Stavíme výkonný mini-ITX PC pro 4K/60FPS hraní v obýváku – kompaktní NZXT a ASUS v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 12 červen 2017
Přejít na obsah
Stavíme výkonný mini-ITX PC pro 4K/60FPS hraní v obýváku – kompaktní NZXT a ASUS v akci
Stavíme výkonný 4K mini PC
Kompaktní výkonný miniPC s RGB podsvícením v akci
Závěr

 

 

  • Stavíme výkonný 4K mini PC

Článků na stavbu PC jsme tu měli, a ještě budeme mít mnoho, takže to dnes nebudeme rozvádět do podrobností. Prvním krokem je jako obvykle kontrola, zda máme vše, zda je vše alespoň vizuálně v pořádku. Připravíme si všechny komponenty na vhodném bezpečném místě (pozor především na statickou elektřinu).

Připravíme si všechny kabely, šroubky, upínky a také šroubováky. Rozhodně si ke všem klíčovým věcem vyndáme návody a důrazně doporučuji je číst, zejména při zapojení některých věcí. U základní desky například to, kde jsou jednotlivé konektory, nebo kam osadit moduly pamětí do jakých slotů. U Skříně se z návodu můžete dozvědět, co všechno a jak se dá rozebrat. U návodu k AiO chlazení, jak to správně zapojit a na co nezapomenout, u ostatních věcí to samé. Chyba a omyl se stát může, ale někdy může být pro drahou komponentu fatální a návod vám pomůže se tomu vyhnout.

 

  • Začínáme!

Prvním krokem je příprava skříně. V našem případě tedy mini-ITX NZXT MANTA v nezvyklém bílo-černém matném provedení. Bočnice má velké okno, vše je vyrobeno z velmi masivních plastů a kromě zadní strany jsou všechny strany skříně zaoblené. Nicméně skříň je velice snadno bez nutnosti použít na většinu věcí šroubovák, rozebíratelná.

Doporučuji skříň maximálně odstrojit, jak je to možné. Sundejte obě bočnice, jsou jednoduše nasazovací. Pak zaberte vespodu za přední panel a sejměte jej (je bez šroubků jen nacvaknutý). Horní panel je to samé, zaberte vpředu. Uvnitř skříně se dá ještě odšroubovat celý ten bílý vnitřní plech, ale nepovažuji to za nutné.

Skříň je připravena na montáž komponent. V tomto případě začneme montáží AiO chlazení, protože je velké a špatně by se nám tam s ním později manipulovalo. Osadíme nedávno uvedený NZXT KRAKEN X62, který má pasiv pro dva 140mm ventilátory a tedy celkově i s přesahy více než 280mm. Ač se to nezdá, malá ITX MANTA má pro něj místo jak nahoře, tak vpředu. Nicméně vždy používejte přední pozice. Ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že vpředu umístěný výměník má nejlepší výkon pro chlazení, protože je na něj přiváděn neohřátý vzduch. Druhým důvodem je, že stejně potřebujete přívod vzduchu do skříně, takže když dáte výměník na horní pozici a dáte a něj 2 ventilátory, stejně potřebujete minimálně jeden dopředu. A více ventilátorů = větší hluk, vyšší spotřeba atd. Takže dejte výměník dopředu a dva ventilátory budou chladit, jak CPU, tak celou skříň.  

Technicky bychom i na KRAKEN X62 mohli dát ty podsvícené NZTX AER RGB ventilátory, ale protože je předek skříně zakryt neprůhledným masivem, nebyly by vidět a je to tedy zbytečné. Osadíme tam tedy oba nové 140mm ventilátory AER, které jsou jako příslušenství v základu u KRAKEN AiO. Nebuďte líní a dotáhněte vše 8 šroubů (nezapomeňte na podložky pod ně). Vodní blok má ochranný obal dole i plast nahoře a rozhodně je tam nechte až do finální montáže bloku na desku!

