Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 02 září 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2014)
PC za 7 - 15 tisíc korun: Rozumný základ za rozumnou cenu
PC za 17 - 25 tisíc korun: Solidní výkon pro každého
PC za 30 - 50 tisíc: Vysoký výkon za dobrou cenu
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Solidní výkon pro každého – PC za 17 až 25 tisíc korun

Chcete počítač se solidním výkonem, výborným poměrem cena/výkon, univerzálně použitelným na vše a se solidní kvalitou? OK. Dali jsme dohromady několik zajímavých možností, jak to poskládat.  

Platformu Intel můžete dnes s klidem nyní ignorovat! Jen 6vláknové Core i5 procesory jsou už brzdou a AMD má 12vláknové RYZEN 5, které je výrazně předčí ve všech ohledech. Zejména výprodejový 12nm RYZEN 5 2600 dnes za 3500 korun je neuvěřitelně skvělý CPU, ještě před dvěma lety by patřil do high endu. Jenže AMD už má dnes také nový 7nm RYZEN 5 3600, který má vyšší takty, mnohem lepší výkon na jádro (a tedy i na celek) a stojí opět těch původních cca 5000 korun, co předchůdce. Takže Intel je v této cenové hladině jen do počtu, ale vedle toho, co nabízí platforma AMD a za kolik, nedává vůbec žádný smysl. V případě AMD ale budete nadšeni. A dokonce jsou ve výprodeji i 8jádrové RYZEN 7 2700 kolem 5 tisíc, takže možnosti jsou :).

Varianta č.1: (Sestava kolem 17 tisíc korun). AMD Ryzen 5 2600 je jasný základ, vystačíme si s k němu dodávaným chladičem. Přidáme ale na solidní 3200MHz paměti ale jen základních 8GB (2x 4GB). Protože tohle už je univerzálnější sestava, osadil jsem kromě rychlého 512GB NVMe SSD na OS apod. také 1TB HDD. V kombinaci s RX 580 4GB grafikou extrémně zajímavá a cenově výhodná schopná sestava s rozumnými možnostmi upgradu či vylepšení (AMD varianta, o Intelu ani neuvažujte – i na hry kvůli jen 6vláknům už je a bude stále větším omezením).

Varianta č.2 (Sestava kolem 20 tisíc korun): Pokud si můžete dovolit utratit více, tak můžete zkusit taktování a lepší grafiku. Nebo rovnou ten nový 7nm RYZEN 5 3600 a všechny přínosy, které má. A také více paměti (2x 8GB). Dá se sem vejít i s 8GB Radeon RX 580. Intel varianta taktovat nejde, a procesorově je mnohem slabší. AMD verze má i výhled na budoucí upgrade až na 12 či dokonce 16 jader RYZEN 9, u Intelu nic lepšího než 8jádro do dnes už mrtvé LGA 1151 patice nedáte.

Varianta č.3. (25 tisíc korun vč. DPH). Tady už se trochu rozšoupneme a dostáváme se na 25 tisíc za PC bez OS. Co si můžeme dovolit? 7nm RYZEN 5 3600 jasná volba, lepší RAM pro taktování, lepší chlazení a lepší mainstreamová grafika. K tomu 512GB rychlé SSD a slušný zdroj. Opět doporučuji jednoznačně preferovat AMD variantu, procesorově i jako platforma je mnohem lepší a výhodnější opět s možností lepších upgrade. Pokud se s cenou chcete dostat do 30 tisíc vč. OS, dá se tam dostat i výkonnější grafika, kdy nový 7nm Radeon RX 5700 v referenčním provedení začíná na 9 tisících.  

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Technicky vzato lze používat i neaktivovanou verzi W10. Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                               – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Jak jsme řekli, mizerná nabídka jen 6vláknových Intel Core i5 procesorů znamená, že AMD je nyní bez konkurence. Tedy alespoň pro ty, kteří znají výkon a realitu současných Intel a AMD procesorů. Nenajdete jediný procesor od Intelu, který by za podobnou cenu dokázal nabídnout podobný výkon, efektivitu a hlavně výhodnost, jako RYZEN 5 2600. A dnes už vlastně i výkon v podobě nového RYZEN 5 3600.

