Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Saturday, 08 April 2017
Přejít na obsah
Vybíráme hardware pro PC (04/2017) – 40 až 70 tisíc. AMD a překonává Intel! Stavíme s RYZEN
Jak vybírat PC a pohled do minulosti - co jsme kupovali v roce 2014?
Výkonný multimediální PC za dobrou cenu - PC za 40 tisíc
Výkonný PC za dobrou cenu - PC za 50 tisíc
High end PC kolem 70 tisíc - Vysoký výkon a kvalita za solidní peníze
Shrnutí a závěr

 

  • High end PC kolem 70 tisíc

                                        – Vysoký výkon a kvalita za solidní peníze

Nebudu vám lhát, dokáži postavit PC za 100 i za 200 tisíc. Sám jsem si nedávno počítal, za kolik to vlastně mám svůj PC a když čas od času měníte nějakou komponentu a pořád postupujete k lepším a lepším, zjistíte, že cena cenu rychle naskakuje. Nicméně jsem se pokusil poskládat něco opravdu výkonného a dostatečně kvalitního s odpovídající výbavou, aby to ale pořád nebylo vyloženě předražené a zbytečné rozhazování peněz.

Důležité: čtěte i test pod tabulkou

Tím nejlepším, co AMD nyní nabízí je RYZEN 7 1800X procesor, který je dokonce v mnoha případech jako celek výkonnější než Intel i7-6900K. Přitom AMD chce za ten svůj 15 a Intel 32 tisíc korun! Musíte být velký fanda Intelu, abyste teď i7-6900K šli koupit.

Přesto ale říkám, že i7-6900K je lepší procesor než RYZEN 7. Mají sice v základu stejný výkon na jádro i celek, ale v některých případech je Intel lepší. Proč? Protože 6900K pro X99 platformu je čistokrevný high end se 4kanálovým řadičem pamětí a fakticky je to Workstation/serverová platforma. AMD AM4 je pořád jen běžný spotřební mainstream a konkurence k Intel Z270 LGA 1151 platformě. Z hlediska high endového PC je tedy Intel X99 prostě lepší platforma. Jenže za současné ceny?!

Uvedeme ji jako variantu, protože prostě nic jiného Intel nemá, ale cenově je to dnes nesmysl. I když ano, je to lepší platforma, za ty peníze se ovšem nevyplatí nikomu. Navíc X99 končí …. za pár měsíců dorazí X299, která původně měla být jen o 10% výkonnější (protože procesory měly být fakticky stejné 6, 8 a 10 jádra jen se SKYLAKE-X místo Broadwell-E architekturou a na trochu vyšší frekvenci. Jenže už teď jsou RYZEN 7 výkonově tam kde jsou a to se už prozradilo, že AMD chystá přímou konkurenci vůči X99/X299 a 12-16jádrové procesory se 4kanálovým řadičem. Jinými slovy, pokud se chystáte koupit high end platformu, není úplně nejlepší doba …. Ale budete muset čekat minimálně do září, kdy se Intel X299 a AMD X390 utkají v tváří tvář.

Dnes bych ale volil AMD RYZEN platformu, ale pokud vám není líto dát 2x tolik za stejný procesorový výkon s o něco větším OC potenciálem, tak si klidně kupte tu Intel, protože ano, to je čistokrevný high end zatímco RYZEN 7 jsou mainstream.

  • Chlazení

Opět platí, že lze použít v podstatě jakýkoliv univerzální model chlazení, ale musíte mít AM4 montážní kit k němu. Postupně se dostávají do balení v základu, ke starším a stávajícím chladičům se dají i dokoupit nebo je dokonce výrobci poskytují za určitých podmínek zdarma. Osobně jsem sáhl v našem případě po 280mm AiO chlazení KRAKEN od NZXT.

Parádní vizuálně i výkonem, montážní AM4 kit k němu bude v následujících dnech konečně dostupný. Pokud chcete jiný tip na dobré AiO, tak Alphacool Eisbaer, Fractal Design KELVIN nebo BeQuiet Loop, skvělá kvalitní AiO. Jinak samozřejmě máte možnost vždy postavit pořádnou vodu, třeba Alphacool má vše, co potřebujete a můžete tak chladit všechno v PC … procesor, grafiku, desku, paměti :).

  • Základní desky

Zatímco na Intel platformě ať už X99 nebo Z270 výrobci nabízí skutečné luxusní high end modely, včetně úplně šílených desek, jako například nová ASUS MAXIMUS Extreme Z270, kdy za skoro 20 tisíc dostanete podvozek pro maximálně 4jádrový Intel, tak pro AMD RYZEN máme zatím smůlu ….

High end desky pro RYZEN momentálně neexistují. Nejblíže jsou MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM a ASUS CROSSHAIR VI HERO - AMD X370, ale i ty stojí kolem 8 tisíc, nemají ve výbavě zdaleka vše a stejné verze na Intel platformě mají nad sebou dalších několik dražších edic. Na druhou stranu jsou to skvělé desky za rozumnou cenu a takže i pro high end výkonem a použitelností skvělý. Ale prostě nejsou to ty úžasné přehnané výbavou přetékající monstra, které máme v high endu rádi. Nicméně výrobci slibují, že se polepší a budeme moci u nich utratit spousta peněz za spousta věcí, které vlastně na desce nepotřebujeme :).