Následovat bude příprava montáž základní desky. Dnes jsme si vybrali ITX skříň, takže tam musíme dát mini-ITX desku, což je formát 17x17cm. Aktuálně asi nejlepší základní deskou tohoto formátu je ASUS ROG STRIX Z270I GAMING. Extrémně dobře vybavená základní deska. Umožňuje osazení dvou M.2 SSD disků (jeden vpředu, druhý vzadu). Teoreticky by byla zajímavější ta pozice na zádech desky, nicméně protože když desku dáte do skříně, překrývá ji vzadu už zadní stěna, takže pokud byste náhodou chtěli ten disk vyndat, musíte rozmontovat celý PC. Takže využijeme přední pozici, která má i pasivní chladič, pod který se disk nainstaluje. Zároveň by bylo dobré osadit procesor a namontovat upínky pro chladič. Ale obojí lze udělat i až je deska osazena ve skříni.

Abyste to mohli udělat, musíte mít ve skříni distanční podložky pod desku, některé je tam mají už z výroby. Taktéž, než tam tu desku strčíte, osaďte zadní krycí plech, často se na něj zapomíná. Desku usaďte na místo. Podle návodu ke skříni zvolíte ty správné šroubky a opět osadíte a utáhnete všechny (tady jsou jen 4).

Nyní bych doporučil osadit chladič. Takže byste tam měli mít montážní kit pro danou platformu. A dobře si rozmyslete, jak tam namontujete ten blok. U běžných desek je námi zvolený KRAKEN X62 udělaný tak, že má vstup/výstup hadice na pravém boku a nápis NZTX je tedy rovně. Jenže u ITX desek jsou velmi blízko patice sloty pro paměti a když to tam namontujete, jak jsem uvedl výše, nemůžete první slot osadit modulem. I s ohledem na délku hadic, jsem provlékl hadice nahoru, abych je schoval a celý blok po-otočil o 90°, tak aby vstup/výstup byl nahoře. Logo NZTX je tedy kolmo, stejně jako je NZTX logo na tom bílém plechu kousek vedle ve skříni. Tak už se tam vše krásně vejde. Na procesor tedy nezapomeňte dát pastu a celý blok pak nasaďte a jednoduše přitáhněte. Nyní připojte kabely, v tomto případě jsou tu dva – jeden ovládá RGB podsvícení (USB) a druhý napájí pumpu a ventilátory. V případě toho USB narazíte na problém. Tato ITX deska nemá logicky žádné vnitřní USB konektory, takže není kam to připojit. Inu není to takový problém, prostě vezměte klasický miniUSB-USB kabel a protáhněte ho vhodně ven na zadní panel a tam jej připojte do USB. Je to trochu nevzhlednější, ale jediný způsob, jak to udělat, ale jinak plně funkční.  

Následně bych osadil disky. Záleží na vás, já na ukázku použil tedy jeden M.2 SSD do desky, dva SATA 2,5“ a 1x 3,5“ HDD. Skříň spolu s použitou deskou umožňují 2x M.2 SSD, a pak jsou tu 4x SATA a ve skříni 2x 3,5“ pozice a 2x 2,5“ (jedna ještě místo jedné 3,5“). Prostoru tedy dost.

Protože už začíná být ve skříni plno, hlavně na druhé straně, ke jsou kabely doporučuji se nyní věnovat zapojení klíčových prvků, ovládání skříně, USB kabelů i jednotlivých ventilátorů. Na vše jsou konektory na desce, které doporučuji primárně využívat. A dělejte si vzadu v kabelech pořádek – je příjemné, že díky konstrukci bočnice je tam nezvykle hodně prostoru pro kabeláž (i když se to nezdá).

