Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 02 září 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2014)
PC za 7 - 15 tisíc korun: Rozumný základ za rozumnou cenu
PC za 17 - 25 tisíc korun: Solidní výkon pro každého
PC za 30 - 50 tisíc: Vysoký výkon za dobrou cenu
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (09/2019): Co koupit a neprohloupit

                                                         v cenových hladinách za 7 až 50 tisíc

Je čas aktualizovat pořádně naše doporučení a přehledy. Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy a jednotlivé komponent skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", jak to bohužel dělají jinde. A samozřejmě je rozdíl, když ty komponenty znáte, nebo když o nich jen někde čtete. PC skutečně fyzicky u nás na DDWorld.cz existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako vždy se zaměříme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu, od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

  • Vyplatí se teď (září 2019) nakupovat a vybírat?

Bohužel, špatné zprávy máme ohledně vývoje kurzu a světové politiky. Naše měna oslabuje a opět se blíží 24 korunám za dolar, což je o korunu více než stála ještě nedávno. Do toho zuří naplno celní a obchodní válka mezi USA a Čínou.

A pokud si myslíte, že nás to v EU neovlivňuje, tak jste na velkém omylu. V globálním světě to bohužel znamená, že nižší poptávku kvůli vyšším cenám v USA si výrobci musí vyvážit zvýšením cen i jinde. A tak některé produkty zdražují. A doporučené ceny se zvyšují. A to jak u novinek, které právě přichází na trh, tak u stávajících produktů. Bohužel.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD válcuje Intel, ten stále boduje u zákazníků, kteří neví, co kupují.

Pokud se podíváte objektivně na produkty, které dnes nabízí AMD a Intel v oblasti procesorů, tak podíl procesorů Intel v prodejích by se dnes měl správně blížit nule (reálně se pochybuje v maloobchodě v retailu kolem 25%). AMD je totiž nejen prakticky ve všech cenových hladinách výkonnější, ale především o parník výhodnější. Stejný či často vyšší výkon, nám AMD nabízí za lepší cenu než Intel. Bohužel prodeje tomu úplně neodpovídají a obrovská spousta zákazníků nakupuje objektivně špatně, nevýhodně a velmi škodí sobě i trhu.

Intel kromě mizerné výhodnosti svých produktů zaostává i technologicky a výrobně za AMD a jeho RYZEN modely. Protože musí vyrábět stále více větších 14nm čipů, celkově vyrábí méně procesorů, a tak obětoval některé segmenty. A to mělo vliv i na další růst cen už tak nevýhodných Intel procesorů. Zejména pro ty, kteří si staví PC tak Intel dnes prakticky není ani alternativou, kdy velmi často stejný výkon, který nabízí AMD RYZEN procesor nabízí Intel i za dvojnásobnou cenu s mnohem horším výhledem na upgradovatelnost atd. K tomu jsou Intel platforma zastaralejší, hůře vybavené a bez možnosti upgradu na novou 10nm generaci (která navíc ani není v dohledu a je téměř jisté že 10nm desktopové CPU ani následující 2 roky na trh nedorazí!). Velkým problémem je také zranitelnost procesorů Intel, kdy přibývá větších a větších problémů díky zranitelnostem Meltdown, Spectre a nejnověji zatím nejvážnější SPOILER. Nedají se opravit, protože jsou přímo součástí architektury a řešení ve formě záplat přinášejí další a další funkční potíže. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá žádnou novou generaci hotovou.

Naše doporučení pro 09/2019 v oblasti CPU je jednoduché: Vyhněte se nákupům předražený děravých procesorů Intel a platforem Intel. V současnosti Intel konkuruje pouze supersilným marketingem a na OEM, kdy sám se na OEM soustředí především, prodeje samostatných CPU koncovým uživatelům dobrovolně výrazně omezil, což je právě důvodem, proč ceny a nabídka CPU Intel je v obchodech nyní jaká je (mizerná). AMD tak dnes představuje objektivně jedinou volbu, jak z hlediska nejlepšího výkonu, tak z hlediska ceny i provozních vlastností ve všech cenových i výkonových hladinách. Nemluvě o lepším stavu platformy jako takové bez některých kritických bezpečnostních/funkčních chyb a děr v architektuře + tu máme možnosti upgradování na novou generaci 7nm RYZEN 3000 procesorů a PCIe 4.0 X570 desek, které dorazily v létě.

