Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 02 září 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2014)
PC za 7 - 15 tisíc korun: Rozumný základ za rozumnou cenu
PC za 17 - 25 tisíc korun: Solidní výkon pro každého
PC za 30 - 50 tisíc: Vysoký výkon za dobrou cenu
Závěr a hodnocení

 

 

  • Vysoký výkon za dobrou cenu – 30 až 50 tisíc korun

Tady už nás úplně každá koruna asi nepálí, i když lákadel za co utratit peníze je tu spoustu a účet by tedy rychle narostl, kdybyste se nechali unést (zejména svítícími pozlátky). Výběr je v této kategorii ve všech druzích komponent ohromný a zkrátka radost si něco postavit :).

Varianta č.1 (PC kolem 30 tisíc): Takže tady máme nejdříve něco pro „chudší“ nadšence/hráče s výborným poměrem cena-výkon a potenciálem pro přetaktování. Určitě doporučuji AMD platformu upřednostňovat, má obecně lepší výkon, efektivitu, platformu a větší možnosti upgradování. Máme i velmi solidní univerzální výkon, díky novému RYZEN 7 3700X, který má výkon jako Core i9-9900K, ovšem jen při 65W a o třetinu nižší ceně. Grafikou je pak skvělá nová 7nm Radeon RX 5700.

Varianta č.2 (PC kolem 40 tisíc korun): Tady už jsem se snažil o větší využití toho, co „mainstreamové“ platformy nabízí. Tedy hlavně v případě AMD tu je nová X570 platforma včetně PCIe 4.0 podpory (jediné PCIe 4.0 grafiky jsou zatím Radeon RX 5700 modely, a výhodou je tohle rozhraní hlavně u SSD, kdy první PCIe 4.0 NVMe disky už také jsou v prodeji). Je zde také skvělá Radeon RX 5700 XT grafika, kdy vlastně žádná dražší karta se nevyplatí dnes kupovat. No a kvalitní CASE a zdroj k tomu všemu.

Varianta č.3 (PC za 50 tisíc korun) – V tomto případě už je osazený u AMD nový mainstreamový 12jádrový RYZEN 9 3900X, který prakticky všude výrazně předčí stejně drahý jen 8jádrový Intel 9900K. Zvolil jsem tedy špičkové desky, chlazení i vše ostatní. Takovou luxusní, ale stále ještě cenově rozumnou sestavu. Pokud jste hráči a chcete více výkonu, tak jediné, na co bych vlastně doporučil řešit, je RTX 2080 Ti grafika. Výhodná sice není, bude vás stát nejméně 31 tisíc korun (a rázem jste se sestavou na 70 tisících), ale je to to nejlepší, co na trhu je a má smysl v tomhle PC když tak vyměnit, pro lepší herní výkon.

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Technicky vzato lze používat i neaktivovanou verzi W10. Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                               – aneb alternativy a na co nezapomenout!

AMD naprosto drtí poměrem cena/výkon Intel a dnes dokonce už i tím absolutním výkonem. RYZEN 7 3700X nabízí prakticky stejný výkon jako Core i9-9900K, rozdíl cen je ale brutální a stejně tak rozdíl v efektivitě. AMD pak za cenu jen 8jádrového 9900K nabízí 12jádrový RYZEN 9 3900X, který všude, kde je CPU výkonu skutečně třeba a je využíván, je až o 30% výkonnější.

Testy procesorů AMD a Intel, chladičů a pamětí

Takže určitě nekupujte 9900K za stávající peníze. Kdyby stál jako RYZEN 7 3700X byl by zajímavý, ale i tak není moc atraktivní kvůli děravosti a faktu, že je maximem pro již vlastně ukončenou Z390 LGA 1151 platformu, kterou Intel v Q1 2020 vymění za LGA 1200. AMD a jeho AM4 má mnohem větší možnosti upgradu, včetně 16jádrový RYZEN 9 3950X procesoru, který dorazí již teď v září na trh. A to je stále vlastně mainstream ;).

  • Základní desky

U AMD samozřejmě doporučuji novou X570 platformu, ale není bezpodmínečně nutná. B450/X470 stále dostatečné, i když musíte počítat s trochu nižším výkonem, zejména v kombinaci s náročnějšími 12/16 jádrovými CPU, na které prostě nejsou stavěny. Ale fungují. X570 je hodně drahá, takže smysl má asi jen u těch dražších sestav, kde je rozhodně i možností využít PCIe 4.0 pro některé nové SSD atd. AMD má opravdu obrovskou výhodu v AM4 platformě, variabilitě a cen, kdy i slušná B450 deska z 2500 je dostatečný základ, pokud šetříte a X570 za 5 tisíc má odpovídající míru zlepšení. A možností je spoustu. Testujeme pro vás hodně novinek, takže výběr máte.

Testy základních desek

Ceny pamětí už jsou příjemně nízko. Standardem v téhle cenové hladině už jsou minimálně 3200 až 3600MHz modely. Čím můžete posílit svou sestavu, tak výběrem modulů s RGB podsvícením ;).

Tip: Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz+).

