Doporučené PC sestavy (09/2020): Jaké komponenty koupit a neprohloupit pro váš počítač? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 09 září 2020
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2020): Jaké komponenty koupit a neprohloupit pro váš počítač?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc
Solidní vyýkon pro každého - PC za 18 až 25 tisíc
Vysoký výkon za dobrou cenu - 30 až 50 tisíc
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (09/2020):

                    Jaké komponenty koupit a neprohloupit pro váš počítač?  

Je čas aktualizovat pořádně naše doporučení a přehledy. Pokud zrovna vybíráte desktopový PC a chcete vědět, co lze v jednotlivých cenových hladinách pořídit, aby to za to stálo, tak jste tady správně! Jako obvykle platí, že DDWorld.cz doporučené sestavy a jednotlivé komponent skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "papíru", jak to bohužel dělají jinde. A samozřejmě je rozdíl, když ty komponenty znáte, nebo když o nich jen někde čtete. PC skutečně fyzicky u nás na DDWorld.cz existují a snažíme se otestovat samostatně i drtivou většinu doporučených komponent, což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší a nejzajímavější možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

Jako vždy se také zaměřujeme na samostatné desktopové PC (bez periferií) v několika cenových hladinách. Má jít o odrazové můstky, nejzajímavější sestavy z pohledu ceny, kvality a výkonu, od kterých se můžete případně odrazit v individuálním výběru jednotlivých komponent.

Vyplatí se teď (září 2020) nakupovat a vybírat?

Česká koruna je vlivem událostí ve světě v pohybu a turbulentní rok 2020 s ní mává opravdu hodně. Teď aktuálně je ale kurz pro nás zrovna výhodný, takže i nákupy komponent a počítačů se díky kurzu více vyplatí.

Co ceny ovlivňuje více, je aktuální situace kolem koronavirové nákazy ve světě, tedy omezení výroby a dopravy. Situace je stále hodně nestandardní, řada produktů není, nebo je omezeně dostupná a návrat k normálu a běžně fungující výrobě a dopravě, je v tuto chvíli prakticky vyloučený ještě dlouho. Nakoupit se ale přesto slušně dá, jen výběr některých věcí je omezenější a u toho to zůstane. Potíže jsou zejména s objemnějšími/těžšími věcmi na přepravu jako jsou skříně a zdrojem, u některých tak došlo s horší dostupností také ke zvýšení cen. Díky velké poptávce je také omezenější dostupnost periferií, jako webkamery, klávesnice apod. A bohužel protože situace s COVID se prudce zhoršuje, vše směřuje k dalším karanténám a práci z domova, takže poptávka se nesnižuje (naopak) a problémy tak budou přetrvávat.

 

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy

Nicméně máme také dobré zprávy. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

 

  • Nová generace grafických karet AMD a NVIDIA přichází!

Co speciálně teď v září i říjnu bude komplikovat výběr hlavně u dražších sestav, to jsou ohlášené nové grafiky NVIDIA RTX 3000 a brzy ohlášené AMD RX 6000. V tuto chvíli již NVIDIA oficiálně ohlásila nové modely RTX 3070, 3080 a 3090, které opravdu výrazně zamávají s výběrem karet nad 10 tisíc korun.

Potíž je, že v tuto chvíli na trhu nejsou. RTX 3080 s výkonem zhruba 30% nad RTX 2080 Ti bude dostupná nejdříve od 17.9. v neznámém množství, a to od cen začínající na 19 tisících. Na konci září by ve velmi omezeném množství měla dorazit i o dalších cca 20% výkonnější RTX 3090, která začíná na velmi nevýhodných 41 tisících. Nejzajímavějším modelem pro mnohé je ale RTX 3070, která by měla nabídnout výkon RTX 2080Ti za cenu od 14 tisíc korun. Bohužel RTX 3070 dorazí až někdy kolem poloviny října! Nicméně oznámení těchto grafik znamená, že samozřejmě by byla šílenost teď jít kupovat RTX 2000 sérii karet. Speciálně RTX 2070S, 2080S a 2080Ti.