  • RAM – paměti

Pokud vám u RYZEN nestačí 16GB RAM a chcete 32GB, není problém. Doporučujeme ale spíše 2x 16GB než 4x 8GB, a opět vybírejte ze sérií:

  • Geil EVO X
  • G.Skill Trident Z RGB Series F4
  • G.Skill Ripjaws V

EDIT: Aktuálně se objevují první modely speciálně certifikované pro AMD RYZEN platformu. V nabídce je má G.SKILL jde o sérii FLARE X řady GFX .... ideální pro vysoké frekvence jsou tedy F4-3200C14D-16GFX (2x8GB DDR4 3200MHz). Pokud chcete 32GB paměti stejný výrobce ve stejné řadě má i 2x 16GB, le zatím počítejte s maximálně 2600-2933MHz u nejlepších biosů. Doporučujeme tedy tyto moduly, snad se brzy objeví v českých obchodech, kde se jinak tato značka RAM běžně prodává ...

I tak ale 2x 16GB nyní na RYZEN znamená, že nelze dosáhnout na více než 2600-2933MHz i s těmi nejlepšími. V praxi pro funkčnost to není problém, pokud ale lovíte maximální výkon tak bohužel. V případě Intel X99 platformy je výhodou 4kanálový řadič (za který si také značně připlácíte). 4x 8GB jasná volba, ale nemusíte to s rychlostí nijak přehánět, Intel z toho zdaleka tolik jako RYZEN netěží a už samotný 4kanál vs 2kanál je velká výhoda, ale jen tam, kde je to skutečně využitelné.

  • Grafické karty

Hurá! Dočkali jsme se, konečně nástupce high endové GTX 980 Ti! Ale už ho známe, fakticky je to přeznačený a lehce upravený TITAN X z minulého roku. Ten stál 1200 dolarů (37,5 tisíce korun) a NV si ho prodávala exkluzivně sama přes svůj web, do běžného prodeje se nikdy nedostal. Nová GTX 1080Ti má překvapivě stejný výkon, jediný rozdíl je v paměti, kdy místo 12GB a 384-bit má „jen“ 11GB a 352-bit. Celkový výkon má ale dokonce o něco vyšší. NIVIDA v tichosti uvedla tak za těch 1200 dolarů vylepšený TITAN Xp, který má plně aktivní jádro a rychlejší 12GB paměti, jede na plno a je zhruba o 5% výkonnější. Nicméně zajímavý už opravdu není. Ne když GTX 1080Ti stojí 699 dolarů, tedy u nás 20 – 24 tisíc korun.

Nereferenční modely aktuálně konečně přicházejí na trh a tak máme z čeho vybírat. Porti GTX 1080 je GTX 1080 Ti opravdu hig end, parametrově i výkonem. Ve vysokých rozlišeních je i o 30% výkonnější. Pokud chcete hrát ve 4K a výše, je 1080 Ti jediná karta, která vás dnes zajímá. Minimálně do příchodu AMD Radeon RX VEGA, kdy však opravdu nevíme, jak výkonná tahle karta opravdu je a kolik bude stát. Dočkáme se někdy v květnu až červnu.

  • SSD a disky

Tady se hodně těžko doporučuje něco univerzálně v této cenové hladině. Osobně volím jedno rychle M.2 řešení na systém a základní data, pak velké SSD na další data se kterými běžně pracuji no a velké HDD jako odkladiště.

Tedy takové optimální univerzální řešení. Ale volba je na vás. Osobně jsem zařadil do sestavy cenově nejzajímavější řešení ze všech hledisek. Samozřejmě se dá utratit násobně více za SSD ….

  • Zdroj a skříň

Tady se o kvalitním zdroji nebudeme vůbec dohadovat. Volím opravdu jeden z nejlepších na současném trhu s PLATINUM certifikací, modulární a více než s rezervou dostatečnými 750W. Samozřejmě můžete sáhnou po jiném zdroji, ale nešetřil bych. Opět nepotřebujete kilowattová monstra a podobně, ne na uvedené sestavy, jejichž spotřeba bude v případě žravějšího Intelu tak někde kolem 350W, při hodně velkém OC GPU i CPU tak k 450-500W maximálně. AMD bude znatelně úspornější.   

V případě PC skříně, dávám spíše jen návrhy, jsou to slušné skříně za velmi slušné peníze, nicméně na trhu jsou i podstatně high endovější modely, ale ceny tomu odpovídají. Výběr je široký a řekl bych značně individuální na rozdíl od komponent, které můžeme celkem snadno vybrat objektivně dle výkonu, ceny a poměru cena-výkon.

V případě této, i o něco „levnější“ sestavy bych docela uvažoval o osazení kvalitní zvukové karty. Aktuální kvalitní desky sice mají dost dobrý integrovaný zvuk, ale ultra kvalita to není. S jedinou výjimkou, ale to je deska, která stojí strašně moc a fakticky integruje na sebe tu extra kvalitní zvukovou kartu, kterou si můžete koupit výhodnější jako PCIe řešení.

Takže k závěrům ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Monday, 25 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 598x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Friday, 22 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1539x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Thursday, 21 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Wednesday, 20 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1909x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluTuesday, 19 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1161x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1913x
Komentářů: 3