ray
Blender
Handbrake
VeraCrypt
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD Ryzen ThreadRipper 2920X a 2950X

                             – aktuálně nejlepší výkonné procesory pro běžná PC?

12jader/24vláken nebo 16jader/32vláken za rozumnou cenu? AMD ovládlo high endu počítače. Už loni byly nové Threadripper procesory obrovským překvapením pro všechny a těžkým šokem pro Intel, který z ničeho nic přišel o výkonový trůn. Sice se na něj dokázal zpět vyškrábat uvedením šíleně drahého 18jádra, ale to nemělo dlouhého trvání. AMD naprosto převálcovalo Intel letošním představením neuvěřitelných až 32 jádrových procesorů ThreadRipper 2000 na trh, kdy Intel dnes prostě není schopen konkurovat ani výkonem, ani cenou ani efektivitou. Prostě ničím, co je vůbec schopen dnes vyrobit. Procesory RYZEN ThreadRipper 2990WX (32jader) a 2970WX (24jader), jsou určitě nejzajímavější procesorové novinky tohoto roku, které skutečně posouvají hranice a přináší nevídaný posun věcí a za rozumné pro uživatele skutečně dostupné ceny. Oba procesory jsme pro vás otestovali:

Nicméně oba procesory, ač si je můžete dát do normálního domácího desktopového PC, dokonce do už loni uvedených X399 desek s normálním chlazením atd., přeci jen nejsou určené pro úplně běžné uživatele, a to ani pro většinu náročných high end uživatelů. Jejich využití v praxi je totiž trochu limitováno prostě faktem, že tvůrci aplikací, dokonce sám Microsoft u svého Windows 10, jaksi vůbec nepočítali s tím, že 32jader/64vláken bude běžnou procesorovou realitou v dohledné době, natož už v roce 2018. A tak výkon těchto procesorů využívá správně, optimalizovaně a plně jen minimum aplikací, což však nijak nesnižuje jejich zajímavost a přínos, ani fakt, o kolik jsou lepší, než konkurenční nabídka Intel procesorů za podobné ceny. Přesto AMD to říká na rovinu a po našich zkušenostech s oběma procesory musíme také jasně říci, že ThreadRipper WX procesory jsou opravdu jen pro ty uživatele, kteří dokáží toho ohromného počtu jader skutečně využít. Ať na jednu pořádnou aplikaci nebo na více úloh najednou apod. Pokud jste sice náročný uživatel, ale vaše činnost se sestává jen ze stříhání videa, grafických programů a také si rádi něco zahrajete, jsou mnohem lepší volbou ThreadRipper X procesory.

  • AMD Ryzen ThreadRipper X

Na rozdíl od WX řady určené pro profesionální nasazení a pracovní stanice, je řada X učená pro běžné náročné high end PC uživatele. Představuje ten běžný desktopový procesorový high end, a je velmi vhodná do supervýkonných herních/pracovních PC. „Výhodou“ proti WX je menší počet jader, s jejichž využitím nebudou mít aplikace, hry ani Windows žádné problémy, naopak už z nich výrazně těží. AMD také u této série nastavilo vysoké takty, takže špičkový výkon je zajištěn za všech okolností.

A když říkáme menší počet jader, neznamená to malý počet jader. Již v létě AMD uvedlo nový 16 jádrový / 32 vláknový model RYZEN Threadripper 2950X, který jsme také tehdy otestovali. Nyní jej máme v redakci zpět, a to proto, že jej otestujeme úplně znovu a současně s ním také jeho bratříčka v podobě nového 12 jádrového / 24 vláknového RYZEN Threadripper 2920X. Oba tyto modely staví na vylepšeném ZEN+ vyráběném proti loňským 14nm modelům vylepšeným 12nm procesem. Co to znamená v praxi, už dobře víme z letošních RYZEN 2000 procesorů pro AM4.

Opět totiž platí, že ThreadRipper 2000 procesory využívají stejné 8jádrové 12nm čipy jako RYZEN 5 2600 a RYZEN 7 2700 řada pro AM4, jen místo jednoho mají v pouzdře hned 2 tyto čipy v případě 2950X/2920X, případně 4 u 2990WX/2970WX. Čipy jsou spojeny stejnou komunikační sběrnicí, jako jsou v samotném čipu spojená jednotlivá jádra. Toto vpravdě geniální a revoluční konstrukční řešení je jednou z hlavních výhod AMD nad Intelem. Dnes je objektivně výrazně lepší, než klasická monolitická velká jádra, která vyrábí Intel. Důvod je prostý. Náklady na výrobu těch malých 8jádrových čipů jsou mnohem nižší, výtěžnost je násobně vyšší a výkon stejný nebo lepší.

Zatímco u Threadripper WX řady jsou 4 funkční čipy spojené s kompromisním řešením kvůli jen 4kanálové platformě X399 (takže jen 2 čipy mají přímý přístup k RAM), u X řady jsou „jen“ ty 2 funkční čipy a tedy přímý a plný přístup k řadiči pamětí má každý z nich. To je asi hlavní konstrukční rozdíl mezi oběma řadami. Vše ostatní mají společné a je to i dané možnostmi AMD X399 platformy. Tedy všechny čipy mají masivních 64 PCIe linek, což je o hodně více, než je schopen nabídnout Intel, stejně tak mají nativní podporu i ECC pamětí, a podporu všech typů RAID bez dodatečných příplatků.

Zajímavou novinkou u 12nm vylepšených Threadripper 2000 procesorů je pak Precision Boost Overclock (PBO) funkce, což je velmi šikovná „OC“ utilita. Nicméně na místo toho, aby prostě jen zvýšila takty na všech jádrech za cenu zvýšení TDP, nevyřadí z funkce možnost zvýšení taktů ještě na vyšší hodnotu v situacích, kdy je zatíženo jen méně jader. Například když nový TR 2920X model má 3,5GHz v základu a 4,3GHz v Turbo boostu (což platí pro 1-2 zatížená jádra) a vy ručně přetaktujete procesor na pevných 4,1GHz, tak budete mít v některých situacích při zatížení právě méně jader, nižší výkon, protože nad 4,1GHz to prostě nepůjde. PBO ale automaticky pustí procesor na všech jádrech třeba na těch 4,1GHz, současně ale udrží možnost při zatížení méně jader jít až na těch 4,3GHz. Tedy nevypne ten šikovný praktický boost. V současnosti bych řekl, že se jedná o nejzajímavější a nejefektivnější „OC“ funkci v rámci všech platforem. A to nejlepší je, že ji lze aktivovat prakticky jedním/dvěma kliknutími v aplikaci RYZEN MASTER.

Podívejme se na oba AMD ThreadRiper X procesory ale i konkurenční Intel Core i9 nabídku podrobněji … 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 548x
Komentářů: 3
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 614x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1429x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 831x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2529x
Komentářů: 6
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFT
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFTPátek, 10 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 4