  • Grafické karty

V cenové hladině kolem 10 – 13 tisíc korun jsme se dočkali výrazných novinek v podobě AMD Radeon RX 5700 grafik. Ty jsou první novou generací od AMD za dlouhou dobu a dokázaly konečně pořádně výrazně zkomplikovat život NVIDIA a jejím předraženým RTX grafikám. Nová Radeon RX 5700 za cenu kolem 9 – 10 tisíc korun má výkon jako RTX 2070, tedy nová RTX 2060 SUPER (což je přeznačená lehce oslabená RTX 2070). jenže ty stojí kolem 11 – 12,5 tisíc, takže jsou prostě horší. A podpora RTX v jejich případě není žádnou výhodou, protože na něj prostě nemají dost výkonu. AMD navíc za tutéž cenu nabídne výkonnější RX 5700 XT karty, které už výkonem stíhají RTX 2070 SUPER (podtaktovaná RTX 2080), která cenově však začíná až na 14 – 16 tisících, což se samozřejmě také nevyplatí. A i v jejím případě je podpora RTX téměř k ničemu, protože jednoduše ta karta nemá dost výkonu na to.

Testy grafických karet AMD Radeon a NVIDIA GF

AMD tak s RX 5700 sérií úspěšně likviduje RTX 2060 6GB, RTX 2060 SUPER i RTX 2070 SUPER, které jsou předražené, ale kvůli vyšším výrobním nákladům a maržím NVIDIA s cenou jít níže nechce. NVIDIA má sice ještě výkonnější RTX 2080 SUPER za 20 tisíc a RTX 2080 Ti za 31 tisíc, ale opět jsou extrémně předražené a při jejich nákupu vás prostě NVIDIA šidí, což řeknu na rovinu. Za ty peníze ani jedna nestojí. Jenže v tuto chvíli nemají ze strany AMD konkurenci, high end RX 5800/5900 série dorazí až v Q1 2020, a tak si NV účtuje maximum co může, když nemáme prostě na výběr. Přesto rozhodně nedoporučuji RTX 2080 SUPER kupovat. Je o nějakých 8 tisíc dražší než RX 5700 XT, ale nárůst výkonu tomu ani náhodou neodpovídá. Těch 20 tisíc by měla totiž ve skutečnosti stát RTX 2080Ti, jež je nástupcem 1080Ti, která těch 20 tisíc stála. Jenže teď za tuhle high end kartu chce NV 31 tisíc. Samozřejmě pokud chcete to nejlepší, je jasnou volbou. Ale ta cena opravdu hodně kazí radost.

Nicméně celkově říkám jasně, RX 5700 XT je nejdražší karta, kterou má smysl dnes kupovat vzhledem k ceně. Všechno nad ní je předražené až hrůza. RTX 2080 Ti bych doporučil jen těm, které peníze nezajímají a chtějí něco lepšího než RX 5700 XT za 12 tisíc. Příplatek ale ani náhodou neodpovídá nárůstu výkonu, ani technologii, tak nebuďte zklamaní. Uvidíme příští rok, kdy dorazí i high endové RX 5800/5900 Radeon karty. Myslím, že se kolem 20 tisíc budeme mít hodně na co těšit a konečně za tyhle peníze zase dostaneme odpovídající karty a výkon.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Solidní je 512GB SSD disk pro OS a nejnutnější aplikace, kdy dnes můžete pořídit hodně rychlé M.2 modely i za 1000 Což je tedy má volba, pokud šetříte. Osobně bych ale vzhledem k cenové výhodnosti a výkonu koukal třeba po ADATA SX8200 PRO klidně i v 512GB a 1TB apod. Doporučené zajímavé modely jsou v tabulce uvedeny. Alternativně, už můžete mít i PCIe 4.0 SSD pro X570 AMD platformu, které dosahují a přesahují 5000MB/s.

Testy HDD a SSD disků

 

TIP: Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti vašeho PC samotného, kdy prakticky pevný disk je vyjma ventilátorů to jediné, co dnes dělá hluk a způsobuje vibrace.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. Vybral jsem zajímavé tiché modely Be quiet! System Power, další možností jsou třeba SEASONIC apod.  Zohledňoval bych i výběr skříně, protože v některých bude zdroj vidět, tak ať to trochu vypadá (snažíme se proto volit černé provedení s opletenými kabely apod.).

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. Testujeme spoustu zajímavých pěkných skříní, takže na výběr máte. Osadil jsem dle mého nejzajímavější modely vzhledem k cenám. Podobně jsou na tom i chladiče, vybral jsem kvalitní ale dražší modely chladičů, samozřejmě můžete sáhnout i po cenově atraktivnějších modelech.  Testů děláme hromady, otestovány máme prakticky všechny zajímavé chladiče vodní i klasické, takže inspirace v našich testech a recenzích najdete hromady. To samé platí i o skříních a ostatních komponentách.  

Takže k závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1194x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 905x
Komentářů: 0
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 796x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4753x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2222x
Komentářů: 33
Nový STAR TREK: Strange New Worlds – návrat ke klasice?
Nový STAR TREK: Strange New Worlds – návrat ke klasice?Neděle, 17 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 9