Současně své novinky na RDNA 2 architektuře se chystá oznámit AMD a víme, že bude mít konkurenci minimálně k RTX 3070 i 3080. Radeon RX 6000 karty dorazí na trhu nejdříve od 28.října nebo začátkem listopadu. Oficiální ohlášení již je oznámeno.

V tuto chvíli tak pokud potřebujete novou grafickou kartu, je maximem, které bych doporučil, Radeon RX 5700 XT, který seženete ve velmi luxusních edicích za zhruba 11 tisíc. Dražší karty nemají prostě smysl, protože za ty peníze za několik týdnů dostanete mnohem více a současné karty za ty samé peníze už nemají tu hodnotu. Současně RX 5700 XT je dostatečně výkonná a použitelná i na 4K hraní na nějakou chvíli. Platí ale, že v tuto chvíli není dobrý čas na nákup grafik dražších jak 10 tisíc. Tohle samozřejmě velmi komplikuje výběr sestav ve vyšších cenových hladinách.

 

  • AMD chystá nové procesory včetně zbrusu nové generace.

Konec roku nebude jen o nových grafických kartách, ale také bude zajímavý z pohledu procesorů. AMD již uvedlo velmi atraktivní RYZEN 4000G APU, tedy ZEN2 procesory s integrovanou VEGA grafikou. Bohužel zatím jen pro OEM trh. Firma ale jasně řekla, že se dočkáme i v běžných obchodech. Jen nevíme zatím kdy :(. To bohužel poněkud komplikuje situace vzhledem ke kompatibilitě nových B550 desek. O tom ale níže.

Co nás ale asi zajímavá více, je zbrusu nová generace procesorů. S tou se počítá v říjnu, kdy je AMD oficiálně ohlásí. Půjde o ZEN 3 architekturu na 7nm+ výrobě. Dobrou zprávou je, že nové procesory budou kompatibilní se současnými deskami. Tedy X570, B550, A520 a také B450 a X470. Nečekejte zvýšení počtu jader/vláken, ale dočkáme se výrazného zvýšení výkonu na jádro, IPC a tedy i na celek. Očekávání jsou zhruba kolem 20%, což je opravdu velký meziroční/mezigenerační posun proti už tak velmi povedeným RYZEN 3000. Letos se dočkáme jen RYZEN 9, RYZEN 7 a maximálně RYZEN 5 modelů. Příští rok pak také RYZEN ThreadRipper variant.

 

  • Intel? Pusto a prázdno anebo Intel vyklidil pole pro AMD a jeho RYZEN.

Pokud jde o desktop, nemá dnes Intel co nabídnout. Proti nabídce AMD zaostává už prakticky ve všem. Ve výkonu na jádro, někdy až brutálně ve výkonu na celek, v efektivitě i výbavě platformy. Pro 99,9% uživatelů neexistuje žádný důvod, proč se dnes na Intel nabídku vůbec dívat. Ve všech segmentech má AMD výkonnější, bezpečnější, efektivnější procesory a za lepší ceny. Nejvýkonnější mainstreamový procesor Intelu, 10jádrový Core i9-10900K nedokáže konkurovat ani podstatně efektivnějšímu navíc o několik tisíc levnějšímu 12jádru RYZEN 9 3900X. A nejvýkonnější hiendový procesor Intelu vůbec, 18jádrový Core i9-10980XE, nedokáže výkonově překonat ani mainstreamový RYZEN 9 3950X. Ten má přitom poloviční spotřebu, stojí o třetinu méně a je stále jen pro mainstreamovou AM4 platformu. Intel dnes vlastně nemá nic, co by se dalo označit za výkonný a moderní procesor. High end v podobě RYZEN Threadripper modelů počínaje 24jádrovým 3960X a konče 64jádrovým 3990X/WX je několikanásobně výkonnější, efektivnější a technologicky jiná dimenze.