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení. 240/256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 1000 korun. A 480/500GB model stojí už jen kolem 2000 korun, takže je ještě zajímavější. Pomalejší SATA modely jsou ještě o něco málo levnější. Na trh se navíc dostávají nové modely s QLC NAND čipy, které jsou sice nejméně kvalitní, nejméně vydrží (nízké TBW), ale dokáží nabídnout o třídu lepší poměr cena/výkon, takže 1TB SSD s QLC se dokáže dnes prodávat za méně jak 3000 korun vč. DPH. Ale doporučil bych je opravdu jen nejméně náročným uživatelům. Pro ostatní je z hlediska životnosti určitě lepší současná generace 3D TLC řešení, která je o něco dražší, ale pořád s fantastickým poměrem cena/výkon, a vším ostatním. Novinkou jsou pak PCIe 4.0 SSD, které mají běžně 5000MB/s, což je nemožné dosáhnout s PCIe 3.0 řešeními (ty končí kolem 3800MB/s). Zatím je ale PCIe 4.0 jen záležitost AMD X570 platformy.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD (už jsou i 14TB disky) ale teď spíše stagnují. Ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací asi ano (pokud tu kapacitu potřebujete), ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si/kupte samostatný domácí NAS/Cloud, je to lepší řešení. Nicméně vzhledem k nárůstu kapacit SSD, kdy 500GB i 1TB verze jsou dnes i cenově dostupné, se nyní spousta uživatelů bez HDD v PC prostě obejde. Tímto tedy zejména u sestav s omezeným rozpočtem budeme osazovat už jen SSD. HDD necháme jako alternativní rozšiřitelnou komponentu pro ty, kteří prostě tu kapacitu potřebují (jestli ji potřebujete, tak o tom víte).

  • Grafické karty? Už je to mnohem lepší (pro nás uživatele)!

Začátek roku 2018, byla naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes v roce 2019 už je situace mnohem lepší! Tedy pro nás zákazníky. Pro výrobce je to horší :).

Novinky na trhu: AMD Radeon RX 5700 a RX 5700 XT jsou zásadní letní novinkou, první zbrusu novou architekturou AMD po mnoha letech. 7nm čipy NAVI se rozšíří postupně do celé nabídky, do konzolí a dokonce mobilních řešení Samsung. Aktuálně tu máme dvě desktopové karty v cenové hladině 9 – 13 tisíc korun, kdy nabízí výkon RTX 2060 SUPER a RTX 2070 SUPER ovšem za lepší cenu. NVIDIA přeznačila RTX 2070 na RTX 2060 SUPER a RTX 2080 na RTX 2070 SUPER, trochu jim snížila výkon, ale hlavně snížila cenu, ovšem ani tak to na výhodnost nových Radeonů nestačí.  

Naše doporučení pro 09/2019 v oblasti grafických karet: Z pohledu mainstreamového uživatele je nejlepší nabídkou na trhu s velkým náskokem AMD Radeon RX 570 4GB, kterou už ve více provedeních můžete mít za cenu kolem pouhých 3500 korun, což je neuvěřitelně výhodná nabídka. RX 570 je mainstreamová grafika s 256-bit, mainstreamovým jádrem (odlehčená verze jádra z RX 580/590) ale nyní stojí jako ultra low end. Díky tomu je tak nákup grafik jako Radeon RX 560 ale hlavně NVIDIA GTX 1050 Ti, GTX 1060 3GB i GTX 1650, naprostá kravina a vyhozené peníze. Pro ty, kteří chtějí utratit více je tu Radeon RX 580, který ve 4GB verzi a slušném provedení stojí necelých 5 tisíc, v 8GB verzi pak lehce pře 5000 korun a za 5500 můžete mít i RX 590 modely. Novou GTX 1660 6GB, která má lepší výkon než GTX 1060 6GB a o trochu lepší výkon než RX 580, ale zase výkon RX 590 nedotáhne, tak ta stojí kolem 6500 korun. Bohužel pro ni, za podobné peníze už můžete mít výkonnější a lépe vybavenou RX 590, která má více paměti (8GB) a 256-bit. GTX 1660 má jen 192-bit a 6GB GDDR5, což ji limituje a bude limitovat stále více, protože nároky na paměť rostou.

Nejvýkonnější skutečně cenově mainstreamovou grafikou je dnes GTX 1660 Ti, která má sice také 192-bit a 6GB paměti, ale už GDDR6, takže díky tomu je výkonnější než RX 590. Stojí ale také až kolem 7500 korun. Což není špatné, ale není to málo. 6GB paměti je a bude omezením. Nicméně nový Radeon RX 5700 začíná kolem 9 tisíc, ve slušných nereferencích lehce přes 10 tisíc, což není malý příplatek, i když je znatelně lepší.

Určitě nekupujte RTX 2060 6GB, RTX 2060 SUPER ani RTX 2070. Jsou to za ty peníze špatné a nevýhodné karty. Radeon RX 5700/5700XT jsou za podobné ceny jasně lepší, druhý jmenovaný dokonce konkuruje RTX 2070 SUPER, která ale stojí až kolem 15 tisíc korun. Její doporučení je tak hodně obtížné, protože z pohledu cenu se prostě nevyplatí. Prakticky cokoliv dražšího než RX 5700 XT nemá dnes moc finančně smysl.