Následuje osazení zdroje, který patří dolů na druhou stranu skříně (usnadňujeme si situaci použitím modulárního zdroje a používáme jen nejnutnější kabeláž, tak aby ji v PC bylo co nejméně). Od něj rozvedete hlavní kabely, kdy připojte ten 24-pin a také 8-pin pro CPU nahoře. Je tam ještě jeden 4-pin, ale ten nemusíte nutně připojovat, podstatný je jen při výrazném (extrémním) taktování, samozřejmě si ke zdroji připojíte i kabely, které potřebujete pro disky a další příslušenství. V našem případě nám stačí jediný SATA kabel a jeden klasický molex. Jako poslední pak osadíme tu obří grafickou kartu a připojíme k ní PCIe napájení (8pin v našem případě). Jak vidíte, krásně se sem vejde, NZTX nechal trochu prostoru pod ní a udělal perforace dole tak, že tudy opravdu prochází vzduch od předního ventilátoru ve skříni. Takže velmi dobré řešení.

Následuje osazení pamětí. V našem případě jsou to GEIL 2x 8GB DDR 2400MHz s možností až 3200MHz. Mají také RGB systém podsvícení a ten musíte připojit extra kabelem, buď se dají ovládat tím červeným přepínačem, ale pak nemůžete nastavit konkrétní barvy (připojují se jen do FAN konektoru). Anebo mají druhý konektor ala RGB pásek a ten můžete připojit na RGB konektor, který dnes desky mají. Pak lze podsvícení plně ovládat a řídit. Takže samozřejmě volíme ten druhý způsob, protože ASUS deska má takový speciální konektor. S osazením pamětí tu není žádná věda, protože deska má jen dva sloty.

 

EXTRA: Čistě pro ukázku jsem do PC ještě osadil jeden 120mm NZTX AER RGB ventilátor, který je lepší než ten originální na zadní pozice. Bohužel abych využil i jeho možnosti podsvícení, musí do case přijít ještě NZTX HUE+, což je zajímavý produkt, ale v době RGB už poněkud překonaný. Bohužel ty AER RGB ventilátory fungují jen s ním! HUE+ se samo připojuje také přes USB, a stejně jako u KRAKEN AiO, zvolená deska nemá žádný vnitřní USB, takže jsem musel vytáhnout ven ještě druhý, tentokrát microUSB-USB kabel a připojit jej na zadní konektory. Takže pokud se někdo diví, co to jde za ty dva kabely ven … když už jsem dal do case HUE+, připojil jsem na to i jeden RGB LED pásek.

Nezbývá, než zkontrolovat, zda je všechno (a správně) připojeno. Nezapomeňte připojit konektory pro ovládání skříně, zapínání atd. Pozor na RGB podsvícení, ať neobrátíte polaritu konektorů, některé méně kvalitní produkty by to nemusely přežít, ale i u kvalitních vám pak může celý PC dělat různé neplechy. Samozřejmě kabely pečlivě ukliďte, svazujte, pokud je třeba, pozor na klubka, ohýbání kabelů apod. Osaďte filtr a čelo skříně, pak zavřete tu zadní bočnici. a jste připraveni počítač vyzkoušet. Pokud jste vše udělali správně, počítač funguje, minimálně se můžete dostat do BIOSu, kde uvidíte že je vše aktivní, připojené atd. Můžete tak nasadit i tu druhou bočnici a počítač zavřít.

Následovat tak bude instalace operačního systému. Což je díky faktu, že MS prodává Windows 10 už dnes i na instalačním USB, hračka, v našem případě celá instalace byla hotova za cca 5 minut. Dalších pár desítek minut se ale instalovalo a aktualizovalo. Windows 10 je natolik inteligentní, že už nemusíte lovit CDčka a stahovat ovladače ze stránek výrobce atd. Všechen osazený HW dokáže Windows 10 nainstalovat a z internetu mu stáhne ovladače. V mnoha případech ale staré, třeba pro grafiku nainstaloval aktuální ovladače, to samé pro desku apod. Nicméně pro plné fungování všechno jede, takže si pak můžete skrze aplikace výrobců instalovat aktuální verze a další SW. Každopádně tohle všechno Windows 10 zvládl rychle. Déle mu trvala instalace dvou velkých updatů a několika záplat, ale do hodinky bylo hotovo a systém je v nejaktuálnější verzi včetně nejnovějšího Creators Update a připravený k používání :).

A co umí a jak vypadá náš PC?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 554x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 850x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3198x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1353x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1896x
Komentářů: 1