Bohužel, pokud očekáváte že Intel v dohledné době nějak zásadně zlepší nabídku a začne být konkurencí, tak nic tomu nenasvědčuje. Ani letos, ani příští rok a velmi pravděpodobně ani ten další rok (2022). AMD na druhou stranu nám ještě letos naservíruje nový 7nm+ ZEN 3, který příští rok ještě vylepší, a v roce 2022 nás pak čeká 5nm ZEN 4, který přinese další skokový nárůst výkonu díky nárůstu počtu jader/vláken, přechodu na DDR5 a PCIe 5.0 a kdo ví co všechno. Roadmapa AMD je naprosto jasná, a jen málokdo věří tomu, že ji AMD nedokáže naplnit. Bohužel jasná je i roadmapa Intelu v tuto chvíli. Bohužel nic, co by mohlo AMD konkurovat, tam v dohledu není. Intel poprvé v historii v desktopu nepředstavuje ani alternativu k AMD, natož konkurenci. Svou převahu si udržuje na trhu jen díky velikosti, významu a setrvačnosti zejména díky OEM. Produktově a technologicky, jakkoliv je to stále neuvěřitelné při nesrovnatelné finanční a vývojové síle obou firem, s AMD jednoznačně prohrál a zaostává stále více.

V tuto chvíli tedy opravdu nemohu žádnou Intel variantu doporučit, i když jsem je do přehledů zařadil, jsou ve všech cenových hladinách jasně horší volbou a nevidím žádný dobrý důvod současné platformy Intelu kupovat. Jsou to vyhozené peníze.

 

  • Základní desky aneb situace u AMD je trochu komplikovaná

Už jsem to nakousl. AMD uvedlo nové B550 desky, které jsou vynikající. Za velmi dostupné ceny, mají často zpracování, které ještě nedávno měly jen high end desky. Takže ano, B550 jsou dražší než B450, ale to proto, že jsou to mnohem lepší a kvalitnější desky. A na to co nabízí jsou velmi levné. Disponují také jedním PCIe x16 slotem a jedním M.2 slotem ve verzi PCIe 4.0! Bohužel z technických důvodů mají B550 podporu jen pro ZEN 2 architekturu, tedy procesory, které tu PCIe 4.0 podporu mají, protože jen díky nim na B550 deskách funguje. Samotný čipset ji totiž nemá. Jenže tohle přináší problém.

B550 desky jsou jednoznačně lepší než B450. Problém je, že na trhu jsou stále cenově velmi atraktivní RYZEN 5 2600 procesory, které ovšem do B550 neosadíte (není podporován). Současně AMD zatím do volného prodeje neuvedlo nové RYZEN 4000 APU procesory s grafikou, což znamená, že do B550 nejsou teď žádné procesory s integrovanou grafikou dostupné. Starší RYZEN 3000G modely tam samozřejmě neosadíte. To samé platí i o nové A520 platformě, výrazně lepší než A320, ale platí pro ni to samé, co pro B550. Kompatibilita je jen se ZEN 2 architekturou a novějšími.

Intel pak spolu s Core 10000 sérií, uvedl novou LGA 1200 platformu a nové Z490/H470/B460 desky. Bohužel slibovaná PCIe 4.0 podpora nedorazila, některé desky by jí teoreticky zvládly, ale mnohé ne. Nicméně protože Intel to nedokázal u Core 10000 zprovoznit, tak PCIe 4.0 nemá. Ani na Z490 ani na B460, která navíc je zamčena i pro taktování CPU a RAM, což konkurenční B450/550 nejsou. A B550 navíc PCIe 4.0 má. Právě tristní situace platformy Intel je dalším důvodem, proč se mu vyhnout. Aby toho nebylo málo, Intel chystá ještě jednu 14nm generaci pro LGA 1200, ale nenabídne vyšší výkonu než stávající 10900K, protože bude mít jen 8jader i když na novější architektuře. A to bude konec. 10nm a budoucí CPU do LGA 1200 už nedáte. Takže celá tahle platforma je vlastně mrtvá a nedokáže konkurovat tomu, co nabízí AM4.