Rozhodně se nevyplatí RTX 2080 SUPER, což je jen o pár % rychlejší RTX 2080 a tedy asi o 15% rychlejší jinak fyzicky stejná RTX 2070 SUPER na steroidech, ale stojí 20 tisíc a více korun. A to je cena, za kterou bychom měli dostávat prostě to nejlepší na trhu, čímž tahle karta ovšem není ani zdaleka. Nemohu nikomu za 20 tisíc nákup RTX 2080 Super doporučit, jednoduše za ty peníze nestojí. 15 tisíc by byla odpovídající cenovka. Tím nejlepším je pak stále RTX 2080Ti za 31 tisíc a víc. To je strašná cena, o 10 tisíc více, než by měla stát jako nástupce GTX 1080 Ti. Nikdo, kdo uvažuje trochu ekonomicky a nenechává se rád odrbávat, tak ji prostě nemůže pořídit. Nicméně pokud chcete to nejlepší, není dnes co řešit. Na výběr prostě zatím není, konkurence dorazí až příští rok.  

Novinky na cestě: AMD pracuje na highendové NAVI, tedy RX 5800/5900 sérii, ale téměř jistě se objeví na trhu až v Q1 2019. Ještě tento rok by se ale mohly objevit 7nm RX 5600 modely, s výkonem RX 570/580 ale poloviční spotřebou. Ovšem neočekáváme nějak lepší ceny, protože RX 570/580 jsou tak šíleně levné, že je nemožné pro nové karty s dražší 7nm výrobou a GDDR6 paměťmi, aby je cenově porazily. I tak by měly být lepší a zajímavější než nepříliš povedené GTX 1650/1660 modely.  

  • Operační paměti – ceny klesají a klesly na normální hodnoty

Ceny pamětí jak grafických, tak operačních byly loni na rekordech. Od té doby ale klesly. Pokles stále pokračuje a podle všech prognóz bude pokračovat po celý letošní rok. To však komplikují další obchodní války a spory mezi Jižní Koreou, která vyrábí většinu pamětí, a Japonskem, které dodává většinu surovin. Nejistota tak pokles cen pamětí zastavila, některé dokonce nakrátko zdražily. Zatím nebyl spor definitivně vyřešen, jen odložen.

Asi jste si také všimli, že prakticky nemá smysl kupovat pomalejší než 2666 spíše rovnou 3200MHz moduly, protože prostě nestojí o moc více než 2133MHz. Pro některé platformy ale nemá rychlejší RAM smysl dávat, protože je nemůžete používat. Týká se to prakticky všech Intel platforem, kdy s výjimkou Z370, Z390 a X299 Intel neumožňuje vyšší takty RAM, než 2400 nebo 2666MHz vůbec nastavit. U AMD zase je 3200MHz rozumné maximum kvůli výkonu. 3600MHz je pak zajímavé u nových RYZEN 3000 a X570 desek, které to zvládnou a mají s tím nejlepší výkon. Široký je ale dnes výběr pamětí s RGB podsvícením, které přidává přesně 0% výkonu, ale 100% zářivosti :).

  • Novinky na dohled – co čekat a nečekat?

Pokud uvažujete o nákupu PC s ohledem na chystané novinky, tak jen zopakuji, co se chystá a znáte samozřejmě z našich aktualit. Nejbližší novinkou jsou 7nm AMD RYZEN ThreadRipper procesory, které by mohly mít až 64 jader! K tomu by měly mít také nové desky s PCIe 4.0 a dokonce 8kanálovým řadičem, ale to nebylo ještě potvrzeno. Každopádně současná Threadripper X399 platforma je teď zajímavá už jen pro někoho, kdo opravdu chce 4kanálový řadič a hromadu PCIe linek, což AM4 platforma prostě nemá. Ovšem RYZEN 9 3900X/3950X procesory pro AM4 už jsou jasně lepší než TR 2920X/2950X, takže proto v tomto přehledu už ThreadRipper platformu zatím nenajdete. Je to speciální řešení pro ty, kteří vědí proč jej chtějí.

To samé platí i o Intel X299 platformě, tu opravdu nekupujte, jen když víte, že ji opravdu nutně na něco speciálního potřebujete. Jinak po stránce výkonu, ceny, vlastností, prostě všeho, jde o mrtvou platformu, která nemá co nabídnout proti X399 ThreadRipper. A to i když ji Intel aktuálně trochu omladí, ale pořád jen o přejmenované maximálně 18jádrové stále 14nm procesory, které se výkonem, cenami, ani vlastnostmi nedokáží vůbec přiblížit tomu, co nabízí AMD ThreadRipper. Zejména ten 7nm, který je na cestě. X299 tady navíc bude v nezměněné podobě s jen přejmenovanými o pár % rychlejšími čipy plánovanými na Q4 tento rok, další minimálně rok, či spíše více. Tedy nic, o co by mělo smysl se zajímat.

A to je tak všechno pro tento rok. Neřekl bych, že kromě nového high endu, který vyjde buď na konci nebo začátkem roku, je na cestě něco tak zásadního, co by výrazně změnilo situaci v některém segmentu trhu. To hlavní, co bude hýbat s cenami, je tak obchodní válka mezi USA a Čínou a problémy s tím spojené.

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, jak vybírat PC ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 5
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 875x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1782x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1078x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2779x
Komentářů: 10