Testy procesorů AMD a Intel, chladičů a pamětí

Pokud chcete něco lepšího, můžete sáhnout po RYZEN 7 s 8jádry/16vlákny. Ale snažili jsme se vejít do rozpočtu a RYZEN 5 2600 a nový RYZEN 5 3600 jsou fantastické procesory, v současnosti jasně nejvýhodnější na trhu pro drtivou většinu uživatelů. A můžete je klidně nataktovat, pokud budete mít pocit, že nestačí (nebudete).

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil B450 základní desku. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B450 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty, zajímavou novinku má ASUS v podobě TUF B450 PRO modelů s lepší zvukovkou a dalšími vylepšeními za solidní cenu. U Intelu, pokud máte „K“ procesor pro taktování, potřebujete Z370/390 platformu, abyste vůbec něco mohli taktovat.

Testy základních desek

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz). U Intelu, pokud nezvolíte platformy Z370/Z390 nemá smysl se o pamětech bavit. Rychlejší než 2666MHz na B310/B360/H370 deskách podporované nejsou.

  • Grafické karty

Střední segment stále patří hlavně AMD, kdy díky cenám jsou RX 570/580 modely prostě nejlepší volbou. NVIDIA GTX 1660 a GTX 1660 Ti jsou jasně lepší a výhodnější než GTX 1060 6GB. Vyhněte se nákupům GTX 1060 za každou cenu jsou to mizerné karty dnes. Ještě mizernějším nákupem je předražená pomalá GTX 1650, která je dražší než levnější Radeon RX 570, přitom na něj ztrácí 25% výkonu. GTX 1660 bych doporučil jen s výhradami, za minimálně 6300 – 6500 korun je docela drahá, protože má výkon jen o malinko lepší než RX 580 8GB, která má více paměti a stojí o 1000 korun méně. Za ty peníze se dá ještě pořídit i RX 590 8GB, který je lepší než GTX 1660 a pořád je levnější.

Testy grafických karet AMD Radeon a NVIDIA GF

GTX 1660 Ti nemá v současnosti kolem 8 tisíc konkurenci. Ale doporučuji opravdu jen modely do zhruba 7,5 tisíc korun. Za víc se rozhodně nevyplatí (i jinak nezajímavá RTX 2060 6GB začíná na 9 tisících). Když byste chtěli něco lepšího, tak si kupte za 10 tisíc o hodně výkonnější nový 7nm Radeon RX 5700 8GB. V žádném případě nekupujte RTX 2060 6GB, je pomalá a drahá proti RX 5700 za podobné peníze. Navíc má jen 6GB paměti.

Poznámka: AMD RADEON umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort. NVIDIA FreeSync nově také podporuje (tedy neochotně a neříká mu FreeSync ale G-Sync ready), nicméně podpora trochu kulhá, podporuje totiž jen základní AdaptiveSync specifikace, zatímco FreeSync už je rozšířený standard od AMD. Ale je to rozhodně lepší než nic, musíte to aktivovat přes ovladače a pozor ne u všech monitorů je to správně podporováno.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Doba se výrazně změnila, dnes můžete mít superrychlé NVMe SSD ve 240/256GB kapacitě za 1000 korun, 480/512GB je kolem 2000. No neberte to :).

Alternativně, se dají pořídit i kapacitně větší SSD, kdy dokonce QLC model s 1TB je za lehce pod 3000. Ale doporučím ho jen méně náročným uživatelům, má hodně nízkou výdrž (TBW). Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1150,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru mají 4TB a 8TB HDD.

Testy HDD a SSD disků

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 500GB úplně bez potíží vystačí a 1TB SSD už také nejsou nedostupná.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. Ale i tak slušný zdroj kolem 500W je uživí. A kvalitní modely v této cenové hladině nabízí hlavně Be Qiet, Seasonic apod.  

Testy počítačových skříní a zdrojů

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Samozřejmě pokud sáhnete po mini-ITX platformě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :). Další modely jsou doporučené, velmi pěkné mainstreamové skříně jsou Fractal Design FOCUS G nebo NZXT H500. Skříní pro vás testujeme hromady, takže na nedostatek tipů si od nás stěžovat nemůžete ;). Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC FERA 3 je takové univerzální minimum, za které má smysl si připlatit. Samozřejmě opět jakýkoliv lepší chladič klidně zvolit můžete, testujeme jich hodně.

Podívejme se teď ale o kategorii výše … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1219x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 802x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4760x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2225x
Komentářů: 33
Nový STAR TREK: Strange New Worlds – návrat ke klasice?
Nový STAR TREK: Strange New Worlds – návrat ke klasice?Neděle, 17 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 9