 

  • SSD a HDD disky

Skvělé zprávy mám ze světa SSD. Ceny opět klesly, zejména u výkonných PCIe 3.0, ale také PCIe 4.0 disků. NVMe M.2 SSD dokonce už srovnaly ceny se SATA verzemi, takže SATA už opravdu nekupujte. Současně jsme na startu uvádění nové generace SSD s již 128vrstvými NAND čipy. Do konce roku dorazí na trh několik nových modelů. Zvednou jak kapacity, tak výkonu. Rozšíří se nabídka superrychlých NVMe PCIe 4.0 modelů, které nabídnou až 7000MB/s pro čtení, tedy dvojnásobek toho, co dokáží PCIe 3.0. A také to začne mít smysl. Nové generace konzolí a s nimi i technologie Microsoft Direct Storage v kombinaci s GPU dokáží výkon NVMe PCIe využít k ultra rychlému načítání herních levelů atd. A nové generace her toho budou používat. Osazení NVMe PCIe SSD tedy považuji za naprostou samozřejmost dnes. Minimálně jednoho pro systém a druhého pro další data, hry apod.

Ano, SATA SSD ve 2,5“ jsou stále o něco levnější, pokud jde o kapacitu, ale rozdíly už nejsou propastné. Nicméně co by náhrada plotnového HDD jsou zajímavé hlavně proto, že jsou naprosto tiché, malé a odolné. Ovšem pokud vám jde o kapacitu především a za rozumnou cenu, HDD stále nedokáže nic překonat. Aktuálně už WD i Seagate uvedli na trh 18TB 3,5“ modely, díky čemuž se samozřejmě posunuly ceny menších verzí. Bohužel pokud jde o ceny základních 1TB, 2TB až 4TB disků, ty se moc nemění, jelikož výrobní náklady jsou na ně jasně dané a níž jít nelze. Snížení cen je tedy nejvíce patrné u 8TB, 10TB, 12TB a 14TB modelů.

Mám už trochu zábrany mechanické HDD do sestav osazovat. Sám už jsem se jich ve svém PC zbavil a přesunul je do externího domácího NAS, což doporučuji každému. Už v PC používám jen SSD. Bohužel zejména u levnějších sestav, pokud prostě chcete 1TB či 4TB prostoru, což se v PC stále docela hodí mít, je velký cenový rozdíl mezi SSD a HDD o takových kapacitách. 2TB SDD stojí minimálně 7 až 10 tisíc korun. Zato 4TB HDD stojí necelé 3 tisíce. To je zkrátka stále velký rozdíl. Nicméně pokud se dokážete v PC obejít bez HDD vřele to doporučuji. Určitě jsou ale stále zásadní pro domácí NAS řešení. Teď už můžete mít třeba 2 diskové o 36TB (po 18TB) nebo 4 diskové 72TB (po čtyřech 18TB HDD). To je kvantum prostoru a když to připojíte k domácímu routeru, máte k těm datům rychlý přístup nejen z vašeho PC.

Operační paměti – ceny klesly a 32GB na modul není problém

Skvělé zprávy máme také z oblasti operační pamětí DDR4. Ceny jsou na dně, a to i za velmi rychlé DDR4 3200/3600MHz, které dnes doporučujeme, co by ideální základ k RYZEN 3000. A je to ještě lepší, už i mainstreamové řady pamětí disponují i 32GB na modul a nabídka těchto pamětí se výrazně rozšířila. Nicméně pro běžný herní PC je stále 2x 8GB DDR4 3600MHz naprosto dostatečné, ale 2x 16GB se také hodí. Větší kapacity opravdu jen pro ty, kteří to umějí využít, tedy grafiky, střihače videa apod. Každopádně i nejlevnější paměti dnes mají parametry a kvalitu, kterou ještě nedávno měly jen high end ultra drahé modely. Takže i zajímavý tip na upgrade vašeho PC.

Novinky na dohled – co čekat a nečekat?

Na DDWorld.cz vás pravidelně informuje v aktualitách, ale také přináší pravidelné testy všeho kolem PC a komponent, včetně nejaktuálnějších novinek jako procesory, grafiky, desky, chladiče, zdroje, skříně atd. Pokud nás tedy sledujete, víte určitě, co máme nového a spoustu novinek tak právě doporučujeme i do sestav, kdy nahrazují starší verze produktů.

Co se chystá pro nejbližší dobu jsem víceméně řekl v předchozích odstavcích, takže se rovnou podívejme, jak vybírat PC … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 250x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 733x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 919x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0